Planujesz podróż zagraniczną? Rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego? A może wystarczy Ci Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Co to jest karta EKUZ i jak działa? W jakich krajach zapewni Ci swobodny dostęp do świadczeń medycznych? Prezentujemy mały przewodnik dotyczący karty EKUZ.
Sezon wakacyjny w pełni, a to oznacza, że wielu z nas wyjedzie zwiedzać zagraniczne kurorty, miasta i zabytki. Podczas urlopu niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, co może się wydarzyć. Niestety, często towarzyszą nam nie tylko fantastyczne przygody, ale i takie, o których każdy wolałby zapomnieć. Zanim wyjedziesz na urlop, zastanów się, jak możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą. Eksperci Punkty podpowiadają – zabierając ze sobą kartę EKUZ. Czym jest? Czy warto ją wyrobić? Sprawdzamy!
EKUZ – co to właściwie jest?
Karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest gwarancją otrzymania świadczeń medycznych poza granicami Polski. Umożliwia ona korzystanie z publicznych placówek opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, na jakich mogą z niej korzystać obywatele danego kraju. Jak sama nazwa wskazuje, przewidziana jest dla osób podróżujących na terenie starego kontynentu, a dokładniej w krajach Unii Europejskiej oraz państwach będących członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
Czytaj także: Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?
Jak działa ubezpieczenie?
Pamiętaj, że nie w każdym kraju opieka publiczna wygląda tak samo jak w Polsce! Usługi medyczne oferowane w ramach ubezpieczeń zdrowotnych różnią się i nie wszystkie są tak samo finansowane przez państwo. EKUZ gwarantuje Ci możliwość korzystania z publicznych placówek, na dokładnie takich samych zasadach, jak mieszkańcy danego rejonu. Co to oznacza? Jeżeli jakaś usługa nie jest refundowana w np. Chorwacji, a w Polsce jest – będziesz zmuszony pokryć koszty z własnej kieszeni. Podobnie jest w przypadku wizyt lekarskich, które wymagają np. częściowej dopłaty. Zanim udasz się do lekarza za granicą, zweryfikuj zakres usług w danym kraju.
Uwaga! EKUZ nie obejmuje leczenia w prywatnych placówkach. Jeżeli zdecydujesz się na leczenie w niepublicznej przychodni, nie możesz liczyć na refundacje.
Jak mogę skorzystać z prywatnych placówek za granicą?Ubezpieczenie turystyczne może okazać się rozwiązaniem! Sprawdź zakres usług i jego cenę za darmo:
Ubezpieczenie podróży – sprawdź oferty!
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – jakie kraje obejmuje?
Jeśli chcesz mieć dostęp do publicznej opieki zdrowotnej za granicą w ramach swojego ubezpieczenia w NFZ, możesz wyrobić wniosek o kartę EKUZ. Zastanawiasz się, jakie kraje konkretnie obejmuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego? Spieszymy z pomocą! Należą do nich te, które Polacy najczęściej odwiedzają: w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Chorwacji, Czechach, Dani, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Maderze, Majorce, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i na Wyspach Kanaryjskich.
Uważaj, z karty nie skorzystasz będąc w Monaco, San Marino, Watykanie czy na Wyspach Normandzkich i wyspie Man.
Czytaj także: Co obejmuje EKUZ? Czy EKUZ wystarczy na zagraniczny wyjazd?
WYBIERASZ SIĘ W PODRÓŻ ZAGRANICZNĄ? PRZECZYTAJ TAKŻE INNE ARTYKUŁY:
- Karta Euro 26 dla studenta – Ceny i Zniżki. Czy Warto Kupić?
- Przygotowanie auta do podróży – sprawdź, o czym musisz pamiętać!
- Zagubiony bagaż ▷ Jak dostać odszkodowanie od linii lotniczych?
- City break a ubezpieczenie turystyczne. Czy warto kupić polisę wyjeżdżając na weekend?
Kto może wyrobić EKUZ i ile to kosztuje?
Dokument może uzyskać każdy mieszkaniec Polski, który jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego lub ma prawo korzysta ze świadczeń w ramach NFZ. Oznacza to, że z karty mogą korzystać zarówno objęte opieką w ramach pracy, jak i osoby bezrobotne zgłoszone do urzędu pracy, studenci czy emeryci. Co najważniejsze, prawo do ubezpieczenia EKUZ mają także członkowie rodziny osoby ubezpieczonej w NFZ. O jej wydanie możesz starać się niezależnie od powodu, dla którego udajesz się w zagraniczną podróż. Pamiętaj jednak, że nieco inne zasady dotyczą osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy.
Ile kosztuje EKUZ? Usługa ta jest w pełni darmowa i obejmuje każdego, kto ma ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Wystarczy, że złożysz wniosek o europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego – więcej o samych formalnościach przeczytasz poniżej.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Jeśli odprowadzasz składkę zdrowotną do ZUS, masz otwartą drogą do otrzymania EKUZ. O wyrobienie karty musisz zawnioskować do NFZ. Masz na to kilka sposobów: osobiście w oddziale, mailowo, pocztą tradycyjną, za pośrednictwem ePUAP oraz korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Jak wyrobić kartę EKUZ? Podpowiadamy!
Czytaj także: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?
Osobiście w oddziale lub pocztą tradycyjną
Aby złożyć wniosek o EKUZ osobiście, musisz udać się do najbliższego oddziału NFZ lub jego oddziału. Zanim jednak udasz się do placówki, pobierz ze strony dedykowany formularz, wypełnij go i podpisz. Jeśli wolisz uniknąć wizyty, możesz go także przesłać listownie na ten sam adres. Warto zrobić to jednak osobiście, jeśli zależy Ci na czasie. Ile się czeka na EKUZ w placówce? Sprawa jest załatwiana od ręki na miejscu – w przypadku pozostałych opcji musisz zaczekać na swoją kolej.
Za pośrednictwem ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta
Jeśli jedziesz w ramach urlopu wypoczynkowego i nie chcesz drukować wniosków EKUZ, ani zgłaszać się do placówki możesz skorzystać z cyfrowych rozwiązań. Złożysz go zarówno przez profil na ePUAP, jak i przez Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy zalogować się za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub konta bankowego, znaleźć odpowiednią zakładkę i wypełnić dedykowany kwestionariusz.
- Na ePUAP wniosek znajdziesz w zakładce „Zdrowie”.
- Na IKP, wniosek EKUZ znajdziesz w zakładce „Moje konto”.
Na adres mailowy
Uwaga! Na skrzynkę mailową możesz wysłać jedynie wniosek, gdy ubiegasz się o ubezpieczenie w związku z wyjazdem służbowym. W tym wypadku różni się on od pozostałych i powinien zostać przesłany na adres [email protected]. Jak wypełnić wniosek EKUZ? Na stronie NFZ znajdziesz formularz oraz przykładową, wypełnioną wersję.
Karta EKUZ – ile jest ważna?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawana jest na określony czas. Różni się on w zależności od tego, kto ubiega się o opiekę zdrowotną. Może być ważna od 42 dni do nawet 20 lat! W jakich przypadkach i ile jest ważna karta EKUZ?
- 42 dni – dla kobiet po urodzeniu dziecka bez ubezpieczenia, ale mających obywatelstwo i mieszkających na stałe w Polsce
- 90 dni – w przypadku osób, które nie mają ubezpieczenia, ale też nie posiadają odpowiednio wysokich dochodów, czyli pobierających świadczenia z pomocy społecznej
- 2 miesiące – karta EKUZ jest ważna 60 dni, jeżeli jesteś bezrobotnym, ale zarejestrowanym w urzędzie pracy.
- 6 miesięcy – osoby zatrudnione na umowie zlecenie, agencyjnej lub innej o świadczeniu usług oraz kobiety w ciąży.
- 18 miesięcy – na taki czas uzyskują kartę renciści, osoby, którym ubezpieczenie przysługuje ubezpieczenie jako członek rodziny, studenci i uczniowie powyżej 18 lat.
- 3 lata – dla osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz prowadzących działalność gospodarczą i otrzymujące zasiłek.
- 5 lat – emeryci, którzy nie ukończyli 65 lat w przypadku mężczyzn, 60 lat w przypadku kobiet oraz niepełnoletni bez ubezpieczenia NFZ, ale z polskim obywatelstwem
- 20 lat – otrzymujesz emeryturę oraz osiągnięty został wiek emerytalny.
Czy EKUZ zastępuje ubezpieczenie turystyczne?
Przygotowujesz się do zagranicznego wyjazdu. Kartę już dzierżysz w swojej dłoni. Czy w tej sytuacji ubezpieczenie turystyczne okaże się zbędne? Weźmy pod uwagę, że nawet mimo posiadania karty, sam NFZ zaleca wykupienie dodatkowej polisy. Jej zakres jest znacznie szerszy od tego, co gwarantuje EKUZ i często obejmuje więcej zdarzeń.
– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która wydawana jest przez NFZ, pokrywa koszt leczenia nagłych przypadków podczas zagranicznych wyjazdów. Swoim zakresem nie obejmuje jednak np. ratownictwa na stoku. Karta obejmuje jedynie koszt leczenia w placówkach, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem naszego NFZ i robi to na zasadach obowiązujących w danym kraju. W niektórych z nich może to oznaczać konieczność np. częściowej dopłaty do świadczeń. Karta EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów transportu medycznego do kraju, chyba że są niższe niż koszty leczenia na miejscu zdarzenia. Skuteczny, doświadczony agent dostosuje zakres polisy do specyficznej sytuacji i potrzeb klienta – dodaje ekspertka ds. ubezpieczeń Agnieszka Małysz.
Europejska Karta Ubezpieczenia nie pokryje wszystkich kosztów, które poniesiesz podczas leczenia za granicą. Nie obejmie, chociażby transportu powrotnego do kraju, czy kosztów przewozu karetką. Nie jest alternatywą dla ubezpieczenia dla turystów i nie obejmuje też ubezpieczenia podróży czy bagażu. Posiadając ją, możesz jednak wybrać tańszą opcję polisy dodatkowej, która nie będzie uwzględniała świadczeń przez nią gwarantowanych.
Podsumowanie
- EKUZ jest dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych poza granicami kraju w ramach ubezpieczenia NFZ.
- Karta obowiązuje w krajach UE oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.
- Złożenie wniosku jest bezpłatne.
- Kartę EKUZ może dostać każda osoba odprowadzająca składkę zdrowotną do ZUS.
- Świadczenia może uzyskać także osoba, która wyjeżdża w ramach wyjazdu służbowego.
- Ubezpieczenie nie pokrywa wszystkich kosztów poniesionych podczas leczenia za granicą np. transportu powrotnego do kraju czy kosztów przewozu karetką.
- Posługując się kartą EKUZ, pamiętaj o zatrzymaniu opłaconych rachunków za leczenie. Tylko na ich podstawie otrzymasz refundację w Polsce.
- EKUZ nie jest alternatywą dla ubezpieczenia podróżnego.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Jeździsz do pracy za granicę? Wypadki się zdarzają, zresztą nie trzeba wiele, zwykła infekcja może zwalić nas z nóg. Niestety w takim wypadku, nie możesz korzystać ze wsparcia EKUZ. NFZ może żądać zwrotu świadczeń. Co zrobić i kiedy jeszcze EKUZ nie działa?
Wreszcie nadchodzi upragniony urlop! Pakujesz się i wyjeżdżasz snując ambitne plany? Nie zapominaj o ubezpieczeniu turystycznym! Niestety, sam EKUZ to za mało.
Wakacje zaplanowane. Zbliża się termin beztroskiego wypoczynku. Ubezpieczenie turystyczne albo jest albo go nie ma. Czasem nie zaprzątamy sobie nim głowy, bo i po co… Tymczasem doba spędzona w zagranicznym szpitalu może być nawet 12 razy droższa od nocy w najbardziej luksusowym hotelu – wynika z obliczeń finder.com. Ile kosztuje pobyt w zagranicznym szpitalu? Jaki jest to koszt względem ubezpieczenia turystycznego?
Ubezpieczenie kosztów leczenia to nie tylko polisa dla podróżujących. Warto rozważyć jej zakup, ponieważ zapewnia ochronę finansową w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych, zwłaszcza w placówkach prywatnych, gdzie koszty mogą być bardzo wysokie. W tym artykule omówimy, czym jest ubezpieczenie KL, co obejmuje i dlaczego warto je mieć.
Dla większości Polaków wakacje już się skończyły, można więc zacząć podsumowywać tegoroczne lato. Gdzie najchętniej Polacy podróżowali? Jakie wycieczki wybierali najczęściej? Czy byli przezorni i pomyśleli o ubezpieczeniu?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.