Jeśli planujesz zakup lub sprzedaż pojazdu, to warto, byś się zapoznał z jednym bardzo ważnym pojęciem – zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Co to oznacza i na czym polega? Wyjaśniamy!
Zrzeczenie się ubezpieczenia OC: na czym polega?
Jak zapewne wiesz, ubezpieczenie OC w Polsce jest kupowane dla pojazdu, a nie dla kierowcy. To właśnie dlatego, w sytuacji sprzedaży auta mogą się rodzić pewne dylematy. Czy sprzedający musi przekazać dokumenty polisy nowemu nabywcy? Kto będzie za to płacił? A w końcu – czy możesz zrzec się ubezpieczenia OC?
Czytaj także: Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?
Otóż, zgodnie z prawem: sprzedający ma obowiązek przekazać dokumenty polisy OC kupującemu. Ten może z tego skorzystać lub zrzec się polisy i nabyć nową. Uwaga! Ważne jest, by zachować ciągłość polisy – nie możesz dopuścić do sytuacji, w której będzie przerwa w ubezpieczeniu. Jesteś więc zobowiązany wykupić nowe OC zanim te stare straci ważność. Dlaczego to takie ważne? Pamiętaj, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie jest automatycznie odnawiana. Dopiero ubezpieczenie, które wykupisz Ty, jako właściciel pojazdu, będzie automatycznie przedłużane.
Sprawdź: Ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu!
Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji zakupu pojazdu
W jakich sytuacjach warto skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC? Z tym do czynienia możemy mieć w momencie, gdy:
- Zawarłeś umowę ze sprzedającym, że zrzekniesz się polisy. Wówczas sprzedający otrzyma zwrot wysokości składek za niewykorzystany okres.
- Obecna oferta nie jest dla Ciebie korzystna.
- Towarzystwo ubezpieczeniowe dokonało przeliczenia składek i wezwało do dopłaty. Może się tak zdarzyć, ponieważ każdy klient traktowany jest indywidualnie, a na cenę OC wpływa mnóstwo parametrów.
W przypadku zakupu samochodu masz 30 dni od dnia nabycia pojazdu na zrzeczenie się ubezpieczenia OC. Jeśli jednak żadna z powyższych korzyści wypowiedzenia polisy OC Cię nie dotyczy, to śmiało możesz korzystać z zakupionej ochrony aż do końca obowiązywania okresu.
W sytuacji zrzeczenia się ubezpieczenia OC wystosuj odpowiednie pismo do ubezpieczyciela, powołując się na art. 31.
Czytaj także: Sprzedałeś lub kupiłeś auto? Sprawdź, co dalej z ubezpieczeniem OC i AC
Jak wypowiedzieć umowę polisy OC?
Przygotuj dokument, w którym zawarte będą dane dotyczące właściciela, poprzedniego właściciela, ubezpieczenia oraz pojazdu. Następnie wyślij go e-mailem lub listem na adres siedzimy towarzystwa ubezpieczeniowego. Gotowe wzory wypowiedzenia znajdziesz na stronie ubezpieczyciela.
Sprawdź: Wypowiedzenie umowy OC – jak rozwiązać polisę?
Zrzeczenie ubezpieczenia OC w sytuacji sprzedaży pojazdu
Sprzedałeś swój samochód? Doskonale! Nadal płacisz za ubezpieczenie auta? Wiedz, że możesz skorzystać ze zrzeczenia się ubezpieczenia OC, które wykupiłeś dla swojego pojazdu. Pamiętaj jednak o dopilnowaniu terminu – masz na to 14 dni od momentu sprzedaży auta. Co musisz zrobić?
1. Przygotuj pismo, w którym zawrzesz informacje o zrzeczeniu się polisy OC.
2. Zawrzyj w nim wszelkie informacje dotyczące Twojego pojazdu (numer, seria, model), ubezpieczenia (numer polisy i czas obowiązywania) oraz siebie (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail) i nowego nabywcy auta.
3. Wyślij dokument w wybrany przez siebie sposób:
– pocztą na adres korespondencyjny ubezpieczyciela,
– e-mailem na adres podany na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.
W razie niejasności zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela – konsultant odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Jeśli nie zrzekniesz się OC w terminie 14 dni od dnia sprzedaży pojazdu, to będziesz zobowiązany do uiszczania składek wraz z nowym właścicielem pojazdu!
Czy masz jeszcze jakieś pytanie dotyczące wypowiedzenia umowy OC? Daj znać w komentarzu, a chętnie Ci pomożemy!
Czytaj także: Sprzedaż auta z współwłaścicielem – formalności
Podsumowanie
Chcesz sprzedać swój pojazd, ale zastanawiasz się, co się stanie z polisą OC, którą zakupiłeś dla swojego auta? Czy będziesz musiał opłacać składki za nowego właściciela? A może planujesz zakup samochodu, ale nie chcesz korzystać z wykupionej polisy? Z pomocą tutaj może przyjść wiedza na temat zrzeczenia się wypowiedzenia OC.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz