Najbardziej zakorkowane polskie miasta. Kraków na szczycie zestawienia!

Aktualizacja:
najbardziej zakorokowane polskie miasta

Korki to największa zmora kierowców. Na świecie najbardziej zakorkowanym miastem jest Los Angeles, a w Polsce... Kraków. To właśnie w tym mieście kierowcy stoją w korkach najdłużej. A jak wygląda sytuacja w innych miastach? Ile czasu tracimy w zatorach drogowych? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Spóźniasz się do pracy, szkoły, denerwujesz się w drodze do galerii handlowej w sobotnie przedpołudnie? Dłużą Ci się powroty do domu, a w myślach kalkulujesz, ile swojego cennego czasu i pieniędzy właśnie tracisz? Korki – to one są sprawcą tych wszystkich niezadowoleń u osób poruszających się po mieście samochodami.

Ranking Inrix – analiza korków drogowych na całym świecie

Przyjrzyjmy się rankingowi stworzonemu przez amerykańską firmę Inrix. Firma ta stosuje własne rozwiązania – gromadzi dane dotyczące ruchu na drogach w czasie rzeczywistym oraz historycznym. Korzysta z ponad 300 milionów źródeł, m.in. z flot komercyjnych, GPS-ów, urządzeń mobilnych i aparatów fotograficznych oraz BTS-ów.

Natężenie ruchu jest obliczane za pomocą algorytmów na odcinkach co 100 m. Firma monitoruje ruch na ponad 8 mln km dróg w ok. 50 krajach. W rankingu najbardziej zakorkowanych miejsc w 2017 roku znalazło się 1 360 miast z całego świata.

Najbardziej zakorkowane miasta na świecie i w Europie

Punktem odniesienia metodologii przyjętej przez Inrix jest swobodny przejazd. Opóźnieniem określono jazdę, której prędkość spada poniżej 65% normalnej prędkości. Badanie objęło różne pory dnia i nocy, dni tygodnia oraz kategorie dróg.

Najwięcej czasu w korkach spędzają mieszkańcy Los Angeles, Moskwy, Nowego Jorku, Sao Paulo oraz San Francisco. Jeśli zaś przyjrzymy się tylko Europie, to pierwsza piątka wygląda następująco: Moskwa, Londyn, Paryż, Stambuł i Krasnodar.

Ile godzin tracimy, stojąc w korkach?

W raporcie Inrix znajdziemy osiem polskich miast. Najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce okazał się Kraków. Zajmuje on 122. miejsce w ogólnoświatowej klasyfikacji. Podróżowanie po Krakowie wydłuża się średnio o 13% pod względem czasu. Przez 260 dni w roku (nie licząc weekendów) kierowcy spędzają w naszej dawnej stolicy aż 36 godzin, stojąc w zatorze drogowym. Na drugim miejscu znajduje się obecna stolica Polski. Kierowcy poruszający się po Warszawie spędzają w korkach tylko godzinę mniej niż w Krakowie – 35 godzin, przez co przejażdżki wydłużają się o 11%. Podium zamyka Poznań. Tam również trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo podróż po mieście wydłuża się średnio o 12%. W okresie 260 dni roboczych, poznańscy kierowcy tracą 30 godzin na „toczenie się” autem po mieście.

Czytaj także: Wypadki drogowe w polskich miastach 2013. Najniebezpieczniej w Łodzi! [Raport Punkta]

Na kolejnych miejscach rankingu Inrix znalazły się takie miasta jak: Szczecin, Wrocław, Gdańsk, Łódź oraz Katowice.

Najbardziej zakorkowane polskie miasta w 2017 roku

Miejsce w rankingu w kategorii Polska

Miejsce w rankingu w kategorii Świat


Miasto

Godziny spędzone w korkach (okres: 260 dni roboczych w roku)

Odsetek czasu jazdy spędzonej w korku

1

122

Kraków

36

13%

2

131

Warszawa

35

11%

3

190

Poznań

30

12%

4

224

Szczecin

28

12%

5

233

Wrocław

27

10%

6

270

Gdańsk

26

10%

7

310

Łódź

24

9%

8

575

Katowice

17

6%

Dane: The INRIX 2017 Global Traffic Scorecard

Kraków – tam w korkach postoisz najdłużej

Średni czas, jaki polscy kierowcy spędzają w korkach, to 29 godzin rocznie (nie licząc weekendów). Taki wynik plasuje nasz kraj na 13. miejscu wśród tych najbardziej zatłoczonych na całym świecie. U nas prym wiedzie Kraków. Największy ruch odbywa się tam na obrzeżach miasta oraz późnym wieczorem. Na wynik ma na pewno wpływ duży ruch samochodowy na autostradzie A4 oraz szlaki komunikacyjne prowadzące w kierunku gór. Natężony ruch ma miejsce również w weekendy – spore zatłoczenie wynika z dużego zainteresowania turystów miastem. Tylko w 2017 roku Kraków odwiedziło prawie 13 mln turystów! Władze stolicy Małopolski zdecydowanie powinny pomyśleć o tym, jak rozwiązać problem zakorkowanych ulic.

Czytaj także: Ograniczenia do 30 km/h powstrzymają warszawskich piratów? Eksperci komentują raport Punkta

Warszawa vs. Nowy Jork: mamy trzy razy więcej samochodów

Ponad 100 godzin w korkach…

Z drugiej strony, nie powinniśmy zbyt bardzo narzekać, ponieważ mieszkańcy Los Angeles spędzają w korkach ponad 100 godzin rocznie, co daje 2,6 godzin na każdy dzień roboczy! Jak można wykorzystać ten czas stojąc w korku? Kobiety mogą sobie zrobić perfekcyjny make-up w przednim lusterku i wygadać się przez telefon swojej przyjaciółce, mężczyźni mogą od początku do końca przesłuchać swojego ulubionego audiobooka, a dzieci… z pewnością napiszą w tym czasie wypracowanie do szkoły 😉

Czytaj także: Jazda na suwak – kolejne zmiany w Kodeksie drogowym

Podsumowanie

  1. Ranking firmy Inrix dotyczy najbardziej zakorkowanych miast na świecie.
  2. W rankingu znalazło się 1 360 miast z całego świata.
  3. Najbardziej zakorkowanym miastem na świecie jest Los Angeles.
  4. Kraków, Warszawa oraz Poznań to miasta, w których występuje najwięcej korków w Polsce.
  5. Kierowcy tracą w Krakowie 36 godzin rocznie, stojąc w korkach.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej