Wyjazd za granicę z ochroną NFZ: czy karta EKUZ jest ona wystarczająca?

Opublikowano: 10.01.2020

Posiadacze karty EKUZ uzyskają niezbędną pomoc medyczną w 32 krajach. Pomoc ta nie ma jednak charakteru nieograniczonego – dostępna jest na zasadach panujących w danym kraju. Czy karta EKUZ będzie wystarczająca na nasze potrzeby?

Karta EKUZ: czym jest?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (dalej jako karta lub EKUZ) to dokument poświadczający posiadanie przez podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego w swoim kraju macierzystym, a przez to uprawniającego go do skorzystania z podstawowej opieki zdrowotnej w kraju aktualnego pobytu. Innymi słowy jest to możliwość skorzystania z ubezpieczenia NFZ za granicą. Kartę EKUZ należy wyrobić poprzez zgłoszenie się do oddziału NFZ, aplikując przez system ePUAP, mailem lub faksem. Sam fakt posiadania w Polsce ubezpieczenia zdrowotnego za granicą nie wystarczy do uzyskania tamtejszych świadczeń medycznych. Dlatego przed wyjazdem trzeba taki dokument wyrobić i posiadać go przy sobie w trakcie pobytu. Dotyczy to każdego podróżującego z osobna, a zatem współmałżonek i dzieci będą musieli posiadać oddzielne karty. Od 1 czerwca 2019 r. dla osób zatrudnionych, samozatrudnionych lub rolników ważność karty EKUZ wynosi 3 lata, dla emerytów zaś – 5 lat. 

SPRAWDŹ: Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jak to działa i jaką opiekę zapewnia?

Co obejmuje karta EKUZ?

Karta NFZ na wyjazd zagraniczny obejmuje wyłącznie niezbędną z punktu widzenia dobrostanu pacjenta podstawową opiekę zdrowotną. Świadczone przez lokalną służbę zdrowia usługi muszą zostać wykonane niezwłocznie i być konieczne do umożliwienia pozostania danej osoby na terenie kraju pobytu, wtedy ubezpieczenie NFZ za granicą zadziała. 

Opuszczając ojczyznę dobrze jest wiedzieć, na jaki zakres świadczeń medycznych możemy liczyć w danym kraju. Trzeba na przykład pamiętać, że w jednym kraju dojazd karetki do pacjenta jest nieodpłatny, w innym niestety już nie. Podobnie rzecz się ma w przypadku pobytu w publicznym szpitalu – część krajów europejskich traktuje taki pobyt jako odpłatną usługę medyczną, w tych okolicznościach więc karta EKUZ nie zapewni nam ochrony. Gdzieniegdzie znowu osoba ubezpieczona płaci część kosztów za wizytę lekarską, zatem posiadacz ubezpieczenia zagranicznego NFZ również za nią zapłaci. 

Czego nie obejmuje EKUZ?

Ogólnie więc posiadaczowi ubezpieczenia NFZ na wyjazd za granicę przysługuje minimalny zakres opieki zdrowotnej równy opiece gwarantowanej obywatelowi danego państwa: jeżeli dane świadczenie jest na miejscu płatne, to posiadacz karty za nie zapłaci pomimo faktu, że w kraju jest ono nieodpłatne. W zakres karty nie wchodzą planowane zabiegi medyczne, usługi i świadczenia otrzymane w prywatnych placówkach i gabinetach (chyba, że świadczą one czynności na rzecz państwowego ubezpieczyciela), świadczenia wykraczające poza niezbędną pomoc, koszty transportu medycznego do kraju i ratownictwa medycznego (np. w górach).

SPRAWDŹ: Jakie ubezpieczenie na podróż po UE wybrać?

Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Odpowiedź na powyższe pytanie powinna brzmieć – jedno i drugie. Dlaczego? Karta EKUZ chroni podróżnych swym zasięgiem wyłącznie w krajach UE i EFTA, jest więc bezużyteczna poza Europą, ot, choćby w Turcji, Egipcie, a nawet w niektórych terytoriach zależnych państw europejskich znajdujących się w geograficznym obszarze naszego kontynentu. Karta EKUZ nie gwarantuje nic poza bazową opieką zdrowotną dostępną na terenie konkretnego kraju: jeśli jej zakres jest niewielki, dokładnie taki zakres pomocy otrzymamy. Tymczasem mając dodatkowo ubezpieczenie turystyczne będziemy zabezpieczeni w pełni do określonej kwoty świadczeń. W tym nie zapłacimy za prywatne wizyty, pobyt w szpitalu, przeprowadzone zabiegi ambulatoryjne i operacyjne, transport karetką i/lub śmigłowcem (również do Polski), ratownictwo medyczne, lekarstwa i ich zamienniki etc.

Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują oferty polis turystycznych o różnym zakresie pokrywania szkód, warto więc przekalkulować nasze potrzeby, na przykład przy pomocy strony multiagencji ubezpieczeniowej. Trzeba też pamiętać o dwóch kwestiach: posiadanie karty EKUZ może w pewnym sensie zmniejszyć stawkę dzienną polisy turystycznej, związane jest jednak z obowiązkiem posiadania kompletnej i oryginalnej dokumentacji poświadczającej przebyte za granicą leczenie; należy zapoznać się z warunkami refundacji nagłego leczenia zagranicznego przez NFZ, inaczej nie wszystkie koszty mogą zostać nam zwrócone. Karta EKUZ nie zastąpi też ubezpieczenia turystycznego, to jednak pokryje zakres usług zabezpieczony kartą, a nawet większy: często polisa turystyczna zawiera również ubezpieczenie od kradzieży bagażu, rozszerzenie NNW, assistance i inne dodatki, których opłacenie obowiązkowej składki zdrowotnej w Polsce nigdy pokrywać nie będzie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje wykupienie dodatkowego ubezpieczenie turystycznego poza posiadaniem karty EKUZ. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments