Co kupować w czasie inflacji?

Aktualizacja:
co-kupowac-w-czasie-inflacji

Słysząc hasło inflacja, wiele osób automatycznie oswaja się z myślą o konieczności zaciśnięcia pasa. Ale można też podejść do tego inaczej i poszukać szansy na przekucie tej złej sytuacji w coś korzystnego. Jeśli zaliczasz się do tej drugiej kategorii, skorzystaj z naszych sposobów na inflację, dzięki którym przetrwanie tego trudnego okresu okaże się prostsze, niż myślisz.

Czym jest inflacja i czy rzeczywiście trzeba się jej bać?

Jeszcze rok temu Twój ulubiony szampon kosztował 17 zł, a dziś nie sposób znaleźć go w cenie poniżej 25 zł? Ten przykład doskonale ilustruje mechanizm działania inflacji. Jest to stały wzrost cen produktów i usług, który sprawia, że znajdujące się w portfelu pieniądze są warte mniej niż wcześniej. Ta sama kwota pozwala na zrobienie mniejszych zakupów.

Inflacja to proces skomplikowany, którego powstanie jest zwykle wynikiem wystąpienia kilku różnych czynników. Głównie związane są one z polityką monetarną kraju i ogólnym stanem jego gospodarki. Organem, który ma za zadanie przeciwdziałać inflacji w naszym kraju, jest Narodowy Bank Polski.

Czy inflacja spadnie w najbliższym czasie? Patrząc na jej obecny wynik (stan na 17.10.2022: 17,2%) i szybkie tempo wzrostu, wychodzenie z obecnego kryzysu może zająć sporo czasu. O ile nie chcesz zaciskać pasa aż do ustabilizowania sytuacji ekonomicznej kraju, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Zadbaj o to, by poprawić stan swoich finansów bez większych wyrzeczeń.

W co inwestować w czasie inflacji?

Gdy życie daje Ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę. Powiedzenie to warto wziąć sobie do serca szczególnie w tych chwilach, w których życie daje się we znaki, a obecny stan zdecydowanie się do nich zalicza. Czy można wyciągnąć jakieś korzyści z galopującej inflacji, przez którą w portfelu zostaje coraz to mniej pieniędzy? Zobacz, jak zarobić na inflacji, w zależności od tego, jakim typem inwestora jesteś.

Inwestowanie dla ostrożnych

Pierwszą myślą, jaka pojawiła się w Twojej głowie w tym momencie, to wpłacenie pieniędzy na konto oszczędnościowe lub lokatę? Niestety, w obliczu inflacji na takim poziomie, jak obecnie, nie jest to rozwiązanie, które moglibyśmy Ci polecić. Dlaczego?

Przy obecnym poziomie inflacji nawet najbardziej kuszące oprocentowanie lokaty będzie zapewniało zysk na poziomie poniżej tej nieszczęsnej bariery wynoszącej 17,2%. A to oznacza, że choć na Twoje konto wpłyną odsetki od zdeponowanej kwoty, to jednak oszczędności zostaną niemal natychmiast pożarte przez inflację. Zysk jest zatem tylko pozorny, a w rzeczywistości masz do czynienia ze stratą.

Jak zarobić na inflacji? Ostrożnego inwestora mogą zainteresować np. obligacje, choć nie wszystkie z nich sprawdzą się przy tak wysokiej inflacji. Inny wybór stanowią obligacje korporacyjne i 4-, 6-, 10- lub 12-letnie obligacje indeksowane inflacją. Czy warto zamrozić pieniądze na tak długi czas? Tak, o ile nie przeznaczysz na ten cel wszystkich oszczędności.

Inwestowanie dla znających się na rzeczy

Grając na giełdzie, możesz stosunkowo szybko pomnożyć posiadane pieniądze nawet w czasie inflacji. Jest tylko jeden warunek: musisz się na tym dobrze znać, a nie zdawać jedynie na swojego maklera.

Choć zysk może być znaczny, to jednak ewentualna strata również. Nieumiejętne obracanie akcjami może zatem okazać się wybawieniem od problemów finansowych spowodowanych przez inflację lub wręcz odwrotnie – dodatkowo pogorszyć sytuację, która i tak nie jest już kolorowa.

Inwestowanie w ujęciu długoterminowym

Choć w przypadku inflacji jedyną pewną rzeczą jest to, że nic nie jest pewne, to jednak można z dużą dozą prawdopodobieństwa spodziewać się tego, że inwestycja w metale szlachetne zwróci się – w bliższej lub dalszej perspektywie. Co kupować w czasie inflacji? Chociażby złoto, które nie od dziś jest chętnie wybierane przez inwestorów w czasie kryzysu.

Warto jednak mieć na uwadze to, że złoto nie tyle generuje zyski, ile chroni pieniądze przed inflacją. Inwestowanie w złoto niesie też za sobą konieczność długiego oczekiwania na ewentualny zwrot, więc nie jest dobrym pomysłem, jeśli szukasz szybkiego sposobu na to, jak zarobić na inflacji.

Nie warto przeznaczać na zakup cennego kruszcu całego kapitału inwestycyjnego, lecz tylko pewną część. Taka dywersyfikacja portfela oszczędnościowego to świetny sposób na inflację i inne niespodzianki, które mogą zaskoczyć w przyszłości.

Co kupować w czasie inflacji? Zacznij od prostych rzeczy

Zanim zaczniesz szukać pasywnego dochodu i inwestować pieniądze, musisz najpierw zebrać jakiś kapitał początkowy. Gdy podstawowe wydatki rosną w zastraszającym tempie, w zebraniu potrzebnej kwoty może pomóc ograniczenie wydatków, które nie są niezbędne.

Czy ubezpieczenie OC to coś, na czym warto oszczędzać? Wbrew pozorom, tak – bo akurat to ubezpieczenie chroni każdego kierowcę w dokładnie takim samym stopniu, niezależnie od tego, ile za nie zapłacił.

Szukając najtańszych ofert OC, możesz skorzystać z łatwo dostępnego i całkowicie darmowego narzędzia, jakim jest kalkulator OC/AC. Przy jego użyciu błyskawicznie porównasz ze sobą ceny polis od różnych ubezpieczycieli, aby przekonać się, która z nich jest najkorzystniejsza. Cały proces zajmuje tylko kilka minut, nie zagraża Twoim wrażliwym danym, a przy tym można go przeprowadzić z każdego miejsca i o dowolnej porze. Porównywarka umożliwia też opcję szybkiego zakupu wybranego ubezpieczenia OC przez internet, aby dobra okazja nie uciekła Ci sprzed nosa.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC

Czy warto korzystać z porównywarek ubezpieczeń? Biorąc pod uwagę to, że różnice między najtańszą a najdroższą opcją nierzadko sięgają kilkuset złotych – zdecydowanie warto. A gdy już zbierzesz pewien kapitał początkowy, możesz się zastanowić nad tym, w co zainwestować w czasie inflacji, by osiągnąć zysk. Powyższe pomysły z pewnością w tym pomogą.

Powyższy materiał ma charakter reklamowy i informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Informacje zawarte w ww. materiale nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego czy finansowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej.

Pytania i odpowiedzi

Kiedy inflacja spada?
Co to jest inflacja bazowa?
W co inwestować w czasie inflacji?

Podsumowanie

  1. Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,2%.
  2. Oprocentowane lokaty mogą nie przynieść oczekiwanych korzyści przez wzrastającą inflację.
  3. Obligacje korporacyjne lub obligacje indeksowane inflacją mogą być rozwiązaniem na to, jak zarobić na inflacji, jednak wymagają zamrożenia aktywów na kilka lat. Nigdy nie możemy mieć pewności zysku.
  4. Stosowanym często sposobem na inflację jest zakup np. złota, które pomaga ochronić pieniądze przed spadkiem ich wartości.
  5. Porównywanie cen np. ubezpieczenia OC pomoże Ci ochronić się przed inflacją.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments