Najem okazjonalny – na czym polega i jakie są jego zalety?

Aktualizacja: Czas czytania: 4 min
lease, rental and selling home. Real estate agent manager smile holding key for new owner. rent house, Sales, loan credit financial, insurance, Seller, dealer, installment,  buy, sell, move in

Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na przysłowiowy bruk, jeśli nie ma innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie?

Najem okazjonalny jest korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia właściciela mieszkania. Umowa ta zabezpiecza jego interesy na wypadek problemów z najemcą, który na dobre zadomowi się w mieszkaniu i nie będzie chciał opuścić lokalu po zakończeniu umowy najmu. Co najważniejsze, nawet w przypadku, kiedy bezprawnie przebywa on w mieszkaniu i nie płaci czynszu, właściciel nie ma prawa go eksmitować. Możliwe jest to tylko w sytuacji, gdy wskaże się inne miejsce, w którym będzie mógł on zamieszkać.

Czytaj także: Kto odpowie za szkody w wynajętym mieszkaniu?

Wynajem mieszkania czy kupno? Preferencje Polaków

W ostatnich latach w Polsce obserwuje się rosnące zainteresowanie wynajmem mieszkań, co jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące ceny nieruchomości oraz trudności finansowe związane z ich zakupem. Według raportu Deloitte Property Index 2022, inwestycje w mieszkania na wynajem osiągnęły rekordowy poziom, a wynajem stał się bardziej popularny niż zakup własnego mieszkania. ​

Z badania przeprowadzonego przez portal GetHome.pl wynika, że 46% respondentów preferuje wynajem na dłuższą metę, podczas gdy 37% rozważa zakup mieszkania. Wśród osób wybierających wynajem, 79% wskazuje na względy finansowe jako główny powód tej decyzji. ​

Z kolei raport Business Growth Review ujawnia, że 91% Polaków uważa posiadanie własnego mieszkania za korzystniejsze niż wynajem, wskazując na poczucie bezpieczeństwa i aspekt inwestycyjny. Jednak 68% badanych dostrzega wysokie koszty zakupu jako główną barierę w realizacji tego celu. ​

W kontekście tych preferencji warto zwrócić uwagę na instytucję najmu okazjonalnego, która stanowi zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy, określając zasady i warunki najmu w sposób formalny i prawnie wiążący.

Czytaj także: Dewastacja wynajmowanego mieszkania – jak się zabezpieczyć? Co robić, gdy lokatorzy zniszczą lokal?

Na czym polega najem okazjonalny?

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego jest nieco bardziej złożone niż podpisanie zwykłej umowy. Mimo to każdy właściciel mieszkania powinien na poważnie zastanowić się na takim rozwiązaniem. Jakie korzyści daje najem okazjonalny? Zdecydowanie skuteczniej chroni on właściciela mieszkania przed działaniami wynajmującego, niż ma to miejsce w przypadku zwykłej umowy. Najem okazjonalny łagodzi nieco wymogi ustawy o ochronie praw lokatorów. Jednocześnie umożliwia właścicielowi mieszkania szybką egzekucję komorniczą i usunięcie z lokalu nieuczciwego najemcę. Umowa obejmująca najem okazjonalny musi zostać podpisana na czas określony. Nie może być on jednak dłuższy niż 10 lat.

Czytaj także: Szukasz mieszkania? Zadbaj o Certyfikat Najemcy. Twoja wartość na rynku nieruchomości wzrośnie!

Warto pamiętać, że najem okazjonalny przysługuje tylko i wyłącznie w przypadku najmu prywatnego. Jest więc przywilejem właścicieli lokali z przeznaczeniem mieszkaniowym. Oznacza to, że z możliwości najmu okazjonalnego właściciele lokali usługowych.

Czytaj także: Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego jest specyficznym rodzajem umowy. Przede wszystkim musi ona zostać zawarta w obecności notariusza. Wymaga bowiem oświadczenia najemcy sporządzonego w formie aktu notarialnego. W akcie tym dobrowolnie poddaje się on egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia mieszkania we wskazanym terminie. W tym samym dokumencie musi także wskazać inne mieszkanie, w którym będzie mógł zamieszkać, gdy zostanie wykonana egzekucja opuszczenia wynajmowanego lokalu. Co ważne, do umowy musi zostać także dołączone oświadczenie osoby trzeciej – właściciela wskazanego wyżej mieszkania, w którym wyrazi ona zgodę na zamieszkanie danej osoby w jej lokalu po zakończeniu trwania umowy najmu. To wszystko daje właścicielowi mieszkania gwarancję, że w przypadku problemów z lokatorem, bez konieczności wytaczania procesów sądowych oraz zagwarantowania przez gminę lokalu tymczasowego, będzie on mógł się go pozbyć z mieszkania.

Czytaj także: Szukasz mieszkania? Zadbaj o Certyfikat Najemcy. Twoja wartość na rynku nieruchomości wzrośnie!

Pytania i odpowiedzi

Jakie są korzyści z zawarcia umowy najmu okazjonalnego?
Czy umowa najmu okazjonalnego musi być zawarta na piśmie?
Czy wynajmujący musi być właścicielem lokalu?
Jakie są koszty związane z najmem okazjonalnym?
Czy umowę najmu okazjonalnego trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?
Jakie są różnice między najmem okazjonalnym a tradycyjnym?

Podsumowanie

  1. Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać oświadczenie najemcy w postaci aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia lokalu we wskazanym terminie.
  2. W świetle prawa, właściciel nie może wyrzucić z mieszkania osoby, która nie ma zagwarantowanego innego miejsca zamieszkania. Nie ma tutaj znaczenia czy lokator przebywa w mieszkaniu zgodnie z prawem, czy płci czynsz, itp.
  3. Do umowy o najem okazjonalny musi zostać dołączone oświadczenie, w którym wskaże się inny lokal, w którym najemca będzie mógł zamieszkać po dokonaniu egzekucji.

Weryfikacja merytoryczna: Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2024.10.08
Umowa najmu lokalu mieszkalnego – co powinna zawierać?

Wynajem lokali mieszkalnych to powszechna praktyka. Korzystają z niej zarówno studenci, wyprowadzający się z rodzinnego miasta, jak i osoby dojrzałe, często rodziny z dziećmi. Na zachodzie Europy wynajmowanie mieszkania jest jeszcze bardziej powszechne. Obecnie wysokie ceny zakupu lokali mieszkalnych sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na długotrwały wynajem.

Czytaj więcej
Jak działa Certyfikat Najemcy?
2024.10.08
Szukasz mieszkania? Zadbaj o Certyfikat Najemcy. Twoja wartość na rynku nieruchomości wzrośnie!

Gdy szukasz mieszkania do wynajęcia, zwykle drobiazgi – z pozoru nieistotne – decydują o sukcesie bądź porażce. Wyglądasz zbyt młodo? Błąd. A może zbyt oryginalnie się ubierasz? Też błąd. Jesteś studentem? Tym gorzej. Zarabiasz i nie chcesz pokazać umowy z pracodawcą? Podejrzane. Masz żonę i dziecko? Pewnie następne w drodze. Jesteś singlem? Na pewno wyłącznie imprezy Ci w głowie.

Czytaj więcej
2025.01.02  •  Dom
Co warto wiedzieć na temat OC najemcy?

Wynajmując mieszkanie, dom czy biuro, niewiele osób zastanawia się nad konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń, które mogą uszkodzić wynajmowaną nieruchomość lub mienie sąsiadów. Zalanie mieszkania, stłuczenie okna czy uszkodzenie mebli – to tylko niektóre sytuacje, które generują spore koszty dla najemcy. W takich przypadkach OC najemcy może okazać się istotnym zabezpieczeniem. Jak działa ubezpieczenie i czy warto?

Czytaj więcej
2025.01.18  •  Dom
Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu z nas – symbol stabilizacji, niezależności i inwestycja na lata. Jednak zanim przekroczysz próg swojego nowego lokum, czeka Cię droga pełna decyzji, formalności i wyzwań. Jak znaleźć idealne mieszkanie? Jakie dokumenty przygotować? Kiedy i jak starać się o kredyt? Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, wszystko da się zorganizować! Przygotowaliśmy prosty przewodnik.

Czytaj więcej
my rent ubezpieczenie dla lokatora
2018.11.09  •  Dom
MyRent – ubezpieczenie dla lokatora – jak możesz się ubezpieczyć przy wynajmie mieszkania?

W życiu wciąż jesteśmy narażeni na rozmaite wypadki i nieprzewidzianie sytuacje losowe. Ubezpieczenia są po to, byśmy w razie nieszczęścia nie zostali z niczym. Wynajmując dom czy mieszkanie warto wykupić ubezpieczenie MyRent TU Europa, które zabezpieczy nasze mienie, a ponadto w ramach pakietu Home Assistance zagwarantuje pomoc specjalistów.

Czytaj więcej
2018.03.01  •  Dom
Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na to zwróć uwagę!

Zakup mieszkania to w polskich realiach inwestycja życia, a często wiąże się z koniecznością wzięcia kredytu. Stąd należy podejść do tej transakcji z wielką rozwagą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, by później nie pluć sobie w brodę. To nie są żadne skomplikowane czynności, wystarczy rozsądek, ostrożność i sprawdzenie kilku faktów.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej