Sprawca wypadku nie ma OC, ja nie mam AC. Jak uzyskać odszkodowanie?

Aktualizacja:

Po polskich drogach jeździ 250 tysięcy nieubezpieczonych samochodów. Ryzyko kolizji z takim pojazdem jest więc całkiem spore. Ale nie przejmowałbym się specjalnie taką kolizją. Przynajmniej nie więcej niż stłuczką z każdym innym samochodem. Jeśli nie masz ubezpieczenia AC, pieniądze na likwidację szkody w takim przypadku wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Likwidacja szkody w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma OC, niewiele różni się od zwykłej procedury, w której naprawę auta pokryją środki z czyjejś polisy.

Sprawca wypadku nie miał OC. Czy dostanę odszkodowanie?

Jeśli sprawca wypadku nie miał OC w chwili zdarzenia (tzn w ogóle nie miał ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej), dostaniesz odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Spisz ze sprawcą oświadczenie lub wezwij policję, zapisz dokładnie wszystkie dane sprawcy i jego pojazdu, a potem zgłoś szkodę do dowolnie wybranego zakładu ubezpieczeń. Każde towarzystwo musi taką szkodę przyjąć i przekazać ją do UFG.

Odszkodowanie z UFG otrzymasz w takim samym terminie, w jakim dostałbyś je z zakładu ubezpieczeń sprawcy – czyli co do zasady w ciągu 30 dni. Po wypłaceniu Ci odszkodowania Fundusz będzie domagał się od sprawcy jego zwrotu.

Spisz oświadczenie sprawcy, zapisz numer jego polisy

Po wypadku najpierw trzeba spisać oświadczenie o zdarzeniu. Jeżeli wina nie jest ewidentna, nie obejdzie się bez wezwania policji. W oświadczeniu muszą znaleźć się podstawowe dane obu kierowców i pojazdów. Kierowcę, który ponosi winę za wypadek musisz poprosić o imię, nazwisko, PESEL, numer rejestracyjny pojazdu, a także kluczowy dokument – polisę OC, aby spisać jej numer. I wtedy często okazuje się, że winny kolizji nie ma tego dokumentu, albo że polisa OC jest nieważna. W takim przypadku spisz osobne oświadczenie o braku polisy. Pewnie dla sprawcy nie będzie to przyjemny moment dnia, ale to ważne, żebyś miał taki dokument.

Numer polisy OC sprawcy możesz łatwo wyszukać (lub dowiedzieć się, że jej nie ma) w internecie

Może się zdarzyć, że sprawca będzie unikał pokazania polisy, odmawiał Ci przedstawienia dokumentu. Najczęściej będzie to robił, gdy polisy po prostu nie ma. Wtedy możesz skorzystać z bazy Ośrodka Informacji UFG. Na stronie Funduszu pod adresem https://www.ufg.pl/infoportal znajduje się kwestionariusz, w którego rubryki trzeba wpisać jedynie numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu. W odpowiedzi otrzymasz podstawowe dane, czyli markę samochodu, numer polisy, oraz nazwę ubezpieczyciela. UFG oferuje też bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne, dzięki której możesz na miejscu zdarzenia sprawdzić, czy sprawca jest ubezpieczony.

Czytaj także: Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić, czy sprawca wypadku ma ważną polisę?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi zająć się Twoją szkodą

Jeśli mas dobrowolne ubezpieczenie AC, nie możesz zgłosić szkody do UFG, tylko powinieneś skorzystać z własnej polisy autocasco.

Czytaj także: Sprawca wypadku nie ma OC, ja mam autocasco. Co zrobić, aby uzyskać odszkodowanie z AC?

Tu jednak podpowiadamy, co robić, gdy nie masz AC. Powinieneś zgłosić szkodę do dowolnie wybranej firmy ubezpieczeniowej (np. tej, w której Ty masz OC). Każdy ubezpieczyciel działający w Polsce ma obowiązek przyjąć zgłoszenie szkody, którą spowodował nieubezpieczony sprawca. Ta firma zajmie się wstępnymi formalnościami, a następnie prześle dokumenty do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, od którego dostaniesz odszkodowanie.

Poza biurem w Warszawie, nie mamy terenowych oddziałów. Dlatego poszkodowany powinien zgłosić się nie do nas, lecz do firmy, która oferuje ubezpieczenia komunikacyjne – wyjaśnia Aleksandra Biały, rzeczniczka Funduszu. Może to być dowolny ubezpieczyciel, niekoniecznie ten, u którego wykupiłeś własne OC. Ważne tylko, żeby w ofercie firma ta miała ubezpieczenia komunikacyjne. Wtedy – zgodnie z prawem – nie może odmówić przyjęcia wniosku od Ciebie. To właśnie dobrowolnie wybrany ubezpieczyciel zajmuje się likwidacją szkody. Zanim przekaże dokumenty sprawy do UFG, za jego pośrednictwem będziesz mieć możliwość wglądu do wszystkich akt. Potem sam Fundusz jeszcze raz weryfikuje dokumenty i podejmie decyzję o wypłacie odszkodowania. Nie przejmuj się utratą zniżek – na pewno nie dotknie Cię nic takiego. W końcu nie jesteś sprawcą kolizji.

Wypłata odszkodowania w ciągu miesiąca

Wtedy pieniądze powinieneś dostać w 30 dni od daty przekazania dokumentów. Ale w przypadku wątpliwości co do przebiegu wypadku, albo niepełnej dokumentacji, Fundusz może nie dotrzymać miesięcznego terminu. Wtedy, według przepisów, powinien wypłacić pieniądze w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia nieporozumień.

Kto za to płaci? Kto się na to składa?

Skąd Fundusz ma środki na pokrycie gigantycznych zobowiązań? No cóż – jak zwykle w takich wypadkach „pan płaci, pani płaci”. UFG dysponuje pieniędzmi od wszystkich zakładów ubezpieczeniowych. Mają one obowiązek przekazywania części naszych składek na rzecz Funduszu. A to oznacza, że im  więcej osób unika wykupienia obowiązkowej polisy, tym bardziej rośnie nasza składka OC. Ubezpieczeni kierowcy zrzucają się po części na składki, które powinni płacić wszyscy właściciele pojazdów.

Po wypłacie odszkodowania dla Ciebie UFG wystąpi do sprawcy z żądaniem zwrotu co do grosza wszystkich wypłaconych pieniędzy, a oprócz tego nałoży na niego karę za brak ubezpieczenia.

Nieubezpieczone pojazdy jeżdżą po całym kraju, ale według statystyk najwięcej takich samochodów spotkać można na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz w województwach: świętokrzyskim, opolskim i lubuskim. Obowiązkowej polisy nie wykupują najczęściej mężczyźni do 25 lat. Nie popełniaj tego błędu, jeśli nie chcesz narobić sobie problemów na długie lata.

Podsumowanie

  • Podpisz normalne oświadczenie o kolizji.
  • Weź od kierowcy nieposiadającego OC oświadczenie, że nie ma polisy.
  • Jeśli winny stłuczki unika pokazania polisy OC sprawdź w UFG, czy jest ubezpieczony.
  • Jeżeli masz polisę AC zgłoś się do swojego ubezpieczyciela.
  • Jeśli nie masz AC zgłoś się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego – ma obowiązek rozliczyć szkodę z UFG w Twoim imieniu i wypłacić odszkodowanie.
  • Na pieniądze będziesz czekać do 30 dni.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
64 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk Morawski
Patryk Morawski
8 lat temu

Czy w sytuacji kiedy poszkodowany spisał oświadczenie o zaistniałej kolizji (szczegóły wypadku, miejsca uszkodzeń itp.), ale sprawca zdarzenia nie chce przedstawić swojej polisy ubezpieczeniowej (wiadomo, w wypadku można mieć do czynienia z różnymi ludźmi), a po sprawdzeniu na stronie, którą Pan podał w treści artykułu można wywnioskować, że sprawca wypadku ubezpieczenie OC jednak posiada, to czy w tej sytuacji również jest potrzebne oświadczenie o posiadanej polisie, czy wystarczy samo oświadczenie o kolizji?

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu

W takiej sytuacji wystarczy samo oświadczenie o kolizji i przyznanie się do winy. Nazwę ubezpieczyciela oraz numer polisy można sprawdzić na stronie UFG, podając numer rejestracyjny oraz imię i nazwisko właściciela pojazdu.

Jolka
Jolka
5 lat temu

Witam. A co w sytuacji kiedy przy spisywaniu oświadczenia sprawca nie miał przy sobie polisy oc, ale podał jej numer i okres na jaki jest zawarta, strona gdzie można sprawdzic czy jest polisa akurat nie działała, oświadczenie o braku polisy nie było spisane a ostatecznie okazało się, że sprawca polisy nie ma.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jolka

Dzień dobry.

Jeśli sprawca nie ma polisy, przysługuje Pani roszczenie o naprawienie szkody bezpośrednio do sprawcy. Jeśli miała miejsce szkoda na osobie, może Pani wystąpić z roszczeniem do UFG. Może Pani również zlikwidować szkodę z własnego AC, jednak ta opcja jest dla Pani najmniej korzystna.

Pozdrawiam

radek
radek
5 lat temu

A co w przypadku jeśli sprawca kolizji jest koń z wozem, a właściciel konia nie ma żadnego ubezpieczenia, ani nie jest rolnikiem. W kolizji dość poważnie ucierpiały dwa samochody i jeden kierowca. Wiem że jest możliwość sądu,, ale uzyskać wypłatę od sprawcy na logiczne myślenie jest nie realne, a płacenie po 20 zł będzie trwało wieki. Czy jest jakaś sposobność na Fundusz Gwarancujny lub coś innego.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  radek

Ze względu na to, że koń z wozem nie podlega pod zakres ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych (nie jest pojazdem mechanicznym), roszczeń od sprawcy można dochodzić jedynie na drodze postępowania sądowego. Biorąc pod uwagę powyższe, UFG również nie wchodzi w grę.

Damian
Damian
5 lat temu

Witam miałem kolizję 19.11.2016 oczywiscie Na oświadczenie jestem poszkodowany i okazało się iż sprawca nie miał ubezpieczonego pojazdu . Wysłałem do ubezpieczeni ubezpieczalni do UFG lecz fundusz odmówił wypłaty a auto moje zdewastowane i co teraz mam zrobić ? Na komisariacie już byłem 29.12.2016 lecz zero odzewu z ich strony …. a i auto służyło mi do pracy co robić???

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Damian

Jak UFG argumentuje odmowę wypłaty?

Damian
Damian
5 lat temu

napisano mi tak iż „do dnia dzisiejszego wskazany sprawca zdarzenia nie potwierdził swojego odziału w kolizji jak i jej spowodowania”. Oświadczenie pisał sprawca własnoręcznie na komisariacie przyjeto moje zgloszenie ale widze ze tez nic nie robia

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Damian

Proszę napisać do UFG reklamację w związku z zaistniałą sytuacją. Zgodnie z art. 109 ust. 1 – 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych Fundusz jest obowiązany zaspokoić roszczenie (…), w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń lub syndyka upadłości. W przypadku gdy wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości
świadczenia w terminie, o którym powyżej, było niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia tych okoliczności, z tym że bezsporna część świadczenia powinna być spełniona przez Fundusz w terminie 30 dni. Odpowiedzialność za zwłokę w spełnieniu świadczenia ponoszą odpowiednio Fundusz i zakład ubezpieczeń, każdy w swoim zakresie.
Jak rozumiem, policja jest w posiadaniu oświadczenia sprawcy z miejsca zdarzenia, w którym sprawca potwierdza spowodowanie kolizji. W takiej sytuacji, oczekiwanie na kolejne potwierdzenie od sprawcy jest bezzasadne.
Gdyby nie otrzymał Pan odpowiedzi na reklamację (albo nie przyniosłaby ona oczekiwanego przez Pana efektu), proszę napisać wniosek o podjęcie działań w Pana sprawie do Rzecznika Finansowego.

Henryk
Henryk
5 lat temu

Witam.
Mam pytanie. Około trzech tygodni temu uderzył w mój samochód motocyklista. Próbował po kolizji uciec ale inni kierowcy złapali go. Przyjechała policja i okazało się że nie ma sprawca nie ma prawo jazdy, dowodu rejestracyjnego, polisy. Otrzymał za to trzy mandaty. Ja zwróciłem się do Warty gdzie jestem ubezpieczony. Przyjechał rzeczoznawca i po kilku dniach otrzymałem pismo abym naprawił szkodę z własnego AC. Dodatkowo zapisane jest iż zostaną potrącone mi zniżki. A ogólnie AC mam pierwszy rok a więc doliczą mi zwyżkę w ubezpieczeniu. Nie jestem sprawcą a Warta chce zrobić ze mnie sprawcę i mam jeszcze stracić przez innego nie uczciwego kierowcę, obywatela.
Co mam zrobić aby to UFG zapłaciło prawie 2000 zł. za powstałą szkodę a nie Ja.
Proszę o pomoc i poradę.
Pozdrawiam Henryk.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Henryk

UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenia AC dla uszkodzonego pojazdu) Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne (np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie). W takiej sytuacji należy zwrócić się do UFG z wnioskiem o zwrot różnicy jeśli chodzi o zniżki.

Więcej przeczyta Pan tutaj: https://punkta.pl/polisa-oc-2/odszkodowanie-z-ac/

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Witam. Potrzebny mi wzór oświadczenia o nie posiadaniu AC . Może ktoś pomóc?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Łukasz

W oświadczeniu o braku AC wystarczy podać swoje dane, napisać że nie posiada się AC i własnoręcznie podpisać. Pismo nie musi być skomplikowane.

Łukasz
Łukasz
5 lat temu

Dzień dobry.
Jako poszkodowany miałem stłuczkę z udziałem obcokrajowca (Czechy). Szkodę zgłosiłem do odpowiedniego Ubezpieczyciela obsługującego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Odstawiłem pojazd do ASO do naprawy i wynająłem auto zastępcze od osobnej firmy. Okazało się, iż Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania z powodu braku opłaconej polisy sprawcy (skończyła się polisa 2 m-ce wcześniej). Zdziwiło mnie to gdyż przy zdarzeniu była policja i nie zostałem o tym poinformowany. Czy ubezpieczyciel przekaże dokumenty do UFG z „automatu” czy muszę za tym chodzić? Posiadam Auto Casco ale nie chciałbym likwidować szkody z AC – czy to konieczne? I teraz ostatnie pytanie: z kogo firma wynajmująca pojazd będzie domagać się zwrotu kosztów za najem? Z UFG?
Proszę o pomoc gdyż nie wiem co dalej robić – pojazd uszkodzony naprawia się w ASO a ja jeżdżę autem zastępczym. Z ASO otrzymałem wczoraj telefon, że mogą być jakieś kłopoty.

Bardzo proszę o pomoc.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Łukasz

Dokumentację szkodową zobowiązany jest przekazać do UFG ubezpieczyciel. UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego (np. posiada ubezpieczenia AC dla uszkodzonego pojazdu) Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne (np. utracone zniżki składki za ubezpieczenie). Należy zwrócić uwagę, że UFG odpowiada za szkody osobowe i majątkowe wyrządzone w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność cywilną posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym (w przypadku szkód majątkowych wyłącznie pod warunkiem, że w trakcie wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników, a naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwały dłużej niż 14 dni) spowodowane przez sprawców, których tożsamości nie ustalono. Z powyższego wynika więc, że jeśli nie było szkody na osobie, UFG nie odpowiada za zwrot kosztów, zatem trzeba będzie zlikwidować szkodę w ramach AC (potem TU wystąpi zapewne z roszczeniem regresowym do sprawcy).Jeśli AC nie pokryje wszelkich kosztów, jakie Pan poniósł na skutek szkody, można wystąpić z roszczeniem o wyrównanie bezpośrednio do sprawcy. Jeśli nie chce Pan likwidować szkody z AC, może Pan wystąpić bezpośrednio do sprawcy z roszczeniem o naprawienie szkody w całości.

Ewa
Ewa
5 lat temu

Witam. Wczoraj miałam kolizje. Ja jestem poszkodowana chłopak który spowodował kolizje napisał mi oświadczenie żeby nie wzywać policji w oświadczeniu napisał całkiem inne zdarzenie niż miało miejsce (cofał na głównej drodze i uderzył we mnie napisał że wymusił pierwszeństwo z drogi pod porządkowanej )oddał zaświadczenie i uciekł dzisiaj okazało się że nie ma on polisy OC auto kupił ale nie prze rejestrowal ani nie ma prawa jazdy. Co mam zrobić z takiej sytuacji? I czy uzyskam jakieś odszkodowanie?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Ewa

Fakt, że samochód nie został przerejestrowany nie oznacza jeszcze, że nie ma on OC. Proszę sprawdzić na stronie UFG (wpisując nr rej pojazdu sprawcy), czy samochód ma polisę. Jeśli tak, proszę zgłosić szkodę do ubezpieczyciela z polisy. Jeśli okaże się, że samochód nie ma OC, i przyjmując, że nie miała miejsca szkoda na osobie, należy wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody bezpośrednio do sprawcy. Może Pani również naprawiać samochód z AC (jeśli ma Pani taką polisę).

Dawid
Dawid
5 lat temu

Witam. Ubezpieczalnia -Axa odmówiła przyjecia zgloszenia szkody spowodowanej przez inny pojazd bo sprawca nie mial wykupionego OC od dwoch lat. Co zrobic? Podobno zadna ubezpieczalnia nie moze odmowic przyjęcia zgloszenia szkody. Jaki przepis naklada obowiązek na ubezpieczalnie przykecia zgłoszenia szkody? Na miejscu kolizji byla Policja, notatka ze zdarzenia zostala przekazana do ubezpieczalni

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Dawid

Axa nie mogła odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody na podstawie art. 108 ust 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 392 ze zm.), zgodnie z którym roszczenie do Funduszu zgłasza się przez którykolwiek zakład ubezpieczeń wykonujący działalność ubezpieczeniową,
zakład ubezpieczeń nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody, ubezpieczyciel (…) przeprowadza pełne postępowanie likwidacyjne dotyczące stanu faktycznego wypadku, zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania oraz informuje osobę zgłaszająca roszczenia, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia odszkodowania, następnie ubezpieczyciel przesyła kompletne akta do Funduszu celem wypłaty odszkodowania.

Kasia
Kasia
5 lat temu

Witam.Miesiąc temu został uszkodzony mój wjazd na posesję przez kierującego pod wpływem alkoholu kierowcę. Jak się okazało nie ma OC nie pracuje,wiec nie mam możliwości zwrotów kosztów za naprawę. Czy w tym przypadku mogę się zwrócić do UFG czy muszę wystąpić na drogę sądową. Czy to ma sens bo jestem juz bezradna co robić czy naprawiać na własny koszt czy zgłosić?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Kasia

Proszę zgłosić roszczenie do UFG za pośrednictwem któregokolwiek zakładu ubezpieczeń. UFG odpowiada za szkody osobowe i majątkowe spowodowane przez nieubez. sprawców.
UFG nie odpowiada za szkody wyrządzone w mieniu, jeżeli poszkodowany może zaspokoić roszczenie na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego. W takiej sytuacji Fundusz wyrównuje szkodę w części niezaspokojonej przez ubezpieczenie dobrowolne.

Iwona
Iwona
5 lat temu

Witam, jestem w sytuacji jako poszkodowana. Szkoda na aucie i na zdrowiu, sprawca pojazd mial niema zarejestrowany i nieubezpieczony, nie posiadam auto casco. Sprawa auta zajmuje się juz moja firma , w której place OC, a jak moge sie ubiegac o odszkodowanie względem zdrowia??

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Iwona

Witam. Jak najbardziej tak. Proszę do swojego ubezpieczyciela zgłosić szkodę osobową na zdrowiu.

Arkadiusz
Arkadiusz
5 lat temu

A kto wypłaca odszkodowanie gdy sprawca nie posiada OC i jego pojazd posiada nie polskie numery rejestracyjny.

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Arkadiusz

Ale właścicielem jest Polak jak rozumiem? W takiej sytuacji wypłatą odszkodowania zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Szymon
Szymon
4 lat temu

A kiedy się zgłasza szkodę na osobie ?? jak można udokumentować opiekunkę która nie wystawia np paragonów czy fv która opiekowała się dziećmi jak ojciec był cała noc w szpitalu na SOR i za co można żądać zwrotu jeśli osoba była tylko na SOR a nie została na oddziale i następnego dnia dostała zwolnienie chorobowe na 7 dni jak długo może trwać leczenie i jakie kwoty można zadać za utratę zdrowia fizycznego i psychicznego jeśli osoba poszkodowana ma lęk do kierowania pojazdem czy musi byc wizyta u psychologa czy coś takiego ??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Szymon

Jeśli chce Pan zgłosić szkodę z OC sprawcy, to jest na to 3 lata od dnia zdarzenia. Do likwidacji szkody niezbędne będą wszystkie dokumenty z SORu, szpitala, lekarza, rachunki za wydane leki, dojazdy do lekarzy, koszty rehabilitacji. Można również ubiegać się o zwrot zarobków utraconych w związku ze szkodą i leczeniem. Koszty opiekunki mogą nie być zwrócone jeśli nie będzie Pan w stanie udowodnić poniesionych kosztów.

Szymon
Szymon
4 lat temu

a w jaki sposób można udokumentować dojazdy do lekarzy zbierając paragony za paliwo np?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Szymon

Tak, albo bilety z komunikacji miejskiej. Oczywiście firma będzie weryfikowała przedstawione dokumenty i może zakwestionować cześć kosztów, o które klient wnioskuje.

Szymon
Szymon
4 lat temu

OK DZIĘKUJĘ ZA INFORMACJE A PROSZĘ JESZCZE POWIEDZIEĆ JAK TO WYGLĄDA ZE ZDROWIEM PSYCHICZNYM JAK TO UKWESTIONOWAĆ

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Szymon

Tu sprawa wygląda podobnie jak ze zdrowiem fizycznym. Wystarczy udać się do psychologa i poprosić o wystawienie dokumentów potwierdzających problemy ze zdrowiem psychicznym powstałe po wypadku i przesłać wraz z rachunkami za psychologa.

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

Witam, Moje auto stało uderzone na poboczu przez samochód o niemieckich numerach rej. sprawca zbieg z miejsca kolizji… po przyjeździe policji został spisany protokół na podstawie dwóch świadków którzy widzieli zdarzenie… zgłosiłem do ubezpieczalni kolizje po czym dostalem odpowiedz „Otrzymaliśmy informację, że ważność podanego numeru rejestracyjnego ustała przed datą szkody.” otrzymałem info z policji ze wniosek o ukaranie w sprawie zdarzenia został przesłany do Sądu rejonowego.Wydział KARNY.
Mam pytanie jak mam teraz zdobyć odszkodowanie za spowodowanie kolizji…

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Mateusz

Dzień dobry, na odszkodowanie trzeba będzie zaczekać – sprawa została skierowana do Sądu, więc Ubezpieczyciel nie wypłaci Panu odszkodowania przed zakończeniem tej sprawy. Jeśli zostały wykonane oględziny auta i sporządzony kosztorys, to mógłby Pan naprawić szkodę ze swoich pieniędzy, a później liczyć na pozytywne zakończenie sprawy i odzyskanie pieniędzy od Ubezpieczyciela. W takich sytuacjach przydaje się ubezpieczenie Autocasco, mógłby Pan zlikwidować z AC szkodę, a później wyjaśnić z Ubezpieczycielem, że kolizja nie była spowodowana przez Pana, tylko przez innego kierowcę.

Adrian
Adrian
4 lat temu

Dzień dobry. Proszę o poradę. W moje auto stojące na parkingu przed blokiem (droga wewnętrzna) uderzył pijany kierowca jadący nie swoim autem, które posiadało kilku współwłaścicieli i żaden z nich nie opłacił ubezpieczenia OC. Kierowca jechał ze swoim kolegą (również pijanym), lecz na miejscu żaden z nich nie przyznawał się do winy i miało to zostać wyjaśnione przez policję, która przyjechała na wezwanie sąsiadki. Na wyjaśnienie sprawy czekam już 10 miesięcy, nie otrzymuję żadnych informacji z policji czy sądu, a auto ma uszkodzone drzwi (są nieszczelne) i blotnik. Czy mogę wykonać naprawę na własną rękę i później na podstawie faktur rozliczać się ze sprawcą (po jego ustaleniu), czy muszę czekać na zakończenie sprawy?
Pozdrawiam!

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Adrian

Dzień dobry, Ubezpieczyciel będzie mógł dopiero wydać decyzję odnośnie odszkodowania wtedy, gdy sprawa w sądzie zostanie zakończona. Może Pan oczywiście naprawić auto we własnym zakresie i następnie przedstawić wszystkie dokumenty, które będą poświadczały naprawę auta. Proszę też pamiętać, że nawet jeśli przedstawi Pan wszystkie faktury/kosztorysy Ubezpieczycielowi, to Towarzystwo może wypłacić mniejsze odszkodowanie, niż poniesione przez Pana koszta.

Adrian
Adrian
4 lat temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Justyna
Justyna
4 lat temu
Reply to  Adrian

My też czekaliśmy na zawiadomienie o sprawiea okazało się że sprawa dawno się odbyła. Nie zostaliśmy powiadomieni bo sprawe policja założyła dla sprawcy i tylko on byl powiadomiony. W sądzie podałam nazwisko sprawcy, otrzymałam sygnature, złożyłam wniosek o wydanie wyroku z dopiskiem ze jesteśmy poszkodowani i potrzebujemy do odszkodowania. Po 2 tygodniach pocztą przysylaja wyrok i z wyrokiem (sprawca) do ubezpieczalni mozna isc

Justyna
Justyna
4 lat temu

Witam, w grudniu mąż miał wypadek, sprawca uciekł. Mąż wyszedł bez szwanku, auto skasowane, odrazu z wypadku odwiezione na szrot i skasowane. Zostały tylko zdjęcia rozbitego auta na miejscu zdarzenia. W styczniu okazało się że policja skierowala sprawę do sądu bo odnaleźli sprawce. Nie posiadał OC. Sprawca został ukarany grzywną, my czekamy na odpis prawomocnego wyroku. Czy otrzymamy jakieś odszkodowanie?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Justyna

Dzień dobry, nawet jeśli auto sprawcy nie było ubezpieczone, to odszkodowanie jak najbardziej się Państwu należy. Odszkodowanie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i zwróci się z regresem do sprawcy (będzie musiał zwrócić wypłacone środki).

Łukasz
Łukasz
4 lat temu

Witam co w sytuacji kiedy nie zgadzam się z wysokością przyznanego mi odszkodowania z UFG. Istnieje jakaś możliwość odwołania się od tej kwoty ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Łukasz

Dzień dobry, ma Pan prawo do odwołania się od tej decyzji. Należy dobrze uargumentować swoje roszczenia i złożyć na piśmie odwołanie.

ania
ania
4 lat temu

Mój 6 letni syn wjechał w auto i uszkodził drzwi i lusterko. Właściciele auta wystawili nam rachunek na 1650 zł gdzie sprawdzić czy mieli AC ? Bo mówią że nie mają.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  ania

Dzień dobry, niestety nie ma Pani możliwości sprawdzenia czy pojazd posiada wykupione ubezpieczenie AC. W takim przypadku, jeśli posiada Pani OC w życiu prywatnym obejmujące członków rodziny, można skorzystać z takiego ubezpieczenia. Jednak jeżeli nie posiada Pani OC w życiu prywatnym, to za szkody trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

gregor
gregor
4 lat temu

Mam pytanie wspullokator z hotelu robotniczego w niemczech ukradl mi podczas snu kluczyki i auto spowodowal kolizje doszczetnie auto rozbijajac ja mam tylko oc sprawca nie posiada nawet prawa jazdy na miejscu byla policja spisala mi protokol z kolizji i prowadzi sprawe przeciw sprawcy ja musialem pokryc Adac kilkaset euro czy nalezy mi sie odszkodowanie mam wszystkie dokumety i zdjecia ze zdarzenia auto zostalo zezlomowane w niemczech bo nie nadaje sie do jazdy

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  gregor

Dzień dobry, w odpowiedzi na Pana wiadomość informuję, że w przypadku kiedy doszło do przywłaszczenia pojazdu przez osobę trzecią, można ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej.

gregir
gregir
4 lat temu

A ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny nie wyplaci mi szkody ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  gregir

W takiej sytuacji, którą Pan opisał należy w pierwszej kolejności skierować sprawę na drogę sądową. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie w stanie wypłacić Panu odszkodowania.

Ewelina
Ewelina
4 lat temu

Witam. Mój partner miał kolizję wjechał rowerwerem dla przejściu dla pieszych zarysowal auto. Jest winny. Ale poszkodowany wziął tylko jego dane nie ma ubezpieczenia oc
Mieli się dogadać odbyło się bez policji tylko tyle że mój partner pod wpływem stresu nie wziął danych poszkodowanego i nie z robił zdjęcia rysy. Wczoraj dzwonił poszkodowany mówiąc że będzie kosztować 500zl ok zgodził się chcąc w następny dzień zapłacić to usłyszał że jednak więcej bo cieniowanie drzwi bo tak to się kolor będzie wyróżniał i jeszcze nie wie ile ale że więcej niż 500zl. Teraz następny problem poszkodowany stwierdzam że wyjeżdża i że będzie auto lakierowal za 4 tyg więc nie wiemy co mamy robić a danych dalej nie mamy jego i zdj kolizji bo też jest taka opcja że jak uszkodził bardziej auto gdzieś to może wtedy zwalić winne na partnera mojego i zadać więcej co można w danej sytuacji zrobić proszę o jakaś poradę od was.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Ewelina

Dzień dobry, polecam zgłosić sprawę na policję, przyznać się do winy (jeśli jest Pan sprawcą tego zdarzenia), zostanie sporządzona notatka, w której zostaną zawarte informacje na temat uszkodzeń auta. Będzie to dla Pana dowód w razie jakichkolwiek problemów.

Jerzy
Jerzy
4 lat temu

Witam, 04.05,2018 miałem kolizję, była policja wszystko niby ok,. Po zgłoszeniu szkody do PZU był rzeczoznawca, przysłali mi kwity że wymiana mojego przedniego zderzaka wyniesie wg. nich ok 460 zł. i taką kwotę są mi w stanie w stanie wypłacić. Za parę dni przyszło kolejne pismo że mi nie mogą wypłacić bo sprawca nie miał ważnego ubezpieczenia. Szybko zorientowałem się że kwota proponowana przez PZU na pokrycie szkody to żart, element + malowanie+ montaż wyniesie lekko około 900 zł. Zgłosiłem moje uwagi do PZU, w odpowiedzi dostałem info. że oni nie są stroną i jak chce to mogą zgłosić to do UFG i jeszcze raz rozpatrzą kwotę, jak do tej pory nie mam żadnej odpowiedzi, gzie mogę złożyć skargę na praktyki PZU.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jerzy

Dzień dobry, jeśli sprawca nie miał ubezpieczenia OC, to najprawdopodobniej sprawa została przekazana z PZU do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG pokryje Pańską szkodę a następnie pobierze tą kwotę od sprawcy (regres). PZU chce przekazać Pańskie odwołanie do UFG, ponieważ to UFG obecnie zajmuje się opisaną sprawą.

zuzgru
zuzgru
4 lat temu

Witam. Opiszę sytuację jaka mnie zastała. Auto na parkingu pod blokiem, dostaje telefon że ktoś uderzył w moje auto, idę. A parking stoi chłopak, przyznał się do wszystkiego. Nie chcieliśmy wzywać do takiej stłuczki policji a i chłopak nie chciał za bardzo z ubezpieczenia bo to samochód kolegi. Dogadaliśmy się że zapłaci sam z własnej kieszeni za szkodę, spisaliśmy oświadczenie żeby miała jako zabezpieczenie, że jeżeli w ciągu 3 dni nie zapłaci to ja zgłaszam. Po jednym dniu sprawdzam dane i auto nie ma OC, bo nie pokazuje na stronie UFG. Co teraz? Chłopak zerwał kontakt, zablokował mnie na telefonie i nie moge się skontaktować. Co mam teraz robić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  zuzgru

Dzień dobry, Proszę zgłosić sprawę np. do Pańskiego Ubezpieczyciela. Sprawa zostanie przekierowana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który będzie mógł wypłacić Panu odszkodowanie, natomiast sprawca ostatecznie zostanie obciążony tą kwotą przez UFG (tak zwany regres) – o ile posiada Pan dane tej osoby, bądź będzie możliwość w jakiś sposób odnalezienia sprawcy.

zuzgru
zuzgru
4 lat temu

Tak, posiadam dane, numer pesel, numer i serię dowodu.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  zuzgru

Rozumiem, proszę w takim razie zgłosić się do swojego Ubezpieczyciela i poinformować o szkodzie, i całej sytuacji.

Kasia
Kasia
2 lat temu

Witam. Ostatnio podczas cofania zarysowałam samochód pewnego Pana. Pan akurat był w domu, wiec zszedł na dół spisać ze mną tylko oświadczenie. Spisane oświadczenie zawiera moje imię, nazwisko i nr dowodu osobistego. Nr polisy, który przepisałam jest nieważny. Polisa nowa zakupiona, jednak nie mam w aucie na nią kwitka. Na dole oświadczenia mój podpis. Oświadczenie brzmi : ja ….. oświadczam ze dnia …. Poruszająca się pojazdem o nr rejestracyjnym 123 zarysowałam auto o nr rejestracyjnym 123. Poniżej nr dowodu osobistego i niewłaściwy nr polisy. Na dole podpis sprawcy czyli mój i podpis poszkodowanego, czyli tego Pana. Czego mam się spodziewać w tej sytuacji ? Jak ten Pan to teraz rozwiąże? Nie mam żadnych jego danych, żeby się skontaktować i podać dobry numer polisy, bądź zwyczajnie zapłacić za malowanie elementu

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
6 miesięcy temu
Reply to  Kasia

Dzień dobry,
Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym lub z firmą pomagającą w wywalczaniu odszkodowań.

Marek19
Marek19
2 lat temu

Witam. Miałem taką sytuację, że na autostradzie z kół wyprzedzającego mnie tira trafiło w mój samochód kilka kamyków, w tym w szybę powodując jej niewielki uszczerbek. Wszystko mam nagrane na kamerce samochodowej. Sprawdzałem na UFG i tir nie ma OC. Proszę o doradzenie, informację gdzie mogę zgłosić sprawę i czy muszę zgłaszać to zdarzenie też na policję mając nagranie wideo i zdjęcie z numerem rejestracyjnym sprawcy czy tylko do jakiegokolwiek ubezpieczyciela?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
2 lat temu
Reply to  Marek19

Dzień dobry, polecam zgłosić sprawę do Ubezpieczyciela i podczas zgłaszania szkody dopytać, czy powinien Pan zgłosić jeszcze gdzieś sprawę.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Dzień Dobry, Trochę czasu minęło od Państwa publikacji ale widzę że wątek nadal „żyje”. W zeszłym roku tj. 06.12.2020 ( prezent na mikołaja) spotkała mnie nie miła przygoda, obcokrajowiec ( obywatel Ukrainy) wymusił pierwszeństwo po czym zbiegł, policja zatrzymała go 40 km dalej, sprawa została zgłoszona i po kilku miesiącach jak ponownie przekraczał granice został on ukarany a date spisane przez służby i przekazane mi, odezwałem się do korespondenta którego wskazało mi PZU ( policja nie przekazała informacji kto nim jest, a po numerze zielonej karty nie mogłem samodzielnie ustalić) Tym podmiotem okazała się Compensa, niestety przez kolejne 90 dni nie udało im się skontaktować z zagranicznym ubezpieczycielem w celu potwierdzenia gwarancji ubezpieczeniowych, i potwierdzić fakt że pojazd faktycznie był ubezpieczony, otrzymałem decyzję odmowną. Sprawę ponownie zgłosiłem do PZU aby oni przyjęli zgłoszenie szkody, i potraktowali to jako brak OC ze strony tego „Pana”, tu moje pytanie, czy jest szansa ze znowu dostanę odmowę wypłacenia odszkodowania? Czy tym razem jak PZU skieruje sprawę do UFG zostanie ona pozytywnie rozpatrzona? Co do samych konsekwencji, czy ów kierowca przekraczając ponownie granicę Polski zostanie pociągnięty do odpowiedzialności ? bo z tego co się orientowałem został on jedynie „obdarowany” mandatem w wysokości 200 zł za spowodowanie kolizji, zero konsekwencji za ucieczkę, a samo ubezpieczenie co wynika z zakończenia sprawy nie zostało zweryfikowane przez służby.

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Piotr

Dzień dobry,
Wygląda, że sprawa o której Pan pisze wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu. Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym. Dodatkowo może Pan złożyć wniosek o interwencję Rzecznika Finansowego w tej sprawie.

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Witam; Miałem kolizję sprawca nie miał ważnego OC. Mój ubezpieczyciel przysłał mi rzeczoznawcę, który ocenił moje szkody na określoną kwotę pieniężną .Mój ubezpieczyciel przesłał do UFG wszystkie potrzebne dokumenty w tym notatkę policyjną oraz kosztorys napraw oraz brak OC sprawcy kolizji. Czy UFG zastosuje się do opinii rzeczoznawcy mojego ubezpieczyciela i wypłaci mi taką samą kwotę pieniężną którą przedstawił mi mój ubezpieczyciel. Pozdrawiam

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Grzegorz

Dzień dobry,

polecamy poczekać na decyzje z UFG. Ewentualnie jeżeli będzie ona rozbieżna z opinią rzeczoznawcy skonsultować wtedy sprawę z radcą prawnym.