Utrata zniżek OC: jak odzyskać zniżki u ubezpieczyciela?

Aktualizacja:

Utrata zniżki OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Wypracowane przez lata bezszkodowej jazdy rabaty, w mgnieniu oka obracają się w pył. Jak długo kierowca musi prowadzić pojazd bez jakichkolwiek szkód, aby wrócić do poprzedniego rabatowania w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Czytaj także: Zniżki na OC – jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?

Utrata zniżek OC

Zazwyczaj zakłady ubezpieczeniowe honorują swoich najlepszych kierowców wysokimi upustami na roczną składkę polisy. Przeciętnie, w zależności od ubezpieczyciela, aby uzyskać maksymalny poziom zniżek za bezszkodową jazdę, potrzeba od trzech do sześciu lat. W tym czasie właściciel pojazdu nie może wypłacać odszkodowania z tytułu OC lub AC. Takie rabaty można również stracić nie tylko z powodu stłuczki czy kolizji, ale również jeśli przez dłuższy czas nie mamy samochodu, a co za tym idzie, nie wykupujemy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i lub innej dobrowolnej polisy dla swojego samochodu. W takich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze pod uwagę nawet wieloletniej bezszkodowej historii właściciela pojazdu.

SPRAWDŹ: Jak naliczane są zniżki za bezszkodową jazdę?

Utrata zniżek OC po kolizji

Można przyjąć, że najczęściej zakłady ubezpieczeniowe naliczają 10% rabatu za każde 12 miesięcy jazdy bez spowodowania szkód przez kierowcę. Należy to mieć jednak na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe pomniejszają wysokość przyznanego upustu właścicielom pojazdu, którzy uczestniczyli w wypadku również nie z własnej winy.

Część firm stosuje inną metodę naliczania. W momencie wystąpienia szkody i wypłacie rekompensaty po raz pierwszy, odliczają od 20 do 30% przyznanego upustu. Do takich firm należą: Generali, Proama, Allianz oraz AXA. W towarzystwie ubezpieczeniowym MTU utrata zniżek po pierwszej szkodzie naliczana jest indywidualnie. Jeżeli kierowca często uczestniczy w wypadkach drogowych i zgłasza szkody swojemu ubezpieczycielowi, musi się liczyć z wysokimi składkami na ubezpieczenie OC. Utrata zniżek po kolizji może skutkować w niektórych zakładach ubezpieczeniowych zaproponowaniem bardzo wysokiej sumy opłaty rocznej za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Takie działanie ma na celu zniechęcenie właścicieli pojazdów do zakupu polisy właśnie w tej firmie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma możliwości odmówienia sprzedaży OC, nawet kierowcy, który jeździ brawurowo i niebezpiecznie, a co za tym idzie, powoduje wiele kolizji i wypadków. Może jednak zaproponować wysoką kwotę ubezpieczenia, czyli nieopłacalną ofertę. 

W przypadku ubezpieczenia autocasco właściciel pojazdu ma, co do zasady, dużo mniejszy wpływ na to, czy jego pojazd zostanie uszkodzony. Jednakże i w tym wypadku każde zgłoszenie do ubezpieczyciela będzie skutkowało zwyżką w kolejnym roku polisowym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udziela informacji zakładam ubezpieczeniowym, i dzięki temu mają one bardzo precyzyjną wiedzę na temat wszystkich szkód, które powstały na naszym pojeździe, nawet gdy to nie one sprzedały nam polisę w ostatnich latach. 

Czytaj także: Gwarancja, ochrona zniżek. Jak działa, czy warto ją mieć?

Utrata zniżek po kolizji – jak odzyskać upust?

Oczywiście, najlepiej jest jeździć bezszkodowo, ale można też skrócić czas oczekiwania na odzyskanie dotychczasowych zniżek. Przede wszystkim zweryfikuj czy zakład ubezpieczeniowy, w którym obecnie masz polisę zdecyduje się na odebrania Ci upustu w wysokości 10, 20 lub 30%. Pozwoli Ci to podjąć decyzję, o ewentualnym poszukiwaniu nowego ubezpieczyciela. Możesz również wykupić tak zwaną ochronę zniżek. Jest to dodatkowa opcja przy ubezpieczeniach OC oraz AC. Pozwala ona na zachowanie rabatów w towarzystwie ubezpieczeniowym niezależnie od tego, czy powstała jakakolwiek szkoda na pojeździe.

Czytaj także: Kalkulator zniżek OC

Takie gwarancje zachowania zniżki działają wyłącznie w zakładach ubezpieczeniowe, w których zostały wykupione. Nie przenoszą się do innych firm. Oznacza to, że w kolejnym roku do spowodowaniu kolizji powinieneś pozostać u swojego ubezpieczyciela. Pocieszający jest fakt, że nie wszystkie firmy stosują zwyżki za powstałe szkody. Jeśli zdarzenie było drobne, a co za tym idzie wypłata niewielka, może się okazać, że nie jest to wydarzenie wpływające na wysokość opłat w kolejnym roku ubezpieczeniowym.

Czytaj także: Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…

Podsumowanie

Utrata zniżek OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Jak odzyskać utracone zniżki? Sprawdzamy!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej