Punkta

Fundacja „Rodzić po Ludzku” od ponad 20 lat walczy o to, by dzieci w Polsce przychodziły na świat w atmosferze życzliwości i szacunku dla potrzeb rodzących, ale smutne i bolesne opowieści z porodówek wciąż wypełniają fora dla świeżo upieczonych rodziców. Stąd wiele Polek, jeśli tylko może sobie na to pozwolić, decyduje się na prywatną opiekę lekarską w ciąży, a także rodzi w prywatnych klinikach. Ile kosztuje poród prywatnie i jak wygląda porodowa rzeczywistość?

Gdzie można urodzić prywatnie w polskich miastach i ile to kosztuje? Czy warto ponieść ten wydatek?

Poród na NFZ

W Polsce jest wiele renomowanych oddziałów położniczych w państwowych szpitalach, jednak mimo to rośnie popularność rodzenia prywatnie. Skąd taka tendencja? Polki są skłonne zapłacić dużo za komfort – zarówno psychiczny jak fizyczny. W szpitalu państwowym nigdy nie wiadomo, na kogo się trafi, kto będzie przyjmował poród, jakie będą położne – pomocne i życzliwe, czy może takie, którym rodząca będzie przeszkadzać. Znieczulenie jest co prawda darmowe, ale nie wszędzie pełni dyżur anestezjolog, który może je podać. Rodzenie w każdej pozycji to w przeciętnym szpitalu mit – zazwyczaj położna chce, żeby to jej było wygodnie odebrać poród. Nie każdy szpital zgadza się na obecność prywatnej położnej czy douli, o osobnej sali nie wspominając –  nie wszystkie szpitale mają po prostu taką możliwość tak w czasie jak i po porodzie.

Za każdy poród szpital otrzymuje od NFZ stawki według „cennika świadczeń”:

  1. poród – hospitalizacja: 1 893 zł
  2. poród mnogi lub przedwczesny: 2 488 zł
  3. patologia ciąży lub płodu z porodem powyżej 5 dni: 3 028 zł
  4. ciężka patologia ciąży z porodem – diagnostyka rozszerzona, leczenie kompleksowe powyżej 6 dni: 7 139 zł
  5. ciężka patologia ciąży z porodem – diagnostyka rozszerzona, leczenie kompleksowe powyżej 10 dni z powikłaniami: 8 869 zł.

W tej cenie pacjentka ma zapewnione procedury przygotujące do porodu (KTG, badanie lekarskie, lewatywa na życzenie), hospitalizację, opiekę położniczą przed, w trakcie i po porodzie nad nią i nad dzieckiem, opiekę lekarza położnika, neonatologa i anestezjologa, w razie konieczności cięcie cesarskie, podanie znieczulenia, jeśli o nie poprosi, USG po porodzie, szczepienia dziecka, porady dotyczące opieki nad dzieckiem i karmienia piersią, a także wyjęcie szwów kilka dni po cięciu cesarskim.

– Porody należą do świadczeń nielimitowanych, co oznacza, że Fundusz płaci za wszystkie wykonane procedury – wyjaśnia rzecznik prasowy NFZ Sylwia Wądrzyk.

Nie zawsze jednak „darmowy poród” oznacza brak kosztów. Jeśli pacjentka chce mieć przywilej wyboru położnej czy jednoosobowej sali, musi za to dopłacić –  wcale nie mało.

Czytaj również: Prowadzenie ciąży –  ile to kosztuje? 

Poród na NFZ, ale z dopłatą

Szpitale, które mają podpisane kontrakty z NFZ, mają też cenniki usług komercyjnych. Oto niektóre dodatkowe usługi z zakresu położnictwa, dostępne w wybranych szpitalach:

dodatkowa opieka położnej 1000-1500 zł
dopłata do sali rodzinnej lub jednoosobowej o podwyższonym stanadardzie 500 zł za dobę
obecność osoby bliskiej przy cięciu cesarskim 200 zł
dodatkowa opieka lekarza przy porodzie 2000 zł

Po zsumowaniu wydatków może się okazać, że koszt jest porównywalny z ceną porodu w prywatnej klinice, standard tymczasem niekoniecznie. Problematyczne może być nawet dostanie się do szpitala: te najbardziej polecane mają regularnie „komplet” pacjentek i zdarza się, że są zmuszone odsyłać rodzące do innych placówek.

Poród prywatnie? Czym należy kierować się przy wyborze prywatnej kliniki położniczej?

Komfort rodzącej jest bardzo ważny, ale baczmy, by wypasiona łazienka i łóżko na pilota nie zmąciły nam trzeźwego osądu. Każdemu życzymy bezproblemowego porodu, jednak podczas zwiedzania szpitala warto zadać pytanie, co w sytuacji, gdy pojawiają się nieoczekiwane komplikacje. Czy matka lub dziecko otrzymają potrzebną pomoc na miejscu, czy zostaną karetką przewiezieni do najbliższego szpitala?

Ważnym wskaźnikiem jest stopień referencyjności czyli wyspecjalizowania danego oddziału. W szpitalach o I stopniu referencyjności rodzą kobiety w ciąży bez powikłań i w terminie.

Szpitale o II stopniu referencyjności to przeważnie szpitale wojewódzkie, gdzie rodzą kobiety będące w ciąży zagrożonej, tam znajduje się pododdział intensywnej opieki wcześniaków.

Szpitale o III stopniu referencyjności to szpitale kliniczne państwowych uczelni medycznych, przeznaczone dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie wcześniaka przed 31 tygodniem ciąży lub dziecka z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Gdzie można rodzić prywatnie?

Warszawa, Szpital Medicover, Aleja Rzeczypospolitej 5

W warszawskim szpitalu Medicover rodziła Małgorzata. Szpital ma II stopień referencyjności, zatem w przypadku poporodowych komplikacji można liczyć na zespół specjalistów. Szpital Medicover jest największą tego typu prywatną placówką w Polsce i rodzi się w nim zgodnie z informacjami znalezionymi na stronie około 700 dzieci rocznie.

Szpital oferuje:

  • Bezpieczeństwo – doskonale wyposażony OIOM dla noworodków
  • Komfort – szacunek dla Waszej intymności i Twoich decyzji
  • Troskę- indywidualną i ciepłą opiekę lekarzy i położnych z doświadczeniem;
  • Wygodę – możliwość rozłożenia kosztu na raty

Jakie są opinie o porodzie w szpitalu Medicover?

Rodziłam córkę 8 lat temu, w czasie baby boomu. Zdecydowałam się na prywatną placówkę, ponieważ wiele warszawskich szpitali było wtedy w remoncie, więc nie dość, że pył i gruz, ale i brak miejsc na oddziale. Zdarzało się, że rodzące były odsyłane karetką np. do Grójca. Nie chciałam fundować sobie niepewności i stresu, że np. urodzę po drodze.

W tym samym szpitalu rodziła żona Pawła.

Doszliśmy do wniosku, że narodziny dziecka to tak wyjątkowy moment w życiu, że warto zadbać, by wszystko odbyło się w dobrych warunkach i przyjaznej atmosferze, zależało nam także na indywidualne opiece. 

Ile to kosztuje?

Małgorzata korzystała z ubezpieczenia pracowniczego, które obejmowało poród.

Paweł z żoną opłacali poród według cennika.

– To koszt porównywalny z dwutygodniową wycieczką dla dwojga do ciepłych krajów – podsumowuje Paweł.

Poród kosztuje 6 p00-10 000 złotych, w zależności od wybranego pakietu.

Co obejmuje cena: poród (lub cesarskie cięcie, jeśli jest taka konieczność), pobyt trwający trzy doby, w razie potrzeby intensywna terapia, szczepienia, badania dziecka i matki, wizyty kontrolne po porodzie, wizyta położnej w domu.

Czy warto:

Większość pacjentek wypowiadających się w ankiecie na stronie „Rodzić po ludzku” chwali szpital. Przyszło w nim na świat także wiele dzieci gwiazd, do ekipy położniczej jakiś czas temu dołączyła najbardziej znana położna w Polsce, Jeannette Kalyta.

Prywatny poród Wrocław, Szpital Medfemina, ul. Borowska 262

Szpital wykonuje tylko umówione cięcia cesarskie.

Ile to kosztuje?

Pacjentki decydujące się na cesarskie cięcie w tym szpitalu mogę wybrac jeden z trzech pakietów, które kosztują 6 800, 9 900 i 15 900 zł. Różnią się zakresem usług.

Co obejmuje cena?

W najtańszym pakiecie pacjentka po porodzie ma zagwarantowany pobyt w pokoju dwuosobowym na oddziale położniczym (z łazienką i miejscem do pielęgnacji noworodka), opiekę personelu dyżurnego szpitala (w tym położna, anestezjolog, neonatolog, ginekolog-położnik). Dziecko zostanie zaszczepione, będzie miało badanie słuchu, otrzyma wyprawkę (komplet niezbędnych kosmetyków + pieluszki). W ramach pakietu przysługuje także kontrolne badanie ginekologiczne matki oraz neonatologiczne noworodka, ewentualne usunięcie szwów, kontrola rany po cięciu cesarskim w siedem dni po wypisie. W razie potrzeby noworodek trafia do inkubatora na sali intensywnej terapii noworodków.

Najdroższy pakiet obejmuje m.in. pobyt w pokoju VIP (możliwość pobytu z osobą bliską), kontrolne badanie ginekologiczne z USG matki w sześć tygodni po porodzie, cztery wizyty położnej w domu pacjentki, a także indywidualną fizjoterapię poporodową dwa razy w tygodniu przez cztery tygodnie.

Czy warto? Dwie opinie ze strony www.gdzierodzic.info

Paulina:

– Personel szpitala to doskonali specjaliści i jednocześnie ludzie bardzo życzliwi i uprzejmi. Podczas zabiegu, na sali operacyjnej panuje spokojna atmosfera, komfort i poczucie bezpieczeństwa. Tata czekał w pomieszczeniu obok, na bieżąco informowany o sytuacji. Bezpośrednio po zabiegu, noworodek przytulony przez mamę, następnie kangurowany przez tatę. Po ok. godzinie od zabiegu, przystawiony do piersi w asyście pani położnej. Opieka sprawowana nad noworodkiem ani przez chwilę nie pozwala poczuć niepewność. Wszystkie procedury (szczepienia, kąpiel etc. ) za zgodą i w obecności rodziców. Panie Położne bardzo miłe, opiekuńcze i pomocne. Po wypisie ze szptala wizyty kontrolne u neonatologa.

Karolina:

MEDFEMINA zapewnila nam absolutnie rewelacyjna opiekę zarówno przed porodem jak i w jego trakcie. (…) Pełen profesjonalizm personelu, indywidualne podejscie oraz nowoczesna klinika dostoswana do wszelkich potrzeb to tylko niektóre z cech tej kliniki.

Prywatny poród Łódź, Szpital Specjalistyczny Pro-Familia, ul Niciarniana 49

Oddział spełnia warunki III poziomu referencyjnego, oznaczającego najwyższe kompetencje i uprawnienia do opieki nad najtrudniejszymi przypadkami. Blok porodowy składa się z pięciu sal (pokoi) porodowych, sali operacyjnej do cięć cesarskich oraz sali intensywnego nadzoru pooperacyjnego.

Ile to kosztuje?

poród siłami natury – 4990 zł
poród przez cięcie cesarskie – 5990 zł.

Co obejmuje cena: poród w komfortowym pokoju porodowym z łazienką, kobieta rodzi w najbardziej dogodnej dla siebie pozycji, ma do dyspozycji również piłkę, worek sako i inne sprzęty ułatwiające poród; po porodzie 2-3 doby w pokoju dwuosobowym z łazienką, opieka specjalistów.

Czy warto?

Dwie opinie ze strony gdzierodzic.info:

Marcela:

– Polecam Profamilię. Bardzo dobra opieką lekarza i pań położnych. Przy porodzie współpraca z panią położną była idealna. Piłka i prysznic łagodziły ból. Można wybrać dowolną pozycję podczas porodu. Przyjemna armosfera, poczucie bezpieczeństwa. Osoba towarzysząca może zostać na całą noc po porodzie.

Magda:

– Zdecydowanie polecam szpital Pro Familia w Łodzi. Miałam to szczęście rodzić w tym szpitalu. Poród cc był przeprowadzony profesjonalnie. Lekarze i położne są nastawieni na pacjenta i jakość. Niczego nie bylo brak, czy to leki p/bólowe czy to mleko dla dziecka. Położne empatyczne i zawsze pomocne. Opieka kompleksowa całodobowa. W moim czasie rodzilo jednocześnie wiele Pań a pomimo to opieka była zawsze na czas bez zbędnej zwłoki.

Poród prywatny: Kraków, Szpital Femina, ul. Józefa Kostrzewskiego 4

Sale porodowe szpitala Femina w Krakowie wyposażone są w komfortowe łóżka umożliwiające poród w każdej pozycji. Rodzące mają również do dyspozycji fotel, piłkę, specjalne uchwyty wspomagające poród. Wyposażenie sal umożliwia spontaniczne zachowanie się rodzącej i pozwala na przybieranie najbardziej dogodnej dla niej pozycji porodowej. Przy każdej sali porodowej zlokalizowana jest łazienka z prysznicem i bidetem.

Ile to kosztuje?

Poród siłami natury 8 000-9 000 zł, cięcie cesarskie: 6 000-7000 zł.

Co obejmuje cena: trzydniowy pobyt po porodzie, dwukrotne badanie neonatologiczne noworodka, szczepienia, badania przesiewowe, wyżywienie.Szpital dysponuje komfortowo wyposażonymi pokojami jedno- i dwuosobowymi.
Czy warto?

Beata bardzo dobrze wspomina poród w Feminie:

– Wszystko na najwyższym poziomie, opieka świetna, klinika całkowicie spełniła moje oczekiwania.

Anna pisze na forum.parenting.pl:

– To jest nowoczesne miejsce, bardzo przyjazne kobietom. (…) można liczyć na fachową pomoc w każdym kłopocie.

Poród w pakiecie medycznym

Warto wiedzieć, że pakiety medyczne dla pracowników firm, dostępne w formie abonamentu, obejmują zarówno prowadzenie ciąży, poród jak i poporodową opiekę nad matką i dzieckiem w specjalistycznych placówkach medycznych, np. w warszawskim szpitalu Medicover.

Zakres usług dostępnych w abonamencie jest bardzo szeroki, zatem warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, bo jest korzystne cenowo. Świadomość, że dziecko przyjdzie na świat w dobrych warunkach i pod świetną opieką medyczną zapewnia matce ogromny komfort psychiczny i to jest nie do przecenienia.

Nawet jeśli jednak pakiet medyczny nie obejmuje porodu, warto rozważyć jego posiadanie w przypadku prowadzenia ciąży prywatnie. Pakiet pozwala oszczędzić sporą kwotę, ponieważ zawiera nie tylko koszty wizyt lekarskich, ale także dodatkowych badań, a tych w ciąży robi się dość dużo. Koszty pakietów obejmujących prowadzenie ciąży zaczynaja się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

 

Chcę sprawdzić koszt pakietu medycznego dla mnie i dla mojej rodziny –  KLIK.