Punkta

Kupno mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Zanim jednak rozpoczniesz urządzanie swoich czterech ścian, czeka Cię mnóstwo formalności, których dopełnienie okupione będzie niemałym stresem. Nie ma jednak powodów do paniki. Wielu już to przeszło, Ty też dasz radę! Podpowiadamy, jak sprawnie i pomyślnie przejść przez wszystkie etapy kupna mieszkania – od wyboru nieruchomości, przez wnioskowanie o kredyt, aż do odbioru kluczy.

Krok 1: wybór mieszkania

Krokiem poprzedzającym wybór mieszkania, powinno być oszacowanie budżetu i swoich możliwości finansowych. Weź pod uwagę wielkość własnych środków oraz finansowanie kredytem. Jeśli planujesz pożyczyć pieniądze od banku – na tym etapie powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową i dopiero rozpocząć poszukiwania mieszkania skrojonego nie tylko na miarę swoich marzeń, ale także możliwości. Po tym etapie może okazać się, że cena nieruchomości będzie głównym kryterium dyktującym wybór konkretnej oferty.

Przystępując do szukania ofert sprzedaży, możesz zdać się na siebie i samodzielnie przeprowadzić cały proces poszukiwania mieszkania, bądź też skorzystać z usług pośrednika. 

Na początek zastanów się czego dokładnie chcesz, jakie mieszkanie zaspokoi Twoje potrzeby i zagwarantuje komfort. Zwróć uwagę nie tylko na swoją aktualną sytuację, ale myśl przyszłościowo.

Odpowiedz sobie na pytanie: czy potrzebna będzie Ci piwnica, czy niezbędny okaże się podziemny parking, czy możesz byłbyś w stanie zrezygnować z balkonu? Jeśli masz na oku kilka nieruchomości, zwróć uwagę na ich lokalizację i sprawdź, ile zajmie Ci droga do pracy. Zapoznaj się z planem zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, jak niechciany hipermarket w pobliżu budynku, czy droga szybkiego ruchu pod Twoim oknem. Później możesz dokładniej przyjrzeć się samemu lokum.

Krok 2: weryfikacja

Obejrzałeś już kilka albo kilkanaście mieszkań i nadal nie jesteś w stanie podjąć decyzji? Wciąż wahasz się czy lepszą opcją będzie kupno mieszkania od dewelopera czy z drugiej ręki? Na etapie oglądania i porównywania różnych ofert, pamiętaj o pewnych kwestiach, które musisz sprawdzić przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeśli masz jakieś wątpliwości, pytania – nie bój się ich zadawać. Pamiętaj, że kto pyta nie błądzi.

  • O co pytać przy kupnie mieszkania od dewelopera?

Jeśli rozważasz zakup nowego mieszkania, pamiętaj, aby poprosić dewelopera o prospekt informacyjny, odpis z KRS-u i dokumenty będące potwierdzeniem, że deweloper nie zalega z żadnymi opłatami w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie. Nie zapomnij zweryfikować prawa własności grunty i wszelkich pozwoleń na budowę.

UWAGA:

Deweloper, który zamierza rozpocząć sprzedaż lokali, jest zobowiązany do dostarczenia Ci prospektu informacyjnego. Znajdziesz w nim m.in. dane dotyczące dotychczas zrealizowanych inwestycji, plan zagospodarowania okolicznych działek, rozkład mieszkań, a także informacje o tym, czy przeciwko deweloperowi nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne.

  • O co pytać przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym?

Jeśli przeraża Cię kupno mieszkania w surowym stanie i zdecydujesz się na zakup lokum z drugiej ręki, koniecznie zapoznaj się z aktem notarialnym oraz księgą wieczystą. Nie bój się pytać, dlaczego mieszkanie jest sprzedawane i kto w nim wcześniej mieszkał. Zapytaj, kiedy przeprowadzony był remont. Nie zapomnij poprosić o dokument potwierdzający, że w mieszkaniu nikt nie jest zameldowany, a sam lokal nie ma żadnych zadłużeń. Zapytaj także o kwestię wyposażenia lokum – czy właściciel zostawia w mieszkaniu wszystkie sprzęty czy sprzedaje „puste ściany”.  Ważni są też sąsiedzi: kto mieszka za ścianą, jak wygląda klatka schodowa? Dobrze podpytać również o kwestie związane z kosztami utrzymania –  czynsz,  szacunkowe opłaty itp. To istotne kwestie, ponieważ w starszych budynkach czynsz bywa niejednokrotnie zbliżony do raty ewentualnego kredytu.

Krok 3: szacowanie budżetu

Wybrałeś już konkretną ofertę, możesz więc wrócić do punktu wyjścia, czyli planowania budżetu. Jak już wspominaliśmy, na początek powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową. W jej oszacowaniu pomoże Ci pracownik banku. Pamiętaj, że musisz mieć także wkład własny, tj. kwota na zakup mieszkania, którą musisz dysponować.

UWAGA:

Od 2017 roku obowiązuje wymagany wkład własny w wysokości 20%. Wysokość kredytu na mieszkanie nie może przekraczać 80% wartości danej nieruchomości. Dla przykładu – jeśli chcesz wziąć kredyt w wysokości 500 tys. zł, musisz mieć zaoszczędzone 100 tys. zł.

To jeszcze nie koniec. Cena nieruchomości to nie wszystko. Nie zapominaj także o kosztach dodatkowych związanych z zakupem mieszkania. Weź pod uwagę taksę notarialną, podatek od czynności cywilnoprawnych, czy chociażby prowizję pośrednika, jeśli z usług takiego korzystasz.

Krok 4: podpisanie umowy przedwstępnej

Znalazłeś już wymarzone mieszkanie, które całkowicie spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli planujesz sfinansować zakup środkami pożyczonymi z banku, sprzedawca będzie musiał zaczekać na przyznanie Ci kredytu. Często bank może wymagać przedstawienia umowy przedwstępnej, i to jest właśnie odpowiedni moment na jej sporządzenie. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej, zazwyczaj wręcza się sprzedającemu zadatek lub zaliczkę na poczet ceny mieszkania.

Krok 5: wnioskowanie o kredyt i podpisanie umowy kredytowej

Punkt ten dotyczy osób, które na potrzeby kupna mieszkania muszą zapożyczyć się w banku. Najpowszechniejszą formą kredytowania jest kredyt hipoteczny. Podstawą zabezpieczenia jest zastaw nieruchomości, a spłata zobowiązania może zostać rozłożona na długi czas. Do wzięcia kredytu, oprócz zaświadczeniach o zarobkach, możesz potrzebować także umowy przedwstępnej ze sprzedającym (w przypadku kupna mieszkania na rynku wtórnym) lub wspomnianego wyżej prospektu informacyjnego (w przypadku kupna mieszkania od dewelopera). Następnie musisz zaczekać na decyzję banku.

Jeśli otrzymałeś decyzję pozytywną, oznacza to, że jesteś coraz bliżej zamieszkania w swoim nowym domu. W euforii nie zapominaj jednak o formalnościach. Pamiętaj, że nieruchomość obciążona hipoteką musi zostać ubezpieczona. Bardzo często oferta ubezpieczenia zostanie Ci przedstawiona jeszcze w banku, przy okazji formalności z kredytem. Pamiętaj jednak, że oferty przedstawione przez bank są zwykle mniej korzystne, niż te oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jakie ubezpieczenia oferują banki i z których warto skorzystać?! Przeczytaj tutaj, zanim zdecydujesz! 

Krok 6: kupno mieszkania – dopełnienie formalności

Jeśli uzbierałeś już całą kwotę lub też zawarłeś umowę kredytową, możesz przystąpić do podpisania ostatecznej umowy zakupu w formie aktu notarialnego. Po uruchomieniu kredytu, możesz w końcu odebrać klucze do swojego mieszkania. Nie zapominaj o podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Następnie musisz złożyć w sądzie wniosek o wpis do księgi wieczystej oraz opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Ostatnim krokiem wyboistej drogi będzie przeprowadzka… ale to już czysta przyjemność.