Udany wyjazd na własną rękę - o czym MUSISZ pamiętać?

Aktualizacja:
Wyjazd na własną rękę

Nie znosisz zorganizowanych wycieczek i wyjazdów do komercyjnych kurortów? Świetnie Cię rozumiemy! Organizując wyjazd na własną rękę musisz pamiętać o kilku sprawach. Bądź przezorny!

Samolot zarezerwowany, bilety kupione, hotel też jest. Pozostało spakować walizkę i cieszyć się z wakacji! Mogą być fantastyczne, ale pamiętaj, że na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe tym bardziej musisz zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo, zależy tylko od Ciebie! Tour operatorzy posiadają ubezpieczenia, Ty organizując wyjazd na własną rękę, ponosisz całe ryzyko. O czym trzeba pamiętać?

Powiedz: sprawdzam!

Zanim wybierzesz przewoźnika, hotel, organizatora kursu nurkowania czy firmę, od której wynajmiesz samochód sprawdź opinie i rekomendacje w Internecie, np. na TripAdvisor. Dziś bardzo trudno jest pozostać anonimowym. Jeśli hotel, firma nie wywiązują się należycie ze swoich obowiązków, na pewno znajdziesz takie informacje. Jeśli nie możesz znaleźć żadnej wzmianki o miejscu, do którego się wybierasz, bo jest np. zupełnie nowe, ostrożnie obchodź się ze swoimi danymi osobowymi oraz środkami płatniczymi.

W wielu miejscach przy rezerwacji nie jest wymagana opłata z góry, można uiścić ją na miejscu. Pamiętaj, że udostępniając dane swojej karty kredytowej możesz być jednak obciążony kosztami rezygnacji, czy opłatą za cały pobyt, jeśli nie zjawisz się w określonym terminie.

Sprawdzając oferty, podpisując umowy, uważnie je czytaj. Bywa, że widnieją w nich wysokie kary umowne, np. za uszkodzenie lusterek w wypożyczonym aucie. Jeśli masz wątpliwości, pytaj sprzedawcę i nie zgadzaj się na warunki, które brzmią podejrzanie.

Finanse na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe

Czy zabierać kartę, czy gotówkę? Skorzystać z kantoru, czy wypłacić walutę kraju, do którego się wybierasz z bankomatu? To zależy.

Jeśli jedziesz do kraju, w którym bez problemu znajdziesz bankomaty, do dużej aglomeracji miejskiej, a do tego za hotel i pobyt płacisz przelewem lub on line, nie zabieraj ze sobą dużo gotówki. Wiąże się z nią największe ryzyko. Torebka, plecak czy walizka, to łatwy łup dla złodzieja.

Aby wypłacić gotówkę z karty złodziej potrzebuje PIN. Jeśli go nie zna, a Ty szybko zauważysz stratę i zgłosisz ją pod numerem (+48) 828 828 828 stracisz tylko kawałek plastiku.

Jeśli na miejscu potrzebujesz wypłacić gotówkę, korzystaj z bankomatów w oddziałach banków, mniej chętnie na stacjach klejowych, lotniskach czy przy obleganych atrakcjach turystycznych. Wypłacaj niewielkie kwoty. Złodzieje często obserwują bankomaty i w tłumie okradają osoby, które chwilę wcześniej podjęły pieniądze.

Przed wyjazdem sprawdź taryfę opłat i prowizji w swoim banku, na wszelki wypadek miej też drugą kartę, którą zostawisz w bezpiecznym miejscu, np. hotelowym sejfie, razem z kopią dokumentów.

Zdrowie na samodzielnie zorganizowanym wyjeździe

Pamiętaj, że wyjeżdżając na urlop, nie sposób przewidzieć wszystkich zdarzeń i nieprzyjemnych okoliczności. Jedną z nich może być choroba. Nawet zwykłe zatrucie, czy stłuczenie może być niebezpieczne.

W krajach Unii Europejskiej możesz korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego w ramach EKUZ. Niestety, nie jest ono 100 procentową gwarancją uzyskania bezkosztowej pomocy. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Jeśli chcesz być pewien, że Twoje zdrowie i życie jest właściwie chronione, musisz pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Dobrze skonstruowane pakiety powinny zawierać, poza kosztami leczenia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy euro:

  • ubezpieczenie od rezygnacji z imprezy turystycznej,
  • ochronę podczas amatorskiego uprawiania sportów,
  • odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
  • pomoc przy opóźnieniu lotu, zagubieniu bagaży, czy w razie nagłego zdarzenia, np. napaści czy kradzieży.

Z nimi żadne niespodziewane okoliczności nie będą Ci straszne! Zadzwoń do naszego doradcy, który podpowie Ci, gdzie i jak wybrać najlepszą polisę podróżną: 22 490 90 00. A jeśli Ci wygodniej, napisz do nas maila: kontakt@mfind.pl

Odpowiemy jak najszybciej!

Udanego wypoczynku!

 

 

Podsumowanie

  • Wyjazd na własną rękę, to wyjazd na własne ryzyko. Ty jesteś odpowiedzialny za powodzenie wyprawy.
  • Wszystko dokładnie sprawdzaj, czytaj opinie o hotelach w Internecie. Nie ufaj miejscom, na których temat nic nie znajdujesz.
  • Nie bierz całej gotówki, nie wypłacaj dużych kwot z bankomatów, chroń się przed kradzieżą.
  • Zadbaj o dobre ubezpieczenie podróżne!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments