Podatek od kupna samochodu – jak i ile zapłacić? Dowiedz się!

Aktualizacja:
jak zaplacic podatek od kupna samochodu

Koszt auta to dopiero początek wydatków i formalności. Jeśli kupujesz samochód używany, od osoby fizycznej, musisz zapłacić podatek w wysokości 2% wartości rynkowej pojazdu. Co to dokładnie oznacza i do kiedy masz czas na opłatę, by uniknąć kary? Podpowiadamy!

Podatek od kupna samochodu – ile zapłacisz?

Kupujesz używane auto od znajomego, sprzedawcy, którego znalazłeś na portalu ogłoszeniowym albo innej osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej? Nie unikniesz tej opłaty. Prawo mówi jasno, że każda osoba fizyczna (Ty) kupująca pojazd od innej osoby fizycznej (znajomy) musi zapłacić podatek od kupna samochodu. Kwota raczej nie zrujnuje Twojego budżetu, ale co ciekawe jej wysokość wcale nie zależy od ceny widniejącej na umowie kupna-sprzedaży. Stawka wynosi tu 2% wartości rynkowej pojazdu, która może się znacznie różnić od kwoty, za jaką kupiłeś auto. Wartość rynkowa jest jednocześnie podstawą opodatkowania i to właśnie od niej zależy, ile zapłacisz w urzędzie. Określa się ją m.in. na podstawie marki, modelu, wieku samochodu, ale także przebiegu czy wielkości silnika. Może więc zdarzyć się tak, że kupisz pojazd po korzystnej cenie 30 000 zł, ale zapłacisz aż 800 zł podatku (ponieważ urząd wyceni jego wartość rynkową na 40 000 zł).

Lepiej pilnuj terminów

Podatek od kupna samochodu ma dosyć krótki termin spłaty, bo tylko 14 dni od dnia podpisania umowy. Dlatego im szybciej to zrobisz, tym lepiej dla Ciebie. Kary za niezapłaconą należność mogą tutaj sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy zł! Jak najszybciej zapłacić podatek od kupna samochodu? Zdecydowanie online. Urząd skarbowy udostępnia elektroniczną usługę e-Deklaracje, dzięki której załatwisz formalności bez wychodzenia z domu. Na stronie pobierzesz interaktywny formularz PCC-3, czyli deklarację w sprawie podatku o czynności cywilnoprawnej. Ważna uwaga: jeśli współdzielisz auto, każda z osób wpisanych w dowód rejestracyjny będzie musiała zapłacić podatek od kupna samochodu. Musisz wtedy dołączyć dokument PCC-3A. Deklaracje bez problemu złożysz też osobiście, odwiedzając urząd skarbowy osobiście, albo pocztowo, wysyłając dokumenty na odpowiedni adres. Warto też wiedzieć, że jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy, musisz jeszcze zapłacić podatek akcyzowy w najbliższym urzędzie celnym.

Znajdź najtańsze OC na rynku

Kiedy podatek od zakupu samochodu nie obowiązuje?

Tylko kilka wyjątkowych sytuacji zwalnia Cię z obowiązku opłacenia podatku od kupna samochodu. Głównie mowa tu o przypadkach, kiedy w cenę auta wliczono już podatek VAT, ale nie tylko. Nie musisz płacić, jeśli:

  • kupujesz nowe auto z salonu,
  • wartość samochodu nie przekracza 1000 zł,
  • kupujesz samochód na fakturę,
  • odkupujesz pojazd od osoby, która ma działalność gospodarczą,
  • pojazd będzie przeznaczony dla osoby z niepełnosprawnością,
  • kupujesz używane auto w komisie.

W tym ostatnim przypadku musisz się jednak upewnić, że komis jest faktycznie ma prawa do pojazdu. Nie brakuje w końcu osób, które sprzedają auto za pośrednictwem komisu, ale wciąż zachowują do niego główne prawa. W takim przypadku podatek wciąż Cię obowiązuje.

Następny krok – ubezpieczenie OC

Podatek od kupna samochodu opłacony? Pora na obowiązkowe ubezpieczenie OC, bez którego nie masz prawa poruszać się po drodze. Możesz kontynuować polisę poprzedniego właściciela, albo wypowiedzieć OC i zmienić ubezpieczyciela (bo np. znajdziesz korzystniejszą ofertę). I o ile podatek od kupna samochodu zawsze wynosi 2% wartości rynkowej, o tyle składki za OC mogą się różnić. Mimo że zakres ochrony jest oczywiście taki sam. Dlatego jeśli nie chcesz przepłacać na ubezpieczeniu, skorzystaj z darmowego kalkulatora OC/AC. Porównaj ceny, wybierz najtańszą ofertę na rynku i kup wygodnie online. Co więcej, możesz też porównać składki za NNW kierowcy albo ubezpieczenia Assistance. Przekonaj się, jakie to proste!

Czy musisz płacić podatek od kupna samochodu?
Jak zapłacić podatek od kupna samochodu?
Ile wynosi podatek od kupna samochodu w 2022 r?
Kiedy zapłacić podatek od kupna samochodu?
Gdzie zapłacić podatek od kupna samochodu?

Podsumowanie

  1. Podatek od kupna samochodu wynosi 2% wartości rynkowej auta.
  2. Jest to obowiązkowa opłata w przypadku sprzedaży między osobami fizycznymi.
  3. Masz 14 dni na uregulowanie opłaty, licząc od dnia zawarcia umowy.
  4. Podatek płacisz w urzędzie skarbowym, wypełniając wcześniej deklarację PCC-3.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments