Seksizm w reklamie motoryzacyjnej

Aktualizacja:
kobieta-samochod

Zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem kobieta jest kierowcą gorszym. Zdecydowanie lepiej sprzedaje się jednak jej ciało w reklamach, szczególnie tych skierowanych do panów. Seksizm w reklamie motoryzacyjnej kultywowany jest od lat i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. A jak wyglądałaby reklama, gdyby miejsce skąpo odzianej pani, zajął równie skąpo odziany pan? Sprawdźmy!

Słyszysz „baba za kierownicą” i wszelkie inne komentarze są zbędne. Stereotypowa kobieta siedząca na miejscu kierowcy jest… gorszym kierowcą i co tu kryć. A gdyby tak oprzeć się nie na stereotypach, a na statystykach – kobieta jest lepszym kierowcą. Dlaczego? Bo bezpieczniejszym. Zostawmy jednak dziś kwestię tego, kto prowadzi lepiej, a skupmy się na zupełnie innym wątku. Mianowicie – reklamie motoryzacyjnej. Z każdej strony jesteśmy zalewani obrazkami aut, które reklamowane są właśnie przez płeć piękną. Roznegliżowaną, w wyzywających pozach, zachęcającą do inwestycji… W auto, rzecz jasna. Reklamy te skierowane są głównie do panów. Mają nęcić, kusić i przekonywać. Nie jest tajemnicą, że wykorzystywanie ciała w marketingu od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i póki co nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się zmienić. A jak konkretniej wygląda to w przypadku reklam motoryzacyjnych? Czy w owej znajdziemy na przykład roznegliżowanego mężczyznę? Ot tak, co by panie mogły nacieszyć oko i bliżej zainteresować się… motoryzacją. Nie? Błąd.

Czytaj także: Auto dla singla

Fotel pasażera zarezerwowany…

Czasy się zmieniają – owszem. Może zmienić się także światopogląd. W jednej kwestii, ten pozostaje jednak niezmienny. Mowa tutaj o roli kobiety w reklamie motoryzacyjnej. Ta, była jej bohaterką od dawnych lat. Wówczas kobiece wdzięki eksponowane były jednak w zupełnie inny sposób. Spójrzmy na reklamę prasową marki Cadillac z końca lat 50. Bohaterem jest tutaj model Cadillac Eldorado z karoserią w kolorze pięknego różu. Dopełnieniem kadru jest mama z córką – obie w strojach idealnie wkomponowanych w całość. Słodko. Sedno tkwi jednak w opisie – marka zachęca kobiety do odwiedzenia swojego salonu w towarzystwie pana domu. Jednocześnie przekonuje płeć piękną, jaką przyjemność sprawi kobiecie zajęcie miejsca na fotelu pasażera.

Reklama prasowa Cadillac

Poduszki powietrzne w roli głównej

Idąc z duchem czasu… Kampania reklamowa Mercedesa-Benz klasy S W220 i auto, które szczyciło się wyjątkową technologią i bogatym wyposażeniem. To, co wyróżniało je na rynku to 8 poduszek powietrznych… i właśnie ten aspekt postanowiono wykorzystać w reklamie samochodu. W jaki sposób? Porównując poduszki do damskich piersi.

Mercedes Benz

„Bunga bunga” w Fordzie

W 2013 roku atmosfera zagęściła się wokół reklamy Forda Figo. Bohaterami kontrowersyjnych plakatów stali się Silvio Berlusconi, Paris Hilton i Michael Schumacher. Skupmy się jednak na wersji z tym pierwszym… W bagażniku widzimy trzy wyzywająco ubrane kobiety, które są związane i zakneblowane. Z miejsca kierowcy dowodzi Silvio Berlusconi, który ma już za sobą słynną seksaferę „bunga bunga”. Do tego znak dłoni oznaczający znak pokoju i hasło: „Zostaw zmartwienia za sobą”.

Forf Figo

Ducati przełamuje stereotypy

Jakiś czas temu Ducati Dealer MotoCorsa’s odwrócił role płciowe, a tym samym przełamał panujące stereotypy. Początek akcji zapowiadał się niewinnie, bowiem w sesji fotograficznej, której bohaterem był motocykl Ducati, udział wzięły tradycyjnie pięknie panie. Nieoczekiwany był jednak koniec… Po wszystkim sesję powtórzono, a miejsce skąpo odzianych kobiet zajęli… skąpo odziani mężczyźni, pracownicy salonu Ducati. Efekt? Oceńcie sami…

Reklama Ducati

Reklama Ducati

Reklama Ducati

Jak widać role się odwracają. Jak sądzicie? Panowie dają radę? 🙂

Czytaj także: Kobiety bardziej narażone na skutki wypadków

Podsumowanie

  1. Wykorzystywanie ciała w marketingu od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i póki co nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się zmienić.
  2. Kobiety uważane są za gorszych kierowców, ale to ich ciało lepiej wygląda w reklamach motoryzacyjnych.
  3. Opierając na na statystykach, a nie stereotypach, można wywnioskować, że to panie prowadzą bezpieczniej, mają mniejszą skłonność do brawury i ryzyka.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej