Ubezpieczenie podróżne: co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie podróżne

Dla większości Polaków wakacje już się skończyły, można więc zacząć podsumowywać tegoroczne lato. Gdzie najchętniej Polacy podróżowali? Jakie wycieczki wybierali najczęściej? Czy byli przezorni i pomyśleli o ubezpieczeniu?

Według badania serwisu Prezentmarzeń „Wakacyjne zwyczaje Polaków” w tym roku 67% ankietowanych deklarowało wypoczynek w Polsce. Co piąty pytany wybierał się za granicę, a 12% badanych miało w planach wakacje zarówno w kraju, jak i poza nim. Polska Izba Turystyki podaje, że tegoroczne najpopularniejsze kierunki zagraniczne, w które udawali się Polacy z biurami podróży, to Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja i Egipt. Wśród krajów, do których Polacy jeżdżą bez pośrednictwa biur turystycznych, najczęściej wybierane były Chorwacja, Włochy i Hiszpania.

Coraz więcej Polaków jest świadomych różnego rodzaju ryzyka na wyjeździe, które nawet w postaci niegroźnego, ale uciążliwego zachorowania może popsuć wyjazd i nadwyrężyć budżet. Stąd rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami podróżnymi, które można dopasować do swoich oczekiwań, rodzaju wypoczynku, kraju, do którego się udajemy.

Co to jest ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne jest polisą dającą nam ochronę podczas podróży i pobytu na wyjeździe. Można wykupić je zarówno z okazji wakacji w kraju, jak i na okoliczność wyjazdu za granicę. Jak wybrać ubezpieczenie podróżne? Warto dobrać je do naszych oczekiwań i rodzaju podróży, w jaką się udajemy. Jeśli wyjeżdżamy z biurem podróży, ubezpieczenie podróżne kupujemy razem z wycieczką. Wówczas warto upewnić się co do zakresu takiego ubezpieczenia, bo nie zawsze daje ono oczekiwaną ochronę, a suma ubezpieczenia może nas rozczarować. Jeżeli zakres bądź suma ubezpieczenia proponowana przez biuro podróży nie będzie dla nas satysfakcjonująca, ubezpieczenie możemy wykupić we własnym zakresie.  

Z czego składa się ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie podróżne (turystyczne) składa się z pakietu kilku rodzajów ochrony. W jego skład wchodzi zwykle ubezpieczenie kosztów leczenia (KL), następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), assistance (pomocy w podróży), bagażu podróżnego, OC. Dodatkowo do zakresu ubezpieczenia można włączyć sprzęt sportowy, sporty ekstremalne, rezygnację z wyjazdu, a nawet mienie, które zostawiamy w domu na czas podróży. Koszt takiej polisy zależy od liczby dni obowiązywania, naszej destynacji (zazwyczaj możemy wybrać Europę lub świat) i zakresu ubezpieczenia. Zwykle jest to kilka – kilkanaście zł za dzień.

Najważniejszymi składnikami są ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance, czyli pomoc w trudnych sytuacjach. Zawsze trzeba sprawdzać kwotę, na jaką opiewa polisa. Zwykle różnica w cenie między wariantami ubezpieczenia  nie jest wysoka, a wraz z ceną zmienia się zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela i suma ubezpieczenia. Liczby pokazują, że Polacy coraz częściej myślą o takim ubezpieczeniu i korzystają z niego również na wakacjach w kraju.

Jak korzystamy z ubezpieczenia podróżnego?

Jak wskazuje raport Mondial Assistance z września 2017 roku, aż 73% Polaków wybierających się za granicę było zainteresowanych wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.

Dodatkowym elementem takiego ubezpieczenia może być assistance, z którego w razie potrzeby chętnie korzystamy. W raporcie MA pokazano, w jaki sposób najczęściej. Podczas tegorocznych wakacji najwięcej zgłoszeń dotyczyło wizyty u lekarza (81% zgłoszeń za granicą, 60% w Polsce), a następnie wypadku (17% za granicą, 35% w Polsce). Korzystano także z możliwości wykupienia leków w ramach polisy (55% za granicą, 11% w Polsce).

Najpopularniejszymi krajami, w których Polacy skorzystali z usług assistance medycznego, były w tym roku Grecja (24%), Bułgaria (11%) i Chorwacja (10%). Mondial Assistance podaje, że najwyższą kwotą, jaką przeznaczono w roku 2017 w ramach świadczenia z tytułu kosztów leczenia zagranicą było niemal 300 tys. zł (leczenie zapalenia płuc w Stanach Zjednoczonych).

EKUZ zamiast ubezpieczenia turystycznego?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może otrzymać każdy ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Zapewnia ona świadczenia w zakresie niezbędnym z medycznego punktu widzenia, w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Szwajcarii. Niektóre koszty leczenia, leków czy ratownictwa trzeba pokryć samemu i dopiero po powrocie do kraju można ewentualnie ubiegać się o ich zwrot.

W 2015 roku wydano 2,6 mln kart EKUZ, w 2016 roku było to 2,9 mln kart, a do początku września 2017 roku niemal 3,6 mln.

Przykładowe koszty standardowej opieki medycznej za granicą z kartą EKUZ
Przykładowe koszty standardowej opieki medycznej za granicą z kartą EKUZ

EKUZ obowiązuje w następujących krajach Europy:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Jeśli udajemy się do któregoś z tych krajów, nie zaszkodzi wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, niezależnie od innych wykupionych rodzajów ubezpieczenia. To nic nie kosztuje.

Przeczytaj także:

EKUZ to za mało. W podróż zabieraj ubezpieczenie turystyczne

8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

Czy trzeba mieć ubezpieczenie podróżne?

Nie ma obowiązku wykupywania takiego ubezpieczenia Jednak takie ubezpieczenie po prostu wypada mieć. W razie nieprzewidzianej choroby czy poważniejszej sytuacji, takiej jak wypadek, koszty pomocy lekarskiej i wszystkie inne związane np. z transportem mogą nas niemile zaskoczyć.

Podstawą jest dobrze dopasowane ubezpieczenie (np. z dodatkowym pakietem dla sportowców albo osób przewlekle chorych).

Jeśli myślisz już o zimowym wyjeździe w Alpy, pamiętaj o wysokich kosztach ratownictwa górskiego czy transportu medycznego za granicą. EKUZ ich nie pokrywa. Choć nie lubimy myśleć o nieprzyjemnych sytuacjach, są one częścią naszego życia. Odpowiednio przygotowani łatwiej stawimy im czoła.

Sprawdź ubezpieczenia turystyczne w Punkta!

Podsumowanie

  1. Coraz więcej Polaków myśli o ubezpieczeniu turystycznym, kiedy wybiera się na wakacje.
  2. W skład ubezpieczenia turystycznego wchodzi nie tylko pokrycie kosztów leczenia za granicą, ale także pomoc assistance, NNW czy ubezpieczenie bagażu.
  3. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia tylko podstawową pomoc lekarską, dlatego oprócz niej warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu turystycznym.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments