Chorwacja to nieustająco popularny kierunek wakacyjnych wypraw Polaków. Do Chorwacji często jeździmy własnym samochodem. Polskie OC jest honorowane w Chorwacji, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zatem czy Zielona Karta jest potrzebna? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o zagadnieniu: Zielona Karta – Chorwacja?
Zielona Karta – co to jest i do czego służy?
Zielona Karta to potwierdzenie, że mamy ubezpieczenie OC w trakcie wyjazdu za granicę. Dokument ten obowiązuje w krajach należących do Systemu Zielonej Karty. Dzięki niej możemy podróżować samochodem po tych krajach i nie musimy kupować oddzielnych polis w każdym z nich. Podobnie jak polskie OC, chroni nas przed finansowymi skutkami spowodowanych wypadków.
Zielona Karta obowiązuje we wszystkich krajach wymienionych w ofercie danego towarzystwa. Kiedy wykupisz ją, będziesz objęty ubezpieczeniem OC przez określony w umowie czas.
Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma prawo wykluczyć wystawienie Zielonej Karty na niektóre kraje. Przeczytaj OWU, żeby nie być zaskoczonym i znajdź takie ubezpieczenie, które jest odpowiednie dla Ciebie i pokrywa się z trasą zaplanowanej podróży.
Czytaj także: Zielona Karta – przygotuj się na zmiany od 2023 roku!
Zielona Karta a ubezpieczenie graniczne
Kiedy nie masz Zielonej Karty, bo zapomniałeś o niej lub pomysł wyjazdu zrodził się spontanicznie, możesz wykupić ubezpieczenie graniczne. Kupuje się je na przejściu granicznym, obowiązuje 30 dni i jego cenę ustala państwo, do którego wjeżdżasz. Przeważnie jest to droższa opcja niż Zielona Karta, szczególnie, jeśli wykupisz ją w kilku krajach z osobna.
Które kraje honorują polskie OC?
Polskie OC jest honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Pełna lista państw, do których wjedziesz mając polskie OC: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry.
Polacy wjeżdżający na terytorium tych krajów nie muszą okazywać dowodu ubezpieczenia, bowiem zakłada się, że pojazd z polską rejestracją jest ubezpieczony w zakresie OC.
SPRAWDŹ: Zielona Karta bez tajemnic – to warto wiedzieć!
Zielona Karta Chorwacja: to musisz wiedzieć!
Skoro nasze OC jest honorowane w Chorwacji, to po co polskiemu turyście Zielona Karta? Z powodów… geograficznych, można powiedzieć. W Chorwacji być i Dubrownika nie zwiedzić? Aby dotrzeć do Dubrownika, trzeba przejechać przez terytorium Bośni i Hercegowiny, które wymagają Zielonej Karty. Szach-mat.
Zielona Karta: Bośnia i Hercegowina
A zatem posiadanie Zielonej Karty jest obowiązkowe dla turystów, którzy mają w planach choćby tylko przejazd przez terytorium Bośni i Hercegowiny. Warto o tym pamiętać, wybierając się na południe Europy. Pozostałe kraje, w których obowiązuje Zielona Karta, to Albania, Białoruś, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.
Z Zieloną Kartą w kieszeni objedziemy praktycznie całe południe i wschód Europy. Warto zaplanować wycieczkę o szerszym zasięgu. Będąc w Chorwacji warto zwiedzić także Czarnogórę, która oferuje malownicze połączenie krajobrazów górskich i nadmorskich. Bardzo interesującą propozycją jest także wycieczka do Albanii, mniej popularnej, ale także godnej uwagi. W Albanii zobaczymy zarówno ośnieżone szczyty gór jak i słoneczne wybrzeże.
Jakie dokumenty do Chorwacji zabrać?
Chorwacja jest w Unii Europejskiej, zatem do wjazdu samochodem na jej terytorium wystarczą nam dowody osobiste, prawo jazdy i aktualna polisa OC. Jednak wybierając się do Chorwacji warto zadbać o Zieloną Kartę, która często jest oferowana przez ubezpieczycieli w ramach OC. Da nam to pełną swobodę przemieszczania się po Bałkanach.
SPRAWDŹ: Wyjazd samochodem za granicę! O tym musisz pamiętać!
Medjugorie dojazd samochodem
Popularnym celem pielgrzymek religijnych jest bałkańskie Medjugorie. Znajduje się ono na terytorium Bośni i Hercegowiny, zatem Zielona Karta obowiązkowym dokumentem, który musimy mieć przy sobie, wjeżdżając na teren tego kraju.
Czytaj także: Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia – co musisz wiedzieć?
Podsumowanie
Chorwacja to nieustająco popularny kierunek wakacyjnych wypraw Polaków. Do Chorwacji często jeździmy własnym samochodem. Polskie OC jest honorowane w Chorwacji, podobnie jak we wszystkich krajach Unii Europejskiej, zatem czy Zielona Karta jest potrzebna? Wyjaśniamy.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Niestety każdego roku dochodzi do tysięcy potrąceń psów lub innych zwierząt na drodze. Niezależnie od tego czy jest to domowy pupil, który zerwał się ze smyczy czy też dzikie zwierzę, takie zdarzenie może mieć poważne konsekwencje. Nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowcy i jego pojazdu. W obliczu nagłej i stresującej sytuacji oraz z braku wiedzy jak postępować w takich przypadkach łatwo popełnić błąd.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?