Ubezpieczenie AC na stary samochód – czy warto, czy to jest możliwe?

Aktualizacja:

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które ma na celu ochronę samochodu przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych. Dla nowych samochodów AC to standard. Ale czy można wykupić ubezpieczenie AC samochodu powyżej 10 lat? Czy warto płacić AC dla starszego modelu? Sprawdź, jak w praktyce wygląda ubezpieczenie AC na stary samochód.

Autocasco – co obejmuje polisa AC?

AC to ubezpieczenie, które płacimy, by zyskać bezpieczeństwo finansowe w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Polisa ta zapewnia odszkodowanie przede wszystkim, kiedy dojdzie do kradzieży oraz szkody całkowitej. Im wyższa cena polisy, tym szersza ochrona i mniej wyłączeń od przypadków losowych. Wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmie także zniszczenia spowodowane żywiołami np. w przypadku gradu czy powodzi, drobne wgniecenia, otarcia na parkingu, a także problemy z szybami lub wyposażeniem. Nawet, jeśli auto zostanie uszkodzone z twojej winy, otrzymasz od ubezpieczyciela stosowne odszkodowanie. 

Czytaj także: Najtańsze AC: jak chronić auto i nie przepłacać?

Dla kogo przeznaczone jest AC?

Jeśli wartość auta jest bardzo wysoka, każde nawet drobne uszkodzenie powoduje znaczą stratę finansową. Tym boleśniejsza byłaby szkoda całkowita. Wtedy kierowcy chętnie opłacają polisę AC, by nie bać się niepotrzebnie na ciasnym parkingu o zarysowanie karoserii. Pełne AC w samochodzie przemawia więc do wyobraźni przede wszystkim tych osób, które mają nowe i drogie samochody lub auta na kredyt. To właśnie takim pojazdom większość towarzystw ubezpieczeniowych dedykuje swoją ofertę autocasco. Wiek samochodu w przypadku AC nie przekracza zazwyczaj 10 lat. Dzięki ochronie polisy kierowca bez problemu odzyskuje pieniądze za każde uszkodzenie. A czy możliwe jest ubezpieczenie AC na stary samochód? Czy to się opłaca?

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie AC od A do Z

Ubezpieczenie AC na stary samochód 

Polacy zdecydowanie wolą kilkuletnie auta z dobrym wyposażeniem niż ubogą wersję prosto z salonu. Jeśli więc jesteś mocno przywiązany do swojego nieco starszego samochodu, jak najbardziej możesz wykupić dla niego AC. Czy warto jednak ponosić związane z tym koszty? Firmy ubezpieczeniowe niechętnie sprzedają AC na stary samochód. A co to znaczy stary samochód w przypadku autocasco? Ile lat samochód powinien  mieć? Na pewno mniej niż 10. AC powyżej 10 lat po prostu się ubezpieczycielom nie kalkuluje. Boją się oni straty, ponieważ wartość rynkowa takiego pojazdu jest niska, a koszty odszkodowania wysokie. Dlatego żeby znaleźć opłacalne AC dla starszego auta, musisz się niestety trochę bardziej postarać. Jednak jest to możliwe. 

Jak znaleźć korzystne AC dla starego samochodu?

W przypadku autocasco cena zależy od zakresu ochrony. Im drożej, tym bezpieczniej. Kiedy twoje auto ma ponad 10 lat na pewno nie chodzi o to, by cena polisy dorównała wartości auta. Bywa, że ceny części i naprawy takiego auta wcale nie są wysokie i można to zrobić we własnym zakresie. Możesz więc nie potrzebować całościowej ochrony pojazdu. Jednak problemem bywa kradzież lub szkoda całkowita. Aby temu zapobiec, a przy okazji aby koszt AC nie był zbyt wysoki, możesz zdecydować się na tzw. minicasco, czyli okrojone ubezpieczenie AC. Cena polisy wtedy jest bardzo przystępna, może nawet nie przekroczyć 100 zł.   

Autocasco: cena polisy na preferencyjnych warunkach

Jakie są inne możliwości, by wykupić korzystne AC? Dużo zależy od indywidualnego podejścia konkretnego ubezpieczyciela, dlatego warto poszukać informacji na ten temat przez zakupem polisy. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC w pakiecie. To zawsze wychodzi taniej. Opłaca się także lojalność. Jeśli od kilku lub kilkunastu lat kupujesz w tej samej firmie OC oraz ubezpieczenie AC, koszt polisy powinien być niższy. 

Ubezpieczenie AC: na co zwrócić uwagę? 

Kiedy kupujemy ubezpieczenie AC, wiek auta ma duże znaczenie. Trzeba też uważać, by sprawdzić kilka kwestii. Pierwszą z nich jest zasięg terytorialny, czyli czy odszkodowanie obejmie szkodę, do której doszło poza Polską. Następna kwestia to twój udział własny w szkodzie. Dzięki temu cena AC starszego modelu nie jest wysoka, ale odszkodowanie może wynieść np. tylko 70 czy 80% szkody. Wreszcie amortyzacja części – ubezpieczyciel zakłada, że powinieneś wymienić uszkodzone części na tańsze zamienniki. Jeśli jesteś tego świadomy, możesz szukać korzystnego AC dla swojego auta.      

Podsumowanie

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które ma na celu ochronę samochodu przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych. Dla nowych samochodów AC to standard. Ale czy można wykupić ubezpieczenie AC na stary samochód?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej