Polisa mieszkaniowa bez tajemnic: czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-nieruchomosci

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Z jednej strony świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie – to cieszy. Martwi natomiast coś zupełnie innego. Nieświadomość tego, co nasze ubezpieczenie obejmuje. ARC Rynek i Opinia przeprowadzili badanie, które na celu miało ocenę świadomości Polaków dotyczącą ubezpieczenia mieszkania.  Badanie przeprowadzono w kwietniu 2018 roku na zlecenie Avivy. Wyniki są co najmniej smutne.

Czytaj także: Podwójne ubezpieczenie mieszkania: czy można mieć dwie polisy na mieszkanie?

Polacy nie wiedzą co obejmuje polisa mieszkaniowa

Najpierw bijemy się z myślami czy warto. Sąsiad podpowiada, że owszem. Biorąc z niego przykład, decydujemy się zainwestować parę groszy i wykupić ubezpieczenie mieszkania. Takie, jakie akurat polecili nam w towarzystwie. Umowę podpisujemy i już oddychamy z ulgą, że jesteśmy chronieni przed wszystkimi zagrożeniami tego świata. Tymczasem okazuje się, że zakres naszego ubezpieczenia jest bardzo okrojony, a w kulminacyjnym momencie okazuje się, że jest ono wręcz bezużyteczne. A być może wystarczyło dopłacić przysłowiową złotówkę, aby rozszerzyć zakres polisy? Jest jeszcze druga strona medalu – umowę ubezpieczenia podpisujemy, wybieramy wariant rozszerzony zapewniający kompleksową ochronę i żyjemy w całkowitej nieświadomości. Nie wykorzystujemy możliwości, jakie daje nam nasza polisa mieszkaniowa i w ogóle nie korzystamy z jej potencjału. Okazuje się, że to właśnie po tej stronie barykady znajduje się większość Polaków.

Czytaj także: Dodatki do polisy mieszkaniowej – co warto zakupić?

Zakres ubezpieczenia mieszkania: czego nie wiemy?

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Avivy wynika, że aż 81 proc. Polaków nie zna zakresu ubezpieczenia, które może obejmować polisa mieszkaniowa, więc automatycznie z niej nie korzysta.

Więcej niż połowa ankietowanych żyje w przekonaniu, że ubezpieczenie mieszkania kosztuje krocie, a koszt rocznej ochrony przewyższa składkę na obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak wygląda to w rzeczywistości? Zupełnie inaczej. Ubezpieczenie mieszkania możemy znaleźć nawet za 100 złotych rocznie, przy czym najtańsze OC w listopadzie 2018 roku można było kupić za 352 złote.

Czytaj także: Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania: jak ich nie popełniać?

  • Polisa mieszkaniowa może chronić także poza domem

A czego dotyczy tak naprawdę zakres takiego ubezpieczenia? Ubezpieczenie mieszkania, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje ochroną nasze cztery ściany – i właśnie w takim przekonaniu żyje aż 77 proc. Polaków. Większość z nas nie ma pojęcia o tym, że decydując się na ubezpieczenie mieszkania możemy także zdecydować się na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które będzie obejmowało ochroną także szkody wyrządzone przez nas poza nieruchomością.

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

  • Ubezpieczenie nieruchomości może chronić rower

Podobnie wygląda sytuacja ze świadomością opcji ubezpieczenia roweru w ramach polisy mieszkaniowej. 4 na 5 Polaków nie wie, że do ubezpieczenia mieszkania może dodać pozornie niewiele znaczący dodatek, jakim jest ubezpieczenie roweru poza miejscem zamieszkania. Decydując się na takie rozszerzenie, nawet w sytuacji, gdy zniknie nasz rower chwilowo zaparkowany pod osiedlowym sklepem, możemy wnioskować do ubezpieczyciela o odszkodowanie.

  • Pomoc fachowca w zakresie ubezpieczenia

Podjęcie decyzji o ubezpieczeniu mieszkania to także zagwarantowanie sobie względnego spokoju i pomocy w razie sytuacji kryzysowych. Niewielu Polaków ma jednak świadomość tego, że w ramach ubezpieczenia mieszkania możemy także w przypadku awarii wezwać hydraulika czy ślusarza. Załóżmy, że pękła rura w Twoim mieszkaniu. Nie dość, że to Ty jesteś głównym poszkodowanym, staje się nim także sąsiad z dołu, któremu niezbyt efektywnie ozdobiłeś sufit. Co robisz? Hydraulika wzywasz na własną rękę i płacisz z własnej kieszeni? Najpierw spójrz w swoją polisę mieszkaniową i sprawdź, czy pomoc hydraulika nie została objęta ubezpieczeniem.

  • Ubezpieczenie na wypadek deszczu

Ankietowanych zapytano także o to, czy wiedzą, że ubezpieczenie mieszkania może obejmować zalanie na przykład w wyniku opadów atmosferycznych. Opcja ta może okazać się zbawienna dla wszystkich mieszkających na poddaszach czy ostatnich kondygnacjach bloków. Odpowiedzi już przestały dziwić – 54 proc. badanych nie miało o tym pojęcia.

  • Ubezpieczenie mieszkania dostępne przez internet

Jedno z pytań zadanych badanym dotyczyło wiedzy dotyczącej form zakupu ubezpieczenia mieszkania. Okazało się, że 52 proc. ankietowanych nie wie, że polisę mieszkaniową można kupić przez internet. Panuje powszechne przekonanie, że to możliwe jest tylko i wyłącznie bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Poszukujesz ubezpieczenia nieruchomości? Potrzebujesz porady dotyczącej ubezpieczenia mieszkania? Szukasz kompleksowego ubezpieczenia domu? W tym celu możesz skorzystać z naszego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości albo skontaktować się z naszymi doradcami, którzy pomogą wybrać Ci ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Podsumowanie

  1. 81 proc. Polaków nie zna zakresu swojego ubezpieczenia mieszkania.
  2. Ubezpieczenie mieszkania może być tańsze od ubezpieczenia OC. Wszystko zależy od polisy, którą wybierzemy i jej zakresu.
  3. Polisa ubezpieczeniowa może objąć także szkody wyrządzone poza domem.
  4. Mając ubezpieczenie mieszkania możemy liczyć na pomoc fachowca.
  5. Ubezpieczenie nieruchomości możemy kupić także przez internet.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Opcja drobnych napraw
2016.08.02  •  Dom
Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z assistance

Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko zwrot kosztów poważnych zniszczeń - zalania, włamania czy pożaru. Dodatkowa usługa Assistance zapewni Ci pomoc hydraulika lub ślusarza, gdy będziesz potrzebował drobnej domowej naprawy. Zyskasz też pomoc np. w znalezieniu mieszkania zastępczego, gdy będzie taka potrzeba. Wiedziałeś o tym? Co jeszcze daje assistance w polisie mieszkaniowej?

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - ile kosztuje polisa?
2024.06.15  •  Dom
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – przewodnik dla właścicieli i najemców

Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestycji dla wielu Polaków. Czy jednak zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami? W tym artykule kompleksowo omówimy tę tematykę – od korzyści płynących z wykupienia polisy, przez rodzaje dostępnych ubezpieczeń, aż po praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiednią ochronę dla Twojej nieruchomości.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania
2018.12.11  •  Dom
Ubezpieczenie wyposażenia mieszkania

Własne mieszkanie daje nam poczucie bezpieczeństwa. Jest naszą przystanią i oazą spokoju. W znaczeniu materialnym często jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Czujemy więc wewnętrzną potrzebę zagwarantowania mu najlepszej ochrony. Decydujemy się na ubezpieczenie mieszkania, a zapominamy, że standardowa polisa nie chroni w pełni naszego mienia. Optymalnym rozwiązaniem jest ubezpieczenie wyposażenia mieszkania.

Czytaj więcej
2018.02.19  •  Dom
Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Planujesz zakup mieszkania? Nie wiesz od czego zacząć? Przeraża Cię ogrom formalności związanych z nabyciem nowego lokum? Niezależnie od tego, czy rozważasz kupno mieszkania od dewelopera czy też mieszkania z rynku wtórnego - jest parę kwestii, o których musisz pamiętać. Prezentujemy praktyczny poradnik jak kupić mieszkanie krok po kroku!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej