Punkta

Przyzwyczailiśmy się do tego, że obowiązkowe ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie. Nie kontrolujemy ważności polisy i nie pilnujemy dat zapłaty kolejnej składki. Czasem tylko obawiamy się sytuacji, w której przyjdzie nam zapłacić za podwójne OC, ponieważ zapomnieliśmy wypowiedzieć umowę z poprzednim ubezpieczycielem. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie OC nie zawsze przedłuży się automatycznie. Jest kilka sytuacji, w których polisa wygaśnie wraz z końcem trwania umowy. Jakie to sytuacje?

Zakup używanego samochodu: co z polisą OC?

Ubezpieczenie obowiązkowe OC przypisane jest do konkretnego pojazdu, a nie do właściciela. Oznacza to, że wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC przechodzą na nowego właściciela. Kupując używany samochód, stajesz się także posiadaczem obowiązującej polisy OC. Jednak w tym przypadku – po upływie czasu, na który polisa została podpisana, ochrona nie odnowi się automatycznie.

OC na raty: pełna ochrona dla zapominalskich?

Coraz częściej ubezpieczyciele wychodząc na przeciw naszym oczekiwaniom, oferują OC na raty. Nawet w sytuacji, kiedy zwlekamy ze spłatą kolejnej raty, zakład ubezpieczeń nie może wypowiedzieć umowy OC. Do końca jej trwania musi zagwarantować ochronę. Warto jednej wiedzieć, że w przypadku zaległości ze spłatą OC, ubezpieczenie nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.

OC krótkoterminowe: ochrona na miesiąc czy dłużej?

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe dostępne jest tylko w ściśle określonych sytuacjach. Możemy je wykupić np. w sytuacji, gdy samochód zarejestrowany jest czasowo, należy do osoby pośredniczącej w sprzedaży aut, został sprowadzony z zagranicy, lub jest pojazdem wolobieżnym czy historycznym. Musimy pamiętać, że w przypadku OC na miesiąc, polisa wygaśnie po zakończeniu 30-dniowej ochrony.

Kary za brak OC: jak tego uniknąć?

Kary za brak ważnego OC to koszta od 840 zł do 4200 zł za samochód osobowy, właściciele aut ciężarowych zapłacą jeszcze więcej –  szczegółowe informacje TUTAJ.

Aby nie zostać ukaranym za brak polisy, konieczne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia. W przypadku, kiedy kupiliśmy używany samochód, jesteśmy posiadaczami OC krótkoterminowego, albo zdecydowaliśmy się na ratalną spłatę polisy – sami musimy zadbać o to, aby nową polisę OC zawrzeć tak, by uniknąć przerwy w ubezpieczeniu.

Automatyczne przedłużenie OC: kiedy następuje?

Przepisy gwarantują automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC w przypadku, gdy samochód pozostaje u tego samego właściciela. Co najważniejsze, towarzystwa mają obowiązek poinformować właściciela o zbliżającym się końcu ochrony minimum 14 dni przed końcem umowy. Takie rozwiązanie daje nam wystarczający czas na zapoznanie się z ofertą innych ubezpieczycieli i wybranie tej najkorzystniejszej. Jeśli chcemy zmienić ubezpieczyciela, musimy złożyć pisemne wypowiedzenie na jeden dzień przed wygaśnięciem ochrony. Warto wiedzieć, że wcześniejsze ryzyko podwójnego ubezpieczenia OC zostało wyeliminowane zmianami w prawie. Aktualnie, w przypadku, gdy zdecydujemy się na zawarcie umowy z nowym ubezpieczycielem, mamy prawo wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy.

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Zawsze wtedy kiedy znajdziemy lepszą ofertę i zawsze po szkodzie. Jeśli miałeś stłuczkę, wypadek, prawdopodobnie Twój ubezpieczyciel zastosuje dużą zwyżkę. Aby nie przepłacić, koniecznie przekalkuj koszt ubezpieczenia tutaj. Najprawdopodobniej mamy dla Ciebie dużo lepszą ofertę: