Urszula Borowiecka

Po stłuczce nie ze swojej winy masz dwie możliwości. Możesz zgłosić szkodę z OC sprawcy albo w ramach swojego AC. Część z was myśli od razu – likwidacja szkody z AC? Szkoda zniżek! Część – że tak będzie szybciej.   

Najlepiej z OC sprawcy

Zgłoszenie szkody z OC jest dla Ciebie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. W ramach tej polisy masz więcej uprawnień. Najważniejsze z nich to takie, że ubezpieczyciel musi naprawić samochód na częściach oryginalnych i udostępnić Ci samochód zastępczy na czas naprawy auta.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?  

Najpierw wezwij policję. Spisz oświadczenie ze sprawcą. Zrób zdjęcia uszkodzeń. Weź od sprawcy numer polisy OC i zgłoś szkodę. Możesz to zrobić u ubezpieczyciela sprawcy albo bezpośrednio u swojego ubezpieczyciela w ramach systemu bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). System BLS jest bardzo wygodny. Polega na tym, że Twój ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze, a potem rozliczy się z ubezpieczycielem sprawcy szkody.  Nie stracisz zniżek.

CZYTAJ TAKŻE

Co daje polisa AC? Jakie są składniki polisy autocasco?

Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Podczas zgłoszenia szkody poproś o samochód zastępczy i wypytaj o szczegóły. Samochód zastępczy należy Ci się od chwili kolizji do momentu, kiedy Twoje auto wyjedzie sprawne z warsztatu. Pojedziesz nim np. na wakacje podczas, gdy Twoje będzie stało w warsztacie.

Likwidacja szkody z własnego AC to kiepski pomysł

Możesz zgłosić szkodę ze swojego autocasco. Jest to jednak zdecydowanie mniej korzystne, bo zakres Twoich roszczeń jest ograniczony umową. Od umowy zależy, na jakich częściach zostanie  naprawiony Twój samochód. Poza tym, samochód zastępczy z AC masz zazwyczaj na parę dni, niezależnie od tego, ile czasu będzie trwała naprawa. Kolejnym minusem jest to, że  ubezpieczenie zadziała tylko w określonych umową sytuacjach. Stracisz też wypracowane przez lata zniżki. Przy aktualnych cenach polis będzie to z pewnością bardzo dotkliwe dla Twojej kieszeni. Szkoda zostanie wpisana do rejestru szkód przy UFG i każdy ubezpieczyciel będzie miał do niego wgląd.

Część pieniędzy z AC, reszta z OC

Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe nie wypłacą Ci pieniędzy za te same uszkodzenia dwa razy. Przykładowo, jeśli miałeś uszkodzony zderzak, który nadaje się do wymiany, tylko jeden ubezpieczyciel zwróci pieniądze za jego wymianę. Jeżeli jednak zgłosisz szkodę z AC, a ubezpieczyciel nie zwróci na Twoje konto wszystkich pieniędzy, możesz wystąpić o dopłatę reszty do ubezpieczyciela sprawcy.