Jak zezłomować samochód i na tym nie stracić? Nie daj się nabrać i odzyskaj składkę za OC

Aktualizacja:
zlomowanie-pojazdu

Płacisz za obowiązkowe OC? Przedmiot ubezpieczenia, czyli auto, jest Twoją własnością? Zatem jeśli je zezłomujesz, powinieneś odzyskać część składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Złomowanie pojazdu? Uważaj, aby „złomiarz” nie zgarnął zwrotu składki za Ciebie!

Złomowanie auta a zwrot składki za ubezpieczenie OC

Na czym dokładnie polega złomowanie aut i proces zwrotu składki za OC? Żeby zrozumieć sedno problemu, należy przyjrzeć się różnicy pomiędzy sprzedażą komuś pojazdu, a oddaniem go na złom. W obu przypadkach dostajesz pieniądze za pojazd (sprawdź wcześniej cennik złomowania!), jednak na tym podobieństwa się kończą.

Złomowanie samochodu sprawia, że w świetle prawa przestaje on być samochodem. Nie ma już rejestracji, nie można nim jeździć. Jednak właśnie za takie coś płaci stacja demontażu. Jednym zdaniem: sprzedajesz złom, który kiedyś był samochodem, ale w momencie przyjęcia do demontowania już nim nie jest.

Z tego wynika Twój zwrot składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Masz do niego prawo, ponieważ byłeś ostatnim właścicielem pojazdu, a nie można ubezpieczać i pobierać opłaty za coś, co już nie istnieje. Składkę płacisz z góry, ale do zwrotu liczy się każdy niewykorzystany dzień (nie istnieje już art. 42 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, który mówił o zaokrąglaniu do pełnych miesięcy). Jeśli opłaciłeś OC za cały rok, przysługuje Ci zwrot składki za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca okresu ubezpieczenia. Aby odzyskać nadpłatę, wystarczy zaświadczenie, że nastąpiła kasacja, albo zaświadczenie o wyrejestrowaniu, co poświadcza, że auto już nie istnieje (bez złomowania nie dałoby się go wyrejestrować).

Złomowanie aut – ile płacą za wrak pojazdu?

Złomowanie samochodów to dobry sposób na to, by ze starego i nikomu już niepotrzebnego „przedmiotu” odzyskać jeszcze trochę pieniędzy. Ile płacą na złomie za wrak Twojego pojazdu? Jaki cennik obecnie obowiązuje? Wszystko zależy od wagi auta. Obecnie wiele złomowisk płaci od ręki, gotówką 400, 500, a nawet 600 zł za samochód.

Zastanawiasz się, ile dzisiaj kosztuje złomowanie aut? Aktualna cena recyklingu samochodów wynosi średnio:

  • 0,50 zł / kg w przypadku samochodu z katalizatorem, dostarczonego do złomowania przez właściciela pojazdu,
  • 0,25 zł / kg w przypadku samochodu bez katalizatora, odebranego od właściciela przez firmę dokonującą kasacji.

Wiele stacji demontażu prezentuje na swoich stronach kalkulator złomowania pojazdów (wystarczy wpisać w kalkulator masę auta). Dzięki takim rozwiązaniom szybko przekonasz się, jaka będzie cena za Twój samochód. Warto również sprawdzić, czy stacja demontażu oferuje ewentualny transport pojazdu i czy cena go obejmuje.

Złomowanie auta – o tym musisz pamiętać

Oddając swoje auto na złom, musisz pamiętać o tym, by było ono możliwie kompletne. Chodzi o wagę wraku. Zgodnie z przepisami, złomowany samochód osobowy nie może ważyć mniej niż 90% zapisanej w dowodzie rejestracyjnym masy własnej pojazdu (pozycja G w dowodzie). A co, jeśli złomowane auto będzie lżejsze? Stacja demontażu może domagać się dopłaty. Najczęściej wynosi ona od kilkudziesięciu groszy do 1 zł za każdy brakujący kilogram.

Po zezłomowaniu auta, stacja demontażu pojazdów ma obowiązek wydać Ci zaświadczenie, że nastąpiła kasacja samochodu i unieważniony dowód rejestracyjny, a także (o ile była wydana) kartę pojazdu. Jeszcze jednym ważnym dokumentem jest umowa kupna-sprzedaży, którą zawierasz ze stacją demontażu. Dzięki temu może ona w łatwy sposób udokumentować pochodzenie części zamiennych, które oferuje na sprzedaż.

Zwróć również uwagę, czy firma z którą podpisujesz umowę, działa legalnie. Każda stacja demontażu musi posiadać zezwolenie wojewody. Zgodnie z prawem, tylko takie firmy mogą prowadzić kasację pojazdów oraz unieważniać dowody rejestracyjne samochodów.

Niestety na rynku nie brakuje osób, które wykorzystują niewiedzę kierowców i kuszą ich lepszymi cenami za wrak auta. Skupowane przez nich auta z reguły są na tzw. „słupy”, czyli np. osoby bezdomne. Czy jest to dla nas zagrożeniem? Jak najbardziej tak. Jeśli wartość transakcji przekracza 1 tys. złotych, to urząd skarbowy musi otrzymać 2% podatek od wartości samochodu wpisanej na umowie. Jeśli nie można ustalić adresu nabywcy, to w ciągu 5 lat skarbówka może zgłosić się po należność do nas. Wówczas podatek trzeba będzie zapłacić wraz z odsetkami.

Czytaj także: Podatek od wzbogacenia: jak wypełnić PCC-3?

Po złomowaniu auta w stacji demontażu należy udać się na koniec do Wydziału Komunikacji i przedstawić tam zaświadczenie o zezłomowaniu, unieważnioną kartę pojazdu wraz z dowodem rejestracyjnym. Należy także uiścić opłatę skarbową w wysokości 10 zł.

Sprzedaż zamiast złomowania, czyli sztuczki cwaniaków

Wiesz już, jak zezłomować samochód oraz ile kosztuje zezłomowanie. Przypomnijmy sobie zatem, co się stanie w przypadku sprzedaży.

Oto firma X składa Ci ofertę złomowania Twojego auta. Co więcej, oferta obejmuje darmowy transport i płatność za wrak gotówką. Dochodzi do transakcji, jednak dokument, który przedstawiciel firmy podsuwa Ci do podpisu, nie jest zaświadczeniem o złomowaniu pojazdu, ale umową sprzedaży. Pozostaje tylko zgłosić sprzedaż do wydziału komunikacji i „problem z głowy”. Czyżby?

Ponieważ była to sprzedaż jak każda inna, to należy sobie uświadomić w tym momencie kilka faktów:

  • Samochód nie musi być wcale złomowany, a więc cały czas istnieje i jest przepisowo zarejestrowanym pojazdem.
  • Zwrot za niewykorzystane OC należy Ci się na zasadach z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – przeniesienie własności pojazdu.
  • Z tego względu zwrot składki należy Ci się jedynie, jeśli kupujący wypowie polisę. Jednak wcale nie musi tego robić, bo ustawa go do tego nie obliguje.

W tym momencie nabywca-cwaniak robi rzecz o wiele bardziej dla siebie korzystną – zaraz po zakupie sam oddaje auto na złom i zgarnia zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. A Tobie jako sprzedającemu te pieniądze przechodzą koło nosa.

Złomowanie samochodów i nieuczciwe praktyki – ostrzeż rodzinę

Załóżmy, że auto od dawna stoi nieużywane, ale Ty wolisz zapłacić całą składkę za OC z góry, bo nie chcesz pamiętać o kolejnych ratach i narażać się na karę z UFG. Gdy stawki ubezpieczenia są wysokie, a samochód bezużyteczny, zaczynasz jednak myśleć o pozbyciu się wraku, który tylko generuje niepotrzebne wydatki. W tym momencie zastanów się dobrze, czy wolisz sprzedać samochód, a tym samym ryzykować, że to nie Ty odzyskasz część składki, tylko nabywca – czy jednak wolisz go zezłomować.

Z praktyki i rozmów z klientami towarzystw ubezpieczeniowych wynika, że na pozornie świetną ofertę „złomiarzy” dają się nabrać zwłaszcza osoby starsze. Samochód, często zalegający na parkingu, niesprawny, po zmarłym małżonku albo rodzeństwie, jest sporym obciążeniem dla emerytury czy renty, więc dla seniorów oferta odkupienia „problemu” jest najbardziej atrakcyjna. Skrupulatna starsza osoba najczęściej właśnie opłaca ubezpieczenie OC za cały rok jednorazowo, co tym bardziej przyciąga oferentów liczących na bonus w postaci zwrotu niewykorzystanej części składki.

Sprawdź, komu przekazujesz samochód

Ryzyko można zminimalizować, uczulając siebie i bliskich na to, aby korzystać ze stacji demontażu. Jest to ustawowe określenie firmy, która uzyskała pozwolenie na taką działalność i ma warunki do jej prowadzenia. Zdany tam samochód czy motocykl na pewno zostanie rozebrany, a nie oddany na złom dopiero przez nowego właściciela (a tak naprawdę pośrednika w złomowaniu).

W praktyce wystarczy spojrzeć na tytuł dokumentu, jaki podpisujesz, oddając samochód do rozmontowania. Zaświadczenie o demontażu pojazdu ma swój określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury wzór, opublikowany w Dzienniku Ustaw Nr 62 Poz. 554.

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O DEMONTAŻU POJAZDU

Złomowanie pojazdu w legalnej stacji demontażuSprzedaż „szarej strefie” zajmującej się skupem aut bez zezwolenia na demontaż
Możliwość wyrejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji.Jeśli sprzedasz samochód „na słupa” – osobie nieżyjącej, to obowiązek opłacania składki OC wciąż może spoczywać na Tobie.
Możliwość odzyskania pozostałej części składki OC.Brak możliwości wycofania pozostałej części składki OC.
Zagospodarowanie wszystkich odpadów powstałych z demontażu pojazdów (również tych, za których zagospodarowanie trzeba zapłacić) – zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.Odpady nieprzydatne, które nie generują przychodu (np. uszczelki, tapicerki, plastiki), najczęściej są spalane lub wywożone na nielegalne wysypiska śmieci. Zaolejenie gruntu.
Ponowne wykorzystanie ok. 85% surowców pochodzących z demontażu pojazdów – taki obowiązek spoczywa na stacji demontażu pojazdów.Zazwyczaj wyższa cena uzyskana ze sprzedaży samochodu – niskie koszty demontażu związane z brakiem specjalistycznego sprzętu, brak zatrudnionego personelu, brak odprowadzanych podatków.
Wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków, a do budżetu samorządowego z tytułu podatków od nieruchomości.Brak wpływów do budżetu państwa z tytułu odprowadzanych podatków.
Wzrost ilości miejsc pracy.Zmniejszenie legalnego zatrudnienia.
Minimalizacja ryzyka użycia pojazdów do celów przestępczych.Możliwość wykorzystania samochodów do przestępstw (np. kradzież paliwa).

Podsumowanie

  1. Umowa sprzedaży, nawet z zastrzeżeniem sprzedaży na złom w treści, nie da Ci prawa do ubiegania się o zwrot składki za OC - nabywca może jej nie wypowiedzieć.
  2. Firmy skupujące auta „na złom" często korzystają z tego dodatkowego bonusu w postaci zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.
  3. Gwarancją otrzymania zwrotu składki za ubezpieczenie OC jest złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
36 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Lajkonick
Lajkonick
5 lat temu

Pachnie bzdurą, bo nabywca pojazdu nie może odzyskać składki. Prawo do tego ma jedynie sprzedający. Kupujący może co najwyżej korzystać z ubezpieczenia.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Lajkonick

Hej Lajkonick

wszystkie różnice pomiędzy legalnym złomowaniem i skupem aut do złomu, oraz wynikające z tego tytułu konsekwencje w aspekcie ubezpieczeniowym zostały przedstawione powyżej w tekście, także zapraszam do lektury 🙂

Pozdrawiam

Paweł
Paweł
5 lat temu

Czyli wypowiedzenie nie równa się złomowaniu?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  Paweł

Witam,
zdecydowanie nie równa się. Złomowanie następuje po przekazaniu do stacji demontażu, wystawieniu zaświadczenia o kasacji, następnie wyrejestrowaniu pojazdu w Wydziale Komunikacji i na końcu dopiero następuje wypowiedzenie umowy i zwrot składki.

Pozdrawiam,
Łukasz

Tomasz
Tomasz
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

gdy opłaciłem pierwszą z dwóch rat i po trzech misiącach złomuję auto to równiez przysługuje mi zwrot?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Jak najbardziej. Sposób zgłaszania złomowania i zwrotu nadpłaconej składki jest taki sam jak przy płatności za cały rok z góry.

