Holowanie samochodu za granicą: ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Aktualizacja:
holowanie-samochodu-za-granica

W ramach ubezpieczenia holowanie samochodu za granicą możemy spodziewać się ze strony ubezpieczyciela i współpracujących z nim firm: naprawy samochodu, wynajmu innego auta zastępczego czy właśnie holowania pojazdu. Usługi te docenimy dopiero w momencie zdarzenia, do którego dojdzie poza granicami naszego kraju. Stres związany z kolizją nie pomaga w załatwieniu formalności w obcym kraju, dlatego dobrze pomyśleć o takim ubezpieczeniu odpowiednio wcześniej.

Bezpłatne Assistance przy zakupie OC

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych proponują swoim klientom pakiet OC + Assistance. Wykupując go warto zwrócić uwagę, jaki zakres ochrony ubezpieczyciel przewidziała w ramach polisy. Jest to o tyle istotne, że w tym zakresie firmy mają całkowitą dowolność. Może się zatem okazać, że usługi oferowane w takim zestawieniu są bardzo okrojone. Zazwyczaj assistance w takim wypadku obejmuje wyłącznie sytuacje, gdy ubezpieczony jest uczestnikiem wypadku lub kolizji.

Assistance tu i tam: holowanie samochodu za granicą

Bardzo ważnym jest, aby sprawdzić, co dokładnie napisane jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli tak zwanym OWU. W pakietach krajowych bardzo często możemy znaleźć rozwiązanie ograniczające działanie ubezpieczyciela do odległości w kilometrach od miejsca zamieszkania. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pojedziesz do rodziny na święta i zepsuje Ci się samochód, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawsze będzie zobowiązane do odholowania pojazdu. Jeśli w OWU mas ograniczenie do 200 kilometrów, a przejechałeś 220 – musisz radzić sobie samodzielnie.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę zawiera również kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd wymaga ustalenia 2 podstawowych danych:

  1. długości wyjazdu;
  2. określenia destynacji i państw przez które będziemy podróżować.

Jeżeli planujemy tylko 2 tygodnie wyjazdu w ciągu 12 miesięcy, nie ma sensu ubezpieczenie auta na cały rok. Możemy zdecydować się na polisę ograniczoną czasowo tylko do samego wyjazdu. Ubezpieczyciele w takich wypadkach oferują Assistance krótkoterminowe. Są one dostępne w kilku wariantach: tygodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych. Każde z nich może występować w pakietach podstawowych, gdzie holowanie pojazdów jest mocno ograniczone, jak i rozszerzonych, gdzie ten rodzaj wsparcia ubezpieczyciela jest praktycznie w standardzie. Dlatego bardzo ważne jest dokładne przestudiowanie opisanych w OWU obowiązków ubezpieczyciela. Jeśli jakaś sytuacja nie została opisana w umowie oznacza to, że nie możemy się, w zakresie takiego zdarzenia, spodziewać pomocy ze strony firmy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę: ile to kosztuje?

To zależy od kilku czynników. Po pierwsze bardzo istotnym jest czas ubezpieczenia. Może okazać się, że zakup ubezpieczenia miesięcznego lub pakietu OC+AC, o interesującym nas zakresie, czyli wraz z holowaniem zagranicznym, jest porównywalny. Lepiej wtedy zdecydować się na wykupienie rocznej usługi. Pakiety zagraniczne można zakupić już za kilkaset złotych. Niemniej w tym wypadku musimy liczyć się z jeszcze jednym czynnikiem, czyli wiekiem pojazdu. Ubezpieczyciele niechętnie udzielają polis samochodom starszym niż 10 lat. Może okazać się, że 12-letni pojazd otrzyma odmowę wyliczenia składki, ponieważ zostanie uznany za potencjalnie zbyt awaryjny pojazd, aby podjąć się jego ochrony polisą.

Podsumowanie

Holowanie samochodu za granicą (i nie tylko) to koszmar każdego kierowcy. Wysokość opłat z tym związanych może przyprawić o ból głowy niejednego właściciela pojazdu. Jak mądrze wybrać assistance, aby zapłacić niewiele i czuć się bezpiecznie?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej