Złamana noga na urlopie – na jaką pomoc możesz liczyć?

Aktualizacja:

Złamanie nogi podczas urlopu, to zdarzenie, które skutecznie może popsuć wypoczynek. Niestety, może nas wpędzić w niemałe koszty, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia. Jeżeli do wypadku dojdzie podczas wyjazdu krajowego, procedura leczenia będzie taka sama jak w miejscu naszego stałego zamieszkania na terenie Polski. W pierwszej kolejności trafimy na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), gdzie zastosowana zostanie standardowa procedura obejmująca badanie lekarskie, prześwietlenie rentgenowskie oraz odpowiednie opatrzenie np. gipsowe.

Złamana noga na urlopie – jakie koszty leczenia?

W przypadku poważniejszych urazów możemy trafić na stół operacyjny. Ramy tej procedury określone są stosownymi przepisami oraz umową między placówką służby zdrowia a NFZ. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, to Fundusz pokryje wszystkie koszty leczenia. Jeśli nie posiadamy takiego ubezpieczenia wówczas musimy liczyć się z wydatkiem między 10 tys a 20 tys złotych.

Noga w gipsie – odszkodowanie

Jeżeli złamiemy nogę, odszkodowanie zostanie obliczone zgodnie z procedurą przewidzianą dla konkretnej polisy ubezpieczeniowej. Warto zachować wszelkie dokumenty w tym wypisy ze szpitala (SOR-u) oraz potwierdzenie zakończenia leczenia złamanej nogi. Wysokość zadośćuczynienia będzie zależała od kwoty, na jaką się ubezpieczyliśmy. Specjalna komisja oszacuje procent uszczerbku na zdrowiu, co będzie podstawą do obliczenia odszkodowania. 

Złamanie nogi w Europie

Jeśli doszło do złamania nogi poza granicami Polski, istotne będzie to czy do zdarzenia doszło na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein) czy poza tą strefą. W przypadku urazu na terenie Wspólnot Europejskich kluczowe jest to, czy posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydaną przez regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Z takim dokumentem mamy prawo do bezpłatnej opieki na takich samych zasadach, jak obywatel danego kraju członkowskiego. Jeśli takiej karty nie mamy, wówczas możemy liczyć na dodatkową polisę ubezpieczeniową, jeśli oczywiście taką wykupiliśmy. Nie mając jakiegokolwiek ubezpieczenia, musimy sami pokryć koszty leczenia – te nie należą do najtańszych i mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwięcej w Norwegii, Szwajcarii oraz Austrii. Wszystko zależy od koniecznych świadczeń, jakie będą potrzebne w przypadku naszego urazu. 

Złamanie nogi za granicą – jakie ubezpieczenie?

Jeśli do zdarzenia dojdzie poza Unią Europejską oraz stowarzyszeniem EFTA, dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest absolutną koniecznością. Na przykład leczenie złamania nogi w USA w podstawowej opcji wyniesie kilkanaście tysięcy złotych. Za każdą dodatkową procedurę medyczną, trzeba będzie zapłacić kolejne setki lub tysiące złotych z własnej kieszeni. Aby ustrzec się takiej sytuacji warto zapoznać się przed wyjazdem z szeroką ofertą ubezpieczeń turystycznych, np. za pośrednictwem porównywarek internetowych, infolinii lub wizyty u przestawicieli towarzystw ubezpieczeniowych. 

Kiedy zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne?

Jak wynika z badań opinii społecznej, wśród Polaków planujących urlop wzrasta świadomość ubezpieczeniowa, również wtedy gdy planują wczasy na terenie kraju. Każda niefortunna sytuacja, np. wspomniane złamanie nogi będzie wiązała się z odszkodowaniem, które pokryje nie tylko leczenie i rehabilitację, ale również pomoże w zorganizowaniu dodatkowego transportu do domu, jeśli np. jesteśmy na wczasach samochodem i nie możemy go prowadzić z powodu unieruchomienia nogi w gipsie. 

W przypadku wyjazdów zagranicznych, ubezpieczenie turystyczne coraz częściej jest traktowane jako absolutne „must have”, także wtedy kiedy posiadamy ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Podsumowanie

Jadąc na wakacje, rzecz jasna nie zakładamy czarnych scenariuszy. Złamanie nogi w kostce podczas gry w piłkę plażową lub uraz kości udowej podczas jazdy konnej czy na nartach, nie należą niestety do rzadkości. Warto więc ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń by móc uzyskać odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia, transportu lub rehabilitacji. Wówczas np. za złamanie nogi w kostce otrzymamy dodatkowe odszkodowanie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...