Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.
PBUK – mówi Ci coś ten skrót? Jeśli planujesz podróż samochodem po krajach spoza Unii Europejskiej dobrze byłoby go poznać. To właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wyda Ci tzw. Zieloną Kartę, czyli specjalną polisę działającą na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC. Samo PBUK okaże się też Twoim „przyjacielem” w przypadku, kiedy zostaniesz poszkodowanym w wypadku, którego sprawcą będzie obcokrajowiec.
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?
PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego. Do głównych zadań Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych należy:
- współpraca ze swoimi odpowiednikami z innych państw i zawieranie umów o uznawaniu dokumentów ubezpieczeniowych,
- organizowanie likwidacji szkód lub bezpośrednia likwidacja szkód spowodowanych na terytorium Polski przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę,
- wystawianiem dokumentów ubezpieczeniowych (certyfikatów Zielonych Kart),
- prowadzenie ubezpieczeń granicznych.
To jednak nie wszystko. PBUK pełni także rolę:
- organu odszkodowawczego, który rozpatruje roszczenia powstałe np. w związku z ruchem pojazdów zarejestrowanych na terenie EOG, jeśli wypadek wydarzył się na jego terenie lub na terenie państwa należącego do Systemu Zielonej Karty,
- ośrodka Informacji, który razem z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym ma za zadnie gromadzenie i udostępnianie informacji dotyczących umów OC komunikacyjnego.
PBUK: w jakich przypadkach pomoże?
Z punktu widzenia polskiego kierowcy, który dozna szkody w wyniku kolizji spowodowanej przez obcokrajowca, PBUK okaże się bardzo przydatną organizacją. To właśnie ona udziela informacji o zagranicznych zakładach ubezpieczeń, w których ubezpieczony był sprawca wypadku. W niektórych przypadkach PBUK pełni także rolę organu odszkodowawczego. Możesz się do niego zwrócić np. w momencie, gdy zostałeś poszkodowany w zdarzeniu, do którego doszło na terenie Polski, a sprawcą wypadku jest obcokrajowiec, którego pojazd zarejestrowany jest w kraju członkowskim Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii czy Szwajcarii.
Czytaj także: Polscy kierowcy postrachem europejskich dróg? Powodujemy coraz więcej wypadków [Raport]
Wypadek za granicą: jak dochodzić swoich roszczeń krok po kroku?
W przypadku zdarzenia drogowego, które miało miejsce za granicą, a sprawca poruszał się pojazdem zarejestrowanym w jednym z krajów EOG, istnieje możliwość dochodzenia swoich roszczeń w Polsce. W tym celu musisz po powrocie do kraju skontaktować się z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie numeru rejestracyjnego pojazdu sprawcy oraz kraju jego rejestracji, przekaże informację, w jakim zakładzie ubezpieczeń sprawca zdarzenia był ubezpieczony oraz kto jest w Polsce jego reprezentantem ds. roszczeń. Z takimi informacjami możesz zgłosić sprawę bezpośrednio do reprezentanta do spraw roszczeń, który ma obowiązek w ciągu 90 dni udzielić Ci odpowiedzi. W przeciwnym wypadku, to właśnie PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.
Czytaj także: Kolizja z obcokrajowcem – podpowiadamy, co robić i gdzie zgłosić szkodę
PBUK – kontakt
PBUK czyli Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych ma siedzibę w Warszawie. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz na stronie internetowej.
Na stronie www znajdziesz też korespondentów zagranicznych, z którymi możesz kontaktować się w razie konieczności skorzystania z Zielonej Karty za granicą.
Czytaj także: Stłuczka za granicą. Co robić po kolizji samochodowej poza Polską?
Podsumowanie
- PBUK jest organizacją zrzeszającą zakłady ubezpieczeń, które na terytorium Polski prowadzą działalność w zakresie obowiązkowego OC komunikacyjnego.
- Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych pełni ważną rolę w Systemie Zielonej Karty. Jest ona międzynarodowym ubezpieczeniem obejmującym kraje spoza UE, które działa na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie OC.
- Biuro zajmuje się m.in. organizowaniem likwidacji bądź bezpośrednią likwidacją szkód spowodowanych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w krajach EOG, Andorze i Serbii oraz tych posiadających Zieloną Kartę.
- Do zadań PBUK należy m.in. wystawianie Zielonych Kart oraz ubezpieczeń granicznych.
- W szczególnych sytuacjach PBUK przejmuje rolę organu odszkodowawczego.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
![Obcokrajowcy na polskich drogach: Ukraińcy i Niemcy powodują najwięcej wypadków [RAPORT]](https://punkta.pl/app/uploads/2015/11/Obcokrajowcy-na-polskich-drogach-1-370x168.png)
Czy powinniśmy obawiać się cudzoziemców na polskich drogach? Ile wypadków powodują goście z zagranicy i czy naprawdę stanowią zagrożenie? Akademia ubezpieczeń mfind.pl wspólnie z PBUK sprawdziła, jak zachowują się zagraniczni kierowcy w kraju nad Wisłą.

Już w 2023 r. pojawią się zmiany dotyczące ubezpieczenia samochodu za granicą, a konkretniej – zielonej karty OC. Jak donosi Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w ostatnich miesiącach zostały wypowiedziane umowy z biurami ze strony rosyjskiej i białoruskiej. Co to oznacza w praktyce? Czy wjeżdżając do tych dwóch krajów, możemy liczyć na ochronę pod kątem ubezpieczenia swojego samochodu? Co dalej z Zielony

Planujesz podróż samochodem za granicę, ale nie masz Zielonej Karty? W niektórych krajach konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia granicznego, które zapewnia ochronę OC na określony czas. To obowiązkowy dokument w państwach, gdzie polisa OC z Twojego kraju nie jest honorowana. Jak działa ubezpieczenie graniczne, gdzie jest wymagane i ile kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć, by uniknąć problemów na granicy.

Stłuczka może przydarzyć się każdemu. Szkody powstałe w jej wyniku likwidowane są z polisy OC komunikacyjnego sprawcy. Co trzeba zrobić jeśli nie jesteś pewny czy sprawca ma aktualne ubezpieczenie? Jak można to sprawdzić? Jak należy postępować po kolizji? Podpowiadamy.

Zdarza Ci się prowadzić cudze auto? Przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdź, czy taki samochód ma ważną polisę OC, bo w razie wypadku jesteś współodpowiedzialny i możesz słono zapłacić.

Reprezentantem ds. roszczeń jest osoba pośrednicząca w kontaktach pomiędzy osobą poszkodowaną, a towarzystwem ubezpieczeniowym za granicą. Zgodnie z prawem, każdy polski zakład ubezpieczeń ma obowiązek ustanowić reprezentantów do spraw roszczeń w każdym z krajów należących do Unii Europejskiej.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz