Wybierz polisę i ochroń planetę! Jak cele zrównoważonego rozwoju wpłyną na rynek ubezpieczeń?

Aktualizacja:
cele-zrownowazonego-rozwoju-a-rynek-ubezpieczen

Kupujesz polisę OC, a jednocześnie przyczyniasz się do redukcji śladu węglowego? Już wkrótce to możliwe! Także ten aspekt będzie mógł stanowić element decydujący o wyborze konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na mocy zmian wprowadzonych przez Komisję Europejską, agenci zostaną zobligowani do informowania, czy proponowany produkt jest tworzony zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Zrównoważony rozwój to temat bardzo chętnie poruszany przez największe firmy. Nic w tym dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe  (TU) również  częściej angażują się w działania na rzecz poprawy kondycji świata. Nie jest to działanie przypadkowe, gdyż ma wiele wspólnego z ESG, a także unijnymi zmianami związanymi z Analizą Potrzeb Konsumenta, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Zanim jednak wytłumaczymy, co to jest ESG i jaki ma związek z Twoją polisą OC, warto przyjrzeć się samym celom zrównoważonego rozwoju. W 2015 roku na szczycie państw członkowskich ONZ został podpisany dekret, który uwzględnia 17 punktów zawierających 169 działań mających na celu poprawę jakości życia na Ziemi. Realizowane są one zarówno przez rządy, jak i organizacje pozarządowe oraz biznes. Obejmują 5 obszarów w myśl zasady angielskiego 5xP: ludzie (people), planeta (planet), dobrobyt (prosperity), pokój (peace) i partnerstwo (partnership).

Cele zrównoważonego rozwoju mają na celu pomóc m.in. ze zmniejszeniem nierówności międzynarodowych, wyeliminowaniem ubóstwa, ochroną ekosystemów czy wspieraniem wzrostu gospodarczego. Wszystkie te aspekty istotnie powiązane są z ESG.

ESG – co to jest i jaki ma wpływ na Twoją polisę

ESG to skrót od trzech słów: environmental, social responsibility i corporate governance. Oznaczają one: środowisko, społeczną odpowiedzialność oraz ład korporacyjny. Z pewnością już zauważyłeś zbieżność z celami zrównoważonego rozwoju. Jednak, czym jest ESG? Odpowiadamy! To czynniki, na podstawie których wyceniane są spółki i przedsiębiorstwa. Czemu są tworzone takie składniki jak ESG? Umożliwiają one porównanie opłacalności inwestycji na podstawie zestawienia trzech powyższych elementów. Mają one bezpośredni wpływ na stabilność oraz potencjał firmy.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak ESG i wielkie inwestycje wpływają na Twoją obowiązkową polisę OC. Tutaj wkraczamy bezpośrednio w prawo Unii Europejskiej i uzupełnienie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE oraz wymogów informacyjnych w ramach APK (Analizy potrzeb klienta).

APK w ubezpieczeniach

Analiza potrzeb klienta na rynku ubezpieczeń znana jest od dawna, a uregulowana prawnie została w 2015 roku przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zgodnie z nią TU  zobligowane są do dokonania dogłębnej interpretacji zamiarów, z jakimi przychodzisz do biura. Wynika to z potrzeby dopasowania odpowiedniego produktu. Nie każdy, przychodząc do swojego agenta, musi znać się na skomplikowanych polisach. Przepisy chronią Cię przed nieuczciwymi firmami, które mogłyby wykorzystać tę niewiedzę.

Jak wygląda APK w praktyce?

Doradca, który przeprowadza rozmowę z klientem, zadaje szereg pytań dotyczących potrzeb oraz obiektu chronionego przez polisę. W ten sposób dopasowywane są zarówno sumy ubezpieczenia, jak i sam zakres. Nowelizacja wprowadzona przez Parlament Europejski sprawia, że do grona pytań mogą wkrótce dołączyć także te dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Jak cele zrównoważonego rozwoju mogą wpłynąć na APK?

21 września 2017 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie delegowane 2017/2358, które stało się podstawą do wdrażania nowych rozwiązań w zakładach ubezpieczeniowych. Jest ono uzupełnieniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2016/97, dotyczącej nadzoru i zarządzania produktem ubezpieczeniowym. Zgodnie z przyjętą przez część firm interpretacją, agent ma obowiązek zadania pytań dotyczących zrównoważonego rozwoju w ramach APK. Co jeśli nie pojawią się one podczas przeprowadzania analizy? Pośrednik naraża się bezpośrednio na konsekwencje wynikające z niespełniania wymogów dotyczących zarządzania produktem.  

Wspomniane rozporządzenie wykonawcze zawiera informacje o odniesieniach do ESG w przypadku rynku docelowego, monitorowania i przeglądu produktu czy kanału dystrybucji.

Art. 5 ust. 3

Twórcy opracowują i wprowadzają do obrotu wyłącznie takie produkty ubezpieczeniowe, które odpowiadają potrzebom, cechom i celom, w tym ewentualnym celom związanym ze zrównoważonym rozwojem, klientów należących do rynku docelowego.

Art. 7 ust. 1

(…) Oceniają oni (twórcy – dopisek redakcji), czy produkty ubezpieczeniowe pozostają spójne z potrzebami, cechami i celami, w tym ewentualnymi celami związanymi ze zrównoważonym rozwojem,

Art. 8 ust. 3

Informacje, o których mowa w ust. 2, pozwalają dystrybutorom ubezpieczeń na:

  1. a) zrozumienie produktów ubezpieczeniowych;
  2. b) zrozumienie zidentyfikowanego rynku docelowego dla danych produktów ubezpieczeniowych;
  3. c) określenie wszelkich klientów, w przypadku których dany produkt ubezpieczeniowy nie odpowiada ich potrzebom, cechom i celom, w tym ewentualnym celom związanym ze zrównoważonym rozwojem (…)

Jak rozporządzenia unijne przełoży się na rynek ubezpieczeń i sprzedaż polis?

Spieszymy z wyjaśnieniem: dla przeciętnego klienta, który chce wykupić ubezpieczenie mieszkania czy samochodu zmiana będzie wręcz niezauważalna. Polegać będzie na zadaniu dodatkowych pytań przez agenta podczas standardowo już przeprowadzanego APK. Będą one miały na celu ustalenie, czy podczas wyboru swojej polisy, kierujesz się zasadami i celami zrównoważonego rozwoju. W praktyce oznacza to, że łatwiej będzie wybrać firmę odpowiedzialną, tj. taką, która np. przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego i klimat, czy dba o poszanowanie praw człowieka lub przeciwdziała korupcji.

Czytaj także: 

Czy rynek ubezpieczeń w Polsce oferuje rozwiązania zgodne z ESG?

Tak, coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce dba, aby spełniać kryteria i cele zrównoważonego rozwoju. Wśród nich znajduje się m.in. Grupa PZU. Obecnie realizowana strategia, przygotowana na lata 2021-2024 obejmuje wdrożenie ich na różnych aspektach funkcjonowania firmy: od produktu, po sposób funkcjonowania organizacji. W założeniu do 2030 r. Grupa PZU ma zredukować ślad węglowy np. poprzez samochody elektryczne zastępujące tradycyjną flotę. Dodatkowo do 2050 r. klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni mają stać się neutralni klimatycznie.

Źródła:

  • eur-lex.europa.eu
  • pb.pl
  • wikipedia.org

Pytania i odpowiedzi

Co to jest ESG?
Czym jest APK w ubezpieczeniach?

Podsumowanie

  1. Cele zrównoważonego rozwoju trafiają także na rynek ubezpieczeń.
  2. APK, czyli Analiza Potrzeb Klienta jest jednym z obowiązkowych elementów sprzedaży polis, które chroni klienta przed nieuczciwymi agentami.
  3. Już wkrótce na mocy rozporządzenia wykonawczego wydanego przez Komisję Europejską agent może zadać pytanie w ramach APK o preferencje klienta dotyczące ESG.
  4. Polski rynek ubezpieczeń przygotowuje się już na zmiany zgodne z ESG. Strategię zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju przyjęła już m.in. Grupa PZU.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej