Kobiety za kierownicą - 5 faktów o Polkach za kółkiem

Aktualizacja:
Kobiety za kierownicą

W 2017 roku w Polsce kobiety spowodowały 22,5% wypadków drogowych, To cztery razy mniej niż mężczyźni. Ciągle jednak hasło "baba za kierownicą" ma jednoznacznie negatywny wydźwięk. Czy słusznie? Jakie są kobiety za kierownicą? I dlaczego tak trudno przełamać ten stereotyp?

Kobiet z prawem jazdy jest coraz więcej

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, na koniec 2014 roku prawo jazdy w Polsce posiadało ok. 19,5 mln osób. Zdecydowana większość z nich to mężczyźni, ale odsetek kobiet legitymujących się „prawkiem” wzrósł już do 39%. Łącznie około 8 mln Polek ma uprawnienia do prowadzenia pojazdów. To ogromny wzrost. Jeszcze w 2001 roku takim dokumentem mogło pochwalić się zaledwie 902 tys. pań w naszym kraju.

Skąd tak duże zainteresowanie prawem jazdy ze strony płci pięknej? – W naszym kraju zaczęło pojawiać się coraz więcej samochodów, zaczęły one tanieć i stały się ogólnodostępne. Rodziny zyskały możliwość posiadania często kilku pojazdów. Naturalne jest, że kobiety zaczęły stawać się coraz liczniejszymi uczestniczkami ruchu drogowego. Podobne zjawiska można było zaobserwować już kilkadziesiąt lat temu na zachodzie – tłumaczy dr Sylwia Milewska, psycholog transportu.

Ile kobiet posiadało prawo jazdy w danym roku* Przyrost
2001 902 150
2002 1 609 254 707 104
2003 2 233 638 624 384
2004 3 092 421 858 783
2005 3 870 251 777 830
2006 4 856 635 986 384
2007 5 144 550 287 915
2008 5 677 857 533 307
2009 6 209 610 531 753
2010 6 621 767 412 157
2011 6 915 856 294 089
2012 7 256 021 340 165
2013 7 220 162 -35 859
2014 7 695 096 474 934
2015 7 887 371 192 275
* Dane CEPiK

Ale wzrost liczby Polek „za kółkiem” wynika także ze wzrostu ich niezależności. – Obecnie kobiety realizują się zawodowo i prywatnie w obszarach, które przez wiele lat były zarezerwowane dla mężczyzn, a jazda samochodem jest tego naturalną konsekwencją. Ponadto współczesna kobieta traktuje samochód jako swoje narzędzie, dzięki któremu realizuje zadania stawiane jej przez życie. Nie zapominajmy, że obecnie żyjemy we wszechobecnym pędzie. Jak więc wpisać się w te szybkie, dynamiczne czasy, nie będąc użytkownikiem samochodu? – dodaje dr Milewska.

Kobiety “za kółkiem” a liczba wypadków

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2001 roku kobiety spowodowały 15% wypadków drogowych. Tymczasem 17 lat później odsetek ten wzrósł do niemal 23%. Pamiętajmy jednak, że przez te lata liczba kobiet posiadających uprawnienia do kierowania samochodem zwiększyła się ponad ośmiokrotnie.

Okazuje się, że kobiety stanowią prawie 40% spośród wszystkich kierujących, a jednocześnie odpowiadają za mniej niż co czwarty wypadek.

Ponadto, zaledwie 4% spowodowanych przez nie zdarzeń drogowych kończy się śmiercią osób poszkodowanych. Dla porównania, w wypadkach, których sprawcami byli mężczyźni, ginie prawie co dziesiąta ofiara.

Czy zatem kobiety prowadzą bezpiecznie? Ze statystyk policyjnych jednoznacznie wynika, że tak. Jednak statystyki są obarczone błędnym założeniem, że każdy kierowca pokonuje tyle samo kilometrów. Dlatego też Instytut Transportu Drogowego zestawił liczbę wypadków z pokonanym dystansem. Z zestawienia tego wynika, że kobiety powodują średnio jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, a mężczyźni jeden na 4,7 mln kilometrów.

Co ciekawe, pomimo tak przychylnych dla kobiet statystyk wypadkowości, nie postrzegają one siebie jako dobrych kierowców. – Jak wynika z badań Fundacji VINCI Autoroutes, Polacy, jako kierowcy, nie mają o sobie najlepszego zdania. Jeśli zaś podzielimy te wyniki ze względu na płeć to okazuje się, że kobiety postrzegają siebie odrobinę gorzej niż mężczyźni. Jednak jeszcze kilka lat temu różnice pod tym względem były znacznie większe – tłumaczy dr Andrzej Markowski, psycholog transportu.

Kobiety jeżdżą bezpiecznie, ponieważ…

Zdaniem  dra Markowskiego wyniki statystyk wypadków mają swoje odzwierciedlenie w tym, że kobiety nie mają takich skłonności do ryzyka jak mężczyźni. – Panie z reguły zachowują większy margines bezpieczeństwa niż panowie na drodze i nie powodują zachowań agresywnych. Po części wynika to z samego podejścia do kierowania pojazdem. Dla mężczyzn jest to sposób na podkreślenie swojej społecznej pozycji, kolejna okazja do “dominacji” nad innymi – wyjaśnia.

Z kolei dr Milewska dodaje, że inny, bezpieczniejszy styl prowadzenia pojazdów wynika z naturalnych różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami. Częściej rywalizującymi w zachowaniach są mężczyźni i zazwyczaj wykazują na drodze więcej zachowań niebezpiecznych niż kobiety – mówi. Dla większości kobiet prowadzenie pojazdu stanowi jedynie zwykłą, codzienną czynność. Mają one inne oczekiwania względem prowadzenia samochodu i tym samym nie przejawiają skłonności do łamania przepisów drogowych.

Bez wątpienia mocną stroną kierujących pań jest niższy poziom agresji drogowej, a także większe poszanowanie dla norm i przepisów. Ale co jest ich piętą achillesową? Orientacja w terenie? A może manewry parkingowe? Nie. Dr Markowski wskazuje, że jest to przede wszystkim radzenie sobie z trudem presji czasowej. W takich sytuacjach większość kobiet zachowuje się wręcz nieprzewidywalnie. Ponadto rzadziej podejmują one decyzje np. o wyprzedzaniu wolniej poruszających się pojazdów, co z perspektywy mężczyzn bywa irytujące.

Kobiety za kierownicą – nie zawsze prowadzą zgodnie z przepisami

Wiemy już, że statystycznie większość Pań przestrzega przepisów ruchu drogowego. Ale od tej reguły zdarzają się też wyjątki. Zdaniem dr Milewskiej, sytuacje, w których to kobiety łamią przepisy ruchu drogowego zapadają nam w pamięci dlatego, że nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. – Są to swoiste odstępstwa od szeroko rozumianej normy. Dlatego tak bardzo rzucają nam się w oczy – dodaje.

Niektóre z pań świadomie jeżdżą agresywnie bez poszanowania dla wszelkich zakazów, nakazów czy ograniczeń prędkości. Odgrywają one na drodze typowo “męskie” role. Co ciekawe, w swojej drogowej agresji potrafią zaskoczyć nieprzewidywalnością niejednego mężczyznę – tłumaczy dr Markowski. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? – Gdy jesteśmy pasażerami w samochodzie kobiety, która gna na złamanie karku, najlepiej stosować racjonalne argumenty, np. przypomnieć o możliwości wpadnięcia w poślizg, dłuższej drodze hamowania czy wysokim mandacie, który grozi za przekroczenie prędkości. Wtedy na pewno zwolni – wyjaśnia dr Markowski.

CZYTAJ TAKŻE

Kto jeździ lepiej? Kobiety i mężczyźni za kierownicą [RAPORT]

Najtańsze OC

Zwrot składki OC

Uwagę oczywiście warto zwracać nie tylko szarżującym paniom. Tu wspomnimy tylko, że na mężczyzn podziałają mniej racjonalne argumenty. Jeśli nie znamy kierowcy, z którym jedziemy, powiedzmy mu np., że taka szybka jazda nas przeraża, i poprośmy, żeby zwolnił dla naszego lepszego samopoczucia. Gdy znamy kierowcę, nie zrzędźmy – przypomnijmy mu, że jest tak dobry, że naprawdę nie musi wyprzedzać na trzeciego!

Statystyczny samochód kobiety - Punkta

Czy kobiety są nagradzane niższymi stawkami OC za bezpieczną jazdę?

Wydawałoby się to logiczne – mniej szkodowa grupa kierowców powinna płacić mniej. Ubezpieczyciele biorą przecież pod uwagę szkodowość, to jeden z ważniejszych parametrów wyliczania składek. Nie w tym wypadku!

Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, od końca 2012 r. ubezpieczyciele nie uwzględniają płci przy wyliczeniach składek. W Polsce trzymają się tej zasady bardzo konsekwentnie i rzeczywiście nie ma różnic przy tych samych parametrach, jeśli chodzi o płeć.

Jednak np. w Wielkiej Brytanii już po wyroku Trybunału, media donosiły o dalszych praktykach dyskryminujących mężczyzn – bo porównanie ich z kobietami na drodze wypadało zawsze na ich niekorzyść. Okazało się, że ubezpieczyciele dawali wyższe stawki tym, którzy wpisywali zawody uznane za bardziej męskie. W sfeminizowanych profesjach stawki były wyraźnie niższe. Różnice zacierały się z wiekiem, jednak była to swoista furtka dla ubezpieczycieli, by utrwalać stereotypy związane z płcią i na ich podstawie kształtować ceny.

Jak wyglądały średnie ceny OC w podziale na płcie w 2018 roku? Średnia dla kobiet wyszła odrobinę niższa:

Średnia cena OC a płeć: 

kobiety 911
mężczyźni 940

Ceny OC według zawodu i zajęcia - infografika

Czy podobnie jest u nas? W marcu br. sprawdziliśmy na podstawie 350 tysięcy kalkulacji, jak kształtują się stawki OC w zależności od zawodów. Rzeczywiście osoby, które wpisują zawody sfeminizowane do formularza – nauczyciel, gospodyni domowa, pracownik administracji publicznej, płacą średnio za OC najmniej. Z kolei np. informatycy płacą ok. 200 zł więcej. Czy to furtka do dyskryminacji ze względu na płeć?

Ubezpieczyciele kierują się oczywiście pewnymi stereotypami, ale też bacznie obserwują zachowania poszczególnych grup kierowców. Nie uwzględniają płci w swoich wyliczeniach. Uwzględniają cały szereg innych parametrów, w tym zawód, miejsce zamieszkania, wiek, doświadczenie jako kierowca, które pozwalają im dość precyzyjnie określić ryzyko w danych grupach. Informatycy to z reguły młodzi, dobrze zarabiający mężczyźni, którzy mają być może większą skłonność do brawury, ale głównym czynnikiem, który tu wpływa na składkę jest wiek kierowcy. Z kolei gospodynie domowe jeżdżą spokojniej, nie muszą się spieszyć, mają też już jakieś doświadczenie jako kierowcy. To głównie kobiety po 26 roku życia, ale właśnie wiek jest tu istotnym czynnikiem i charakter wykonywanej pracy, a nie płeć – tłumaczy Urszula Borowiecka, ekspertka ubezpieczeniowa z Punkta.pl.

Czy gdy mężczyzna wpisze w pole zawód bardziej sfeminizowaną profesję, to zapłaci tak samo mniej jak kobiety? – Cóż, tak. Zawód tutaj będzie miał znaczenie – dodaje.

Ale i kobiety i mężczyźni zapłacą mniej, gdy żyją w związkach, mają dzieci, mieszkają w mniejszych miejscowościach, a przede wszystkim, gdy poszukają tańszej polisy OC – bo ta jest wszędzie taka sama, nie warto więc przepłacać. A Ty ile zapłacisz? Sprawdź, porównaj ceny i kup tańszą polisę.

Zobacz także:

Podsumowanie

  1. Około 8 mln Polek ma już uprawnienia do prowadzenia pojazdów
  2. Kobiety stanowią w Polsce prawie 40% spośród wszystkich kierujących, a jednocześnie odpowiadają za mniej niż ca czwarty wypadek
  3. Kobiety powodują średnio jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych samochodem kilometrów
  4. Piętą achillesową Polek "za kółkiem" jest radzenie sobie z trudem presji czasowej
  5. Pomimo braku oficjalnych różnic w OC ze względu na płeć osoby wykonujące sfeminizowane zawody płacą niższą składkę

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Kobieta w samochodzie
2019.06.21  •  Samochód
Seksizm w reklamie motoryzacyjnej

Zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem kobieta jest kierowcą gorszym. Zdecydowanie lepiej sprzedaje się jednak jej ciało w reklamach, szczególnie tych skierowanych do panów. Seksizm w reklamie motoryzacyjnej kultywowany jest od lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. A jak wyglądałaby reklama, gdyby miejsce skąpo odzianej pani, zajął równie skąpo odziany pan? Sprawdźmy!

Czytaj więcej
Seria W
2018.11.29  •  Samochód
Formuła 1 dla kobiet: Seria W i szansa na wielki powrót Natalii Kowalskiej

Najbardziej prestiżowe międzynarodowe wyścigi samochodowe, Grand Prix i Robert Kubica. W skrócie - Formuła 1. W jeszcze większym - F1. I choć skrótu tego nie trzeba nikomu przedstawiać, nadszedł czas przedstawić Serię W, czyli Formułę 1 dla kobiet. Ta ma zostać zainaugurowana już w 2019 roku!

Czytaj więcej
Foto: http://pinkzones.com/
2014.08.21
Gender na brytyjskich drogach – różowe pasy dla kobiet za kółkiem

Sheila’s Wheels – brytyjska firma ubezpieczeniowa specjalizująca się w polisach komunikacyjnych dla kobiet – wpadła na pomysł stworzenia specjalnych pasów na drogach szybkiego ruchu tylko dla pań. Czy ta propozycja wzbudzi poparcie feministek, czy raczej stanowczy sprzeciw? Mężczyźni za kółkiem skwitują projekt pobłażliwym uśmiechem czy gromkim pomrukiem zadowolenia?

Czytaj więcej
Młodzi kierowcy - czy rzeczywiście należy się ich bać?
2015.09.02
Młodzi kierowcy – czy rzeczywiście należy się ich bać? Raport Punkta

Młodzi kierowcy nie cieszą się dobrą opinią. Albo blokują ruch, albo szaleją na drogach bez opamiętania powodując wypadki. Policja zwraca na nich szczególną uwagę, ubezpieczyciele bezlitośnie doliczają zwyżki za młody wiek i krótko posiadane prawo jazdy, co winduje składki za ubezpieczenie OC do wartości wręcz absurdalnych. Czy słusznie?

Czytaj więcej
Auto wizytówką mężczyzny
2024.09.10  •  Samochód
Wizytówka mężczyzny, czyli co auto mówi o charakterze właściciela?

Za kierownicą Fiata Pandy siedzi mężczyzna w japonkach. Auta rodzinne wybierają faceci wyrafinowani i przykładający wagę do sukcesu. Właściciele SUV-ów to „bulwarowcy” chcący podkreślić swoje wymiary. Auta modne i drogie wybierają ci, którzy uważają, że wydając dużo monet na swoje cztery kółka, mogą więcej. Nie są to jednak faceci zadufani w sobie, a tacy, którzy chcą podnieść poczucie własnej wartości.

Czytaj więcej
Nietypowe zachowania za kółkiem
2018.10.04  •  Samochód
TOP 5: nietypowe zachowania za kierownicą

Prowadzisz samochód? Skupiasz się tylko i wyłącznie na drodze? Nic nie rozprasza Twojej uwagi? Jeśli na wszystkie trzy pytania odpowiedziałeś twierdząco, to wiedz, że jesteś absolutnym wyjątkiem! Kierowcą idealnym. A to nieczęste… Jako dowód przedstawimy Ci kilka interesujących zachowań za kółkiem. Zapraszamy na subiektywny przegląd TOP 5, czyli nietypowe zachowania za kierownicą.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej