Franszyza redukcyjna - co to jest i kiedy ją stosujemy?

Aktualizacja:

Franszyza redukcyjna i integralna to pojęcia, z którymi spotkamy się zawsze czytając Ogólne Warunki Ubezpieczeń. Mówiąc o franszyzie w ubezpieczeniu warto wiedzieć, że często nie jest nazywana wprost, zaś o jej wprowadzeniu świadczy zapis: „Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekroczy X złotych”.

Franszyza czy franczyza?

Wyrazy te brzmią bardzo podobnie, nie należy jednak ich mylić, gdyż dotyczą całkiem odmiennych zagadnień. Pojęcie „franszyza” związane jest z branżą ubezpieczeniową. Kryją się pod nim regulacje związane z udziałem własnym klienta w odszkodowaniu.  Z kolei „franczyza” to jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. U jego podstaw leży licencja, którą franczyzodawca udziela franczyzobiorcy. Co ważne, w polskiej terminologii nie istnieje taki twór jak „franczyza w ubezpieczeniach”. 

Rodzaje franszyz ubezpieczeniowych 

To zrozumiałe, że ubezpieczyciel chce się zabezpieczyć przed ewentualnymi nadużyciami przy likwidacji szkody. Zazwyczaj, na mocy zapisów polisy, dotyczących franszyzy, wyłączona zostaje odpowiedzialność firmy w przypadku powstania szkody o niskiej wartości. Najbardziej popularne są franszyzy: redukcyjna i integralna, ale spotkać się można także z odmianami: czasową czy kilometrową. Dziś przyjrzyjmy się z bliska tej pierwszej. 

Co to jest franszyza redukcyjna?

Najprościej rzecz ujmując, to określony w przepisach wkład własny konsumenta w odszkodowaniu. W ten sposób ustala się wysokość szkody, którą ubezpieczony będzie zobowiązany pokryć z własnej kieszeni. Franszyzę redukcyjną inaczej nazywa się bezwzględną lub bezwarunkową. Początkowo pomiędzy franszyzą redukcyjną a udziałem własnym istniały różnice w sposobie ich określania. Aktualnie, z punktu widzenia praktyki, pojęcia te są tożsame i stosowane wymiennie. 

Jeśli dojdzie do sytuacji, uprawniającej do wypłaty odszkodowania, firma ubezpieczeniowa przekaże ubezpieczonemu odpowiednio pomniejszoną kwotę. Gdyby jednak okazało się, że wysokość wyliczonego odszkodowania jest niższa niż stawka franszyzy redukcyjnej, ubezpieczony nie dostanie żadnych pieniędzy. 

Wyższa wartość franszyzy, oznacza zmniejszenie wysokości składki ubezpieczeniowej. Pamiętać jednak należy, że omawiana oszczędność jest pozorna. W przypadku powstania szkody będzie oznaczała niższe odszkodowanie lub jego brak.  

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Jak ustala się wysokość franszyzy redukcyjnej?

W większości przypadków, klient podpisujący umowę ubezpieczenia nie ma wpływu na wartość franszyzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by kwestia ta stała się przedmiotem negocjacji.  

Wysokość franszyzy redukcyjnej możemy określić na trzy sposoby. Pierwszym  jest wskazanie konkretnej kwoty np. 500 zł. Jeśli dojdzie do powstania szkody o wartości 5000 zł, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 4500 zł. 

Możemy również skorzystać z wyliczeń procentowych. Ujęcie wielkości wkładu własnego w ten sposób, będzie wymagało przeprowadzenia szczegółowych obliczeń. Franszyza redukcyjna w wysokości 10 procent, w przypadku szkody o wartości 3000 zł będzie równa 300 zł. Odszkodowanie będzie więc wynosiło 2700 zł. 

Coraz częściej stosowane jest rozwiązanie mieszane, polegające na podaniu poziomu procentowego, którego wartość nie może być niższa niż wskazane kwota. W takim przypadku franszyza redukcyjna może wynosić 10 procent z zastrzeżeniem, że nie będzie to mniej niż 500 zł. Jeżeli szkoda zostanie wyceniona na 6000 zł, wkład ubezpieczonego wyniesie 600 zł, czyli ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości 5400 zł.

Czytaj także: Jak kupić najlepsze AC? 9 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Podsumowanie

Zawierając umowę ubezpieczenia zwróciłeś uwagę na postanowienia dotyczące franszyzy redukcyjnej? Bardzo dobrze, warto wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem i jakie skutki wywoła w razie powstania szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej