Logo punkta

10 listopada 2019

Odszkodowanie z AC: od czego zależy jego wysokość?

Kiedy jesteś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, najczęściej masz prawo do odszkodowania wypłacanego z OC sprawcy. Ale istnieje wiele przypadków, w których z pomocą przychodzi nam inne ubezpieczenie komunikacyjne – AC. Jak i kiedy możesz otrzymać odszkodowanie z AC? Od czego zależy jego wysokość? Sprawdź to. 

AC – zakres ubezpieczenia

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni twoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Zakres jego ochrony zależy od wysokości polisy AC. Im więcej zapłacisz za autocasco, tym więcej zdarzeń będzie ono obejmowało. Pełna ochrona samochodu dotyczy nie tylko kradzieży lub szkody całkowitej, ale także mniejszych uszkodzeń samochodu spowodowanych różnymi czynnikami. Warto wykupić ten rodzaj polisy, ponieważ okazuje się ona niezbędna w wielu sytuacjach losowych, które mogą spotkać każdego kierowcę i gwarantuje odszkodowanie z autocasco

W jakich sytuacjach AC okazuje się niezbędne?

Jeśli zostałeś poszkodowany i masz opłaconą polisę AC, odszkodowanie z jej tytułu może być dodatkiem do zwrotu z OC sprawcy. Poznajmy jednak kilka najczęstszych przypadków, w których odszkodowanie AC jest jedyną szansą na odzyskanie pieniędzy po szkodzie. 

Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy auto zostało skradzione lub uszkodzone i nie jesteś w stanie namierzyć sprawcy. Wtedy ratuje cię wypłata odszkodowania z AC. Inny przypadek to szkoda powstała z twojej nieumyślnej winy. Może się też zdarzyć, że auto zniszczy grad lub powódź. Wypłata AC okazuje się też niezwykle pomocna, kiedy do uszkodzenia pojazdu dojdzie na skutek zderzenia z dzikim zwierzęciem.

Odszkodowanie z AC: od czego zależy jego wysokość?

Wypłata odszkodowania AC zależy od kilku czynników. Na jego wysokość składa się m.in.:

  • suma ubezpieczenia – ustalona przy podpisywaniu umowy. Jest to górna granica sumy, którą wypłaci ubezpieczyciel.  Może być ona stała przez cały czas trwania polisy lub zmienna – w tej drugiej sytuacji liczy się wartość auta w momencie zdarzenia, a nie zakupu ubezpieczenia. Ze zmiennym ubezpieczeniem łączy się tzw. amortyzacja, czyli procentowy ubytek wartości samochodu.
  • udział własny określona w OWU polisy kwota, którą w razie szkody pokrywa się z własnej kieszeni i dopiero po jej przekroczeniu można liczyć na wypłatę odszkodowania AC.

Odszkodowanie z autocasco a typ szkody

Pamiętaj, że AC obejmuje dwa rodzaje szkód – częściową i całkowitą. Szkoda częściowa ma miejsce, gdy uszkodzenie samochodu nie przekracza wartości 70% wartości rynkowej auta w dniu powstania szkody. Wypłata odszkodowania z AC to wysokość kosztów naprawy samochodu w dniu ustalania odszkodowania. 

O szkodzie całkowitej  z kolei mówimy, gdy pojazd został tak uszkodzony, że nie nadaje się do naprawy lub gdy koszty naprawy przekraczają ok. 70 % wartości pojazdu wyliczonej na dzień zaistnienia zdarzenia. Wtedy wypłacenie odszkodowania AC równa się sumie wartości pojazdu obliczonej bezpośrednio przed wystąpieniem szkody, zmniejszonej o wartość pozostałości auta czyli wraku. 

Uwaga – wypłata AC za szkodę całkowitą oznacza automatyczne rozwiązanie polisy przez ubezpieczyciela. 

Jak otrzymać wypłatę z autocasco?

Aby otrzymać wypłatę odszkodowania z AC, wystarczy dopełnienie kilku prostych formalności. Po pierwsze zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Musisz to zrobić jak najszybciej, bo niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają, by dokonać tego w dniu zdarzenia. Następnie zaczekaj na wizytę rzeczoznawcy, który wyceni szkodę i nie naprawiaj niczego w międzyczasie, by nie obniżyć wartości odszkodowania. 

Ostatnim krokiem jest oczekiwanie na decyzję ubezpieczyciela, który ma 30 dni na załatwienie twojej sprawy. W przypadku odmowy możesz się odwołać od decyzji. Jeśli decyzja jest pozytywna, wybierz między rozliczeniem gotówkowym a bezgotówkowym czyli serwisowym. 

 Kiedy na pewno nie dostaniesz wypłaty z AC?

Do wypłaty odszkodowania z AC absolutnie nie dojdzie, jeśli jesteś winny zaistniałym wydarzeniom. Chodzi o sytuacje, gdybyś działał celowo i z premedytacją pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Podobnie wyłączenie wypłaty AC obejmuje zdarzenie, gdy twoje auto nie miało ważnego przeglądu technicznego lub gdy kierowca nie przestrzegał przepisów.   

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram