Ceny pojazdów rosną w zastraszającym tempie. Czy będzie to miało wpływ na cenę OC i AC?

Aktualizacja:
Cars For Sale Stock Lot Row

2022 rok rozpoczął się od serii podwyżek. Rosną nie tylko rachunki za prąd i ogrzewanie czy ceny w sklepach, ale również ceny samochodów. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych. Czy ich wyższa cena przełoży się na droższe ubezpieczenie komunikacyjne?

Coraz więcej Polaków patrzy z niepokojem na ceny produktów w sklepach i innych dóbr. Niestety, nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie podwyżki miały zdecydowanie przyhamować. Taką sytuację obserwujemy w różnych branżach, również w motoryzacyjnej. Coraz większa inflacja oraz trudna sytuacja na rynku samochodów z powodu niedostatku wielu komponentów potrzebnych do ich produkcji sprawiają, że trzeba zadać pytanie o ceny OC i AC w 2022 roku. 

Od czego zależy najczęściej cena OC?

Zanim przeanalizujemy, czy rosnące ceny samochodów będą miały wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego, trzeba wyjaśnić, od czego najczęściej ona zależy. Zacznijmy od OC. Nie będziemy tu dokładnie analizowali każdego czynnika wpływającego na wysokość składki, ponieważ już wyjaśnialiśmy na naszym blogu, od czego zależy cena OC. Przypomnimy tylko najważniejsze kwestie. Ustalając cenę OC, ubezpieczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim:

  • wiek ubezpieczonego,
  • jego doświadczenie za kierownicą,
  • miejsce zamieszkania,
  • stan cywilny,
  • parametry samochodu,
  • historię ubezpieczeniową – lata bezszkodowej jazdy.

Od czego zależy cena AC?

Należy także wyjaśnić, od czego zależy cena AC, czyli autocasco. Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale warto mieć taką polisę, ponieważ przydaje się w różnych kryzysowych sytuacjach. Można liczyć na odszkodowanie również wtedy, gdy szkoda powstanie z naszej winy. Dostajemy także zabezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu.

Możemy również ubezpieczyć pojazd w ramach AC od innych rodzajów ryzyka. Wbrew pozorom autocasco przydaje się nie tylko w przypadku nowych aut. Od czego jednak zależy cena AC? Im szerszy zakres polisy, tym droższe ubezpieczenie. Ta zasada dotyczy wielu produktów ubezpieczeniowych, również autocasco. Podczas obliczania jego ceny brane są pod uwagę również miejsce zamieszkania, wiek i doświadczenie za kierownicą oraz dotychczasowa historia ubezpieczenia (bezszkodowość). Duży wpływ na AC ma także wiek pojazdu oraz jego wartość. Tymczasem ceny nawet używanych samochodów mocno rosną już od kilkunastu miesięcy.

Dlaczego samochody mocno drożeją?

W porównaniu do cen aut z 2019 roku obecne mogą przyprawiać o zawrót głowy. Dotyczy to właściwie samochodów we wszystkich segmentach. Dla przykładu auto, które jeszcze 3 lata temu kosztowało niecałe 108 tys. zł, dziś wyceniane jest już na 127 tys. zł; inne w 2019 roku wyceniane było na 57 tys. zł, obecnie kosztuje niemal 61 tys. zł.

Ceny rosną zarówno w salonach, jak i na rynku wtórnym. Wpływa na to bardzo wiele czynników. W salonach wzrost cen aut jest spowodowany z jednej strony coraz ostrzejszymi normami ekologicznymi, co wymaga nowych konstrukcji silników i wzrostem kryteriów testów zderzeniowych NCAP, a z drugiej – koszt zakupu zwiększa coraz wyższa inflacja i ograniczona dostępność pojazdów ze względu na problem z dostawą ważnych komponentów.

Skoro zmniejszyła się dostępność nowych pojazdów, wzrósł gwałtownie popyt na samochody używane. To z kolei sprawia, że ceny takich aut również zaczęły być coraz wyższe. Jak szacują eksperci Exact Systems, niektóre samochody mogą zdrożeć w 2022 roku nawet o 25%.  

Czy droższe samochody to droższe ubezpieczenia OC i AC?

Czy wyższe ceny samochodów będą oznaczały również wyższe ceny polis OC i AC? W przypadku tego ostatniego ubezpieczenia napisaliśmy już, że jego składka zależy w dużej mierze również od ceny pojazdu. Nie oznacza to jednak, że na OC nie mają wpływu ceny na rynku motoryzacyjnym. Rosnący koszt zakupu samochodów oznacza bowiem konieczność wypłacania wyższych odszkodowań.

Do tego wraz z autami drożeją również części zamienne do tych pojazdów. Wyższych nakładów finansowych wymaga zatem także naprawa auta, za którą musi zapłacić ubezpieczyciel. Do tego trzeba dodać podwyżki cen usług związane z inflacją i rosnącymi rachunkami za prąd oraz gaz. Aby zachować rentowność w ubezpieczeniach OC i AC, towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały podnieść ceny polis. Warto jednak pamiętać, że nie tylko droższe samochody przełożą się na wyższe składki ubezpieczeń w 2022 roku. Wpływ będą miały także zmiany prawne.

Dokładniejsze szacowanie ryzyka

Początek 2022 roku przyniósł duże podwyżki w taryfikatorze mandatów. W nowym roku będzie można dostać nie tylko wyższą karę finansową za łamanie przepisów na drodze, ale także zwiększy się liczba punktów karnych, które będą przyznawane piratom drogowym. Do tego od połowy 2022 roku w CEPiK pojawią się informacje o liczbie punktów karnych kierowców, ich mandatach i o tym, czy je zapłacili. Takie dane pozwolą ubezpieczycielom dokładnie szacować ryzyko. Nie jest wykluczone, że dla wielu kierowców, którzy często łamią przepisy o ruchu drogowym, będzie to oznaczało wyższe ceny OC i AC.

Podsumowanie

W salonach nie dość, że ceny aut mocno rosną, to jeszcze trzeba czekać bardzo długo na ich odbiór. Nie lepiej jest w przypadku samochodów używanych. Drożejące pojazdy prędzej czy później spowodują także wzrost cen polis OC i AC. Z tego powodu warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszych i najtańszych ofert takich ubezpieczeń. Dzięki naszej porównywarce OC/AC nie jest to trudne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej