Franszyza redukcyjna - co to jest i kiedy ją stosujemy?

Aktualizacja:

Franszyza redukcyjna i integralna to pojęcia, z którymi spotkamy się zawsze czytając Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Mówiąc o franszyzie w ubezpieczeniu warto wiedzieć, że często nie jest nazywana wprost, zaś o jej wprowadzeniu świadczy zapis: „Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekroczy X złotych”.

Franszyza czy franczyza?

Wyrazy te brzmią bardzo podobnie, nie należy jednak ich mylić, gdyż dotyczą całkiem odmiennych zagadnień. Pojęcie „franszyza” związane jest z branżą ubezpieczeniową. Kryją się pod nim regulacje związane z udziałem własnym klienta w odszkodowaniu.  Z kolei „franczyza” to jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. U jego podstaw leży licencja, którą franczyzodawca udziela franczyzobiorcy. Co ważne, w polskiej terminologii nie istnieje taki twór jak „franczyza w ubezpieczeniach”. 

Rodzaje franszyz ubezpieczeniowych 

To zrozumiałe, że ubezpieczyciel chce się zabezpieczyć przed ewentualnymi nadużyciami przy likwidacji szkody. Zazwyczaj, na mocy zapisów polisy, dotyczących franszyzy, wyłączona zostaje odpowiedzialność firmy w przypadku powstania szkody o niskiej wartości. Najbardziej popularne są franszyzy: redukcyjna i integralna, ale spotkać się można także z odmianami: czasową czy kilometrową. Dziś przyjrzyjmy się z bliska tej pierwszej. 

Co to jest franszyza redukcyjna?

Najprościej rzecz ujmując, to określony w przepisach wkład własny konsumenta w odszkodowaniu. W ten sposób ustala się wysokość szkody, którą ubezpieczony będzie zobowiązany pokryć z własnej kieszeni. Franszyzę redukcyjną inaczej nazywa się bezwzględną lub bezwarunkową. Początkowo pomiędzy franszyzą redukcyjną a udziałem własnym istniały różnice w sposobie ich określania. Aktualnie, z punktu widzenia praktyki, pojęcia te są tożsame i stosowane wymiennie. 

Jeśli dojdzie do sytuacji, uprawniającej do wypłaty odszkodowania, firma ubezpieczeniowa przekaże ubezpieczonemu odpowiednio pomniejszoną kwotę. Gdyby jednak okazało się, że wysokość wyliczonego odszkodowania jest niższa niż stawka franszyzy redukcyjnej, ubezpieczony nie dostanie żadnych pieniędzy. 

Wyższa wartość franszyzy, oznacza zmniejszenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Pamiętać jednak należy, że omawiana oszczędność jest pozorna. W przypadku powstania szkody będzie oznaczała niższe odszkodowanie lub jego brak.  

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Jak ustala się wysokość franszyzy redukcyjnej?

W większości przypadków, klient podpisujący umowę ubezpieczenia nie ma wpływu na wartość franszyzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kwestia ta stała się przedmiotem negocjacji.  

Wysokość franszyzy redukcyjnej możemy określić na trzy sposoby. Pierwszym  jest wskazanie konkretnej kwoty np. 500 zł. Jeśli dojdzie do powstania szkody o wartości 5000 zł, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 4500 zł. 

Możemy również skorzystać z wyliczeń procentowych. Ujęcie wielkości wkładu własnego w ten sposób, będzie wymagało przeprowadzenia szczegółowych obliczeń. Franszyza redukcyjna w wysokości 10 procent, w przypadku szkody o wartości 3000 zł będzie równa 300 zł. Odszkodowanie będzie więc wynosiło 2700 zł. 

Coraz częściej stosowane jest rozwiązanie mieszane, polegające na podaniu poziomu procentowego, którego wartość nie może być niższa niż wskazane kwota. W takim przypadku franszyza redukcyjna może wynosić 10 procent z zastrzeżeniem, że nie będzie to mniej niż 500 zł. Jeżeli szkoda zostanie wyceniona na 6000 zł, wkład ubezpieczonego wyniesie 600 zł, czyli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 5400 zł.

Czytaj także: Jak kupić najlepsze AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Podsumowanie

Zawierając umowę ubezpieczenia zwróciłeś uwagę na postanowienia dotyczące franszyzy redukcyjnej? Bardzo dobrze, warto wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem i jakie skutki wywoła w razie powstania szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej