Kupujesz polisę OC, a jednocześnie przyczyniasz się do redukcji śladu węglowego? Już wkrótce to możliwe! Także ten aspekt będzie mógł stanowić element decydujący o wyborze konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na mocy zmian wprowadzonych przez Komisję Europejską, agenci zostaną zobligowani do informowania, czy proponowany produkt jest tworzony zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Zrównoważony rozwój to temat bardzo chętnie poruszany przez największe firmy. Nic w tym dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) również częściej angażują się w działania na rzecz poprawy kondycji świata. Nie jest to działanie przypadkowe, gdyż ma wiele wspólnego z ESG, a także unijnymi zmianami związanymi z Analizą Potrzeb Konsumenta, o którym przeczytasz w dalszej części artykułu.
Zanim jednak wytłumaczymy, co to jest ESG i jaki ma związek z Twoją polisą OC, warto przyjrzeć się samym celom zrównoważonego rozwoju. W 2015 roku na szczycie państw członkowskich ONZ został podpisany dekret, który uwzględnia 17 punktów zawierających 169 działań mających na celu poprawę jakości życia na Ziemi. Realizowane są one zarówno przez rządy, jak i organizacje pozarządowe oraz biznes. Obejmują 5 obszarów w myśl zasady angielskiego 5xP: ludzie (people), planeta (planet), dobrobyt (prosperity), pokój (peace) i partnerstwo (partnership).
Cele zrównoważonego rozwoju mają na celu pomóc m.in. ze zmniejszeniem nierówności międzynarodowych, wyeliminowaniem ubóstwa, ochroną ekosystemów czy wspieraniem wzrostu gospodarczego. Wszystkie te aspekty istotnie powiązane są z ESG.
ESG – co to jest i jaki ma wpływ na Twoją polisę
ESG to skrót od trzech słów: environmental, social responsibility i corporate governance. Oznaczają one: środowisko, społeczną odpowiedzialność oraz ład korporacyjny. Z pewnością już zauważyłeś zbieżność z celami zrównoważonego rozwoju. Jednak, czym jest ESG? Odpowiadamy! To czynniki, na podstawie których wyceniane są spółki i przedsiębiorstwa. Czemu są tworzone takie składniki jak ESG? Umożliwiają one porównanie opłacalności inwestycji na podstawie zestawienia trzech powyższych elementów. Mają one bezpośredni wpływ na stabilność oraz potencjał firmy.
Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak ESG i wielkie inwestycje wpływają na Twoją obowiązkową polisę OC. Tutaj wkraczamy bezpośrednio w prawo Unii Europejskiej i uzupełnienie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE oraz wymogów informacyjnych w ramach APK (Analizy potrzeb klienta).
APK w ubezpieczeniach
Analiza potrzeb klienta na rynku ubezpieczeń znana jest od dawna, a uregulowana prawnie została w 2015 roku przez ustawę o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zgodnie z nią TU zobligowane są do dokonania dogłębnej interpretacji zamiarów, z jakimi przychodzisz do biura. Wynika to z potrzeby dopasowania odpowiedniego produktu. Nie każdy, przychodząc do swojego agenta, musi znać się na skomplikowanych polisach. Przepisy chronią Cię przed nieuczciwymi firmami, które mogłyby wykorzystać tę niewiedzę.
Jak wygląda APK w praktyce?
Doradca, który przeprowadza rozmowę z klientem, zadaje szereg pytań dotyczących potrzeb oraz obiektu chronionego przez polisę. W ten sposób dopasowywane są zarówno sumy ubezpieczenia, jak i sam zakres. Nowelizacja wprowadzona przez Parlament Europejski sprawia, że do grona pytań mogą wkrótce dołączyć także te dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Jak cele zrównoważonego rozwoju mogą wpłynąć na APK?
21 września 2017 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie delegowane 2017/2358, które stało się podstawą do wdrażania nowych rozwiązań w zakładach ubezpieczeniowych. Jest ono uzupełnieniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2016/97, dotyczącej nadzoru i zarządzania produktem ubezpieczeniowym. Zgodnie z przyjętą przez część firm interpretacją, agent ma obowiązek zadania pytań dotyczących zrównoważonego rozwoju w ramach APK. Co jeśli nie pojawią się one podczas przeprowadzania analizy? Pośrednik naraża się bezpośrednio na konsekwencje wynikające z niespełniania wymogów dotyczących zarządzania produktem.
Wspomniane rozporządzenie wykonawcze zawiera informacje o odniesieniach do ESG w przypadku rynku docelowego, monitorowania i przeglądu produktu czy kanału dystrybucji.
Art. 5 ust. 3
Twórcy opracowują i wprowadzają do obrotu wyłącznie takie produkty ubezpieczeniowe, które odpowiadają potrzebom, cechom i celom, w tym ewentualnym celom związanym ze zrównoważonym rozwojem, klientów należących do rynku docelowego.
Art. 7 ust. 1
(…) Oceniają oni (twórcy – dopisek redakcji), czy produkty ubezpieczeniowe pozostają spójne z potrzebami, cechami i celami, w tym ewentualnymi celami związanymi ze zrównoważonym rozwojem,
Art. 8 ust. 3
Informacje, o których mowa w ust. 2, pozwalają dystrybutorom ubezpieczeń na:
- a) zrozumienie produktów ubezpieczeniowych;
- b) zrozumienie zidentyfikowanego rynku docelowego dla danych produktów ubezpieczeniowych;
- c) określenie wszelkich klientów, w przypadku których dany produkt ubezpieczeniowy nie odpowiada ich potrzebom, cechom i celom, w tym ewentualnym celom związanym ze zrównoważonym rozwojem (…)
Jak rozporządzenia unijne przełoży się na rynek ubezpieczeń i sprzedaż polis?
Spieszymy z wyjaśnieniem: dla przeciętnego klienta, który chce wykupić ubezpieczenie mieszkania czy samochodu zmiana będzie wręcz niezauważalna. Polegać będzie na zadaniu dodatkowych pytań przez agenta podczas standardowo już przeprowadzanego APK. Będą one miały na celu ustalenie, czy podczas wyboru swojej polisy, kierujesz się zasadami i celami zrównoważonego rozwoju. W praktyce oznacza to, że łatwiej będzie wybrać firmę odpowiedzialną, tj. taką, która np. przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego i klimat, czy dba o poszanowanie praw człowieka lub przeciwdziała korupcji.
Czytaj także:
- Myślisz o pracy w ubezpieczeniach? Sprawdź, czy to dla Ciebie!
- Działalności Gefion Insurance przygląda się KNF. Co kłopoty ubezpieczyciela oznaczają dla klientów?
- Jak branża ubezpieczeniowa poradziła sobie z pandemią?
Czy rynek ubezpieczeń w Polsce oferuje rozwiązania zgodne z ESG?
Tak, coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce dba, aby spełniać kryteria i cele zrównoważonego rozwoju. Wśród nich znajduje się m.in. Grupa PZU. Obecnie realizowana strategia, przygotowana na lata 2021-2024 obejmuje wdrożenie ich na różnych aspektach funkcjonowania firmy: od produktu, po sposób funkcjonowania organizacji. W założeniu do 2030 r. Grupa PZU ma zredukować ślad węglowy np. poprzez samochody elektryczne zastępujące tradycyjną flotę. Dodatkowo do 2050 r. klienci ubezpieczeniowi i inwestycyjni mają stać się neutralni klimatycznie.
Źródła:
- eur-lex.europa.eu
- pb.pl
- wikipedia.org
Pytania i odpowiedzi
ESG to skrót od: environmental (środowisko), social responsibility (społeczna odpowiedzialność) i corporate governance (ład korporacyjny). Stanowi czynniki, których głównym celem jest umożliwienie porównania biznesów inwestorom. Ma to na celu weryfikację alternatywnych kierunków lokowania kapitału poprzez 3 powyższe aspekty.
Analiza potrzeb klienta (APK) ma na celu dopasowanie produktu ubezpieczeniowego do potrzeb klienta. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu, agent dopasowuje optymalną polisę do oczekiwań. Regulacje prawne dotyczące APK zapobiegają także nieuczciwym agentom i brokerom ubezpieczeniowym.
Podsumowanie
- Cele zrównoważonego rozwoju trafiają także na rynek ubezpieczeń.
- APK, czyli Analiza Potrzeb Klienta jest jednym z obowiązkowych elementów sprzedaży polis, które chroni klienta przed nieuczciwymi agentami.
- Już wkrótce na mocy rozporządzenia wykonawczego wydanego przez Komisję Europejską agent może zadać pytanie w ramach APK o preferencje klienta dotyczące ESG.
- Polski rynek ubezpieczeń przygotowuje się już na zmiany zgodne z ESG. Strategię zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju przyjęła już m.in. Grupa PZU.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Wprowadzenie dyrektywy o prawie do naprawy przez Radę Unii Europejskiej zapowiada rewolucję w podejściu do produkcji sprzętu domowego i elektroniki. Nowe przepisy mają na celu ułatwienie i zwiększenie dostępności usług naprawczych, co przyniesie korzyści zarówno konsumentom, jak i środowisku. Jak wpłynie to na branżę assistance?
Samochody elektryczne przyszłością motoryzacji? Zmotoryzowani podchodzą do tego z dużą rezerwą. Szacuje się jednak, że sytuacja ta ma się niebawem zmienić i nastąpi prawdziwy boom na auta elektryczne. Unia Europejska rozpoczęła właśnie negocjacje w sprawie nowych standardów w sprawie emisji dwutlenku węgla.
Internetowa porównywarka ubezpieczeń to usługa, która troskliwie prowadzi klienta przez gęstwinę ofert, aby szczęśliwie zakończyć wędrówkę przy wirtualnej kasie fiskalnej. O takich rozwiązaniach nie należy jednak myśleć tylko w kategoriach sprzedaży. Na świecie instytucje konsumenckie tworzą niekomercyjne porównywarki, aby klient mógł świadomie wybrać ubezpieczenie.
Każda innowacja na początku wydaje się szaleństwem. Jednak Polacy przekonali się już do porównywania cen w internecie, dlatego porównywarki ubezpieczeniowe mogą w naszym kraju zastąpić tradycyjnych agentów. Jakie są szanse i zagrożenia rozwoju porównywarek ubezpieczeniowych?
Agent ubezpieczeniowy nie działa w Twoim interesie. Przyswojenie sobie tej prostej prawdy uchroniłoby wielu klientów od zawarcia niekorzystnych umów ubezpieczenia. Agent może bardzo pomóc i dobrze doradzić, ale Ty jako klient musisz kontrolować sytuację i to do Ciebie należy ostatnie słowo. Przede wszystkim nie możesz podejmować decyzji o ubezpieczeniu pochopnie. Zanim wykupisz ubezpieczenie, przeczytaj porady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.