Utrata zniżek OC: jak odzyskać zniżki u ubezpieczyciela?

Aktualizacja:

Utrata zniżki OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Wypracowane przez lata bezszkodowej jazdy rabaty, w mgnieniu oka obracają się w pył. Jak długo kierowca musi prowadzić pojazd bez jakichkolwiek szkód, aby wrócić do poprzedniego rabatowania w towarzystwie ubezpieczeniowym?

Utrata zniżek OC

Zazwyczaj zakłady ubezpieczeniowe honorują swoich najlepszych kierowców wysokimi upustami na roczną składkę polisy. Przeciętnie, w zależności od ubezpieczyciela, aby uzyskać maksymalny poziom zniżek za bezszkodową jazdę, potrzeba od trzech do sześciu lat. W tym czasie właściciel pojazdu nie może wypłacać odszkodowania z tytułu OC lub AC. Takie rabaty można również stracić nie tylko z powodu stłuczki czy kolizji, ale również jeśli przez dłuższy czas nie mamy samochodu, a co za tym idzie, nie wykupujemy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i lub innej dobrowolnej polisy dla swojego samochodu. W takich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze pod uwagę nawet wieloletniej bezszkodowej historii właściciela pojazdu.

SPRAWDŹ: Jak naliczane są zniżki za bezszkodową jazdę?

Utrata zniżek OC po kolizji

Można przyjąć, że najczęściej zakłady ubezpieczeniowe naliczają 10% rabatu za każde 12 miesięcy jazdy bez spowodowania szkód przez kierowcę. Należy to mieć jednak na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe pomniejszają wysokość przyznanego upustu właścicielom pojazdu, którzy uczestniczyli w wypadku również nie z własnej winy.

Część firm stosuje inną metodę naliczania. W momencie wystąpienia szkody i wypłacie rekompensaty po raz pierwszy, odliczają od 20 do 30% przyznanego upustu. Do takich firm należą: Generali, Proama, Allianz oraz AXA. W towarzystwie ubezpieczeniowym MTU utrata zniżek po pierwszej szkodzie naliczana jest indywidualnie. Jeżeli kierowca często uczestniczy w wypadkach drogowych i zgłasza szkody swojemu ubezpieczycielowi, musi się liczyć z wysokimi składkami na ubezpieczenie OC. Utrata zniżek po kolizji może skutkować w niektórych zakładach ubezpieczeniowych zaproponowaniem bardzo wysokiej sumy opłaty rocznej za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Takie działanie ma na celu zniechęcenie właścicieli pojazdów do zakupu polisy właśnie w tej firmie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma możliwości odmówienia sprzedaży OC, nawet kierowcy, który jeździ brawurowo i niebezpiecznie, a co za tym idzie, powoduje wiele kolizji i wypadków. Może jednak zaproponować wysoką kwotę ubezpieczenia, czyli nieopłacalną ofertę. 

W przypadku ubezpieczenia autocasco właściciel pojazdu ma, co do zasady, dużo mniejszy wpływ na to, czy jego pojazd zostanie uszkodzony. Jednakże i w tym wypadku każde zgłoszenie do ubezpieczyciela będzie skutkowało zwyżką w kolejnym roku polisowym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udziela informacji zakładam ubezpieczeniowym, i dzięki temu mają one bardzo precyzyjną wiedzę na temat wszystkich szkód, które powstały na naszym pojeździe, nawet gdy to nie one sprzedały nam polisę w ostatnich latach. 

Utrata zniżek po kolizji – jak odzyskać upust?

Oczywiście, najlepiej jest jeździć bezszkodowo, ale można też skrócić czas oczekiwania na odzyskanie dotychczasowych zniżek. Przede wszystkim zweryfikuj czy zakład ubezpieczeniowy, w którym obecnie masz polisę zdecyduje się na odebrania Ci upustu w wysokości 10, 20 lub 30%. Pozwoli Ci to podjąć decyzję, o ewentualnym poszukiwaniu nowego ubezpieczyciela. Możesz również wykupić tak zwaną ochronę zniżek. Jest to dodatkowa opcja przy ubezpieczeniach OC oraz AC. Pozwala ona na zachowanie rabatów w towarzystwie ubezpieczeniowym niezależnie od tego, czy powstała jakakolwiek szkoda na pojeździe.

Takie gwarancje zachowania zniżki działają wyłącznie w zakładach ubezpieczeniowe, w których zostały wykupione. Nie przenoszą się do innych firm. Oznacza to, że w kolejnym roku do spowodowaniu kolizji powinieneś pozostać u swojego ubezpieczyciela. Pocieszający jest fakt, że nie wszystkie firmy stosują zwyżki za powstałe szkody. Jeśli zdarzenie było drobne, a co za tym idzie wypłata niewielka, może się okazać, że nie jest to wydarzenie wpływające na wysokość opłat w kolejnym roku ubezpieczeniowym.

Podsumowanie

Utrata zniżek OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Jak odzyskać utracone zniżki? Sprawdzamy!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej