UOKiK wzięło pod lupę ubezpieczenia na życie, które oferowało AXA Życie (obecnie UNIQA) w latach 2015-2019. Prezes urzędu dopatrzył się nieprawidłowości w postaci stosowania niedozwolonych klauzuli. Kara dla UNIQA wynosiła ponad 10.000.000 zł!
Temat ubezpieczeń dla wielu osób wydaje się skomplikowany i wymagający większej wiedzy. Dlatego tak wiele osób nie zauważa niewłaściwych praktyk często stosowanych przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe (TU). Jedna z nich stała się przyczyną potężnej grzywny w wysokości 10 milionów złotych, którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na UNIQA (dawniej AXA Życie).
Szukasz bezpiecznego ubezpieczenia samochodu? Sprawdź:
Porównaj firmy ubezpieczeniowe
Kara dla UNIQA – dlaczego jest aż tak wysoka?
Co było przyczyną tak wielkiej kary dla UNIQA? Firma w opinii prezesa UOKiK naliczyła w sposób krzywdzący dla klientów opłaty dystrybucyjne i alokacyjne. Czym one są? To opłaty wstępne, które potrąca TU, aby pokryć koszty takie jak: prowizje pośredników, przygotowanie umów, akwizycją czy nawet reklamą.
Opłatami objęte były 4 rodzaje produktów z kategorii ubezpieczenia na życie, zawierane od grudnia 2015 r. do maja 2019 r., jeszcze pod szyldem AXA Życie. Jak dowiadujemy się z komunikatu wystosowanego przez państwową placówkę, ich wysokość w pierwszym roku działania umowy sięgała od 60 do nawet 100% składki podstawowej. W niektórych wypadkach także w drugim AXA potrącała kolejne 50% wpłaconych sum, oraz odpowiednio 5% w kolejnych. Dodatkowo firma doliczała także innego typu opłaty np. za zarządzanie, transakcyjną, administracyjną czy ryzyko ubezpieczeniowe.
– Konsument ma prawo w każdej chwili, z zachowaniem okresu wypowiedzenia, rozwiązać umowę ubezpieczenia na życie z ufk. Przedsiębiorca nie może utrudniać mu takiej decyzji np. wprowadzając opłaty, które czynią odstąpienie od umowy nieopłacalnym. Groźba utraty całości lub większości zgromadzonych pieniędzy jest faktycznym ograniczeniem ustawowego prawa konsumenta – powiedział Tomasz Chróstny prezes UOKiK.
Czytaj także: Umowy adhezyjne w ubezpieczeniach a ochrona konsumenta
Jak działania AXA Życie odbijały się na klientach?
Co to oznaczało dla ubezpieczonego? Rezygnacja z takiego ubezpieczenia w pierwszych latach była zupełnie nieopłacalna. Wysokość opłat sprawiała, że nie odzyskałby on w żaden sposób satysfakcjonującej sumy środków i wymuszało to niejako kontynuowanie korzystania z usług. Decyzją prezesa UOKiK, kara dla UNIQA będzie obejmować także wymuszenie poinformowania poszkodowanych o sytuacji. Na tej podstawie będą oni mogli dochodzić swoich praw w sądzie, po tym, jak decyzja się uprawomocni.
– Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą przerzucać na konsumentów kosztów, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Opłaty dystrybucyjne i alokacyjne stosowane przez firmę AXA po zakwestionowaniu opłat likwidacyjnych miały podobny do nich cel – zniechęcenie konsumentów do wypowiedzenia umowy w pierwszych latach jej trwania. To niedopuszczalne – oświadczył w swoim komunikacie Chróstny.
Opłaty w powyższych umowach mogły być poniekąd skutkiem zablokowania przez UOKiK stosowania innych niekorzystnych dla klientów rozwiązań przez AXA Życie, a mianowicie opłat likwidacyjnych. Powodowały one, że osoba chcąca zrezygnować z ubezpieczenia przed terminem pod groźbą utraty oszczędności odchodziła od tego pomysłu. Wtedy to sprawa zakończyła się na porozumieniu pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi, a UOKiK i obyło się bez kary dla UNIQA.
Czytaj także: Tajemniczy klient z UOKiK odwiedzi ubezpieczyciela?
Nie wiesz, co zrobić? Skontaktuj się z rzecznikiem!
Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto zgłaszać sprawy do Rzecznika Finansowego – odpowiadamy: tak! Dzięki możliwości wykluczenia nieuczciwych praktyk sytuacja na rynku ubezpieczeń znacznie się poprawia na korzyść klientów. Chcesz wiedzieć, w jakiej sprawie warto zgłosić się do rzecznika? Sięgnij do naszego artykułu: Rzecznik Ubezpieczonych – Twój sprzymierzeniec w sporze z ubezpieczycielem
Źródło: https://uokik.gov.pl/
Podsumowanie
- Prezes UOKiK nałożył na UNIQA karę finansową w wysokości 10 mln.
- Przyczyną grzywny było stosowanie nieuczciwych praktych blokujących możliwość rezygnacji z polisy na życie.
- Sprawa dotyczy umów zawieranych pomiędzy 2015 a 2019 rokiem przez AXA Życie (obecnie UNIQA).
- Wyrok w sprawie nie jest prawomocny.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Mieszkasz w bloku? Jeśli tak, jest bardzo prawdopodobne, że Twoja spółdzielnia lub wspólnota ubezpieczona jest właśnie w Uniqa. Firma ta jest prawdziwym potentatem w ubezpieczaniu mieszkalnictwa. Uniqa nie reklamuje się często w telewizji, ale wie, co robić, żeby przyciągać klientów – wprowadziła już bezpośrednią likwidację szkód i kusi klientów atrakcyjnymi zniżkami na ubezpieczenia samochodowe.
AXA jest stosunkowo dobrze znanym ubezpieczycielem na polskim rynku. W swej ofercie ma szereg różnych rodzajów ubezpieczeń ze wszystkich możliwych kategorii. Główna siedziba towarzystwa znajduje się we Francji. W Polsce AXA pojawiła się pod koniec 2006 r. Twarzą AXA Polska został niedawno aktor, Maciej Stuhr.
Prawo zmieniło się na korzyść klientów, UOKiK grozi karami, ale Compensa w dalszym ciągu nie łagodzi swojego stanowiska w sprawie opłat likwidacyjnych. Nawet gdy klienci mają solidne dowody na to, że przy sprzedaży tzw. „polisolokat” dochodziło do nieprawidłowości. Dziś opisuję potyczki z ubezpieczycielem dwóch klientek, które zawarły umowy za pośrednictwem firmy OVB.
Ubezpieczenie domu gwarantuje spokojny sen. Polisa turystyczna pozwala na całkowite odprężenie podczas wakacyjnych wojaży. Ubezpieczenie zdrowotne jest asem w rękawie w przypadku potrzeby pilnej konsultacji medycznej, a ubezpieczenie na życie chroni to, co najważniejsze. Tym razem sprawdzamy jak na tle innych ubezpieczycieli wypada AXA i grupowe ubezpieczenie na życie Ochrona z Plusem!
Placówki banków i agencje ubezpieczeniowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Idąc ulicą, prędzej będziesz miał okazję wziąć szybki kredyt lub wykupić polisę niż odświeżyć garderobę na lato. Nic więc dziwnego, że nad skomplikowanym, ale powszechnie dostępnym rynkiem finansowym musi być nadzór. W Polsce tę rolę pełni KNF. Czy ta instytucja może Ci jakoś pomóc w razie problemów z ubezpieczycielem?
Dotychczasowy Rzecznik Ubezpieczonych zmienił swoje oblicze z łagodnego obrońcy na groźnego prokuratora egzekwującego prawa klientów różnych instytucji finansowych. Rzecznik Finansowy w nowej odsłonie oprócz dodatkowych obowiązków otrzymał także nowe narzędzia karania opieszałych instytucji.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.