Rafał Rodzeń

Historia AXA

AXA jest dość młodym ubezpieczycielem, który powstał w połowie lat 70. ubiegłego wieku w Paryżu. Początkowo działalność firmy obejmowała wyłącznie tereny francuskie, z czasem jednak towarzystwo rozszerzyło działalność i otworzyło przedstawicielstwa także w innych krajach na całym świecie. Nazwa AXA pojawiła się dopiero w 1985 r. w wyniku połączenia pierwotnej firmy Ancienne Mutuel  ze znanym we Francji ubezpieczycielem Union des assurances de Paris. Aby ułatwić klientom zapamiętanie nazwy, szczególnie tym nieznającym języka francuskiego, zdecydowano się właśnie na trzyliterowy skrót.

Poza granicami Francji, ubezpieczyciel stosuje różne nazwy, choć wspólnym czynnikiem jest wykorzystywanie skrótu AXA. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych spotkamy AXA Financial, a w Polsce AXA Polska S.A.

AXA dziś

Firma zatrudnia ponad 160 000 pracowników i doradców ubezpieczeniowych na całym świecie, ma 102 miliony klientów w 58 krajach, osiąga ponad 4 miliony euro przychodów netto rocznie.

Logo ubezpieczyciela jest rozpoznawalne na całym świecie – na dowód tego  trzeci rok z rzędu marka AXA znalazła się na pierwszym miejscu wśród firm ubezpieczeniowych w badaniu najbardziej wartościowych marek świata – Interbrand.

AXA w Polsce

AXA pojawiła się w Polsce pod koniec 2006 r. od razu startując z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych dla osób fizycznych. Było to mocne wejście, bo wprowadzono internetową i telefoniczną sprzedaż polis.

Grupa AXA w Polsce dzieli się na następujące spółki:

 • AXA Powszechne Towarzystwo Emerytalne Spółka Akcyjna

 • AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna

 • AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółka Akcyjna

 • AXA Polska Spółka Akcyjna

 • AXA Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Spółka Akcyjna

 • Avanssur S.A. Oddział w Polsce

Oferta AXA ubezpieczenia

Oprócz popularnych polis komunikacyjnych i turystycznych firma oferuje zintegrowane z ubezpieczeniami plany oszczędnościowe, inwestycyjne i emerytalne, usługi bankowe, kompleksowe zarządzanie aktywami, programy ochronne i zdrowotne.

W ofercie AXA dla przedsiębiorstw są nie tylko ubezpieczenia ale także usługi w zakresie zarządzania ryzykiem.

Czym oferta AXA wyróżnia się spośród innych?

 • Ubezpieczenie dzieł sztuki AXA Art dla galerii muzeów, właścicieli prywatnych zbiorów

 • Ubezpieczenie AXA Pomoc na Raka, które zapewnia  finansową pomoc w przypadku zdiagnozowania nowotworu

 • Axa oferuje Darmowy Pakiet Medyczny dla seniorów – klientów firmy Provident

 • Specjalne ubezpieczenie do wiz na Białoruś, obejmujące NNW, koszty leczenia, assistance, OC i ubezpieczenie bagażu

 • Gwarancja ceny ubezpieczenia OC. Jeśli kupiłeś pojazd ubezpieczony w AXA i chcesz kontynuować ubezpieczenie, zapłacisz składkę niższą lub równą tej, którą płacił poprzedni właściciel.

AXA stara się przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom społecznym, takim jak bezrobocie. W czerwcu bieżącego roku AXA przystąpiła do autorskiego programu Nestle „Sojusz dla młodych”, który ma na celu wsparcie młodych ludzi w znalezieniu zatrudnienia w ich ojczystych krajach. W tym celu zobowiązała się w ciągu następnych 5 lat pomóc co najmniej 20 tys. młodym osobom poniżej 30. roku życia z 17 europejskich krajów, w tym z Polski w zdobyciu doświadczenia zawodowego.

Bancassurance

Jedną z ciekawszych gałęzi rozwoju AXA jest tzw. bancassurance, czyli współpraca bankowo-ubezpieczeniowa w celu sprzedaży produktów ubezpieczeniowych szerszej grupie klientów. AXA nawiązuje stosunki partnerskie nie tylko z licznymi instytucjami finansowymi na całym świecie, ale także z sektorem energetycznym, zdrowotnym czy telekomunikacyjnym zmierzając ku rozszerzeniu swojej działalności.