Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – czy trzeba ją ubezpieczyć?

Opublikowano: 16.09.2021
ubezpieczenie-hulajnogi-elektrycznej

Hulajnogi elektryczne należą obecnie do jednych z najpopularniejszych środków transportu w miastach. To pojazdy ciche, ekologiczne i nie ma problemu z ich parkowaniem. Czy hulajnogę elektryczną warto ubezpieczyć?

Obecnie w Polsce trwa prawdziwy boom na hulajnogi elektryczne. W niektórych miastach te urządzenia wyparły nawet rowery z wypożyczalni miejskich (np. Kraków). Nie wszyscy jednak wypożyczają hulajnogi elektryczne, wiele osób decyduje się na ich zakup. Właściciele takich urządzeń często zastanawiają się, czy powinni wykupić polisę na hulajnogę.

Hulajnoga elektryczna w przepisach prawa?

Na początek należy wyjaśnić dość istotną kwestię. Hulajnogi elektryczne, wbrew temu, co można przeczytać na wielu stronach internetowych, nie są wcale zaliczane do urządzeń transportu osobistego (UTO). Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która weszła w życie 20 maja 2021 roku, wprowadziła trzy grupy pojazdów:

  • urządzenia wspomagające ruch (np. rolki, tradycyjna hulajnoga);
  • urządzenia transportu osobistego (np. deskorolka elektryczna, pojazd samobalansujący);
  • hulajnoga elektryczna.

Ten ostatni pojazd jest więc odrębną kategorią urządzeń. Nowe przepisy wprowadziły szereg ograniczeń dla hulajnóg elektrycznych. Na przykład mogą one poruszać się tylko po drogach dla rowerów, po pasach rowerowych lub trasach pieszo rowerowych i nie wolno im przekraczać 20 km/h. Zmiany zostały wprowadzone głównie dlatego, że w ostatnich latach miało miejsce bardzo wiele wypadków i kolizji z udziałem hulajnóg elektrycznych. W kontekście takich zdarzeń, ale nie tylko, warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej

 

Na początek należy wyjaśnić, że  nie ma obowiązku ubezpieczania hulajnogi elektrycznej. Takie urządzenie nie musi posiadać polisy komunikacyjnej OC, jak to jest na przykład w przypadku samochodu czy motocykla. Nie oznacza to jednak, że nie warto wykupić dobrowolnego ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej. Jeszcze do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe nie miały osobnego produktu dla tej kategorii urządzeń transportu. To jednak się zmieniło wraz z rosnącą popularnością hulajnogi elektrycznej. W rezultacie można dziś wykupić osobne ubezpieczenie dla takiego urządzenia u niektórych ubezpieczycieli (np. Nationale Nederlanden). Zwykle taki produkt obejmuje OC i NNW.

 

Czy polisa mieszkaniowa chroni hulajnogę elektryczną?

 

Nie wszyscy wiedzą, ale również w ramach ubezpieczenia mieszkania można uzyskać ochronę hulajnogi elektrycznej. Warto pamiętać, że nie jest to urządzenie duże, a więc łatwo je ukraść zarówno z domu, mieszkania, jak i balkonu. Aby zabezpieczyć się przed taką stratą, można wykorzystać polisę mieszkaniową. Nie dość, że chronimy naszą nieruchomość, to jeszcze ochronę zyskuje hulajnoga elektryczna. Trzeba jednak odpowiednio rozszerzyć ubezpieczenie mieszkania o takie dodatki jak ruchomości domowe (tak jest traktowana hulajnoga), kradzież z włamaniem, rabunek (poza domem), kradzież zwykła (bez śladów włamania).

 

Co ze szkodami wyrządzonymi na hulajnodze elektrycznej?

 

Jazda na hulajnodze elektrycznej wiąże się z pewnym ryzykiem. Może bowiem dojść do uszkodzenia czyjegoś mienia, a nawet do uszkodzenia ciała osób trzecich. Na taką okoliczność również warto się ubezpieczyć. Wystarczy nabyć OC w życiu prywatnym. Taka ochrona jest jednak dodatkiem do polisy mieszkaniowej. To oznacza, że trzeba najpierw ubezpieczyć nieruchomość, żeby móc korzystać z dobrodziejstwa OC. Mając takie ubezpieczenie, przy okazji możemy się zabezpieczyć przed innymi szkodami, jak np. zalanie sąsiada, zniszczenie mienia sąsiada lub szkody w częściach wspólnych bloku itd. Zakres ochrony w ramach OC może być różny i zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Wyłączenia w ubezpieczeniu hulajnogi elektrycznej

 

Wykupując jakiekolwiek ubezpieczenie, także ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej, należy zwrócić uwagę na wyłączenia. To sytuacje, które nie obejmuje polisa. Taką listę znajdziemy w każdym dodatku do polisy, jakim jest OWU. Wyłączenia dotyczą również ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej. Najczęściej ubezpieczyciele zastrzegają, że odszkodowanie nie należy się, gdy hulajnogą jechała osoba nietrzeźwa lub pod wpływem środków odurzających, gdy szkoda wynikła z wady fabrycznej, gdy złamany został przepis o ruchu drogowym, gdy celowo został ktoś najechany lub celowo została zniszczona hulajnoga, gdy sprzęt został skradziony, ponieważ został pozostawiony bez żadnego zabezpieczenia.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej?

 

Na ostateczną cenę ubezpieczenia hulajnogi elektrycznej wpływa bardzo wiele czynników. Istotne jest także to, jaki rodzaj ubezpieczenia zostanie wybrany. W przypadku osobnych polis na takie urządzenia najczęściej cena ubezpieczenia zależy od wysokości sumy ubezpieczenia, wartości hulajnogi i od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

 

Gdy chronimy hulajnogę w ramach polisy mieszkaniowej, na cenę będzie miała wpływ przede wszystkim nieruchomość objęta ubezpieczeniem (np. wartość mieszkania, zabezpieczenia). Istotny jest również zakres ochrony i liczba ryzyk, od jakich chroni polisa oraz historia ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej – ile trzeba zapłacić?

Na koniec należy sprawdzić, ile kosztuje ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej. Aby to ustalić, wystarczy skorzystać z naszej porównywarki ubezpieczeń. Wybieramy tam ubezpieczenie roweru, a potem opcję Hulajnoga Elektryczna. Po podaniu podstawowych danych wyświetlą nam się oferty ubezpieczeń. Ile zatem trzeba wydać na ubezpieczenie hulajnogi elektrycznej? Przy węższym zakresie ochrony (uszkodzenie, rabunek, assistance) ceny polis zaczynają się od 149,98 zł, natomiast przy nieco szerszej ochronie (dodatkowo NNW) – od 233,98 zł.

 

Hulajnoga elektryczna to wygodny środek transportu, którym można szybko dotrzeć do celu w mieście, nie zatruwając przy tym środowiska naturalnego i omijając korki. Dzięki ubezpieczeniu możemy zabezpieczyć się przed kradzieżą naszej ulubionej hulajnogi i przed szkodami, jakie moglibyśmy wyrządzić, jadąc takim urządzeniem. Warto o tym pamiętać!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments