Ubezpieczenie turystyczne - bezgotówkowa realizacja świadczeń - nie wszędzie możliwa - sprawdź przed kupnem polisy!

Aktualizacja:
ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne może być pomocne w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku podczas urlopu. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym kraju można skorzystać z bezgotówkowej realizacji świadczeń i nie każde towarzystwo taką opcję dopuszcza!

baner w treści – stały - 1

Przed wyjazdem na wypoczynek za granicę – nieważne czy będziemy spędzać go leniwie czy aktywnie – powinniśmy kupić ubezpieczenie turystyczne. O tym co warto o nim wiedzieć pisaliśmy w artykule „Ubezpieczenie podróżne: co warto wiedzieć?” . Z kolei w tekście „8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!”  podpowiadaliśmy o co trzeba zapytać przed wybraniem ubezpieczenia. Teraz sprawdzimy, w jakich krajach nie będziemy mogli rozliczyć się z lekarzem czy szpitalem bezgotówkowo.

Gdzie nie będzie możliwa bezgotówkowa realizacja świadczeń?

Z informacji jakie uzyskaliśmy z UNIQA  wynika, że wśród krajów, w których operator assistance może mieć trudności z bezgotówkową realizacją świadczeń można wymienić m.in. Francję czy kraje Beneluksu. Trudności zdarzają się też w krajach skandynawskich.

Jak wygląda to w praktyce?

  • we Francji osoba korzystająca z pomocy ambulatoryjnej lub kupująca lekarstwa opłaca pełne koszty z własnej kieszeni a następnie otrzymuje zwrot części poniesionych wydatków z lokalnej kasy chorych (Caisse Primaire D’Assurance Maladie). Kwota zwracana przez kasę to ok. 70 proc. ceny ustalonej w cenniku kasy (wg niego porada lekarza ogólnego kosztuje 20 EUR, a lekarza specjalisty – 27 EUR). W przypadku leczenia szpitalnego kasa opłaca 80 proc. (a w niektórych przypadkach nawet 100 proc.) kosztów leczenia. Szpitalowi trzeba zapłacić zatem 20 proc. kosztów lub dzienną zryczałtowaną opłatę za pobyt w szpitalu (15 EUR). Koszty transportu sanitarnego na terenie Francji zwracane są w 65 proc. a koszty transportu powrotnego do Polski pokrywa w całości pacjent
  • w Belgii, podobnie jak we Francji, za leczenie ambulatoryjne płacimy w całości z własnej kieszeni a następnie – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez świadczeniodawcę – ubiegamy się o zwrot części poniesionych kosztów. Za porady lekarskie i leczenie stomatologiczne kasa chorych zwraca koszty pomniejszone o udział własny chorego, który wynosi od 25 do 40 proc. Kasa finansuje większość kosztów leczenia szpitalnego. Z własnych środków trzeba opłacić ryczałt za przyjęcie do szpitala, opłatę za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz dzienną opłatę za leki stosowane w czasie hospitalizacji. Pacjent płaci także całość kosztów (nie są one zwracane) za transport sanitarny na terenie Belgii (za wyjątkiem wezwania karetki do wypadku przy pracy
  • w Szwecji koszt porady lekarza ogólnego lub lekarza specjalisty jest uzależniony od stawki, której wysokość jest inna w każdym hrabstwie. Za poradę ambulatoryjną w szpitalu trzeba zapłacić zryczałtowaną opłatę, natomiast za pobyt w szpitalu – stawkę dzienną.

Problem zdrowotny za granicą –  jak postępować?

Jeśli zostaliśmy poinformowani, że część lub całość kosztów porady lekarskiej czy hospitalizacji będziemy z własnej kieszeni a mamy wykupione ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy zgłosić na numer alarmowy zajście zdarzenia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel podejmie decyzję o zwrocie poniesionych kosztów podejmuje na podstawie dokumentacji medycznej poświadczającej wystąpienie choroby lub wypadku oraz przesłanych mu rachunków przesłanych. Dokumentację oraz rachunki można przekazać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Refundacja poniesionych kosztów zostanie dokonana na wskazany rachunek bankowy lub przekazem.

Kiedy klient decyduje się na zakup polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd, wybiera sumę ubezpieczenia – maksymalną kwotę, do której wysokości w razie choroby ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia. W przypadku choroby każdy dzień kuracji w zagranicznej placówce medycznej generuje nowe koszty i niekiedy mogą one przewyższyć sumę ubezpieczenia. Wówczas klient będzie musiał pokryć pozostałą ich część z własnej kieszeni – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU SA i dodaje, że – w takich przypadkach  ubezpieczony może zwrócić się do placówki medycznej z prośbą o rozłożenie na raty kosztów leczenia, którymi został obciążony. Wiele szpitali zgadza się na takie rozwiązanie. W razie obciążenia turysty dużą kwotą może on ubiegać się o jej częściowe lub całościowe umorzenie. Niektóre placówki akceptują taką propozycję, kiedy prywatne ubezpieczenie turystyczne pokryło większą część wysokich kosztów leczenia.

Czytaj także: 8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

Pomóc może też EKUZ

Trzeba też pamiętać o tym, że w krajach należących do Unii Europejskiej/EFTA możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak podkreśla Anna Jaczewska, Menadżer Operacyjny odpowiedzialny za zespół medical i travel w Europ Assistance Polska:

Wyjeżdżając do krajów europejskich dobrym rozwiązaniem jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego tzw. EKUZ. Jeżeli posiadamy prywatne ubezpieczenie i wskazaną kartę, to koszty leczenia mogą zostać podzielone. Część kosztów możemy pokryć z polisy prywatnej, a pozostałą kwotę placówka, w której klient będzie hospitalizowany, będzie mogła rozliczyć z EKUZ.

Nie w każdym kraju możemy rozliczyć się bezgotówkowo z lekarzem czy ze szpitalem. W niektórych przypadkach część kosztów porady czy hospitalizacji trzeba pokryć z własnej kieszeni. Warto jednak mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne, a w przypadku podróżowania po krajach UE/EFTA, także kartę EKUZ.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do USA

Podsumowanie

  1. Wyjeżdżasz za granicę? Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie turystyczne!
  2. Przyda się również karta EKUZ - która gwarantuje prawo do niektórych świadczeń na terenie Unii Europejskiej
  3. Jeśli zdarzy Ci się szkoda, koniecznie zgłoś to ubezpieczycielowi -  pomoże Ci on za pomocą swojej infolinii lub centrum likwidacji szkód
  4. Może się zdarzyć, że nie wszędzie będzie możliwa realizacja świadczeń bezgotówkowych i część kosztów będzie trzeba wyłożyć z własnej kieszeni.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej