Ubezpieczenie turystyczne - bezgotówkowa realizacja świadczeń - nie wszędzie możliwa - sprawdź przed kupnem polisy!

Aktualizacja:
ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie turystyczne może być pomocne w przypadku nagłego zachorowania czy wypadku podczas urlopu. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym kraju można skorzystać z bezgotówkowej realizacji świadczeń i nie każde towarzystwo taką opcję dopuszcza!

Przed wyjazdem na wypoczynek za granicę – nieważne czy będziemy spędzać go leniwie czy aktywnie – powinniśmy kupić ubezpieczenie turystyczne. O tym co warto o nim wiedzieć pisaliśmy w artykule „Ubezpieczenie podróżne: co warto wiedzieć?” . Z kolei w tekście „8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!”  podpowiadaliśmy o co trzeba zapytać przed wybraniem ubezpieczenia. Teraz sprawdzimy, w jakich krajach nie będziemy mogli rozliczyć się z lekarzem czy szpitalem bezgotówkowo.

Gdzie nie będzie możliwa bezgotówkowa realizacja świadczeń?

Z informacji jakie uzyskaliśmy z UNIQA  wynika, że wśród krajów, w których operator assistance może mieć trudności z bezgotówkową realizacją świadczeń można wymienić m.in. Francję czy kraje Beneluksu. Trudności zdarzają się też w krajach skandynawskich.

Jak wygląda to w praktyce?

  • we Francji osoba korzystająca z pomocy ambulatoryjnej lub kupująca lekarstwa opłaca pełne koszty z własnej kieszeni a następnie otrzymuje zwrot części poniesionych wydatków z lokalnej kasy chorych (Caisse Primaire D’Assurance Maladie). Kwota zwracana przez kasę to ok. 70 proc. ceny ustalonej w cenniku kasy (wg niego porada lekarza ogólnego kosztuje 20 EUR, a lekarza specjalisty – 27 EUR). W przypadku leczenia szpitalnego kasa opłaca 80 proc. (a w niektórych przypadkach nawet 100 proc.) kosztów leczenia. Szpitalowi trzeba zapłacić zatem 20 proc. kosztów lub dzienną zryczałtowaną opłatę za pobyt w szpitalu (15 EUR). Koszty transportu sanitarnego na terenie Francji zwracane są w 65 proc. a koszty transportu powrotnego do Polski pokrywa w całości pacjent
  • w Belgii, podobnie jak we Francji, za leczenie ambulatoryjne płacimy w całości z własnej kieszeni a następnie – na podstawie zaświadczenia wystawionego przez świadczeniodawcę – ubiegamy się o zwrot części poniesionych kosztów. Za porady lekarskie i leczenie stomatologiczne kasa chorych zwraca koszty pomniejszone o udział własny chorego, który wynosi od 25 do 40 proc. Kasa finansuje większość kosztów leczenia szpitalnego. Z własnych środków trzeba opłacić ryczałt za przyjęcie do szpitala, opłatę za każdy dzień pobytu w szpitalu oraz dzienną opłatę za leki stosowane w czasie hospitalizacji. Pacjent płaci także całość kosztów (nie są one zwracane) za transport sanitarny na terenie Belgii (za wyjątkiem wezwania karetki do wypadku przy pracy
  • w Szwecji koszt porady lekarza ogólnego lub lekarza specjalisty jest uzależniony od stawki, której wysokość jest inna w każdym hrabstwie. Za poradę ambulatoryjną w szpitalu trzeba zapłacić zryczałtowaną opłatę, natomiast za pobyt w szpitalu – stawkę dzienną.

Problem zdrowotny za granicą –  jak postępować?

Jeśli zostaliśmy poinformowani, że część lub całość kosztów porady lekarskiej czy hospitalizacji będziemy z własnej kieszeni a mamy wykupione ubezpieczenie turystyczne, powinniśmy zgłosić na numer alarmowy zajście zdarzenia. W takiej sytuacji ubezpieczyciel podejmie decyzję o zwrocie poniesionych kosztów podejmuje na podstawie dokumentacji medycznej poświadczającej wystąpienie choroby lub wypadku oraz przesłanych mu rachunków przesłanych. Dokumentację oraz rachunki można przekazać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Refundacja poniesionych kosztów zostanie dokonana na wskazany rachunek bankowy lub przekazem.

Kiedy klient decyduje się na zakup polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd, wybiera sumę ubezpieczenia – maksymalną kwotę, do której wysokości w razie choroby ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia. W przypadku choroby każdy dzień kuracji w zagranicznej placówce medycznej generuje nowe koszty i niekiedy mogą one przewyższyć sumę ubezpieczenia. Wówczas klient będzie musiał pokryć pozostałą ich część z własnej kieszeni – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali TU SA i dodaje, że – w takich przypadkach  ubezpieczony może zwrócić się do placówki medycznej z prośbą o rozłożenie na raty kosztów leczenia, którymi został obciążony. Wiele szpitali zgadza się na takie rozwiązanie. W razie obciążenia turysty dużą kwotą może on ubiegać się o jej częściowe lub całościowe umorzenie. Niektóre placówki akceptują taką propozycję, kiedy prywatne ubezpieczenie turystyczne pokryło większą część wysokich kosztów leczenia.

Czytaj także: 8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

Pomóc może też EKUZ

Trzeba też pamiętać o tym, że w krajach należących do Unii Europejskiej/EFTA możemy korzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jak podkreśla Anna Jaczewska, Menadżer Operacyjny odpowiedzialny za zespół medical i travel w Europ Assistance Polska:

Wyjeżdżając do krajów europejskich dobrym rozwiązaniem jest europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego tzw. EKUZ. Jeżeli posiadamy prywatne ubezpieczenie i wskazaną kartę, to koszty leczenia mogą zostać podzielone. Część kosztów możemy pokryć z polisy prywatnej, a pozostałą kwotę placówka, w której klient będzie hospitalizowany, będzie mogła rozliczyć z EKUZ.

Nie w każdym kraju możemy rozliczyć się bezgotówkowo z lekarzem czy ze szpitalem. W niektórych przypadkach część kosztów porady czy hospitalizacji trzeba pokryć z własnej kieszeni. Warto jednak mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne, a w przypadku podróżowania po krajach UE/EFTA, także kartę EKUZ.

Czytaj także: Ubezpieczenie turystyczne do USA

Podsumowanie

  1. Wyjeżdżasz za granicę? Koniecznie zadbaj o ubezpieczenie turystyczne!
  2. Przyda się również karta EKUZ - która gwarantuje prawo do niektórych świadczeń na terenie Unii Europejskiej
  3. Jeśli zdarzy Ci się szkoda, koniecznie zgłoś to ubezpieczycielowi -  pomoże Ci on za pomocą swojej infolinii lub centrum likwidacji szkód
  4. Może się zdarzyć, że nie wszędzie będzie możliwa realizacja świadczeń bezgotówkowych i część kosztów będzie trzeba wyłożyć z własnej kieszeni.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej
2024.09.23
Hejt w Internecie – czy można się ubezpieczyć na wypadek cyberprzemocy?

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej