Ceny pojazdów rosną w zastraszającym tempie. Czy będzie to miało wpływ na cenę OC i AC?

Aktualizacja:
Cars For Sale Stock Lot Row

2022 rok rozpoczął się od serii podwyżek. Rosną nie tylko rachunki za prąd i ogrzewanie czy ceny w sklepach, ale również ceny samochodów. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych. Czy ich wyższa cena przełoży się na droższe ubezpieczenie komunikacyjne?

Coraz więcej Polaków patrzy z niepokojem na ceny produktów w sklepach i innych dóbr. Niestety, nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie podwyżki miały zdecydowanie przyhamować. Taką sytuację obserwujemy w różnych branżach, również w motoryzacyjnej. Coraz większa inflacja oraz trudna sytuacja na rynku samochodów z powodu niedostatku wielu komponentów potrzebnych do ich produkcji sprawiają, że trzeba zadać pytanie o ceny OC i AC w 2022 roku. 

Od czego zależy najczęściej cena OC?

Zanim przeanalizujemy, czy rosnące ceny samochodów będą miały wpływ na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego, trzeba wyjaśnić, od czego najczęściej ona zależy. Zacznijmy od OC. Nie będziemy tu dokładnie analizowali każdego czynnika wpływającego na wysokość składki, ponieważ już wyjaśnialiśmy na naszym blogu, od czego zależy cena OC. Przypomnimy tylko najważniejsze kwestie. Ustalając cenę OC, ubezpieczyciel bierze pod uwagę przede wszystkim:

  • wiek ubezpieczonego,
  • jego doświadczenie za kierownicą,
  • miejsce zamieszkania,
  • stan cywilny,
  • parametry samochodu,
  • historię ubezpieczeniową – lata bezszkodowej jazdy.

Od czego zależy cena AC?

Należy także wyjaśnić, od czego zależy cena AC, czyli autocasco. Nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, ale warto mieć taką polisę, ponieważ przydaje się w różnych kryzysowych sytuacjach. Można liczyć na odszkodowanie również wtedy, gdy szkoda powstanie z naszej winy. Dostajemy także zabezpieczenie na wypadek kradzieży samochodu.

Możemy również ubezpieczyć pojazd w ramach AC od innych rodzajów ryzyka. Wbrew pozorom autocasco przydaje się nie tylko w przypadku nowych aut. Od czego jednak zależy cena AC? Im szerszy zakres polisy, tym droższe ubezpieczenie. Ta zasada dotyczy wielu produktów ubezpieczeniowych, również autocasco. Podczas obliczania jego ceny brane są pod uwagę również miejsce zamieszkania, wiek i doświadczenie za kierownicą oraz dotychczasowa historia ubezpieczenia (bezszkodowość). Duży wpływ na AC ma także wiek pojazdu oraz jego wartość. Tymczasem ceny nawet używanych samochodów mocno rosną już od kilkunastu miesięcy.

Dlaczego samochody mocno drożeją?

W porównaniu do cen aut z 2019 roku obecne mogą przyprawiać o zawrót głowy. Dotyczy to właściwie samochodów we wszystkich segmentach. Dla przykładu auto, które jeszcze 3 lata temu kosztowało niecałe 108 tys. zł, dziś wyceniane jest już na 127 tys. zł; inne w 2019 roku wyceniane było na 57 tys. zł, obecnie kosztuje niemal 61 tys. zł.

Ceny rosną zarówno w salonach, jak i na rynku wtórnym. Wpływa na to bardzo wiele czynników. W salonach wzrost cen aut jest spowodowany z jednej strony coraz ostrzejszymi normami ekologicznymi, co wymaga nowych konstrukcji silników i wzrostem kryteriów testów zderzeniowych NCAP, a z drugiej – koszt zakupu zwiększa coraz wyższa inflacja i ograniczona dostępność pojazdów ze względu na problem z dostawą ważnych komponentów.

Skoro zmniejszyła się dostępność nowych pojazdów, wzrósł gwałtownie popyt na samochody używane. To z kolei sprawia, że ceny takich aut również zaczęły być coraz wyższe. Jak szacują eksperci Exact Systems, niektóre samochody mogą zdrożeć w 2022 roku nawet o 25%.  

Czy droższe samochody to droższe ubezpieczenia OC i AC?

Czy wyższe ceny samochodów będą oznaczały również wyższe ceny polis OC i AC? W przypadku tego ostatniego ubezpieczenia napisaliśmy już, że jego składka zależy w dużej mierze również od ceny pojazdu. Nie oznacza to jednak, że na OC nie mają wpływu ceny na rynku motoryzacyjnym. Rosnący koszt zakupu samochodów oznacza bowiem konieczność wypłacania wyższych odszkodowań.

Do tego wraz z autami drożeją również części zamienne do tych pojazdów. Wyższych nakładów finansowych wymaga zatem także naprawa auta, za którą musi zapłacić ubezpieczyciel. Do tego trzeba dodać podwyżki cen usług związane z inflacją i rosnącymi rachunkami za prąd oraz gaz. Aby zachować rentowność w ubezpieczeniach OC i AC, towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały podnieść ceny polis. Warto jednak pamiętać, że nie tylko droższe samochody przełożą się na wyższe składki ubezpieczeń w 2022 roku. Wpływ będą miały także zmiany prawne.

Dokładniejsze szacowanie ryzyka

Początek 2022 roku przyniósł duże podwyżki w taryfikatorze mandatów. W nowym roku będzie można dostać nie tylko wyższą karę finansową za łamanie przepisów na drodze, ale także zwiększy się liczba punktów karnych, które będą przyznawane piratom drogowym. Do tego od połowy 2022 roku w CEPiK pojawią się informacje o liczbie punktów karnych kierowców, ich mandatach i o tym, czy je zapłacili. Takie dane pozwolą ubezpieczycielom dokładnie szacować ryzyko. Nie jest wykluczone, że dla wielu kierowców, którzy często łamią przepisy o ruchu drogowym, będzie to oznaczało wyższe ceny OC i AC.

Podsumowanie

W salonach nie dość, że ceny aut mocno rosną, to jeszcze trzeba czekać bardzo długo na ich odbiór. Nie lepiej jest w przypadku samochodów używanych. Drożejące pojazdy prędzej czy później spowodują także wzrost cen polis OC i AC. Z tego powodu warto poświęcić nieco czasu na znalezienie najlepszych i najtańszych ofert takich ubezpieczeń. Dzięki naszej porównywarce OC/AC nie jest to trudne.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments