Punkta

Planując zakup samochodu zwracamy uwagę przede wszystkim na jego paramenty techniczne i ogólny stan. Kolor auta wydaje się mieć znaczenie marginalne. W rzeczywistości, jest on dla nas ważniejszy, niż moglibyśmy przypuszczać. Według AAA Auto, kolor samochodu jest bardzo ważną informacją o właścicielu. Odcień karoserii może zdradzić wiele na przykład o stylu jazdy kierowcy czy jego bezpieczeństwie na drodze. Z podobnego założenia mogliby wyjść ubezpieczyciele, uzależniając cenę polisy OC od koloru samochodu. A jak to wygląda w rzeczywistości? Czy kolor auta wypływa na cenę OC? Czy właściciele aut w modnym kolorze mają szansę na tanie OC?

Najpopularniejsze kolory aut w Polsce

Producenci samochodów już dawno przestali stawiać na standardowe kolory. Wielu z nich, oprócz klasycznej palety barw, oferują odcienie, które będą wyróżniać się na drodze. Ale czy na pewno o to chodzi? Okazuje się, że kierowcy stawiają jednak na neutralne i nierzucające się w oczy kolory nadwozia. Z raportu AAA Auto obejmującego analizę danych z ostatnich 3 lat wynika, że w Polsce niesłabnącą popularnością cieszą się samochody w kolorze srebrnym i szarym. Zaraz za nimi uplasował się kolor niebieski i biały. Co ciekawe, ten ostatni wyparł przodującą przez wiele lat czerwień. A czy kolorystyczne upodobania Polaków mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w upodobaniach towarzystw ubezpieczeniowych? Czy kolor samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC? Czy kierowców stawiających na konkretny kolor karoserii można „karać” lub „nagradzać” droższym lub tańszym OC?

Tanie OC – jaki samochód kupić, by płacić najmniej? Dacia, Suzuki a może…

Tanie OC: od czego zalety wysokość składki OC?

Wysokość OC zależy od wielu czynników. Panuje powszechne przekonanie, że głównym kryterium mającym wpływ na wysokość składki OC są zniżki za bezszkodową jazdę. W rzeczywistości jest to tylko część prawdy. Owszem, zniżki wpływ mają, ale nie decydują o ostatecznej cenie polisy OC. Na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływ mają też takie czynniki jak model auta, wiek kierowcy, doświadczenie za kółkiem, miejsce zameldowania czy zawód. Kolor karoserii jest jedynie jednym z wielu kryteriów, które mogą być uwzględniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy określaniu wysokości składki OC. Mogą, ale nie muszą. W praktyce nie robią tego często. Warto jednak wiedzieć, że są firmy, które zwracają na to uwagę i podczas wyliczania składki wymagają podania koloru samochodu, np. tak jak Proama.

Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia OC!

Czy kolor auta ma wpływ na cenę OC?

Kilka lat temu Proama wprowadziła kolor auta jako czynnik warunkujący wysokość składki. Uzasadnieniem były dane statystyczne firmy, z których wynikało, że najbardziej niebezpiecznymi kierowcami są ci poruszający się samochodami w kolorze czerwonym. To oni mieli wyższą niż średnia, ilość stłuczek. Według statystyk, najrozważniejsi i najmniej szkodowi kierowcy poruszali się natomiast niebieskimi autami. Choć dane te jednoznacznie wskazują na większą szkodowość kierowców czerwonych samochodów, nie oznacza to jednak, że zapłacą oni za OC najwięcej. Kolor auta zaledwie w niewielkim procencie może mieć wpływ na wysokość ubezpieczenia. O ostatecznym kształcie ceny polisy zadecydują jednak klasyczne czynniki takie jak dane techniczne samochodu czy profil kierowcy.

Nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie? Sprawdź, jakie są sposoby na niskie OC! 

Tanie OC: jak wyliczyć składkę?

Wysokość składki OC możesz obliczyć bez wychodzenia z domu. Umożliwi Ci to nasz kalkulator OC/AC. Jak działa kalkulator OC/AC za darmo? Wszystko, co musisz zrobić to podać niezbędne dane, a kalkulator OC bazując na konkretnym algorytmie, wygeneruje dla Ciebie najkorzystniejsze cenowo oferty ubezpieczenia OC. Pamiętaj jednak, że bez podania koniecznych informacji, możesz uzyskać jedynie orientacyjną wysokość składki OC, która w rzeczywistości może okazać się o wiele wyższa. Nie zapominaj także, że w przypadku wyboru polisy OC powinieneś kierować się jedynie ceną, a nie renomą ubezpieczyciela czy sentymentem.

Jak działa kalkulator OC/AC? Sprawdź, gdzie zapłacisz najmniej za ubezpieczenie!