Formuła 1 dla kobiet: Seria W i szansa na wielki powrót Natalii Kowalskiej

Aktualizacja:
seria-w-formula-1

Najbardziej prestiżowe międzynarodowe wyścigi samochodowe, Grand Prix i Robert Kubica. W skrócie - Formuła 1. W jeszcze większym - F1. I choć skrótu tego nie trzeba nikomu przedstawiać, nadszedł czas przedstawić Serię W, czyli Formułę 1 dla kobiet. Ta ma zostać zainaugurowana już w 2019 roku!

Na kartach historii Formuły 1, która sięga 1950 roku, kobiet znajdziemy niewiele. Do ich policzenia potrzebujemy palców zaledwie jednej ręki. Od początków F1 do startu w wyścigach zgłoszonych zostało pięć kobiet, jednak tylko dwie z nich zakwalifikowały się i wystartowały w wyścigach. Od 2019 roku statystyki te będą wyglądały jednak zupełnie inaczej. Dlaczego? Bowiem właśnie wtedy rusza Seria W, czyli Formuła 1 dla kobiet!

Seria W, czyli Formuła 1 dla kobiet

Formuła 1 dla kobiet jest niemałym zaskoczeniem. Tak daleko jak jesteśmy w stanie sięgnąć pamięcią zobaczymy, że sporty motorowe z reguły zarezerwowane są dla mężczyzn. Trend ten już niedługo może jednak ulec zmianie. I choć pierwszym krokiem w tym kierunku jest utworzenie Serii W, czyli F1 dla płci pięknej, to niewykluczone, że na przestrzeni lat, kobiety spotkają się na jednym torze z mężczyznami, a Seria W będzie przepustką do świata właściwej Formuły 1. Póki co, w Serii W, na pokładzie bolidów zobaczymy same  panie.

Skąd idea kobiecej Formuły 1 i kto jest za nią odpowiedzialny? Za ideą kobiecych wyścigów stoi między innymi wielokrotny zwycięzca wyścigów Formuły 1 David Coulthard i inżynier zespołu Red Bull Racing, Adrian Newey. To z inicjatywy tego pierwszego i przekonania, że aktualnie istniejące serie nie dają możliwości wyłonienia najlepszej zawodniczki, powstanie pierwszy w historii cykl wyścigów dla pań. Jego efektem ma być wyrównanie na torze szans kobiet i mężczyzn i doprowadzenie do tego, aby rywalizowali oni na równych zasadach. Krótko mówiąc – Seria W ma być przepustką dla płci pięknej do świata Formuły 1.

Czytaj także: Jak zmieniła się Formuła 1 po wypadku Roberta Kubicy?

Polski akcent w damskiej Formule 1

Organizatorzy, by zachęcić płeć piękną do udziału w wyścigach, zagwarantowali im bezpłatny udział. Poza tym, w pełni pokrywają koszty podróży i pobytu. Z ponad setki zgłoszeń z 30 krajów, wyłoniono 55 kandydatek w wieku od 17 do 33 lat. Ostateczny projekt zakłada jednak udział 18 uczestniczek, które wybrane zostaną w 3-dniowym procesie selekcyjnym obejmującym m.in. jazdę w symulatorze, jazdę po torze oraz wiedzę inżynieryjną. Poza umiejętnościami za kierownicą sprawdzane będzie także przygotowanie psychiczne pań. Wróćmy jednak na chwilę do wyłonionej 55… To wśród niej znajdziemy wspomniany wyżej polski akcent. Jedną z wyłonionych kandydatek jest Polka – Natalia Kowalska. Jest ona pierwszą polską zawodniczką startującą w wyścigach samochodowych w latach 2010-2011, występującą w Formule 2. Wówczas Kowalska nie odniosła większego sukcesu. Jedynie dwukrotnie udało jej się zdobyć punkty w wyścigach. Po 20 startach w Formule 2 przerwała karierę. Teraz ma szansę wrócić w wielkim stylu.

Czytaj także: Kobiety za kierownicą

Seria W w pigułce

Pierwszy sezon Serii W przewiduje cykl wyścigów rozgrywanych na 6 torach w Europie. Inaugurację cyklu zaplanowano na maj 2019 roku. Każdy wyścig ma trwać około 30 minut. Co najważniejsze, uczestniczki nie będą musiały mieć sponsorów. Każdej z nich zostanie dostarczony taki sam bolid, oparty na modelu formuły 3 produkcji włoskiego Tatuusa. To z kolei ma sprawić, że o sukcesie pierwszej kobiety na mecie zadecydują tylko i wyłącznie zdolności, a nie osiągi maszyny. Kandydatki będą rywalizować o 1,5 mln dolarów – bo właśnie tyle wynosi budżet na nagrody. Najlepsza z najlepszych dostanie pół miliona na dalszy rozwój kariery.

Czytaj także: Kobiety bardziej narażone na skutki wypadków

Początki kobiet w Formule 1

Pierwszą w historii kobietą, która została zgłoszona do wyścigu, wystartowała w nim i go ukończyła była Maria Teresa de Filippis. W całej swojej karierze została w sumie zgłoszona do 5 wyścigów, z czego ukończyła 3. Z kolei Lella Lombardi jest jedyną kobietą, która zdobyła punkty w Formule 1. Na 17 wyścigów, do których została zgłoszona, udział wzięła w 12. Jednak już niedługo kobiety na torze zaczną odnotowywać kolejne sukcesy, a pierwszym krokiem do tego ma być właśnie Seria W.

Czytaj także: Najlepsze auto dla singla

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Seria W, czyli Formuła 1 dla kobiet zostanie zainaugurowana w maju 2019 roku.
  2. Z ponad setki zgłoszeń z 30 krajów, wyłoniono 55 kandydatek w wieku od 17 do 33 lat. Ostateczny projekt zakłada jednak udział 18 uczestniczek.
  3. Na liście wyłonionych 55 kandydatek znajduje się jedno polskie nazwisko – Seria W to szansa na wielki powrót Natalii Kowalskiej.
  4. Ostateczna 18 zostanie wyłoniona podczas 3-dniowej selekcji obejmującej jazdę w symulatorze, jazdę po torze, wiedzę inżynieryjną, a także przygotowanie psychiczne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Co zrobić w przypadku potrącenia psa?
2024.09.12  •  Samochód
Co zrobić, jeśli potrąciłeś psa lub inne zwierzę?

Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.

Czytaj więcej
2024.09.09
Kompleksowa ochrona myjni samochodowej – ubezpiecz swój biznes!

Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.

Czytaj więcej
2024.09.09
Jak działa ubezpieczenie warsztatu samochodowego?

Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC wrzesień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej