Ubezpieczenie a NFZ - sprawdź, zanim policzą Ci za leczenie!

Aktualizacja:
Ubezpieczenie a NFZ. Fot. Pio Si

Nie jesteś pewien, czy dalej posiadasz ubezpieczenie, a nie chcesz narazić się na nieprzyjemną sytuację u lekarza lub w szpitalu? Zadajesz sobie pytanie jak sprawdzić czy mam ubezpieczenie NFZ? W takim razie dobrze trafiłeś! Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ można łatwo sprawdzić, wystarczy tylko wiedzieć jak, by uniknąć zbędnych kosztów!

Sprawdzanie ubezpieczenia eWUŚ?

Czym jest eWUŚ? Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (w skrócie eWUŚ), bo tak brzmi pełna nazwa tego systemu, to nic innego jak platforma, dzięki której lekarz lub pielęgniarka mogą w kilka sekund sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni. System ten został wprowadzony w celu ułatwienia weryfikacji świadczeń. Przy jednoczesnym zniesieniu obowiązku posiadania książeczki ubezpieczeniowej.

Żeby sprawdzić to, czy jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy, że lekarz lub pielęgniarka wpisze PESEL do bazy. System weryfikuje nasz PESEL z informacjami z ZUSu i NFZ i wyświetla jedną z dwóch informacji: zielona (ubezpieczony) lub czerwona (nieubezpieczony).

W drugim przypadku nie musimy się od razu obawiać tego, że dostaniemy rachunek. Jeśli jesteśmy zatrudnieniu w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o pracę, wystarczy zgłosić się do swojego przełożonego i wyjaśnić tę sprawę. W chwili, gdy obowiązuje nas inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie ze szkoły, uczelni, posiadamy rentę lub emeryturę), wówczas należy zgłosić się do oddziału ZUS lub NFZ ze stosownymi dokumentami potwierdzającymi nasze prawo do ochrony ubezpieczeniowej.

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne online?

Oczywiście, w celu weryfikacji statusu ubezpieczenia zdrowotnego nie musimy się specjalnie udawać do przychodni lub szpitala. Zatem jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne? Jest łatwiejszy sposób – wystarczy sprawdzić to w ZUSie. Bez obaw, wcale nie musimy odwiedzać oddziału osobiście. Sprawdzanie ubezpieczenia NFZ online – instrukacjaWystarczy założyć konto na stronie ZUSu (lub posiadać profil zaufany ePUAP) i się na nie zalogować. Następnie wybieramy zakładkę „Ubezpieczony” widoczną u góry strony. Klikamy w „Ubezpieczenia i płatnicy” i gotowe. W sytuacji, gdy pole jest puste, są dwie możliwości.

  • Pierwsza: pracodawca (lub inny podmiot, który jest płatnikiem składek) nie zgłosił nas w określonym terminie do ZUSu, przez co zostaniemy objęci ochroną dopiero od następnego miesiąca.
  • Druga: nasze ubezpieczenie wygasło.

Istnieje także trzeci wariant, polegający na tym, iż dane w systemie nie zostały uaktualnione. Warto to wtedy wyjaśnić z płatnikiem składek i bezpośrednio z urzędnikiem w ZUSie.

W sytuacji, gdy okaże się, że nasz pracodawca (szkoła, uczelnia, opiekun, rodzic, etc.) nie opłacił naszych składek, zawsze możemy skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ. Trzeba się jednak liczyć z kosztami i zanim podejmie się decyzję. Dobrze jest sprawdzić oferty prywatnych pakietów medycznych.

Zintegrowany Informator Pacjenta – kolejny sposób na sprawdzanie ubezpieczenia zdrowotnego online

Innym sposobem na samodzielne sprawdzenie statusu ubezpieczenia bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem komputera, jest posiadanie konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Dostęp do tej platformy jest nieodpłatny. Aby móc z niej skorzystać, należy wcześniej wypełnić wniosek o wydanie danych dostępowych. Następnie dokument ten można złożyć w Oddziale Wojewódzkim NFZ lub na stronie internetowej zip.nfz.gov.pl. Dane zawarte w platformie ZIP są stale aktualizowane, w oparciu o dane pochodzące z ZUS-u czy KRUS-u.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
7 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
aaa
aaa
5 lat temu

no i gdzie link do Ewusia?

roster
roster
2 lat temu
Reply to  aaa

w ZIP Kolego, czytaj ze zrozumieniem, trza konto zalozyc i miec aktywny profil zaufany, poczytaj wyzej komentarze

Wwwio
Wwwio
4 lat temu

ZUS wymaga potwierdzenia osobiście w oddziale, założonego konta.
W artykule jest napisana nieprawda

roster
roster
2 lat temu
Reply to  Wwwio

Tak, powinno byc napisane bez slowa „lub” – posiadac konto w ePuap.
Ale praktycznie kazdy bank umozliwia zalozenie profilu zaufanego ePuap, bez wychodzenia z domu, potrzebnego do konta w zus, czy do konta w ZIP, co wlasnie zrobilem, wiec co za problem?

Froncek
Froncek
4 lat temu

Ja chciałbym sobie wpisać mój pesel i sprawdzić
mam ubezp. takie i takie od tego pracodawcy
i wszystkie informacje na temat mojego ubezpieczenia
Jak nie choruje to mam zwrot wpłacanych składek , tak jak na zachodzie .
A tu d**a

Azar
Azar
3 lat temu
Reply to  Froncek

A jak zachorujesz na chorobę która będzie kosztować XXXX zł to co? Dodrukujesz sobie kasę na leczenie? A może wtenczas będziesz krzyczał, że to niesprawiedliwe i wszyscy powinni Tobie w kosztownej chorobie pomóc?

Jeremiasz
Jeremiasz
2 lat temu
Reply to  Froncek

Proszę wskaż, który kraj zwraca składki. Jedyne, co jest zwracane, to opłaty za uslugi medyczne w krajach, w ktorych system refunduje poniesione koszty, a nie płaci za nas z góry.