Ubezpieczenie OC: kiedy polisa przedłuży się automatycznie?

Aktualizacja:
automatyczne przedłużenie oc

Kupujesz używany samochód z ważnym z OC. Sprowadzasz auto z zagranicy i do czasu jego zarejestrowania w Polsce, korzystasz z opcji ubezpieczenia OC na miesiąc. Decydujesz się na wykupienie polisy odpowiedzialności cywilnej na raty? Zastanawiasz się czy w powyższych przypadkach OC przedłuży się automatycznie? Czy jesteś narażony na pułapkę podwójnej polisy OC? Sprawdź to!

Przyzwyczailiśmy się do tego, że obowiązkowe ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie. Nie kontrolujemy ważności polisy i nie pilnujemy dat zapłaty kolejnej składki. Czasem tylko obawiamy się sytuacji, w której przyjdzie nam zapłacić za podwójne OC, ponieważ zapomnieliśmy wypowiedzieć umowę z poprzednim ubezpieczycielem. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie OC nie zawsze przedłuży się automatycznie. Jest kilka sytuacji, w których polisa wygaśnie wraz z końcem trwania umowy. Jakie to sytuacje?

Zakup używanego samochodu: co z polisą OC?

Ubezpieczenie obowiązkowe OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. Oznacza to, że wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC przechodzą na nowego właściciela. Kupując używany samochód, stajesz się także posiadaczem obowiązującej polisy OC. Jednak w tym przypadku – po upływie czasu, na który polisa została podpisana, ochrona nie odnowi się automatycznie.

OC na raty: pełna ochrona dla zapominalskich?

Coraz częściej ubezpieczyciele wychodząc na przeciw naszym oczekiwaniom, oferują OC na raty. Nawet w sytuacji, kiedy zwlekamy ze spłatą kolejnej raty, zakład ubezpieczeń nie może wypowiedzieć umowy OC. Do końca jej trwania musi zagwarantować ochronę. Warto jednej wiedzieć, że w przypadku zaległości ze spłatą OC, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

OC krótkoterminowe: ochrona na miesiąc czy dłużej?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dostępne jest tylko w ściśle określonych sytuacjach. Możemy je wykupić np. w sytuacji, gdy samochód zarejestrowany jest czasowo, należy do osoby pośredniczącej w sprzedaży aut, został sprowadzony z zagranicy, lub jest pojazdem wolobieżnym czy historycznym. Musimy pamiętać, że w przypadku OC na miesiąc, polisa wygaśnie po zakończeniu 30-dniowej ochrony.

Kary za brak OC: jak tego uniknąć?

Kary za brak ważnego OC to koszta od 840 zł do 4200 zł za samochód osobowy, właściciele aut ciężarowych zapłacą jeszcze więcej –  szczegółowe informacje TUTAJ.

Aby nie zostać ukaranym za brak polisy, konieczne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia. W przypadku, kiedy kupiliśmy używany samochód, jesteśmy posiadaczami OC krótkoterminowego, albo zdecydowaliśmy się na ratalną spłatę polisy – sami musimy zadbać o to, aby nową polisę OC zawrzeć tak, by uniknąć przerwy w ubezpieczeniu.

Automatyczne przedłużenie OC: kiedy następuje?

Przepisy gwarantują automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC w przypadku, gdy samochód pozostaje u tego samego właściciela. Co najważniejsze, towarzystwa mają obowiązek poinformować właściciela o zbliżającym się końcu ochrony minimum 14 dni przed końcem umowy. Takie rozwiązanie daje nam wystarczający czas na zapoznanie się z ofertą innych ubezpieczycieli i wybranie tej najkorzystniejszej. Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy złożyć pisemne wypowiedzenie na jeden dzień przed wygaśnięciem ochrony. Warto wiedzieć, że wcześniejsze ryzyko podwójnego ubezpieczenia OC zostało wyeliminowane zmianami w prawie. Aktualnie, w przypadku, gdy zdecydujemy się na zawarcie umowy z nowym ubezpieczycielem, mamy prawo wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy.

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Zawsze wtedy kiedy znajdziemy lepszą ofertę i zawsze po szkodzie. Jeśli miałeś stłuczkę, wypadek, prawdopodobnie Twój ubezpieczyciel zastosuje dużą zwyżkę. Aby nie przepłacić, koniecznie przekalkuj koszt ubezpieczenia tutaj. Najprawdopodobniej mamy dla Ciebie dużo lepszą ofertę:

 

 

Podsumowanie

  1. Automatyczne odnawianie umów ubezpieczenia OC dotyczy wyłącznie tych zawieranych na rok.
  2. Ubezpieczyciel ma obowiązek poinformowania właściciela samochodu o końcu umowy OC na 14 dni przed upływem jej ważności.
  3. W przypadku, kiedy ubezpieczyciel odnotował zaległość spłaty rat OC, nie przedłuży polisy na kolejny rok.
  4. W przypadku „OC z drugiej ręki”, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie, a ubezpieczyciel nie prześle nam informacji o kolejnym okresie ubezpieczeniowym.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Regulamin
Regulamin
4 lat temu

Moje oc pozostało dalej w tej samej ubezpieczalni automatycznie bo nie zmieniłem i termin byl dziewięć miesięcy temu na rok czyli Jeszce prawie trzy miesiące ale jeszcze nie zapłaciłem Jak przed upływem terminu umowy oc zdążę zapłacić całość czy są tego konsekwencje

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Regulamin

Konsekwencją nie opłacenia polisy mogą być monity ze strony ubezpieczyciela z żądaniem opłacenia wymaganej kwoty, późniejszym krokiem przeważnie jest skierowanie do firmy windykacyjnej gdzie mogą być doliczone dodatkowe koszty.

malgo
malgo
2 lat temu

ja w tym roku, zezłomowałam auto po wypadku w którym zginał mąż, znalazłam dokumenty z których wynikało że ostatnia składka opłacona była w 2013 roku i polisa ważna była do maja 2014, gdzie mogę sprawdzić czy nie są nałożone kary na mnie, nie dostaje żadnych monitów z windykacji

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
6 miesięcy temu
Reply to  malgo

Dzień dobry. Mogą Państwo zweryfikować całą historię ubezpieczenia w ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym.

fufont
fufont
4 lat temu

Witam, zawarłam polisę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym i nie wypowiedziałam poprzedniemu ubezpieczycielowi. Teraz dostałam automatycznie wznowioną polisę. Co moge zrobić? czy musze opłacić drugą polisę skoro opłaciłam już ą nową?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  fufont

Dzień dobry, z polisy automatycznie wznowionej można zrezygnować w każdej chwili. Należy wysłać do ubezpieczyciela wypowiedzenie powołując się na art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Informuję również, że ubezpieczyciel ma prawo naliczyć opłatę za czas świadczenia ochrony, do dnia wysłania rezygnacji.

kam
kam
3 lat temu

Witam, co w przypadku krótkookresowych ubezpieczeń OC? Auto zostaje sprowadzone zza granicy, ubezpieczone na 30 dni, na kilka dni przed końcem trwania ubezpieczenia zostaje sprzedane. Czy w takiej sytuacji zostanie automatycznie przepisane na nowego właściciela, jeżeli ten nie odstąpił od umowy? Czy w tej sytuacji nowy właściciel nie ma obowiązku odstąpienia od umowy i tym samym umowa nie zostaje automatycznie wznowiona?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  kam

Dzień dobry, w przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego, nowy właściciel ma zapewnioną ochronę OC do końca trwania tej umowy, umowa ta po 30 dniach się nie wznowi.