Kia Picanto - opinie, dane techniczne, cena, ubezpieczenie OC

Aktualizacja:
Kia Picanto

Kia Picanto - w Azji koreańskie auto znane jest jako Kia Morning - nawiązuje do francuskiego słowa “piquant”, co można przetłumaczyć jako samochód o własnym, niepowtarzalnym charakterze. I nazwa ta bardzo dobrze oddaje specyfikę popularnego miejskiego modelu. Niewielkie, kompaktowe rozmiary pozwalają na pełną swobodę na najbardziej zatłoczonej drodze.

Bogate wyposażenie przekłada się na komfort kierowcy i podróżujących. Dodatkowo – szczególnie w nowszych wersjach – trudno nie zwrócić uwagi na niebanalny, chwilami nawet nieco drapieżny wygląd nowej Kii.

Warto zauważyć, że koreańskie auto szczególnie w trzeciej generacji zaskakiwać może bogatym wyposażeniem. Nie dotyczy to wcale wersji specjalnej – uterenowionego X-Line. Już w standardzie znajduje się sześć poduszek powietrznych, systemy ABS i ESP, elektryczne sterowanie szyb oraz zamek centralny z pilotem, klimatyzacja oraz wielofunkcyjna kierownica, porty USB/ AUX i Bluetooth. Sporo jak na małe – i co ważne tanie – auto.

Kia Picanto a możliwości silnika

Picanto to trzy wersje nadwozia, a zarazem napędu:

  • I – produkcja: 2004-2010,
  • II – produkcja: 2011-2016,
  • III – produkcja: 2017-obecnie.

I tu pojawia się wyjątkowy przykład diametralnej zmiany postrzegania koreańskiego auta. O ile pierwsza linia daleka była od efektownego wyglądu, druga i trzecia pozytywnie zaskakują. Podobnie jest w przypadku potencjału silnika.

Starsze modele Picanto to skromny wybór i – nie oszukujmy się – bardzo słabe parametry jezdne. Do dyspozycji jest albo Diesel 1.1 CRDi 75 KM, albo benzynowe 1.0 i 1.1, które mają 62 i 65 KM.

Jeśli jednak spojrzeć już na wersje z drugiej linii, odbiorcy nadal mogą wybrać tanią Kię Picanto z silnikiem 1.0 MPI i 69 KM lub – i tu już parametry są bardzo przyjazne, patrząc na lekkość auta – opcję 1.2 85 KM. Dodatkowo Kia Picanto ma również wersję benzynową LPG z 67 KM.

Czytaj także: Kia Rio

Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak warianty z trzeciej linii Picanto. To modele, które powstają od 2017 r. Łączą ekonomikę z bardzo pozytywnymi wrażeniami jezdnymi. Z jednej strony jest mały silnik benzynowy 1.0 MPI 67 KM. Z drugiej – podobny, 1.0 T-GDi, ale już z aż 100 KM. Opcją pośrednią jest 1.2 DOHC 84 KM. Jest więc swobodnie, w czym wybierać. Biorąc pod uwagę atrakcyjne ceny Kii Picanto w nowszej generacji, opcja ta wydaje się szczególnie ciekawa – dodatkowo auta te cieszą się niemałą popularnością, więc stosunek spadku ceny w przyszłości nie będzie dotkliwy. Popyt na kompakty tej klasy – z dobrym wyposażeniem – był, jest i bez wątpliwości nadal będzie spory.

Czytaj także: Najtańsze nowe samochody – ranking 2020. Kup nowe auto już od 30 tys. zł

Kia Picanto – cena

Auto – w zależności od generacji – można zakupić już w cenie około 10 000 zł (najstarsze modele), przez 25 000 zł za II generację, aż po około 50 000 zł za najnowsze modele.

Czytaj także: Kia Carnival – ubezpieczenie OC, opinie, wady i zalety

Możliwe usterki Kii Picanto

Trudno postrzegać Picanto jako auto bardzo awaryjne – jest raczej pod tym względem standardowe i można przyjąć, że jako produkt z niższej klasy jakościowej nie może zapewniać wiecznej trwałości materiałów. Nowsze modele trzeciej generacji są powszechnie doceniane za ogólne dopracowanie detali, co jednak jest mankamentem wcześniejszych wariantów. Standardowymi problemami związanymi z Picanto są szybko rdzewiejące elementy czy elementy silnika. Znaleźć można sporo opinii o rozrządzie, który z założenia miał być elementem długotrwałym, tymczasem zdarza się wymieniany nawet po kilkunastu tys. km – oczywiście w ramach serwisu gwarancyjnego.

Niemniej warto na Kię Picanto patrzeć przez pryzmat ceny ewentualnych napraw. Jako tanie auto z segmentu A nie generuje nadzwyczajnych kosztów serwisowych – powszechność części zamiennych i łatwość naprawy sprawia, że – mimo niektórych wad – sprawdzi się jako auto dla jednej czy dwóch osób, które poruszają się głównie po mieście i oczekują od samochodu przede wszystkim łatwości manewrowania. Na zatłoczone ulice i niewielkie oraz rzadkie miejsca parkingowe Picanto będzie idealnym rozwiązaniem nawet mimo potencjalnych obaw o ewentualne usterki.

Czytaj także: Volkswagen Tiguan

Ile kosztuje ubezpieczenie Kii Picanto?

Kia Picanto to auto głównie dla dwóch typów kierowców. Pierwszy to osoby w wieku 50-60 lat, które nie wymagają od samochodu ponadprzeciętnej dynamiki, jeżdżą relatywnie niewiele i na motoryzację patrzą bardzo budżetowo.

Symulacja kosztu OC pokazuje, że liczyć trzeba się z wydatkiem ok. 1 tys. zł w zależności od ubezpieczyciela oraz np. wariantu NNW – warto zauważyć, że np. Link 4 wycenia wariant bez NNW i z ubezpieczeniem na różnicę 26 zł.

Na potrzeby tej symulacji przyjęto założenie, że auto ubezpieczyć chce 60-latek, który używa samochodu sam i nie ma zamiaru łączyć go z AC.

Czytaj także: Szukasz najtańszego ubezpieczenia OC dla Kii Sportage? Znajdziesz je tutaj!

Jeśli jednak to samo auto, w tym samym mieście będzie miał wykorzystywać nie 60-latek, ale mężczyzna o dwie dekady młodszy, mający prawo jazdy od dawna, może liczyć na zdecydowanie niższe ceny za OC. Pakiet zawierający ubezpieczenie oraz NNW i Assistance znajdzie nawet za 848 zł. Symulacja dotyczy sytuacji, w której deklaruje, że samochód prowadzi bez udziału innych osób – np. żony lub dzieci.

Planując więc ubezpieczenie Picanto, warto porównać oferty towarzystw – różnice, przy tym samym pakiecie ochrony, sięgać mogą kilkuset zł, czyli ok. 30 proc. wartości podstawowej polisy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej