Ubezpieczenie AC na stary samochód – czy warto, czy to jest możliwe?

Opublikowano: 07.11.2019

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które ma na celu ochronę samochodu przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych. Dla nowych samochodów AC to standard. Ale czy można wykupić ubezpieczenie AC samochodu powyżej 10 lat? Czy warto płacić AC dla starszego modelu? Sprawdź, jak w praktyce wygląda ubezpieczenie AC na stary samochód.

Autocasco – co obejmuje polisa AC?

AC to ubezpieczenie, które płacimy, by zyskać bezpieczeństwo finansowe w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Polisa ta zapewnia odszkodowanie przede wszystkim, kiedy dojdzie do kradzieży oraz szkody całkowitej. Im wyższa cena polisy, tym szersza ochrona i mniej wyłączeń od przypadków losowych. Wówczas ochrona ubezpieczeniowa obejmie także zniszczenia spowodowane żywiołami np. w przypadku gradu czy powodzi, drobne wgniecenia, otarcia na parkingu, a także problemy z szybami lub wyposażeniem. Nawet, jeśli auto zostanie uszkodzone z twojej winy, otrzymasz od ubezpieczyciela stosowne odszkodowanie. 

Dla kogo przeznaczone jest AC?

Jeśli wartość auta jest bardzo wysoka, każde nawet drobne uszkodzenie powoduje znaczą stratę finansową. Tym boleśniejsza byłaby szkoda całkowita. Wtedy kierowcy chętnie opłacają polisę AC, by nie bać się niepotrzebnie na ciasnym parkingu o zarysowanie karoserii. Pełne AC w samochodzie przemawia więc do wyobraźni przede wszystkim tych osób, które mają nowe i drogie samochody lub auta na kredyt. To właśnie takim pojazdom większość towarzystw ubezpieczeniowych dedykuje swoją ofertę autocasco. Wiek samochodu w przypadku AC nie przekracza zazwyczaj 10 lat. Dzięki ochronie polisy kierowca bez problemu odzyskuje pieniądze za każde uszkodzenie. A czy możliwe jest ubezpieczenie AC na stary samochód? Czy to się opłaca?

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie AC od A do Z

Ubezpieczenie AC na stary samochód 

Polacy zdecydowanie wolą kilkuletnie auta z dobrym wyposażeniem niż ubogą wersję prosto z salonu. Jeśli więc jesteś mocno przywiązany do swojego nieco starszego samochodu, jak najbardziej możesz wykupić dla niego AC. Czy warto jednak ponosić związane z tym koszty? Firmy ubezpieczeniowe niechętnie sprzedają AC na stary samochód. A co to znaczy stary samochód w przypadku autocasco? Ile lat samochód powinien  mieć? Na pewno mniej niż 10. AC powyżej 10 lat po prostu się ubezpieczycielom nie kalkuluje. Boją się oni straty, ponieważ wartość rynkowa takiego pojazdu jest niska, a koszty odszkodowania wysokie. Dlatego żeby znaleźć opłacalne AC dla starszego auta, musisz się niestety trochę bardziej postarać. Jednak jest to możliwe. 

Jak znaleźć korzystne AC dla starego samochodu?

W przypadku autocasco cena zależy od zakresu ochrony. Im drożej, tym bezpieczniej. Kiedy twoje auto ma ponad 10 lat na pewno nie chodzi o to, by cena polisy dorównała wartości auta. Bywa, że ceny części i naprawy takiego auta wcale nie są wysokie i można to zrobić we własnym zakresie. Możesz więc nie potrzebować całościowej ochrony pojazdu. Jednak problemem bywa kradzież lub szkoda całkowita. Aby temu zapobiec, a przy okazji aby koszt AC nie był zbyt wysoki, możesz zdecydować się na tzw. minicasco, czyli okrojone ubezpieczenie AC. Cena polisy wtedy jest bardzo przystępna, może nawet nie przekroczyć 100 zł.   

Autocasco: cena polisy na preferencyjnych warunkach

Jakie są inne możliwości, by wykupić korzystne AC? Dużo zależy od indywidualnego podejścia konkretnego ubezpieczyciela, dlatego warto poszukać informacji na ten temat przez zakupem polisy. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczeń komunikacyjnych OC, AC w pakiecie. To zawsze wychodzi taniej. Opłaca się także lojalność. Jeśli od kilku lub kilkunastu lat kupujesz w tej samej firmie OC oraz ubezpieczenie AC, koszt polisy powinien być niższy. 

Ubezpieczenie AC: na co zwrócić uwagę? 

Kiedy kupujemy ubezpieczenie AC, wiek auta ma duże znaczenie. Trzeba też uważać, by sprawdzić kilka kwestii. Pierwszą z nich jest zasięg terytorialny, czyli czy odszkodowanie obejmie szkodę, do której doszło poza Polską. Następna kwestia to twój udział własny w szkodzie. Dzięki temu cena AC starszego modelu nie jest wysoka, ale odszkodowanie może wynieść np. tylko 70 czy 80% szkody. Wreszcie amortyzacja części – ubezpieczyciel zakłada, że powinieneś wymienić uszkodzone części na tańsze zamienniki. Jeśli jesteś tego świadomy, możesz szukać korzystnego AC dla swojego auta.      

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments