PZU rozwija sieć placówek medycznych. Inwestuje w przychodnie i sanatoria

Aktualizacja:
PZU rozwija sieć placówek (1)

Największy polski ubezpieczyciel prężnie rozwija sieć placówek medycznych. W tym roku szykują się kolejne akwizycje. Do 2020 r. PZU przeznaczy na ten cel ok. 300 mln zł. Między innymi dzięki temu Grupa chce zwiększyć swoje przychody.

baner w treści – stały - 1

PZU Zdrowie, czyli spółka córka największego na polskim ryku ubezpieczyciela, ma ambitne plany na przyszłość. Zgodnie ze swoją strategią do 2020 r. firma chce osiągnąć aż 1 mld zł przychodu. Pomóc w realizacji tego celu mają plany ubezpieczyciela związane z rozwojem sieci placówek medycznych.

PZU rozwija sieć placówek medycznych

Obecnie PZU Zdrowie posiada ponad 30 własnych placówek medycznych.
– Świadczymy w nich usługi medyczne oraz obsługujemy pacjentów m.in z ubezpieczeniem zdrowotnym Grupy PZU – mówi w rozmowie z Punkta Paweł Kacprzyk, prezes zarządu PZU Zdrowie SA. Oprócz tego, ubezpieczyciel posiada zewnętrzną sieć placówek, w skład której wchodzi ok. 1,7 tys. świadczeniodawców. Jak podkreśla Agnieszka Rosa, rzeczniczka PZU, ubezpieczyciel będzie dalej rozwijał obydwa segmenty placówek medycznych, ale docelowo plany Grupy zmierzają do nawiązania bliskiej współpracy z ok. 300-400 oddziałami, tzw. preferowanymi świadczeniodawcami.

– Kluczowe parametry będą oparte przede wszystkim o satysfakcję pacjentów. Chodzi np. o zakres czy kompleksowość świadczonych usług oraz jakość medyczną. Do nich w pierwszej kolejności będziemy kierować naszych pacjentów – zaznaczył prezes Kacprzyk.

W ubiegłym roku, Polska Agencja Prasowa (PAP) informowała, że PZU Zdrowie, dąży do tego, by w 2020 r. mieć w sumie 40 placówek medycznych sygnowanych własną marką. Co więcej, ubezpieczyciel zamierza w 2018 r. rozpocząć remont wszystkich przychodni znajdujących się w jego portfelu. Koszty rebrandingu w mniejszych placówkach szacowane są na ok. 1 mln zł. Remonty większych przychodni mogą pochłonąć nawet 3 mln zł (każdej z osobna). Wydaje się jednak, że kwestie finansowe nie powinny spędzać snu z powiek ubezpieczyciela. Wszystkie funkcjonujące pod jego marką lecznice mają dodatni wynik finansowy, dlatego wyremontowanie ich nie uszczupli znacząco budżetu PZU.

Czytaj także: PZU opieka medyczna: ubezpieczenie medyczne Plan na Zdrowie

Pierwsza przychodnia już funkcjonuje

Milowy krok w pokazaniu się w pełnej krasie na arenie medycznej, ubezpieczyciel postawił już w listopadzie 2016 r. Wówczas, w Katowicach otwarta została pierwsza przychodnia pod własną marką ubezpieczyciela.

– To pierwsza placówka, która jest w pełni zaprojektowana od samego początku przez PZU Zdrowie – zaznaczył w podczas konferencji prasowej 8 listopada ubiegłego roku prezes Kacprzyk.

Katowicka lecznica mieści się niemal w samym centrum miasta. Pacjenci przyjmowani są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, który ubezpieczyciel zawarł. Zakres usług medycznych jest szeroki. Przyjmują tu lekarze różnych specjalizacji m.in. rodzinny, alergolog, gastrolog, neurolog czy okulista. Pacjenci mają również możliwość skorzystania z pomocy stomatologa, laryngologa dziecięcego i pielęgniarki środowiskowej.

Kto może skorzystać z usług flagowej przychodni PZU? Jak wyjaśniał w listopadzie prezes Kacprzyk, każdy ma taką szansę. Pacjenci muszą tylko przyjść, złożyć w katowickiej lecznicy deklarację POZ, w ramach NFZ.

Prezes PZU Zdrowie podkreślił, ze większość należących do spółki przychodni posiada kontrakty z Funduszem na świadczenie usług medycznych. Zaznaczył jednak, że przychodnie obsługują również pacjentów komercyjnych.

– Pacjenci komercyjni to dwie grupy. Pierwsza to ci, którzy wykupują indywidualne konsultacje lekarskie, a druga grupa to ubezpieczeni – tacy, którzy mają w ramach opieki medycznej zapewnionej przez zakłady pracy grupowe ubezpieczenie zdrowotne wykupione w PZU – mówił wówczas prezes Kacprzyk.

Czytaj także: PZU kupiło akcje Pekao – co to oznacza dla kierowców?

Szykują się kolejne akwizycje

Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa spółki, PZU nie zamierza osiąść na laurach i w kolejnych latach planuje dalsze akwizycje. O pierwszych przejęciach możemy się dowiedzieć jeszcze w tym roku. PZU planuje także zwiększanie portfela ubezpieczeń zdrowotnych oraz inwestycje w rozwiązania procesowo – technologiczne. Te ostatnie, mają podnosić jakość obsługi oraz wspierać budowanie relacji z pacjentami korzystającymi z usług przychodni należących do ubezpieczyciela i świadczeniodawcami z nim współpracującymi. W latach 2017-20 PZU ma zamiar wydać ok. 300 mln zł. na kolejne przejęcia.

– Poszukujemy placówek już działających na rynku o ugruntowanej pozycji, szerokiej ofercie i najlepiej w pozycji lokalnego lidera – dodaje w rozmowie z Punkta prezes Paweł Kacprzyk.

Jeszcze w ubiegłym roku największy polski ubezpieczyciel interesował się również szpitalami, zwłaszcza tymi mocno zadłużonymi, których samorządy z chęcią by się pozbyły. Jednak te inwestycje póki co raczej pozostaną w kwestii marzeń. Bo jak wyjaśniał w rozmowie z mediami prezes PZU Zdrowie, ustawa o dekomercjalizacji szpitali pogrzebała takie możliwości.

– Przepisy zamknęły takiemu inwestorowi jak grupa PZU możliwość udziału w takich projektach – zaznaczał Kacprzyk.

Czytaj także: Najlepsze dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Porównanie pakietów [RAPORT]

PZU robi krok w dobrym kierunku

Inwestowanie w sieć placówek medycznych, kiedy jesteś jednym z największych graczy na rynku ubezpieczeniowym wydaje się być krokiem naturalnym. Zdaniem Macieja Samcika, dziennikarza ekonomicznego „Gazety Wyborczej”, blogera i eksperta ds. finansów osobistych, pomysł PZU, by inwestować w sektor ochrony zdrowia jest bardzo dobry.

– To z jednej strony dobrze uzupełnia się z działalnością ubezpieczeniową, po drugie pozwala redukować jej koszty. Leczenie własnych ubezpieczonych we własnych poradniach, czy klinikach może być tańsze niż w cudzych, a po trzecie, Polska będzie siłą rzeczy coraz większym rynkiem dla prywatnej ochrony zdrowia – wyjaśnia Samcik.

W ocenie naszego eksperta, PZU już po dwóch latach inwestowania w sieć poradni jest jednym z wiodących graczy na tym rynku.

– Wydaje mi się, że długoterminowo może wyjść na tym lepiej niż na inwestowaniu w banki, w które ubezpieczyciel także inwestuje. Krótkoterminowo niekoniecznie, bo poradnie nie wypłacają tak wysokich dywidend jak Pekao – podkreśla Samcik.

Czytaj także: Jak wybrać pakiet medyczny? 5 zasad!

PZU lubi robić zakupy

Pierwsze przejęcia sieci placówek medycznych i sanatoriów zaczęły się w 2014 r. Ubezpieczyciel postawił sobie wówczas bardzo ambitny cel – dogonienia Lux Medu (sieć prywatnych przychodni), tak by z usług świadczonych na rzecz ochrony zdrowia czerpać rocznie ok. 650 mln zł. przychodu. Do PZU Zdrowie należą już znane sieci placówek medycznych. W portfelu największego polskiego ubezpieczyciela znajdują się dwa sanatoria, Elvita Jaworzno III i Proelmed, odkupione od spółki Tauron. PZU kupiło także od spółki Anwil sieć przychodni Prof-Med oraz od PKN Orlen sieć Medica.

Według ubezpieczyciela koszty transakcji związanych z przejęciami przychodni nie są duże. Podobno kształtują się na poziomie kilku, kilkunastu milionów złotych.

Prezes Paweł Kacprzyk wyjaśnił nam, że pomysł na wejście w sektor medyczny zrodził się wraz z dynamicznym wzrostem segmentu PZU Zdrowie. Co istotne, ten sektor jest jedną z głównych opcji podstawowego rozwoju w strategii całej Grupy PZU w latach 2016-20.

– Ze względu na skalę i zakres działalności ubezpieczeniowej oraz rosnącą liczbę klientów szukających oferty ubezpieczeń zdrowotnych została podjęta decyzja o wykorzystaniu potencjału sprzedażowego i relacji z klientami Grupy PZU do zwiększenia udziału w rynku opieki zdrowotnej – powiedział nam prezes Kacprzyk.

Obecnie PZU Zdrowie zapewnia opiekę medyczną ponad 1 mln swoich klientów. Według danych ubezpieczyciela aż 600 tys. osób korzysta z ubezpieczeń lekowych PZU. Jeśli ubezpieczyciel będzie utrzymywać tempo rozwoju sektora medycznego, na koniec tego roku dane te mogą być dużo lepsze.

Czytaj także: TU Zdrowie – usługi medyczne bez czekania

Podsumowanie

  1. PZU Zdrowie posiada ponad 30 własnych placówek medycznych. Do 2020 r. PZU przeznaczy na rozwój sieci ok. 300 mln zł.
  2. Ubezpieczyciel zamierza w 2018 r. rozpocząć remont wszystkich przychodni znajdujących się w jego portfelu.
  3. Długoterminowo PZU może wyjść na tym lepiej niż na inwestowaniu w banki. Rozwój placówek medycznych dobrze uzupełnia się z działalnością ubezpieczeniową, pozwala redukować jej koszty.
  4. PZU planuje także zwiększanie portfela ubezpieczeń zdrowotnych oraz inwestycje w rozwiązania procesowo – technologiczne.

baner w treści – stały - 2

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej