Punkta

Opel Corsa – modele, generacje, historia

Niemiecki Opel od dawna planował skonstruowanie niewielkiego samochodu. Jednak na jego realizację trzeba było czekać aż do 1982 roku. To właśnie wtedy z fabryki wyjechał pierwszy egzemplarz Opla Corsy, którego premiera miała miejsce w Hiszpanii.

Opel Corsa na dzień dzisiejszy doczekał się aż 6 generacji. Po wersji premierowej w 1993 roku pojawił się Opel Corsa B o charakterystycznym obłym kształcie. Opel Corsa C, czyli trzecia generacja, to już produkt koncernu General Motors. Produkowano go w latach od 1999 do 2006. W stosunku do poprzednika otrzymał chromowane wykończenia grilla, nowe zderzaki i tylne lampy. Opel Corsa D został zaprezentowany na targach motoryzacyjnych w Londynie w 2006 roku. Od razu rzuca się w oczy jego bardziej sportowy niż w poprzednich wersjach wygląd, nawet w wersji pięciodrzwiowej. W 2014 roku zastąpił go Opel Corsa E, a w 2019 zadebiutowała kolejna generacja.

Opel Corsa daje swoim użytkownikom wybór, dlatego od lat produkowany jest w wielu wersjach silnikowych, zarówno na benzynę, jak i diesla. Wybór zaczyna się już od silnika 1,0 l o mocy 60 KM, a także od popularnych do jazdy po mieście 1.2 o mocy 80 koni oraz 1.4 – 90- oraz 101-konny.

Jeśli chodzi o turbo diesle, to można wybierać między dwoma silnikami 1.3 CDTI o mocy 75 i 90 KM oraz mającym 125 koni silnikiem o pojemności 1.7 litra. Dostępne są też silniejsze jednostki benzynowe w wersji usportowionej GSi – 1.6 (150 KM) oraz typowo sportowej OPC – 1.6.

Wśród modeli produkowanych od 2006 roku najczęściej wybierane są wersje wyposażenia Edition, Essentia, Enjoy, GSi, Cosmo, Sport, OPC, VAN i Elegance. Auta te mają nowoczesną linię oraz są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych.

Opel Corsa – opinie, wady i zalety

Opel Corsa to auto, które ma opinie modelu prostego i uniwersalnego, co w tym przypadku oznacza dużą zaletę. To samochód dopracowany i przemyślany stylistycznie. Nie rzuca się w oczy przerysowaną stylistyką i jednocześnie nie sprawia kłopotów. Dzięki prostym rozwiązaniom i elektronice nie ma się właściwie co w nim psuć. Rozrząd oparty na łańcuchu zawodzi bardzo rzadko.

Użytkownicy poruszający się samochodem Opel Corsa mają pozytywne opinie, jednak trafiają się też awarie. Najczęściej są to kłopoty sprawiane przez zawór EGR w układzie dopalania spalin, ale pocieszający jest fakt, że gdyby coś w Corsie się zepsuło, to części są tanie i łatwo dostępne na rynku. Dodatkowo nowszy Opel Corsa D jest autem przyjaznym dla portfela, niekłopotliwym i wygodnym do jazdy po mieście i w dalsze trasy, co zadecydowało o jego dużym sukcesie.

Opel Corsa – cena

Najnowszy Opel Corsa to auto nowoczesne i dynamiczne, za czym idzie stosunkowo wysoka cena. Za auto prosto z salonu trzeba w tym przypadku zapłacić od 55 do 72 tys. złotych. Znacznie mniej kosztuje Opel Corsa używany starszej generacji, którego cena uzależniona jest od roku produkcji, przebiegu, wersji i stanu technicznego. Auto z 2018 roku będzie kosztowało około 30 tys. złotych, a modele nieco wcześniejsze od 20 do 25 tys. złotych. Opel Corsa, którego cena jest przystępna dla wielu osób, to modele z okolic 2010 roku. Przedział cenowy w tym przypadku kończy się w granicach 10 tys. złotych, dzięki czemu na samochód może sobie pozwolić zdecydowane więcej Polaków poszukujących wygodnego środka transportu.

Opel Corsa – ubezpieczenie

Opel Corsa to jeden z częściej spotykanych modeli aut na polskich drogach, dlatego zapewne wielu czytelników ciekawi cena OC. Standardowo na finalną kwotę składa się wiele części składowych, jednak bez względu na miejsce zamieszkania i staż posiadania prawa jazdy, warto zawsze poszukiwać najlepszych ofert. Nie inaczej jest w przypadku auta Opel Corsa, którego OC, podobnie jak wszystkich innych pojazdów, jest w naszym kraju obowiązkowe.

Doświadczony kierowca poruszający się Oplem Corsa, posiadający żonę i dziecko, które podwozi do szkoły w drodze do pracy, z rodziną wyjeżdża na weekendy i wakacje, zapłaci mniej niż kierowca młody. Osoba z prawem jazdy od 17 lat może liczyć nawet na 60% zniżki. I tak doświadczony kierowca jeżdżący autem Opel Corsa z 2012 roku z Łowicza zapłaci za OC 377 zł, w Chojnicach 411 zł, a w Siemiatyczach 362 zł. Najmniej, bo zaledwie 345 zł, zapłaci z kolei mieszkaniec Przeworska.

MiastoStawka OC
Siemiatycze453 zł
Chojnice478 zł
Łowicz509 zł
Przeworsk524 zł

Inne propozycje OC Opel Corsa z 2012 roku dla mieszkańca Siemiatycz:

Pozostałe propozycje OC Opel Corsa z 2012 roku dla mieszkańca Przeworska:

Nieco inaczej jest w przypadku młodych kierowców, którzy odpowiadają za większość kolizji i wypadków na polskich drogach. Brak doświadczenia niestety musi słono kosztować, co przekłada się również na ubezpieczenie OC. 26-latek przejeżdżający około 4000 km rocznie, poruszający się autem Opel Corsa z 2012 roku zapłaci za OC w Siemiatyczach 679 zł, w Przeworsku 681 zł, w Chojnicach 697 zł, a w Łowiczu 708 zł.

MiastoStawka OC
Łowicz606 zł
Siemiatycze660 zł
Przeworsk720 zł
Chojnice770 zł

Inne propozycje OC Opel Corsa z 2012 roku dla mieszkańca Łowicza:

Pozostałe propozycje OC Opel Corsa z 2012 roku dla mieszkańca Chojnic: