Ubezpieczenie a NFZ - sprawdź, zanim policzą Ci za leczenie!

Aktualizacja:
Ubezpieczenie a NFZ. Fot. Pio Si

Nie jesteś pewien, czy dalej posiadasz ubezpieczenie, a nie chcesz narazić się na nieprzyjemną sytuację u lekarza lub w szpitalu? Zadajesz sobie pytanie jak sprawdzić czy mam ubezpieczenie NFZ? W takim razie dobrze trafiłeś! Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ można łatwo sprawdzić, wystarczy tylko wiedzieć jak, by uniknąć zbędnych kosztów!

Sprawdzanie ubezpieczenia eWUŚ?

Czym jest eWUŚ? Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (w skrócie eWUŚ), bo tak brzmi pełna nazwa tego systemu, to nic innego jak platforma, dzięki której lekarz lub pielęgniarka mogą w kilka sekund sprawdzić, czy jesteśmy ubezpieczeni. System ten został wprowadzony w celu ułatwienia weryfikacji świadczeń. Przy jednoczesnym zniesieniu obowiązku posiadania książeczki ubezpieczeniowej.

Żeby sprawdzić to, czy jesteśmy ubezpieczeni, wystarczy, że lekarz lub pielęgniarka wpisze PESEL do bazy. System weryfikuje nasz PESEL z informacjami z ZUSu i NFZ i wyświetla jedną z dwóch informacji: zielona (ubezpieczony) lub czerwona (nieubezpieczony).

W drugim przypadku nie musimy się od razu obawiać tego, że dostaniemy rachunek. Jeśli jesteśmy zatrudnieniu w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o pracę, wystarczy zgłosić się do swojego przełożonego i wyjaśnić tę sprawę. W chwili, gdy obowiązuje nas inny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego (ubezpieczenie ze szkoły, uczelni, posiadamy rentę lub emeryturę), wówczas należy zgłosić się do oddziału ZUS lub NFZ ze stosownymi dokumentami potwierdzającymi nasze prawo do ochrony ubezpieczeniowej.

Jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne online?

Oczywiście, w celu weryfikacji statusu ubezpieczenia zdrowotnego nie musimy się specjalnie udawać do przychodni lub szpitala. Zatem jak sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne? Jest łatwiejszy sposób – wystarczy sprawdzić to w ZUSie. Bez obaw, wcale nie musimy odwiedzać oddziału osobiście. Sprawdzanie ubezpieczenia NFZ online – instrukacjaWystarczy założyć konto na stronie ZUSu (lub posiadać profil zaufany ePUAP) i się na nie zalogować. Następnie wybieramy zakładkę „Ubezpieczony” widoczną u góry strony. Klikamy w „Ubezpieczenia i płatnicy” i gotowe. W sytuacji, gdy pole jest puste, są dwie możliwości.

  • Pierwsza: pracodawca (lub inny podmiot, który jest płatnikiem składek) nie zgłosił nas w określonym terminie do ZUSu, przez co zostaniemy objęci ochroną dopiero od następnego miesiąca.
  • Druga: nasze ubezpieczenie wygasło.

Istnieje także trzeci wariant, polegający na tym, iż dane w systemie nie zostały uaktualnione. Warto to wtedy wyjaśnić z płatnikiem składek i bezpośrednio z urzędnikiem w ZUSie.

W sytuacji, gdy okaże się, że nasz pracodawca (szkoła, uczelnia, opiekun, rodzic, etc.) nie opłacił naszych składek, zawsze możemy skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia NFZ. Trzeba się jednak liczyć z kosztami i zanim podejmie się decyzję. Dobrze jest sprawdzić oferty prywatnych pakietów medycznych.

Zintegrowany Informator Pacjenta – kolejny sposób na sprawdzanie ubezpieczenia zdrowotnego online

Innym sposobem na samodzielne sprawdzenie statusu ubezpieczenia bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem komputera, jest posiadanie konta w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Dostęp do tej platformy jest nieodpłatny. Aby móc z niej skorzystać, należy wcześniej wypełnić wniosek o wydanie danych dostępowych. Następnie dokument ten można złożyć w Oddziale Wojewódzkim NFZ lub na stronie internetowej zip.nfz.gov.pl. Dane zawarte w platformie ZIP są stale aktualizowane, w oparciu o dane pochodzące z ZUS-u czy KRUS-u.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej