Kupno mieszkania: gdzie i jakie mieszkanie kupić, żeby zarobić na wynajmie?

Aktualizacja: 17.10.2018
Mieszkanie

Kupno mieszkania wciąż pozostaje jedną z najpopularniejszych form inwestycji. Jeśli poważnie myślimy o zakupie nieruchomości z przeznaczeniem na wynajem, zadbajmy o to, by inwestycja ta była jak najbardziej opłacalna. Zatem gdzie i jakie mieszkanie kupić, by zarobić na wynajmie? Zdradzimy tylko, że na pewno nie będzie to apartament w Warszawie…

Choć rynek nieruchomości rośnie w siłę, mieszkania powoli stają się produktem deficytowym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do września 2018 roku oddano do użytkowania o 4,4 proc. więcej mieszkań niż przed rokiem. Jednak większość z nich kupowana była z przeznaczeniem inwestycyjnym. Już po pierwszej połowie 2018 roku, z analizy przeprowadzonej przez RynekPierwotny.pl oraz Metrohouse wynikało, że odsetek nabywców mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem zwiększył się o 28 proc. Sondaż przeprowadzony przez deweloperów pokazuje, że w 2017 roku więcej niż co trzecie mieszkanie z pierwszej ręki kupowane było za gotówkę, a dwie trzecie z nich nabywane było z przeznaczeniem inwestycyjnym.

Kupno mieszkania: co wziąć pod uwagę?

Zakup mieszkania często jest jedną z największych życiowych decyzji. Tak poważnej inwestycji nie powinniśmy podejmować na gorąco, a odpowiednio ją zaplanować i przemyśleć. Okazuje się, że Polacy stają się jednak coraz bardziej odpowiedzialnymi inwestorami i planując zakup nieruchomości, kierują się nie tylko jej ceną, ale przede wszystkim lokalizacjom. Badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pokazują, że w 2017 roku aż 91 proc. ankietowanych brało pod uwagę właśnie lokalizację mieszkania. I to właśnie od niej bardzo często zależy cena lokalu oraz jego atrakcyjność. Spore znaczenie ma też wielkość mieszkania. Jakie mieszkania są na topie? W jakim mieście zakup mieszkania okaże się najbardziej opłacalne? Łatwiej będzie znaleźć chętnego na kilkupokojowe apartamenty czy może niewielkie kawalerki?

Gdzie kupić mieszkanie?

Dla wszystkich tych, którzy planują kupno mieszkania pod wynajem, Rentier.io przeprowadził badanie mające na celu sprawdzenie, gdzie i jakiej wielkości mieszkanie kupić, żeby zarobić na wynajmie. Wyliczono wskaźnik rentowności w okresie 12 oraz 11 miesięcy najmu w ciągu roku. Ranking najbardziej opłacalnych inwestycji powstał na podstawie analizy blisko miliona ofert obejmujących mieszkania na sprzedaż i wynajem z Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Lublina, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia. Wyniki są co najmniej zaskakujące.

Jednym z pierwszych zaskoczeń będzie lokalizacja. Okazuje się, że to wcale nie Warszawa wygrała pod względem rentowności z wynajmu. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Gdańsk i to tam możemy zarobić najwięcej decydując się na kupno mieszkania pod wynajem. Zaraz za nim uplasowały się Katowice, a dopiero na trzecim miejscu stolica Polski.

Małe czy duże mieszkanie?

Drugim czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę szukając mieszkania, które pod kątem wynajmu będzie najbardziej opłacalne, jest powierzchnia lokalu. Często zdarza się, że dysponując ograniczonymi nakładami finansowymi, decydujemy się na mieszkania najmniejsze. Jednak to wcale nie na nich zarobimy najwięcej. Z raportu Rentier.io wynika, że na największe zyski z wynajmu możemy liczyć decydując się na zakup mieszkania o wielkości od 35 do 40 m2. W ich przypadku stopa wzrostu kształtuje się na poziomie 9,21 proc. Nieco mniejszą rentowność, bo na poziomie 8,73% uzyskamy kupując i wynajmując lokal o powierzchni od 41 do 50 m2. Podium zamykają mieszkania najmniejsze, do 35 m2, jednak najmniej opłacalne okazują się mieszkania liczące ponad 81 m2.

Zakup mieszkania i wynajem: gdzie najlepiej?

Rentier.io poszedł jednak o krok dalej i sprawdził opłacalność wynajmu mieszkania biorąc pod uwagę także szacunkowe ceny mieszkania, wysokość czynszu i przychody z najmu. Na tej podstawie okazało się, że najwięcej zarobimy wynajmując mieszkanie o powierzchni od 35 do 40 metrów zlokalizowane w Gdańsku lub Lublinie.

https://punkta.pl/ubezpieczenie-mieszkania/jak-kupic-mieszkanie-poradnik/

Podsumowanie

  1. W pierwszej połowie 2018 roku odsetek nabywców mieszkań z przeznaczeniem pod wynajem zwiększył się o 28 proc.
  2. Najbardziej opłacalne inwestycje mieszkaniowe to te w Gdańsku, Katowicach i Warszawie.
  3. Na największe zyski z wynajmu możemy liczyć decydując się na zakup mieszkania o wielkości od 35 do 40 m2. Najmniej zarobimy kupując i wynajmując mieszkania liczące ponad 80 m2.
  4. Największą rentowność gwarantują mieszkania o powierzchni od 35 do 40 m2 zlokalizowane w Gdańsku lub Lublinie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments