Oszczędzaj w kryzysie! Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Aktualizacja:
jak-chronic-pieniadze-przed-inflacja

Wciąż rosnąca inflacja jest przyczyną coraz większych zmartwień Polaków. Główną obawą jest to, że w krótkim czasie zgromadzone na koncie pieniądze całkiem stracą swoją wartość i znów trzeba będzie zaciskać pasa, aby zbudować wystarczającą poduszkę finansową. Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Jak wygląda aktualny poziom inflacji w Polsce?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, czym jest inflacja. Samo zjawisko pojawia się w wielu miejscach i jest przyczyną do jeszcze większej ilości dyskusji. Czy jednak wiemy, jak to wygląda w praktyce? Inflacja mówi o wzroście ceny dóbr i usług na przestrzeni pewnego okresu – najczęściej w ciągu roku. Jak obliczyć inflację z kilku lat?  Wyznacznikiem tego jest tzw. stopa inflacji, którą wstępnie obliczysz, korzystając z poniższego wzoru:

(cena produktu w ubiegłym roku – cena produktu w obecnym roku)/cena produktu w obecnym roku x 100%

Możesz też zawsze skorzystać z gotowego kalkulatora inflacji dostępnego w Internecie. Przy jego pomocy wyliczysz nawet stopę inflacji z dłuższego, kilkuletniego okresu.

Czytaj także: Co kupować w trakcie inflacji?

Co powoduje inflację?

Złożony charakter tego zjawiska sprawia, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Aby inflacja pojawiła się i urosła do takiej wysokości, jak obecnie, musi zaistnieć kilka różnych czynników. Należą do nich m.in. nieprawidłowa struktura gospodarki państwa, zbyt duża emisja pieniądza, nagły wzrost kosztów produkcyjnych czy zwiększony popyt na trudno dostępne dobra. W jej pokonaniu pomogą jedynie działania na szeroko zakrojoną skalę, które polegają na restrykcyjnej polityce pieniężnej i fiskalnej.

Inflacja galopująca jak szalona to zjawisko nieobce Polakom, gdyż nie pojawiło się z dnia na dzień, lecz stopniowo rozrastało się do obecnych rozmiarów. A są one niebagatelne, bo obecnie poziom inflacji w Polsce sięgnął już 17,2% i wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec.

Czytaj także: Szczyt inflacji w Polsce

Jak chronić pieniądze przed inflacją?

Widząc gwałtownie rosnące słupki inflacji i obserwując pieniądze znikające z konta w zastraszającym tempie, z pewnością zadajesz sobie jedno pytanie: jak chronić pieniądze przed inflacją? Oto kilka sposobów na ochronę oszczędności w czasie kryzysu, które stosują inni. Niestety, żaden z nich nie jest gwarantowanym sposobem na ochronę pieniędzy przed inflacją. Od tego zależy wiele niezależnych czynników, które ostatecznie zadecydują o efekcie końcowym.

Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa

Wymaga niskiego wkładu początkowego, a do tego pozwala często uzyskać pierwsze zyski już w krótkim okresie, nawet kilku- czy kilkunastomiesięcznym. Obecnie jednym z rozpatrywanych rozwiązań są obligacje indeksowane inflacją, które zapewniają ochronę przed utratą wartości pieniądza. Z drugiej strony, ewentualny zwrot z takiej inwestycji nie będzie zbyt wysoki. Mimo wszystko może pomóc ochronić jednak przed realnym poziomem inflacji w Polsce.

Inwestowanie w metale szlachetne (głównie złoto)

Kupowanie złota to jeden z najbardziej znanych sposobów na oszczędzanie oraz sposób na chronienie pieniędzy przed inflacją. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że jest to inwestycja, która zwróci się w długiej perspektywie, najpewniej dopiero wtedy, gdy inflacja spadnie do poziomu niemal zerowego.

Inwestowanie w nieruchomości

Będziesz potrzebować sporej gotówki na zrealizowanie takiej inwestycji, jednak późniejszy zysk może być wyższy niż w przypadku wszystkich pozostałych sposobów na inflację. Warto mieć na uwadze to, że kupno nieruchomości niejako zamraża pieniądze, a odzyskanie ich w kryzysowej sytuacji bywa czasochłonne.

Czytaj także: Nieruchomości w trakcie inflacji

Inwestowanie w waluty obce

Wysoki poziom inflacji w Polsce sprawia, że złoty traci na wartości. Z tego powodu niektórzy rozważają także przewalutowanie swoich oszczędności i trzymanie ich w stabilniejszej walucie, która jest mniej narażona na skutki inflacji.

Inwestowanie na giełdzie

Potrafi zapewnić wysokie zyski, ale tylko tym osobom, które dobrze znają się na mechanizmach funkcjonowania rynku. Jednym z pomysłów może okazać się m.in. inwestowanie w akcje spółek z sektorów eksportowego, surowcowego, energetycznego lub paliwowego. Akcje spółek dywidendowych oznaczają z kolei szansę na dodatkowy zysk w postaci dywidendy.

Jak łagodzić skutki inflacji na co dzień?

Ochrona przed inflacją galopującą to nie tylko działania polegające na oszczędzaniu i inwestowaniu, ale również te podejmowane w mikroskali. Może to być np. szukanie okazji i wybieranie tańszych odpowiedników zwykle kupowanych produktów bez spadku ich jakości.

Dobrym pomysłem będzie np. znalezienie tańszego OC w porównywarce ubezpieczeń – tym bardziej że akurat w przypadku tego rodzaju polisy komunikacyjnej cena nie wpływa w żaden sposób na zakres ochrony.

Jak korzystać z kalkulatora OC/AC Punkta? Wystarczy wpisać do niego dane dotyczące samochodu i kierowcy, a następnie przejrzeć propozycje od różnych towarzystw. Gdy już wybierzesz konkretną ofertę, możesz ją od razu kupić online, żeby zaoszczędzić na czasie.

Porównaj ceny OC/AC

Powyższy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego czy finansowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.

Pytania i odpowiedzi

Czy inflacja spadnie?
Ile wynosi inflacja?
Kto korzysta na inflacji?
Jak zabezpieczyć się przed inflacją?

Podsumowanie

  1. Inflacja jest wzrostem cen dóbr i usług na przestrzeni okresu – najczęściej roku.
  2. Poziom inflacji w Polsce w październiku 2022 roku wyniósł 17,2%.
  3. Do sposobów chronienia pieniędzy przed inflacją zalicza się np. inwestowanie w złoto, nieruchomości lub obce waluty.
  4. Aby złagodzić skutki inflacji, można szukać ofert na tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest porównywarka ubezpieczeń Punkta.

Weryfikacja merytoryczna: Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

obniżony vat na paliwo
2024.09.13  •  Samochód
Obniżony VAT na paliwo już wkrótce przestanie obowiązywać!

Jeszcze tylko do końca grudnia kierowcy będą mogli tankować paliwa z 8-procentową stawką podatku VAT. Tarcza antyinflacyjna przestanie obowiązywać od stycznia, dlatego właściciele samochodów muszą przygotować się na podwyżki.

Czytaj więcej
Jak oszczędzać paliwo? Hypermiling
2023.09.01  •  Samochód
Jak oszczędzać paliwo: hypermiling, czyli amerykański sposób na ekonomiczną jazdę

Ceny paliw są znacznie wyższe niż w latach ubiegłych. Kierowcy zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie finansowe spowodowane stale rosnącymi kosztami, samej benzyny, ropy naftowej, ale i wymaganych napraw. Zaczynamy szukać kolejnych sposobów, które pozwolą nam przeciwdziałać inflacji. Jak oszczędzać drożejące paliwo? Rozwiązaniem może być hypermiling. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, jak działa.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Czy czekają nas podwyżki cen samochodów?

Klienci salonów samochodowych muszą liczyć się z rosnącymi cenami samochodów. Statystyki wskazują, że średnia cena nowego auta osobowego wzrosła z około 52 tys. zł w 2003 roku do ponad 175 tys. zł w 2023 roku. Ten niebywały wzrost był spowodowany kumulacją wielu czynników, od inflacji po zmiany w przepisach unijnych dotyczących bezpieczeństwa i emisji CO2. Co nas czeka w 2024 roku?

Czytaj więcej
2022.02.22
Ceny pojazdów rosną w zastraszającym tempie. Czy będzie to miało wpływ na cenę OC i AC?

2022 rok rozpoczął się od serii podwyżek. Rosną nie tylko rachunki za prąd i ogrzewanie czy ceny w sklepach, ale również ceny samochodów. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych. Czy ich wyższa cena przełoży się na droższe ubezpieczenie komunikacyjne?

Czytaj więcej
2024.12.30
Rentowność nieruchomości – jak obliczyć zwrot z inwestycji ROI i ROE?

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpopularniejszych sposobów na pomnażanie kapitału. Klucz do sukcesu? Wiedza, jak ocenić, czy dana inwestycja rzeczywiście się opłaca. Tutaj do gry wkraczają wskaźniki – ROI (Return on Investment) i ROE (Return on Equity), które pozwalają zmierzyć zwrot z zainwestowanych środków. Czy Twoje pieniądze pracują na Ciebie efektywnie? Dowiedz się, jak prawidłowo obliczyć rentowność.

Czytaj więcej
polisy inwestycyjne czyli polisolokaty to nie zawsze dobra inwestycja
2014.07.07
Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

„To jest taka lokata, tylko opakowana w formę ubezpieczenia, a zatem korzystniejsza, bo nie płaci się podatku Belki." - ta popularna opinia, powtarzana jak mantra przez doradców finansowych, skłoniła już wiele osób do kupna produktu finansowego, którego działania nie rozumieją i z którego trudno jest się bezkosztowo wycofać.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej