Ubezpieczenie turystyczne do Turcji: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie do Turcji

Ubezpieczenie do Turcji – kwestia tak oczywista, że często w ogóle się nad nią nie zastanawiamy. Planując wakacje na Riwierze Tureckiej udajemy się do biura podróży, decydujemy na konkretną ofertę i już możemy pakować walizki. Ubezpieczenie dostajemy w pakiecie. Ale uwaga – ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro może okazać się niewystarczające. Jak wybrać ubezpieczenie do Turcji i na co zwrócić uwagę?

Turcja od wielu lat pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Jak wynika z naszego raportu, w 2018 roku kraj nad Bosforem, plasując się na 3. miejscu najpopularniejszych destynacji wakacyjnych, ustąpił pierwszeństwa jedynie Grecji i Bułgarii. A jak wygląda to w 2019 roku? Polacy coraz bardziej przekonują się do Turcji i aktualnie kraj półksiężyca plasuje się na pierwszym miejscu. Zaraz za Turcją na podium znalazły się właśnie greckie wyspy, a za nimi tradycyjnie Bułgaria. A czy w całej tej wakacyjnej sielance pamiętamy o swoim bezpieczeństwie? Wydawać by się mogło, że nie musimy, ponieważ to na biurze podróży spoczywa obowiązek ubezpieczenia swoich klientów wyjeżdżających za granicę. A jednak…

Ubezpieczenie do Turcji: czy polisa z biura wystarczy?

W świetle prawa każdy touroperator ma obowiązek objąć swojego klienta ubezpieczeniem turystycznym w zakresie kosztów leczenia i ubezpieczeniem NNW. Ponieważ to samo prawo nie definiuje jednak jak wysokie powinny być sumy ubezpieczenia, często polisa turystyczna z biura podróży ma bardzo okrojoną wersję i nie posiada żadnych rozszerzeń. Niskie sumy ubezpieczenia nie gwarantują też, że w razie problemów zdrowotnych, za leczenie nie będziemy musieli dopłacić z własnej kieszeni. Jako odpowiedzialni i świadomi turyści powinniśmy oczywiście zastanowić się nad ewentualnym rozszerzeniem zakresu ubezpieczenia. Powinny pamiętać o tym szczególnie osoby, które zmagają się z chorobami przewlekłymi, bo tych podstawowe ubezpieczenie turystyczne oferowane przez biuro zazwyczaj nie obejmuje. Pamiętajmy też, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, więc na jej terenie nie jest honorowana karta EKUZ.

Co powinno zawierać ubezpieczenie do Turcji?

Wczasy w Turcji wykupione. Lista rzeczy na wakacje zrobiona. Plany wakacyjne poczynione. I to właśnie od tych ostatnich w dużej mierze powinniśmy uzależnić kwestię ubezpieczenia turystycznego. Nieco inne ubezpieczenie do Turcji będą potrzebowały osoby, które planują spędzać całe dnie przy hotelowym basenie, inne – turyści, którzy chcą spędzić ten urlop aktywnie. Masz w planach nurkowanie? A może rafting? Chcesz podziwiać riwierę z lotu ptaka i przetestować swoją odwagą na paralotni? W takiej sytuacji powinieneś zadbać o ubezpieczenie do Turcji rozszerzone o ochronę podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Dobre ubezpieczenie do Turcji powinno zawierać przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, które zagwarantuje nam na przykład transport medyczny, transport zwłok czy chociażby zakup leków.

Warto wiedzieć, że opieka medyczna w Turcji nie należy do najtańszych. Koszt wizyty u lekarza ogólnego może wahać się od 200 nawet do 2000 zł. Ale czy mając podstawowe ubezpieczenie do Turcji oferowane przez biuro podróży możemy czuć się bezpiecznie? O ile w przypadku zwykłego zatrucia pokarmowego, możemy być spokojni o pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela, o tyle w poważniejszych przypadkach najniższa suma ubezpieczenia może być niewystarczająca.

Przydatne może okazać się także ubezpieczenie NNW. Spokojniejsi będą Ci, którzy zdecydują się także na ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. To z kolei uchroni nas przed rujnującymi rachunkami w przypadku wyrządzenia szkody na osobie trzeciej, a o to na wakacjach nie trudno. Ci bardziej przezorni mogą rozważyć także ubezpieczenie bagażu.

Ile kosztuje ubezpieczenie do Turcji?

Cena ubezpieczenia do Turcji uzależniona będzie od czasu jego trwania, a przede wszystkim od zakresu. Najtańsze ubezpieczenie do Turcji dla osoby planującej 7-dniowy wypoczynek to koszt rzędu 40 zł. W tym mamy zagwarantowane koszty leczenia wynoszące 200 tys. zł, koszty ratownictwa, ubezpieczenie NNW oraz OC. Warto jednak rozważyć opcję wyższych kosztów leczenia. Przy limicie 300 tys. zł za ubezpieczenie do Turcji zapłacimy około 30-40 złotych więcej. A co z osobami planującymi aktywny wypoczynek? Te, za ubezpieczenia będą musiały zapłacić średnio 30 zł więcej.

Wybierasz się do Turcji? Na to musisz zwrócić uwagę!

Turcja jest krajem położonym na styku dwóch kontynentów. Znaczna część kraju półksiężyca położona jest na terenie Azji, a niewielki jego skrawek (około 3%) znajduje się w Europie. To, o czym turyści często zapominają wybierając ubezpieczenie do Turcji to fakt, że powinno ono obejmować dwa kontynenty.

    Zanim więc wybierzesz się w podróż do kraju minaretów i rozpoczniesz wycieczkę krajoznawczą, zwróć uwagę, czy Twoja polisa obejmuje także azjatycką część.

Czy w Turcji jest bezpiecznie? Ubezpieczenie od aktu terroru

18 lipca 2018 roku przestał obowiązywać trwający w Turcji od 2016 roku stan wyjątkowy. Nadal, jedną z głównych obaw osób planujących podróż do Turcji jest kwestia zamieszek i zamachów terrorystycznych. Pamiętajmy, że te zazwyczaj ujęte są w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Czy możemy w jakiś sposób zabezpieczyć się na wypadek zamachu terrorystycznego? Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają do zaoferowania klauzulę nieoczekiwanego aktu terroru. Ale uwaga – zadziała ona tylko na terenie kraju, w którym w ostatnim czasie nie zdarzały się zamachy terrorystyczne. Dodatkowo pamiętajmy, że spod ochrony wyłączone są kraje, przed podróżami do których oficjalnie ostrzegało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W przypadku Turcji ostatnia aktualizacja pochodzi z 29 sierpnia 2018 roku i odradza podróże na tereny przy granicy z Syrią i Irakiem oraz radzi zachowanie szczególnej ostrożności w popularnych regionach turystycznych.

https://punkta.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ubezpieczenie-turystyczne-kiedy-sie-przyda/

 

Podsumowanie

  1. W świetle prawa każdy touroperator ma obowiązek objąć swojego klienta ubezpieczeniem turystycznym w zakresie kosztów leczenia i ubezpieczeniem NNW.
  2. Ubezpieczenia gwarantowane przez biura podróży mają bardzo okrojone wersje i pozbawione są rozszerzeń. Ochrona taka może okazać się niewystarczająca.
  3. Wybierając ubezpieczenie do Turcji warto zadbać o wysokie sumy ubezpieczenia KL, NNW, assistance czy ubezpieczenie OC. Aktywni turyści powinni pomyśleć o rozszerzeniu ochrony o sporty wysokiego ryzyka.
  4. Klauzula nieoczekiwanego aktu terroru nie zadziała w krajach, przed podróżami do których oficjalnie ostrzegało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments