Holowanie samochodu za granicą: ubezpieczenie samochodu na wyjazd

Opublikowano: 07.11.2019

W ramach ubezpieczenia holowanie samochodu za granicą możemy spodziewać się ze strony ubezpieczyciela i współpracujących z nim firm: naprawy samochodu, wynajmu innego auta zastępczego czy właśnie holowania pojazdu. Usługi te docenimy dopiero w momencie zdarzenia, do którego dojdzie poza granicami naszego kraju. Stres związany z kolizją nie pomaga w załatwieniu formalności w obcym kraju, dlatego dobrze pomyśleć o takim ubezpieczeniu odpowiednio wcześniej.

Bezpłatne Assistance przy zakupie OC

Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych proponują swoim klientom pakiet OC + Assistance. Wykupując go warto zwrócić uwagę, jaki zakres ochrony ubezpieczyciel przewidziała w ramach polisy. Jest to o tyle istotne, że w tym zakresie firmy mają całkowitą dowolność. Może się zatem okazać, że usługi oferowane w takim zestawieniu są bardzo okrojone. Zazwyczaj assistance w takim wypadku obejmuje wyłącznie sytuacje, gdy ubezpieczony jest uczestnikiem wypadku lub kolizji.

Assistance tu i tam: holowanie samochodu za granicą

Bardzo ważnym jest, aby sprawdzić, co dokładnie napisane jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli tak zwanym OWU. W pakietach krajowych bardzo często możemy znaleźć rozwiązanie ograniczające działanie ubezpieczyciela do odległości w kilometrach od miejsca zamieszkania. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pojedziesz do rodziny na święta i zepsuje Ci się samochód, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawsze będzie zobowiązane do odholowania pojazdu. Jeśli w OWU mas ograniczenie do 200 kilometrów, a przejechałeś 220 – musisz radzić sobie samodzielnie.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę zawiera również kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę. Ubezpieczenie samochodu na wyjazd wymaga ustalenia 2 podstawowych danych:

  1. długości wyjazdu;
  2. określenia destynacji i państw przez które będziemy podróżować.

Jeżeli planujemy tylko 2 tygodnie wyjazdu w ciągu 12 miesięcy, nie ma sensu ubezpieczenie auta na cały rok, możemy zdecydować się na polisę ograniczoną czasowo tylko do samego wyjazdu. Ubezpieczyciele w takich wypadkach oferują Assistance krótkoterminowe. Są one dostępne w kilku wariantach: tygodniowych, dwutygodniowych i miesięcznych. Każde z nich może występować w pakietach podstawowych, gdzie holowanie pojazdów jest mocno ograniczone, jak i rozszerzonych, gdzie ten rodzaj wsparcia ubezpieczyciela jest praktycznie w standardzie. Dlatego bardzo ważne jest dokładne przestudiowanie opisanych w OWU obowiązków ubezpieczyciela. Jeśli jakaś sytuacja nie została opisana w umowie oznacza to, że nie możemy się, w zakresie takiego zdarzenia, spodziewać pomocy ze strony firmy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę: ile to kosztuje?

To zależy od kilku czynników. Po pierwsze bardzo istotnym jest czas ubezpieczenia. Może okazać się, że zakup ubezpieczenia miesięcznego lub pakietu OC+AC, o interesującym nas zakresie, czyli wraz z holowaniem zagranicznym, jest porównywalny. Lepiej wtedy zdecydować się na wykupienie rocznej usługi. Pakiety zagraniczne można zakupić już za kilkaset złotych. Niemniej w tym wypadku musimy liczyć się z jeszcze jednym czynnikiem, czyli wiekiem pojazdu. Ubezpieczyciele niechętnie udzielają polis samochodom starszym niż 10 lat. Może okazać się, że 12-letni pojazd otrzyma odmowę wyliczenia składki, ponieważ zostanie uznany za potencjalnie zbyt awaryjny pojazd, aby podjąć się jego ochrony polisą.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments