Polisa AC dla starego samochodu – czy warto ją wykupić?

Aktualizacja:
ac dla starego samochodu – czy warto je mieć?

Masz starszy samochód i zastanawiasz się czy warto dla niego wykupić ubezpieczenie AC? Kiedy można to zrobić, a w jakim wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić zawarcia polisy? Sprawdzamy!

Kupując nowy samochód nawet nie zastanawiamy się nad wykupieniem ubezpieczenia AutoCasco (AC). Jest to dla nas coś oczywistego, zwłaszcza jeśli zakup auta finansujemy kredytem bankowym. W takim przypadku cesja (czyli przeniesienie praw z umowy ubezpieczenia na rzecz banku) z ubezpieczenia AC jest często jednym z zabezpieczeń kredytu. Z biegiem lat kontynuujemy ubezpieczenie, ale w którymś momencie zadajemy sobie pytanie – czy warto jeszcze je wykupywać?

AC dla starego samochodu – czy warto je kontynuować?

Odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna – warto. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie AC chroni nas nie tylko przed kradzieżą auta (chociaż z tą właśnie szkodą najczęściej jest utożsamiane) ale pozwala też sfinansować np. naprawę po stłuczce parkingowej spowodowanej przez nieznanego sprawcę, wymianę uszkodzonej szyby czy zgubionych kluczyków.

Nie powinniśmy też obawiać się, że towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego usług korzystamy od kilku czy kilkunastu lat odmówi wystawienia polisy AutoCasco dla kilkunastoletniego samochodu. Największy polski ubezpieczyciel – PZU SA – nie ma ograniczeń co do wieku pojazdów przyjmowanych do ubezpieczenia AC. Także Aviva (obecnie Allianz) i AXA oferuje ubezpieczenie AC dla samochodów nie starszych niż 15 lat, z możliwością kontynuowania.

CZYTAJ TAKŻE

Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Jeśli chcemy płacić mniej za ubezpieczenie możemy skorzystać z ofert przygotowanych specjalnie dla posiadaczy starszych aut. Jak podkreśla Łukasz Łodzian, Kierownik ds. Ubezpieczeń w ERGO Hestii – klient w rozmowie z doradcą może wybrać spośród trzech wariantów ubezpieczenia: naprawa auta w Sieci Partnerskiej warsztatów ERGO Hestii, rozliczenie kosztorysowe, ubezpieczenie tylko od szkody całkowitej lub kradzieży. Wariant z likwidacją w Sieci Partnerskiej ERGO Hestii dostępny jest dla pojazdów będących nawet w 15. roku eksploatacji. Umożliwia to naprawę w jednym z rekomendowanych przez ERGO Hestię warsztatów naprawczych, włącznie z dodatkowymi usługami m.in. pojazdem zastępczym na cały okres naprawy. Łukasz Łodzian dodaje też, że dla klientów chcących ograniczyć koszt ubezpieczenia oferujemy również ubezpieczenie Autocasco chroniące tylko od szkód całkowitych w tym kradzieży pojazdu. Oferta dostępna jest dla pojazdów będących maksymalnie w 18. roku eksploatacji.

Kupujemy stary samochód, czy ubezpieczyć go w zakresie AutoCasco?

Osoba kupująca swój pierwszy lub kolejny używany samochód zazwyczaj ubezpiecza go tylko w zakresie obowiązkowego OC. Jeśli jednak auto jest pojazdem kilkuletnim, o relatywnie wysokiej wartości, to kupujący powinien rozważyć także skorzystanie z polisy AC.

Uwaga: Jeśli do tej pory korzystałeś wyłącznie z ubezpieczenia OC, zapytaj doradcę o towarzystwo, które uwzględni zniżki także przy polisie AC!

AutoCasco i stary samochód – dobrana para

Niezależnie od tego, czy nasz samochód ma lat 5 czy 15 lat warto ubezpieczyć go w jak najszerszym zakresie. Oprócz wartości sentymentalnej dla nas ma on przecież także wartość materialną. Tych, którzy nie są nadal do końca pewni co do zasadności kupowania ubezpieczenia AutoCasco dla starego samochodu może przekona to, co powiedział Bartosz Jasik z Avivy (obecnie Allianz) – Mamy wątpliwości, czy opłaca nam się ubezpieczyć pojazd w zakresie AC? Odpowiedzmy więc sobie na inne pytanie: czy mamy wolne środki o równowartości naszego pojazdu, które w przypadku jego utraty możemy przeznaczyć na zakup podobnego samochodu? A jakie jest wasze zdanie na temat kupowania polis AC dla starych samochodów? Dajcie znać w komentarzach pod tekstem.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie AC to ważny element polisy kilkuletniego samochodu - nie warto na nim oszczędzać
  2. Koszt polisy zwraca się zwykle nawet w przypadku drobnej stłuczki, a w przypadku poważniejszego wypadku czy kradzieży samochodu jest zaledwie małą częścią wartości pojazdu
  3. Polisa AC jest sprzedawana zwykle w pakiecie z OC
  4. Towarzystwa mają swoje ograniczenia co do wieku pojazdów ubezpieczanych w ramach AC -  zwykle jednak nie ma problemu z ubezpieczeniem samochodu przy kontynuacji ubezpieczenia.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
michal
michal
4 lat temu

Po to kupuje stare auto zeby w razie problemow kupic sobie drugi a nie uzerac się z ASO i TU.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Artykuł nie odpowiada na pytanie i traktuje temat bardzo pobieżnie. Jeżeli wartość samochodu równa się wartości poli AC, to jaki jest sensu kupowania tej drugiej? A co ze szkodą całkowitą? Do jakiej wartości pojazdu tak naprawdę warto kupować AC?