Polisa AC dla starego samochodu – czy warto ją wykupić?

Aktualizacja:
ac dla starego samochodu – czy warto je mieć?

Masz starszy samochód i zastanawiasz się czy warto dla niego wykupić ubezpieczenie AC? Kiedy można to zrobić, a w jakim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zawarcia polisy? Sprawdzamy!

Kupując nowy samochód nawet nie zastanawiamy się nad wykupieniem ubezpieczenia AutoCasco (AC). Jest to dla nas coś oczywistego, zwłaszcza jeśli zakup auta finansujemy kredytem bankowym. W takim przypadku cesja (czyli przeniesienie praw z umowy ubezpieczenia na rzecz banku) z ubezpieczenia AC jest często jednym z zabezpieczeń kredytu. Z biegiem lat kontynuujemy ubezpieczenie, ale w którymś momencie zadajemy sobie pytanie – czy warto jeszcze je wykupywać?

AC dla starego samochodu – czy warto je kontynuować?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie AC chroni nas nie tylko przed kradzieżą auta (chociaż z tą właśnie szkodą najczęściej jest utożsamiane) ale pozwala też sfinansować np. naprawę po stłuczce parkingowej spowodowanej przez nieznanego sprawcę, wymianę uszkodzonej szyby czy zgubionych kluczyków.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Nie powinniśmy też obawiać się, że towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystamy od kilku czy kilkunastu lat odmówi wystawienia polisy AutoCasco dla kilkunastoletniego samochodu. Największy polski ubezpieczyciel – PZU SA – nie ma ograniczeń co do wieku pojazdów przyjmowanych do ubezpieczenia AC. Także Aviva (obecnie Allianz) i AXA oferuje ubezpieczenie AC dla samochodów nie starszych niż 15 lat, z możliwością kontynuowania.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jeśli chcemy płacić mniej za ubezpieczenie możemy skorzystać z ofert przygotowanych specjalnie dla posiadaczy starszych aut. Jak podkreśla Łukasz Łodzian, Kierownik ds. Ubezpieczeń w ERGO Hestii – klient w rozmowie z doradcą może wybrać spośród trzech wariantów ubezpieczenia: naprawa auta w Sieci Partnerskiej warsztatów ERGO Hestii, rozliczenie kosztorysowe, ubezpieczenie tylko od szkody całkowitej lub kradzieży. Wariant z likwidacją w Sieci Partnerskiej ERGO Hestii dostępny jest dla pojazdów będących nawet w 15. roku eksploatacji. Umożliwia to naprawę w jednym z rekomendowanych przez ERGO Hestię warsztatów naprawczych, włącznie z dodatkowymi usługami m.in. pojazdem zastępczym na cały okres naprawy. Łukasz Łodzian dodaje też, że dla klientów chcących ograniczyć koszt ubezpieczenia oferujemy również ubezpieczenie Autocasco chroniące tylko od szkód całkowitych w tym kradzieży pojazdu. Oferta dostępna jest dla pojazdów będących maksymalnie w 18. roku eksploatacji.

Kupujemy stary samochód, czy ubezpieczyć go w zakresie AutoCasco?

Osoba kupująca swój pierwszy lub kolejny używany samochód zazwyczaj ubezpiecza go tylko w zakresie obowiązkowego OC. Jeśli jednak auto jest pojazdem kilkuletnim, o relatywnie wysokiej wartości, to kupujący powinien rozważyć także skorzystanie z polisy AC.

Uwaga: Jeśli do tej pory korzystałeś wyłącznie z ubezpieczenia OC, zapytaj doradcę o towarzystwo, które uwzględni zniżki także przy polisie AC!

Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?

AutoCasco i stary samochód – dobrana para

Niezależnie od tego, czy nasz samochód ma lat 5 czy 15 lat warto ubezpieczyć go w jak najszerszym zakresie. Oprócz wartości sentymentalnej dla nas ma on przecież także wartość materialną. Tych, którzy nie są nadal do końca pewni co do zasadności kupowania ubezpieczenia AutoCasco dla starego samochodu może przekona to, co powiedział Bartosz Jasik z Avivy (obecnie Allianz) – Mamy wątpliwości, czy opłaca nam się ubezpieczyć pojazd w zakresie AC? Odpowiedzmy więc sobie na inne pytanie: czy mamy wolne środki o równowartości naszego pojazdu, które w przypadku jego utraty możemy przeznaczyć na zakup podobnego samochodu? A jakie jest wasze zdanie na temat kupowania polis AC dla starych samochodów? Dajcie znać w komentarzach pod tekstem.

Czytaj także: Czy warto mieć Autocasco? 4 powody by odpowiedzieć TAK!

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie AC to ważny element polisy kilkuletniego samochodu - nie warto na nim oszczędzać
  2. Koszt polisy zwraca się zwykle nawet w przypadku drobnej stłuczki, a w przypadku poważniejszego wypadku czy kradzieży samochodu jest zaledwie małą częścią wartości pojazdu
  3. Polisa AC jest sprzedawana zwykle w pakiecie z OC
  4. Towarzystwa mają swoje ograniczenia co do wieku pojazdów ubezpieczanych w ramach AC -  zwykle jednak nie ma problemu z ubezpieczeniem samochodu przy kontynuacji ubezpieczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej