Ceny OC na koniec pierwszego kwartału 2018 - jest stabilnie!

Aktualizacja:
ubezpieczenie OC 2018

Ceny ubezpieczenia OC są stabilne, od ponad roku nie obserwujemy dużych wzrostów, ale to może wkrótce się zmienić. Ile za OC płacimy na koniec pierwszego kwartału 2018? Gdzie OC staniało, a gdzie jest drożej? Sprawdzamy!

Ceny OC budzą emocje. Za to obowiązkowe ubezpieczenie najwięcej płacą młodzi kierowcy – taka jest konsekwencja faktu, że powodują też najwięcej wypadków i kolizji drogowych. Od czasów historycznych już wzrostów cen OC na przełomie 2015/2016 roku kiedy to słupki poszybowały w górę nawet o 60 %, sytuacja na rynku uspokoiła się.

W 2017 roku ceny właściwie stały w miejscu, jak pisaliśmy na początku roku w raporcie o cenach OC, średnia kwota płacona przez kierowcę za ubezpieczenie zmieniła się o zaledwie kilka złotych. Pierwsze 3 miesiące roku 2018, nie przyniosły rewolucji. Za OC płacimy średnio 1045zł, podczas gdy na starcie roku 2017 było to 1027 zł.

Ceny OC po pierwszym kwartale 2018 – bez zmian, ale nie wszędzie zapłacimy tyle samo!

Kierowcy, którym polisa kończyła się w pierwszym kwartale tego roku, jeśli tylko nie pogorszyła się ich historia ubezpieczeniowa, za OC płacili praktycznie tyle samo co przed rokiem. Różnice są naprawdę nieznaczne, a w niektórych ośrodkach miejskich OC mogło nawet być tańsze. Nie oznacza to jednak, że w każdym mieście zapłacimy tyle samo.

Aktualnie na najtańsze OC mogą liczyć kierowcy z Katowic, Kielc, Olsztyna. Tu średnia cena wynosi poniżej 1000 zł. Jednak trzeba uczciwie przyznać, że wielu kierowców może liczyć na tańsze oferty. Także w najdroższych miastach, do których zalicza się Wrocław, Warszawa, Gdańsk, za polisę OC można zapłacić poniżej 500 zł, a najtańsza oferta, uzyskana za pomocą porównywarki Punkta, to 310 zł rocznej składki.

Jak to więc często bywa, średnia nie jest najbardziej miarodajnym wskaźnikiem poziomu cen w Polsce i warto brać pod uwagę inne czynniki.

Podwyżki cen OC bardzo możliwe

Niestety, korzystna dla kierowców sytuacja w branży ubezpieczeń komunikacyjnych może skończyć się razem z 1 kwartałem 2018 r. Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie zadośćuczynień, o której pisaliśmy tutaj, prawdopodobnie wpłynie na koszty wypłaty odszkodowań, a te uczynią zasadnym podwyżki cen OC. Szacuje się, że koszty wypłat odszkodowań dla bliskich ofiar wypadków, mogą wynieść rocznie około 1 mld złotych. Tych kosztów ubezpieczyciele do tej pory nie brali pod uwagę.

Powodów do paniki nie ma –  mówi Bartosz Salwiński, współzałożyciel porównywarki Punkta – ale podwyżki o około 1-2 % miesięcznie są realne. Dotychczas zawierane polisy nie brały pod uwagę ryzyka, którym jest wypłata odszkodowań bliskim ofiar wypadków komunikacyjnych. Oznacza to, że w przypadku dużej ilości spraw, które po decyzji Sądu Najwyższego mogą wpłynąć do polskich sądów, ubezpieczyciele mogą bacznie przyglądać się sytuacji i prewencyjnie podnosić koszty ubezpieczenia OC. Efektem może być średnia cena polisy wyższa o około 10 %, a więc 100-150 zł na koniec ostatniego kwartału 2018 r. 

Jak kupić OC tanio?

Oczywiście łatwo powiedzieć: miej duże zniżki, mieszkaj w małym mieście, miej powyżej 30, a najlepiej 35 roku życia i prawo jazdy od minimum 10 lat.  Co jeśli jednak niekoniecznie jesteśmy w tej uprzywilejowanej grupie? Jak mimo to kupić OC tanio?

  1. Sprawdzaj ceny w różnych towarzystwach –  skorzystaj z porównywarki i nie trać czasu na wypełnianie kilku formularzy. Różnice w cenie mogą sięgać nawet 50 %! Zrobisz to szybko tutaj.

  2. Jeśli miałeś szkodę –  zmieniaj ubezpieczyciela. Różnica w cenie przy pozostaniu przy starym może wynieść nawet kilkaset złotych.

  3. Jeśli jesteś młodym, niedoświadczonym kierowcą, jeśli to możliwe skorzystaj z opcji współwłasności pojazdu –  zapłacisz zdecydowanie mniej

  4. Wybieraj ekonomiczne auta, sprawdź najtańsze marki, nie kupuj Audi lub BMW, bo właściciele tych aut płacą za OC zdecydowanie więcej niż kierowcy Suzuki, Skody czy Toyoty.

 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments