Nie jesteś pewien, czy dalej posiadasz ubezpieczenie, a nie chcesz narazić się na nieprzyjemną sytuację u lekarza lub w szpitalu? Zadajesz sobie pytanie jak sprawdzić czy mam ubezpieczenie NFZ? W takim razie dobrze trafiłeś! Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ można łatwo sprawdzić, wystarczy tylko wiedzieć jak, by uniknąć zbędnych kosztów!
Sprawdzanie ubezpieczenia eWUŚ?
Czym jest eWUŚ? Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (w skrócie eWUŚ), bo tak brzmi pełna nazwa tego systemu, to nic innego jak platforma, dzięki której lekarz lub pielęgniarka mogą w kilka sekund sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni. System ten został wprowadzony w celu ułatwienia weryfikacji świadczeń. Przy jednoczesnym zniesieniu obowiązku posiadania książeczki ubezpieczeniowej.
Żeby sprawdzić to, czy jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy, że lekarz lub pielęgniarka wpisze PESEL do bazy. System weryfikuje nasz PESEL z informacjami z ZUSu i NFZ i wyświetla jedną z dwóch informacji: zielona (ubezpieczony) lub czerwona (nieubezpieczony).
W drugim przypadku nie musimy się od razu obawiać tego, że dostaniemy rachunek. Jeśli jesteśmy zatrudnieniu w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o pracę, wystarczy zgłosić się do swojego przełożonego i wyjaśnić tę sprawę. W chwili, gdy obowiązuje nas inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie ze szkoły, uczelni, posiadamy rentę lub emeryturę), wówczas należy zgłosić się do oddziału ZUS lub NFZ ze stosownymi dokumentami potwierdzającymi nasze prawo do ochrony ubezpieczeniowej.
Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne online?
Oczywiście, w celu weryfikacji statusu ubezpieczenia zdrowotnego nie musimy się specjalnie udawać do przychodni lub szpitala. Zatem jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne? Jest łatwiejszy sposób – wystarczy sprawdzić to w ZUSie. Bez obaw, wcale nie musimy odwiedzać oddziału osobiście. Sprawdzanie ubezpieczenia NFZ online – instrukacja. Wystarczy założyć konto na stronie ZUSu (lub posiadać profil zaufany ePUAP) i się na nie zalogować. Następnie wybieramy zakładkę „Ubezpieczony” widoczną u góry strony. Klikamy w „Ubezpieczenia i płatnicy” i gotowe. W sytuacji, gdy pole jest puste, są dwie możliwości.
- Pierwsza: pracodawca (lub inny podmiot, który jest płatnikiem składek) nie zgłosił nas w określonym terminie do ZUSu, przez co zostaniemy objęci ochroną dopiero od następnego miesiąca.
- Druga: nasze ubezpieczenie wygasło.
Istnieje także trzeci wariant, polegający na tym, iż dane w systemie nie zostały uaktualnione. Warto to wtedy wyjaśnić z płatnikiem składek i bezpośrednio z urzędnikiem w ZUSie.
W sytuacji, gdy okaże się, że nasz pracodawca (szkoła, uczelnia, opiekun, rodzic, etc.) nie opłacił naszych składek, zawsze możemy skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ. Trzeba się jednak liczyć z kosztami i zanim podejmie się decyzję. Dobrze jest sprawdzić oferty prywatnych pakietów medycznych.
Zintegrowany Informator Pacjenta – kolejny sposób na sprawdzanie ubezpieczenia zdrowotnego online
Innym sposobem na samodzielne sprawdzenie statusu ubezpieczenia bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem komputera, jest posiadanie konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Dostęp do tej platformy jest nieodpłatny. Aby móc z niej skorzystać, należy wcześniej wypełnić wniosek o wydanie danych dostępowych. Następnie dokument ten można złożyć w Oddziale Wojewódzkim NFZ lub na stronie internetowej zip.nfz.gov.pl. Dane zawarte w platformie ZIP są stale aktualizowane, w oparciu o dane pochodzące z ZUS-u czy KRUS-u.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Zastanawiałeś się, czy jesteś ubezpieczony? To pytanie często pojawia się w sytuacjach, gdy potrzebujemy pomocy medycznej lub musimy załatwić jakąś sprawę urzędową. Ważne jest, aby upewnić się, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie, np. zdrowotne, które pozwoli Ci skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie sprawdzić, czy jesteś ubezpieczony.
Brak umowy o pracę nie musi oznaczać braku ubezpieczenia w NFZ. Możesz postarać się o umowę zlecenia, założyć działalność gospodarczą lub pozostać freelancerem i dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to załatwić? Ile kosztuje takie świadczenie. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?
Szacuje się, że liczba osób z Ukrainy podejmujących zajęcia zarobkowe w Polsce przekroczyła już znacznie poziom miliona pracowników. Stąd zapewne wzrost zainteresowania zarówno po stronie ukraińskich imigrantów, jak i zatrudniających ich pracodawców, zasadami dotyczącymi zatrudnienia i ubezpieczenia, w tym zdrowotnego.
Wiadomo, że o dzieci trzeba dbać. Ubierać, karmić, kształcić, otaczać miłością, troską i czułością. Podstawą jest zadbanie o to, by nasze dziecko od samego początku było ubezpieczone i tym samym objęte świadczeniami zdrowotnymi. W polskim systemie ubezpieczeń każde dziecko podlega obowiązkowi ubezpieczenia, co oznacza, że każde dziecko musi zostać do niego zgłoszone. Oto garść najważniejszych informacji na ten temat.
Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?