Pozdrawiam,
Łukasz

Iza
Iza
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

wypowiedzenie umowy i zwrot składki następuje po przekazaniu ubezpieczycielowi zaświadczeniu o kasacji ze stacji demontażu, zamiennie na podstawie wyrejestrowania. Ubezpieczyciel nie może pobierać składki od przedmiotu, który nie istnieje, a auto przestaje istnieć z chwilą oddania auta do stacji demontażu. Nie należy więc czekać z informowaniem ubezpieczyciela o kasacji auta do czasu wyrejestrowania. Najlepiej od razu po otrzymaniu zaświadczenia ze stacji demontażu poinformować ubezpieczyciela i przekazać mu kopię zaświadczenia ze stacji demontażu. Wyrejestrowanie może nastąpić później, jest na to 30 dni.

Marisa
Marisa
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Nieprawda, o zwrot składki OC można ubiegać się już po kasacji pojazdu przedstawiając odpowiednie zaświadczenie ze stacji demontarzu zanim wyrejestrujemy je w WK

Loop
Loop
5 lat temu

Tyle ze jest tak, jak @Lajkonick napisał. Tylko sprzedający (tj. osoba, która opłaciła OC), może dostać zwrot składki. A tak, jak to jest w artykule opisane, to było parę lat temu. Teraz przepisy są inne.

Jacio
Jacio
5 lat temu

Jak znaleźć taką legalną firmę? Skąd mam wiedzieć, że to nie „szara strefa”?

Łukasz Leus
Łukasz Leus
5 lat temu
Reply to  Jacio

Witam,

W legalnych stacjach demontażu otrzymuje się potwierdzenie o kasacji samochodu, oraz „przebite” tablice pozwalające na wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji. W „skupach” jest to po prostu sprzedaż pojazdu kolejnemu właścicielowi.

Pozdrawiam,
Łukasz

Jacio
Jacio
5 lat temu
Reply to  Łukasz Leus

Ok dziękuję za wyjaśnienie. Mam jeszcze pytanie czy stacja demontażu która jest legalna może także prowadzić skup aut?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Jacio

Dzień dobry

nie widzę przeciwwskazań, żeby takich działalności nie można było prowadzić jednocześnie.
Pozdrawiam

Jacio
Jacio
5 lat temu

Faktycznie oddałem do złomowania we Wrocławiu a firma także prowadziła skup aut także była to zarówno stacja demontażu jak i skup dzięki za wyjaśnienie Pozdrawiam

Iza
Iza
5 lat temu
Reply to  Jacio

wykaz stacji podaje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, musisz znaleźć na stronie WWW, przykładowo w województwie mazowieckim lista jest tu: http://www.mazovia.pl/gfx/mazovia/userfiles/a.stabinska/rejestry_nie_usuwac/wykaz_przedsiebiorcow_prowadzacych_stacje_demontazu.pdf

Mariusz
Mariusz
5 lat temu

Witam mam jedno pytanie. Polise OC wazna mialem do 7 lutego2017 . W dniu 8 lutego 2017 roku dostalem zaswiadczenie o demontazu auta z data widniejaca na dokumencie 8 luty. Nastepnie 10 lutego wyrejestrowalem pojazd. Czy w zwiazku ztym fundusz gwarancyjny moze nalozyc na mnie
kare pieniezna ? Czy wszystko zrobilem z zachowaniem terminu? Prosze o odpowiedz i dziekuje

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Mariusz

Dzień dobry,
umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z chwilą wydania zaświadczenia o demontażu pojazdu, jako datę rozwiązania umowy uznać zatem należy dzień 8 lutego. Od tego dnia ubezpieczyciel nie udziela Panu ochrony ubezpieczeniowej. UFG nie powinien zatem nałożyć na Pana kary za okres 8-10 lutego.
Pozdrawiam

Bartek
Bartek
5 lat temu

„Witam mam jedno pytanie. Polise OC wazna mialem do 7 lutego2017 . W dniu 8 lutego 2017 roku dostalem zaswiadczenie o demontazu auta z data widniejaca na dokumencie 8 luty. Nastepnie 10 lutego wyrejestrowalem pojazd. Czy w zwiazku ztym fundusz gwarancyjny moze nalozyc na mnie
kare pieniezna ? Czy wszystko zrobilem z zachowaniem terminu? Prosze o odpowiedz i dziekuje”

Witam
Jestem w podobnej sytuacji tylko poślizg między terminem zapłaty za OC a kasacją pojazdu wynosi już prawie 2 miesiące. Co w takiej sytuacji,czy muszę zapłacić całą składkę czy tylko za te dwa mijające miesiące.
Dziękuję Pozdrawiam

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Bartek

Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza. Z powyższego wynika, że umowa rozwiązuje się z dniem kasacji samochodu, czyli do tego dnia należy opłacić składkę, ponieważ była udzielana ochrona ubezpieczeniowa.

Tomek
Tomek
5 lat temu

witam, przy ubezpieczeniu pojazdu opłaciłem pierwszą ratę, przed terminem opłaty drugiej składki przekazałem auto do demontażu i zgłosiłem to do ubezpieczyciela, u którego podpisywałem umowę. Pod koniec terminu ważności umowy dostałem pismo – wezwanie do zapłaty drugiej składki. Pismo podpisane przez windykatora ubezpieczalni. Czy muszę opłacić tą drugą składkę, a później żądać zwrotu związku z demontażem pojazdu? Czy też jest inne rozwiązanie tego problemu…?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomek

Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu m.in. wraz z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza. W zaistniałej sytuacji ubezpieczyciel powinien zatem wziąć pod uwagę termin,w którym doszło do demontażu samochodu. Wezwanie do zapłaty składki jest bezzasadne, ponieważ przedmiot ochrony ubezpieczeniowej nie istnieje. Proszę skontaktować się z ubezpieczycielem w celu wyjaśnienia sprawy i anulowania wezwania do zapłaty. Najlepiej będzie, jeśli swoje wątpliwości przedstawi Pan w formie reklamacji.

chudy
chudy
5 lat temu

Witam. Czy jeśli zezłomuje pojazd i zaniosę ten dokument do ubezpieczalni to jestem zwolniony z płacenia składek? Czy muszę potem samochód wyrejestrować w WK żeby po kilku latach nie przyszło zawiadomienie o zapłacie OC?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  chudy

Należy dopełnić wszelkich formalności, w tym – wyrejestrować samochód. Ubezpieczycielowi powinno wystarczyć zaświadczenie ze stacji demontażu. Obowiązek wyrejestrowania pojazdu istnieje niezależnie od tego, czy przedstawi Pan ubezpieczycielowi taki dokument.

Przemek
Przemek
5 lat temu

to co jest w tym artykule jest nieprawą. To Stacja Demontażu pojazdu zwraca OC ( Legalna stacja ) i oni wysyłają informację do Urzedu komunikacji. Zwraca OC gdy firma ubezpieczeniową im zwróci OC im.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Przemek

Wszystko zależy od wypracowanej praktyki.

Przemysław
Przemysław
5 lat temu

Przez 5 miesięcy oczekiwałem na wypłatę odszkodowania z oc sprawcy, ( sprawa trafiła do Sądu ) w tej chwili czekam na zbycie pojazdu przez ubezpieczyciela i wypłatę reszty odszkodowania , czy mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów ubezpieczenia oc/ac pojazdu wyłączonego z ruchu od ubezpieczyciela sprawcy? Chodzi mi o okres od dnia wypadku do dnia złomowania , bo zapewne ubezpieczyciel sprzeda pojazd stacji demontażu i tu końcówkę ubezpieczenia odzyskam od swojego ubezpieczyciela. Jeszcze jedna kwestia to parking strzeżony, za jaki okres mogę się domagać zwrotu kosztów tzn. do dnia wypłaty odszkodowania , sprzedaży wraku przez ubezpieczyciela czy za pełny okres czyli do dnia odebrania przez stację demontażu?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Przemysław

,,Czy mogę ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów ubezpieczenia oc/ac pojazdu wyłączonego z ruchu od ubezpieczyciela sprawcy?” Nie, bo mimo, iż pojazd nie uczestniczył w ruchu, ochrona ubezpieczeniowa istniała. ,,Jeszcze jedna kwestia to parking strzeżony, za jaki okres mogę się domagać zwrotu kosztów tzn. do dnia wypłaty odszkodowania, sprzedaży wraku przez ubezpieczyciela czy za pełny okres czyli do dnia odebrania przez stację demontażu?” Zwrotu kosztów parkowania może się Pan domagać za okres do czasu uzyskania pełnej kwoty odszkodowania.

Przemysław
Przemysław
5 lat temu

Moje auto stało na parkingu przez pół roku, 13 czerwca auto odebrała firma wyłoniona na aukcji przez ubezpieczyciela, tego samego dnia przesłałem umowę sprzedaży i otrzymałem decyzję o wypłacie reszty odszkodowania ( dopłata różnicy pomiędzy wyceną wraku a uzyskaną kwotą ze sprzedaży ) Pokryłem koszty parkingu 180dni x 10pln netto co uczyniło kwotę 2214 brutto, dziś otrzymałem informację że przyznano mi za parking 159 pln bez słowa wyjaśnienia na jakiej podstawie zostało to wyliczone. Co robić dalej aby odzyskać swoje
pieniądze, czy zostaje już tylko sąd? (jako ciekawostkę dla forumowiczów ubezpieczyciel sprzedał wrak za 7150 a po kilku dniach wrak pojawił się w internecie za 12900)

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Przemysław

Proszę napisać do ubezpieczyciela reklamację wnosząc o przedstawienie szczegółowych wyjaśnień i zwrot kosztów za parking. Proszę dołączyć dokument potwierdzający poniesione przez Pana koszty. W poniższym tekście znajdzie Pan szczegółowe informacje odnośnie drogi postępowania reklamacyjnego: https://punkta.pl/dochodzenie-odszkodowan/ubezpieczyciel-odmawia-wyplaty-odszkodowania/

Fafałek
Fafałek
5 lat temu

Możliwość użycia pojazdu do przestępstw to kompletny absurd wiadomo kamery na każdej stacji kto by zaryzykował posunąć się do takiego debilizmu .Ja kupuję auta bez dokumentów wyrejestrowane najczęściej i nie ma się czasu na jazdę autem co jest ruiną , bo po co trzeba zarobić na kolejny .

Czarek
Czarek
5 lat temu

Polecam [Reklama] legalne złomowanie w Szczecinie i okolicach
[Reklama]

Rafał
Rafał
4 lat temu

Witam, a czy po zezłomowaniu samochodu, przez właściciela samochodu ( który zapłacił w 2012 roku opłatę recyklingową ) jest możliwy zwrot tej opłaty przy wyrejestrowaniu ?, pytam, ponieważ w internecie jest sporo artykułów na ten temat, że po zezłomowaniu samochodu należy się zwrot, tylko że jak dzwoniłem do wydziału komunikacji to mówią żeby dzwonić do NFOŚ a jak do nich zadzwoniłem to powiedzieli że to nie jest opłata depozytowa i nie ma zwrotów …, to jak z tą opłatą jest w rzeczywistości ??? i jak brzmi treść tej ustawy, ponieważ nigdzie jej nie umiem znaleźć.

Z poważaniem
Rafał

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
4 lat temu
Reply to  Rafał

Witam. W naszym artykule mówimy o zwrocie niewykorzystanej składki za ubezpieczenie. Jest to realizowane na podstawie Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Niestety ona nie reguluje zwrotów niezwiązanych z ubezpieczeniem. Nie znam też i nie słyszałem o przepisie mówiącym o możliwości odzyskania opłaty recyklingowej.

Kowal123
Kowal123
4 lat temu

Według mnie uszkodzony samochód najlepiej zezłomować, by oszczędzić sobie niepotrzebnych problemów. Swoje rozbite auto oddałem *reklama* i byłem zadowolony. Panowie zajęli się transportem, dali mi wszystkie potrzebne dokumenty i od ręki wypłacili gotówkę.

Magda
Magda
2 lat temu

Proszę o poradę. Zrobiłam ten straszny błąd, że oddałam auto złomiarzom na umowie kupna/sprzedaży z ważnym OC na pół roku. Ubezpieczalnia nie chce zwrócić mi pieniędzy, bo pojazd stał się własnością złomiarzy. Porozmawiałam z nimi i kupujący wypisał mi oświadczenie, że zrzeka się tego OC na moją rzecz. Oni nie wiedzieli o tym, że to ubezpieczenie obowiązuje, przeciwnie – partner ich informował, że ubezpieczenia już nie ma. Nie wydaje mi się więc, że to oni mnie oszukali. Ubezpieczalnia tego pisma nie uznała i twierdzi, że miesiąc temu wysłano pieniądze przekazem pocztowym na adres złomiarza, jednak on zaprzecza, że te pieniądze dostał. Nie wiem komu ufać i co jeszcze mogę zrobić w kierunku odzyskania pieniędzy.

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
2 miesięcy temu
Reply to  Magda

Dzień dobry,
Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.