Punkta

Każdego roku setki tysięcy Polaków wyjeżdża do pracy lub na studia za granicę. Ze statystyk wynika, że najczęściej wybieramy na cel podróży Niemcy, Anglię, ale także Skandynawię czy Stany Zjednoczone. Bez względu na to gdzie jedziesz, pamiętaj o formalnościach i o zakupie dobrego ubezpieczenia na wyjazd za granicę!

Komu potrzebne jest ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Takie ubezpieczenie jest niezbędne każdej osobie, która przekracza granicę –  w przypadku krótkich wyjazdów turystycznych wystarczy standardowa polisa turystyczna, ale jeśli chcesz podjąć pracę za granicą, pozostaniesz w Niemczech czy Anglii przez dłuższy czas, takie rozwiązanie może być zupełnie nieopłacalne.

Przykładowo, standardowa polisa turystyczna, bez rozszerzenia związanego z podjęciem pracy za granicą, to standardowy koszt około 6 zł dziennie. Jak łatwo policzyć, koszt takiej polisy w ujęciu miesięcznym to prawie 200 zł, jeśli rozszerzymy polisę o ryzyka związane z podjęciem pracy, koszt polisy wyniesie w ujęciu miesięcznym około 400 zł, a więc blisko 100 euro!

Są to spore koszty i warto szukać alternatywy, zwłaszcza że ubezpieczyciele oferujący standardowe ubezpieczenia turystyczne, niechętnie przedłużają je na okres dłuższy niż 3 miesiące!

Zastanawiasz się czy to na pewno niezbędne? Odpowiedź może być tylko jedna: tak.

Standardowy koszt wizyty u specjalisty za granicą to około 100-150 euro. Jeśli złamiesz nogę, albo będziesz wymagał hospitalizacji, czego przecież nie da się przewidzieć, koszty mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych!

Ubezpieczenie na wyjazd do pracy za granicę od Care Concept –  sprawdzamy!

Jeśli wyjeżdżasz do pracy, albo na studia za granicę, rozważ ofertę ubezpieczenia on line Care Primo od Care Concept. Czym różni się to ubezpieczenie na wyjazd od ubezpieczeń turystycznych?

Przede wszystkim zostało skonstruowane w taki sposób aby chronić Cię bez względu na cel Twojej podróży, zapewnić nieograniczoną sumę ubezpieczenia kosztów leczenia, a także –  co istotne –  możliwość przedłużenia ubezpieczenia nawet do 3 lat!

Ubezpieczenie można zawrzeć na minimalny okres 30 dni –  sprawdzi się więc przy dłuższych pobytach.

W ramach ubezpieczenia podróży zagranicznych „Care Primo” ubezpieczyć mogą się osoby żyjące w Polsce, mające maksymalnie 66 lat, które do trzech lat przebywają poza granicami kraju.

Ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do pracy Care Primo?

Ceny ubezpieczenia zaczynają się od 1,39 euro za 1 dzień pobytu i pracy za granicą. Ubezpieczenie możesz kupić przez internet –  wystarczy, że wypełnisz wniosek tutaj. Szczegółowe informacje o zakresie ubezpieczenia, znajdziesz TUTAJ.

A może wystarczy EKUZ?

Wiele osób wyjeżdżających za granicę, liczy na to, że w razie problemów, wsparciem okaże się EKUZ – czyli karta europejskiego ubezpieczenia wydawana przez NFZ. Niestety są tutaj poważne ograniczenia!

Jak informuje NFZ:

„Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego wydaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą posługiwać się wyłącznie te osoby, które pomimo wykonywania pracy na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA podlegają w zakresie zabezpieczenia społecznego właściwości polskiego ustawodawstwa np. pracownicy delegowani”.

NFZ podkreśla również, że dla większości osób podejmujących pracę za granicą, świadczenia takie są nieuprawnione:

Dla osób zatrudnionych lub wykonujących pracę na własny rachunek w jednym z państw członkowskich UE/EFTA właściwe jest ustawodawstwo państwa, w którym wykonywana jest praca, natomiast wykonywanie pracy w jednym z państw członkowskich UE/EFTA i korzystanie ze świadczeń rzeczowych na koszt innego państwa członkowskiego jest nieuprawnione i niedopuszczalne.

W związku z powyższym osoby pracujące w innym państwie członkowskim UE/EFTA, które zgodnie z przepisami podlegają właściwości tego państwa w zakresie zabezpieczenia społecznego, posłużą się w sposób bezprawny kartą EKUZ wydaną przez NFZ, będą obowiązane do zwrotu kosztu świadczeń rzeczowych nienależnie sfinansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

A co jeśli będę tylko wolontariuszem, jadę na praktyki studenckie?

Niestety z punktu widzenia przepisów, nie ma to wielkiego znaczenia. Czy pobierasz wynagrodzenie za pracę, czy też wykonujesz ją bez gratyfikacji finansowej, ubezpieczyciel traktuje twoją aktywność jako pracę. Podobnie może zakwalifikować ją NFZ, dlatego przed wyjazdem pomyśl o ubezpieczeniu.