10 mln kary dla UNIQA! Co było przyczyną?

Aktualizacja:
kara dla uniqa

UOKiK wzięło pod lupę ubezpieczenia na życie, które oferowało AXA Życie (obecnie UNIQA) w latach 2015-2019. Prezes urzędu dopatrzył się nieprawidłowości w postaci stosowania niedozwolonych klauzuli. Kara dla UNIQA wynosiła ponad 10.000.000 zł!

Temat ubezpieczeń dla wielu osób wydaje się skomplikowany i wymagający większej wiedzy. Dlatego tak wiele osób nie zauważa niewłaściwych praktyk często stosowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU). Jedna z nich stała się przyczyną potężnej grzywny w wysokości 10 milionów złotych, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na UNIQA (dawniej AXA Życie).

Szukasz bezpiecznego ubezpieczenia samochodu? Sprawdź:

Porównaj firmy ubezpieczeniowe

Kara dla UNIQA – dlaczego jest aż tak wysoka?

Co było przyczyną tak wielkiej kary dla UNIQA? Firma w opinii prezesa UOKiK naliczyła w sposób krzywdzący dla klientów opłaty dystrybucyjne i alokacyjne. Czym one są? To opłaty wstępne, które potrąca TU, aby pokryć koszty takie jak: prowizje pośredników, przygotowanie umów, akwizycją czy nawet reklamą.

Opłatami objęte były 4 rodzaje produktów z kategorii ubezpieczenia na życie, zawierane od grudnia 2015 r. do maja 2019 r., jeszcze pod szyldem AXA Życie. Jak dowiadujemy się z komunikatu wystosowanego przez państwową placówkę, ich wysokość w pierwszym roku działania umowy sięgała od 60 do nawet 100% składki podstawowej. W niektórych wypadkach także w drugim AXA potrącała kolejne 50% wpłaconych sum, oraz odpowiednio 5% w kolejnych. Dodatkowo firma doliczała także innego typu opłaty np. za zarządzanie, transakcyjną, administracyjną czy ryzyko ubezpieczeniowe.

Konsument ma prawo w każdej chwili, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, rozwiązać umowę ubezpieczenia na życie z ufk. Przedsiębiorca nie może utrudniać mu takiej decyzji np. wprowadzając opłaty, które czynią odstąpienie od umowy nieopłacalnym. Groźba utraty całości lub większości zgromadzonych pieniędzy jest faktycznym ograniczeniem ustawowego prawa konsumenta – powiedział Tomasz Chróstny prezes UOKiK.

Czytaj także: Umowy adhezyjne w ubezpieczeniach a ochrona konsumenta

Jak działania AXA Życie odbijały się na klientach?

Co to oznaczało dla ubezpieczonego? Rezygnacja z takiego ubezpieczenia w pierwszych latach była zupełnie nieopłacalna. Wysokość opłat sprawiała, że nie odzyskałby on w żaden sposób satysfakcjonującej sumy środków i wymuszało to niejako kontynuowanie korzystania z usług. Decyzją prezesa UOKiK, kara dla UNIQA będzie obejmować także wymuszenie poinformowania poszkodowanych o sytuacji. Na tej podstawie będą oni mogli dochodzić swoich praw w sądzie, po tym, jak decyzja się uprawomocni.

– Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą przerzucać na konsumentów kosztów, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Opłaty dystrybucyjne i alokacyjne stosowane przez firmę AXA po zakwestionowaniu opłat likwidacyjnych miały podobny do nich cel – zniechęcenie konsumentów do wypowiedzenia umowy w pierwszych latach jej trwania. To niedopuszczalne – oświadczył w swoim komunikacie Chróstny.

Opłaty w powyższych umowach mogły być poniekąd skutkiem zablokowania przez UOKiK stosowania innych niekorzystnych dla klientów rozwiązań przez AXA Życie, a mianowicie opłat likwidacyjnych.  Powodowały one, że osoba chcąca zrezygnować z ubezpieczenia przed terminem pod groźbą utraty oszczędności odchodziła od tego pomysłu. Wtedy to sprawa zakończyła się na porozumieniu pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, a UOKiK i obyło się bez kary dla UNIQA.

Czytaj także: Tajemniczy klient z UOKiK odwiedzi ubezpieczyciela?

Nie wiesz, co zrobić? Skontaktuj się z rzecznikiem!

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zgłaszać sprawy do Rzecznika Finansowego – odpowiadamy: tak! Dzięki możliwości wykluczenia nieuczciwych praktyk sytuacja na rynku ubezpieczeń znacznie się poprawia na korzyść klientów. Chcesz wiedzieć, w jakiej sprawie warto zgłosić się do rzecznika? Sięgnij do naszego artykułu:  Rzecznik Ubezpieczonych – Twój sprzymierzeniec w sporze z ubezpieczycielem

Źródło: https://uokik.gov.pl/

Podsumowanie

  1. Prezes UOKiK nałożył na UNIQA karę finansową w wysokości 10 mln.
  2. Przyczyną grzywny było stosowanie nieuczciwych praktych blokujących możliwość rezygnacji z polisy na życie.
  3. Sprawa dotyczy umów zawieranych pomiędzy 2015 a 2019 rokiem przez AXA Życie (obecnie UNIQA).
  4. Wyrok w sprawie nie jest prawomocny.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej