10 mln kary dla UNIQA! Co było przyczyną?

Aktualizacja:
kara dla uniqa

UOKiK wzięło pod lupę ubezpieczenia na życie, które oferowało AXA Życie (obecnie UNIQA) w latach 2015-2019. Prezes urzędu dopatrzył się nieprawidłowości w postaci stosowania niedozwolonych klauzuli. Kara dla UNIQA wynosiła ponad 10.000.000 zł!

Temat ubezpieczeń dla wielu osób wydaje się skomplikowany i wymagający większej wiedzy. Dlatego tak wiele osób nie zauważa niewłaściwych praktyk często stosowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU). Jedna z nich stała się przyczyną potężnej grzywny w wysokości 10 milionów złotych, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na UNIQA (dawniej AXA Życie).

Szukasz bezpiecznego ubezpieczenia samochodu? Sprawdź:

Porównaj firmy ubezpieczeniowe

Kara dla UNIQA – dlaczego jest aż tak wysoka?

Co było przyczyną tak wielkiej kary dla UNIQA? Firma w opinii prezesa UOKiK naliczyła w sposób krzywdzący dla klientów opłaty dystrybucyjne i alokacyjne. Czym one są? To opłaty wstępne, które potrąca TU, aby pokryć koszty takie jak: prowizje pośredników, przygotowanie umów, akwizycją czy nawet reklamą.

Opłatami objęte były 4 rodzaje produktów z kategorii ubezpieczenia na życie, zawierane od grudnia 2015 r. do maja 2019 r., jeszcze pod szyldem AXA Życie. Jak dowiadujemy się z komunikatu wystosowanego przez państwową placówkę, ich wysokość w pierwszym roku działania umowy sięgała od 60 do nawet 100% składki podstawowej. W niektórych wypadkach także w drugim AXA potrącała kolejne 50% wpłaconych sum, oraz odpowiednio 5% w kolejnych. Dodatkowo firma doliczała także innego typu opłaty np. za zarządzanie, transakcyjną, administracyjną czy ryzyko ubezpieczeniowe.

Konsument ma prawo w każdej chwili, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, rozwiązać umowę ubezpieczenia na życie z ufk. Przedsiębiorca nie może utrudniać mu takiej decyzji np. wprowadzając opłaty, które czynią odstąpienie od umowy nieopłacalnym. Groźba utraty całości lub większości zgromadzonych pieniędzy jest faktycznym ograniczeniem ustawowego prawa konsumenta – powiedział Tomasz Chróstny prezes UOKiK.

Czytaj także: Umowy adhezyjne w ubezpieczeniach a ochrona konsumenta

Jak działania AXA Życie odbijały się na klientach?

Co to oznaczało dla ubezpieczonego? Rezygnacja z takiego ubezpieczenia w pierwszych latach była zupełnie nieopłacalna. Wysokość opłat sprawiała, że nie odzyskałby on w żaden sposób satysfakcjonującej sumy środków i wymuszało to niejako kontynuowanie korzystania z usług. Decyzją prezesa UOKiK, kara dla UNIQA będzie obejmować także wymuszenie poinformowania poszkodowanych o sytuacji. Na tej podstawie będą oni mogli dochodzić swoich praw w sądzie, po tym, jak decyzja się uprawomocni.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą przerzucać na konsumentów kosztów, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Opłaty dystrybucyjne i alokacyjne stosowane przez firmę AXA po zakwestionowaniu opłat likwidacyjnych miały podobny do nich cel – zniechęcenie konsumentów do wypowiedzenia umowy w pierwszych latach jej trwania. To niedopuszczalne – oświadczył w swoim komunikacie Chróstny.

Opłaty w powyższych umowach mogły być poniekąd skutkiem zablokowania przez UOKiK stosowania innych niekorzystnych dla klientów rozwiązań przez AXA Życie, a mianowicie opłat likwidacyjnych.  Powodowały one, że osoba chcąca zrezygnować z ubezpieczenia przed terminem pod groźbą utraty oszczędności odchodziła od tego pomysłu. Wtedy to sprawa zakończyła się na porozumieniu pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, a UOKiK i obyło się bez kary dla UNIQA.

Czytaj także: Tajemniczy klient z UOKiK odwiedzi ubezpieczyciela?

Nie wiesz, co zrobić? Skontaktuj się z rzecznikiem!

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zgłaszać sprawy do Rzecznika Finansowego – odpowiadamy: tak! Dzięki możliwości wykluczenia nieuczciwych praktyk sytuacja na rynku ubezpieczeń znacznie się poprawia na korzyść klientów. Chcesz wiedzieć, w jakiej sprawie warto zgłosić się do rzecznika? Sięgnij do naszego artykułu:  Rzecznik Ubezpieczonych – Twój sprzymierzeniec w sporze z ubezpieczycielem

Źródło: https://uokik.gov.pl/

Podsumowanie

  1. Prezes UOKiK nałożył na UNIQA karę finansową w wysokości 10 mln.
  2. Przyczyną grzywny było stosowanie nieuczciwych praktych blokujących możliwość rezygnacji z polisy na życie.
  3. Sprawa dotyczy umów zawieranych pomiędzy 2015 a 2019 rokiem przez AXA Życie (obecnie UNIQA).
  4. Wyrok w sprawie nie jest prawomocny.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej