Punkta

Przedstawiamy zestawienie ofert ubezpieczeniowych dla kierowców modelu Kia Sportage. Wcześniej jednak przyglądamy się nieco bliżej poszczególnym generacjom tej koreańskiej propozycji.

Kia Sportage – modele, generacje, historia

Kia Sportage zadebiutowała na rynku motoryzacyjnym w 1994 roku. Od początku samochód klasyfikowany był jako kompaktowy crossover SUV, a zatem pojazd segmentu I. Debiut Kii Sportage był dla koreańskiej marki podwójnym, bo samochód stanowił pierwszy dla koncernu model w takiej klasie. Generalnie Kia Sportage miała od początku szczęście bycia „tą pierwszą”. Pierwsza generacja zbudowana na płycie podłogowej Mazdy Bongo stanowiła pierwszy na rynku samochód wyposażony w poduszki powietrzne chroniące kolana.

Druga edycja Kii Sportage (2004-2010) nieznacznie różniła się od swej poprzedniczki – był to wciąż niewielki samochód terenowy. Kolejne edycje Kii Sportage, a zatem generacje III (2010-2016) i IV (2016-teraz) to już typowe modele rekreacyjne. Samochody odróżniają zatem od poprzedników przede wszystkim mniejsze możliwości terenowe. Kia posiada nadwozia typu kombi oraz soft top, występując w wersji dwu-, trzy-, cztero- i pięciodrzwiowej.

Wymiary Kii Sportage to: 4 do 4,4 m długości, 1,73-1,85 m szerokości, 1,63-1,73 m wysokości. Pojemność bagażnika Kii Sportage wynosi od 640 do 1410 litrów. Sportage IV generacji oferowana jest w Europie z silnikami benzynowymi oraz diesla. Po raz pierwszy model ten występuje także w wersji stylizowanej na sportową GT-line, łączonej z mocnym benzyniakiem T-GDI o mocy 177 KM. Diesle występujące w IV generacji to to silniki 1.7 CRDI oraz 2.0 CRDI.

Kia Sportage – opinie, wady i zalety

Kia Sportage, niezależnie od generacji, cieszy się pochlebnymi opiniami użytkowników. Pozytywnym zaskoczeniem dla kierowców są karoseria, silnik, przeniesienie napędu oraz zawieszenie. Samochód jest w środku nie tylko przestronny, ale i dobrze wyciszony, stąd klasyfikuje się wysoko wśród samochodów rodzinnych. Po stronie uciążliwych usterek najczęściej wymienia się układy elektryczny i hamulcowy. Spory prześwit i napęd 4×4 sprawia, że Kia Sportage to doskonały partner w trudnym terenie, np. w górach. Dodatkowo na minus spore spalanie i… popularność samochodu, która sprawia, że Kia Sportage jest niemal wszechobecna na polskich drogach. Kierowcom, którzy cenią sobie rozwiązania bardziej oryginalne, może to nieco przeszkadzać.

Kia Sportage – cena

Kia Sportage II generacji to już rzadkość na rynku wtórnym (modeli I generacji nie ma praktycznie wcale). Jej cena wynosi od 16 900 zł do 27 900 zł. Kia Sportage III generacji to wydatek rzędu 45 000 zł za rocznik 2012 oraz 66 000 zł za rocznik 2015. Najnowsza wersja Sportage kosztuje od 45 000 zł do 120 000 zł (model z 2019 roku).

Kia Sportage – ubezpieczenie

Przygotowaliśmy symulacje dla dwóch kierowców, właścicieli Kii Sportage z 2010 r., Kombi, 5 drzwi, 1.7 Diesel, 85 kW/115 KM: kawalera lat 27, z prawem jazdy od pięciu lat i 20% zniżką za bezszkodową jazdę oraz żonatego lat 45, który ma 60% zniżki i prawo jazdy od 20 lat. Sprawdziliśmy, ile każdy z naszych kierowców zapłaci za polisę OC, jeśli będzie mieszkańcem jednego z czterech miast: Warszawy, Zakopanego, Lublina i Zielonej Góry.

Ile młody kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC KIA Sportage z 2010 roku?

Młody kierowca jest traktowany przez TU z rezerwą. Jeśli po kilku latach bezpiecznej, bezszkodowej jazdy udowodni, że jest godnym zaufania uczestnikiem ruchu drogowego, może liczyć na dobrą zniżkę, a na razie musi zapłacić dość wysokie ubezpieczenie OC.

MiastoWysokość OCNajtańsza oferta
Warszawa1160 złmtu24.pl
Zakopane 788 złAXA Direct
Lublin1160 złmtu24.pl
Zielona Góra1018 złYou Can Drive

Inne propozycje dla młodego kierowcy z Warszawy:

Ile doświadczony kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC KIA Sportage z 2010?

Ubezpieczyciele lubią doświadczonych kierowców, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą i nagradzają ich wzorową postawę na drodze 60% zniżką. Taką zniżkę otrzymał nasz kierowca z dwudziestoletnim stażem za kierownicą.

MiastoWysokość OCNajtańsza oferta
Warszawa627 złAXA Direct
Zakopane 498 złAXA Direct
Lublin468 zł AXA Direct
Zielona Góra529 złAXA Direct

Inne propozycje dla kierowcy z Zielonej Góry:

Oraz z Zakopanego: