Utrata zniżki OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Wypracowane przez lata bezszkodowej jazdy rabaty, w mgnieniu oka obracają się w pył. Jak długo kierowca musi prowadzić pojazd bez jakichkolwiek szkód, aby wrócić do poprzedniego rabatowania w towarzystwie ubezpieczeniowym?
Czytaj także: Zniżki na OC – jak są liczone? Jak sprawdzić ile % mi przysługuje? Za co można je stracić?
Utrata zniżek OC
Zazwyczaj zakłady ubezpieczeniowe honorują swoich najlepszych kierowców wysokimi upustami na roczną składkę polisy. Przeciętnie, w zależności od ubezpieczyciela, aby uzyskać maksymalny poziom zniżek za bezszkodową jazdę, potrzeba od trzech do sześciu lat. W tym czasie właściciel pojazdu nie może wypłacać odszkodowania z tytułu OC lub AC. Takie rabaty można również stracić nie tylko z powodu stłuczki czy kolizji, ale również jeśli przez dłuższy czas nie mamy samochodu, a co za tym idzie, nie wykupujemy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego i lub innej dobrowolnej polisy dla swojego samochodu. W takich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe nie bierze pod uwagę nawet wieloletniej bezszkodowej historii właściciela pojazdu.
SPRAWDŹ: Jak naliczane są zniżki za bezszkodową jazdę?
Utrata zniżek OC po kolizji
Można przyjąć, że najczęściej zakłady ubezpieczeniowe naliczają 10% rabatu za każde 12 miesięcy jazdy bez spowodowania szkód przez kierowcę. Należy to mieć jednak na uwadze, że firmy ubezpieczeniowe pomniejszają wysokość przyznanego upustu właścicielom pojazdu, którzy uczestniczyli w wypadku również nie z własnej winy.
Część firm stosuje inną metodę naliczania. W momencie wystąpienia szkody i wypłacie rekompensaty po raz pierwszy, odliczają od 20 do 30% przyznanego upustu. Do takich firm należą: Generali, Proama, Allianz oraz AXA. W towarzystwie ubezpieczeniowym MTU utrata zniżek po pierwszej szkodzie naliczana jest indywidualnie. Jeżeli kierowca często uczestniczy w wypadkach drogowych i zgłasza szkody swojemu ubezpieczycielowi, musi się liczyć z wysokimi składkami na ubezpieczenie OC. Utrata zniżek po kolizji może skutkować w niektórych zakładach ubezpieczeniowych zaproponowaniem bardzo wysokiej sumy opłaty rocznej za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Takie działanie ma na celu zniechęcenie właścicieli pojazdów do zakupu polisy właśnie w tej firmie. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma możliwości odmówienia sprzedaży OC, nawet kierowcy, który jeździ brawurowo i niebezpiecznie, a co za tym idzie, powoduje wiele kolizji i wypadków. Może jednak zaproponować wysoką kwotę ubezpieczenia, czyli nieopłacalną ofertę.
W przypadku ubezpieczenia autocasco właściciel pojazdu ma, co do zasady, dużo mniejszy wpływ na to, czy jego pojazd zostanie uszkodzony. Jednakże i w tym wypadku każde zgłoszenie do ubezpieczyciela będzie skutkowało zwyżką w kolejnym roku polisowym. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny udziela informacji zakładam ubezpieczeniowym, i dzięki temu mają one bardzo precyzyjną wiedzę na temat wszystkich szkód, które powstały na naszym pojeździe, nawet gdy to nie one sprzedały nam polisę w ostatnich latach.
Czytaj także: Gwarancja, ochrona zniżek. Jak działa, czy warto ją mieć?
Utrata zniżek po kolizji – jak odzyskać upust?
Oczywiście, najlepiej jest jeździć bezszkodowo, ale można też skrócić czas oczekiwania na odzyskanie dotychczasowych zniżek. Przede wszystkim zweryfikuj czy zakład ubezpieczeniowy, w którym obecnie masz polisę zdecyduje się na odebrania Ci upustu w wysokości 10, 20 lub 30%. Pozwoli Ci to podjąć decyzję, o ewentualnym poszukiwaniu nowego ubezpieczyciela. Możesz również wykupić tak zwaną ochronę zniżek. Jest to dodatkowa opcja przy ubezpieczeniach OC oraz AC. Pozwala ona na zachowanie rabatów w towarzystwie ubezpieczeniowym niezależnie od tego, czy powstała jakakolwiek szkoda na pojeździe.
Czytaj także: Kalkulator zniżek OC
Takie gwarancje zachowania zniżki działają wyłącznie w zakładach ubezpieczeniowe, w których zostały wykupione. Nie przenoszą się do innych firm. Oznacza to, że w kolejnym roku do spowodowaniu kolizji powinieneś pozostać u swojego ubezpieczyciela. Pocieszający jest fakt, że nie wszystkie firmy stosują zwyżki za powstałe szkody. Jeśli zdarzenie było drobne, a co za tym idzie wypłata niewielka, może się okazać, że nie jest to wydarzenie wpływające na wysokość opłat w kolejnym roku ubezpieczeniowym.
Czytaj także: Miałeś stłuczkę? OC będzie Cię słono kosztować…
Podsumowanie
Utrata zniżek OC po kolizji to jedna z bardziej nieprzyjemnych sytuacji dla właściciela samochodu. Jak odzyskać utracone zniżki? Sprawdzamy!
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.