Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Aktualizacja:
Man using phone while driving

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Polscy kierowcy nie potrafią odciąć się od telefonu nawet za kółkiem 

Od momentu, w którym telefony komórkowe stały się powszechne w użyciu, ludziom trudno się od nich oderwać – nawet podczas kierowania autem. Kierowcy prowadzą rozmowy bez systemu głośnomówiącego, piszą SMS-y, a nawet przeglądają media społecznościowe. Bardzo niepokojącym trendem jest również nagrywanie filmów w czasie jazdy. Mandat za rozmowę przez telefon to tylko jedna kwestia. Warto pamiętać, że takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu i przyczynia się do wypadków. Według danych Instytutu Transportu Samochodowego nawet 25% z nich może być spowodowanych przez używanie telefonu w czasie jazdy. 

Mimo wysokiej dostępności systemów głośnomówiących i innych narzędzi umożliwiających bezpieczne prowadzenie rozmów w czasie podróży autem wciąż wiele osób z nich nie korzysta. Potwierdzają to statystyki. Tylko w 2022 roku policjanci zatrzymali aż 52 307 kierowców, którzy korzystali z telefonu bez systemu głośnomówiącego. 

Nowe modele samochodów mają je najczęściej wbudowane, dlatego tym bardziej warto dokonać ich konfiguracji i wykorzystywać na co dzień. W ten sposób zwiększasz bezpieczeństwo swoje i innych podróżnych oraz unikasz mandatu za rozmowę przez telefon. 

Jaki mandat za rozmowę przez telefon? 

Ustawa prawo o ruchu drogowym rozstrzyga, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie ma tym samym znaczenia, czy trzymasz telefon przy uchu, czy przed sobą. Mandat za rozmowę przez telefon może otrzymać również rowerzysta. 

Zastanawiasz się, jaki jest mandat za rozmowę przez telefon? Obecnie jego wysokość jest znaczna. Po zmianach z września 2022 roku obowiązują wyższe mandaty. Jeśli zostaniesz złapany przez policję, za takie wykroczenie zapłacisz aż 500 złotych. Wcześniej zagrożenie karne wynosiło tylko 200 złotych. Kara wzrosła więc 2,5 raza. 

Mandat za rozmowę przez telefon – ile punktów? 

Mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy to nie tylko obciążenie dla portfela. Po zmianie przepisów takie wykroczenie jest karane większą liczbą punktów karnych. 

Do września 2022 roku kierowca prowadzący rozmowę przez telefon w czasie kierowania pojazdem musiał liczyć się z nałożeniem 5 punktów karnych. Dziś ich liczba wzrosła i wynosi aż 12 punktów. Wystarczy więc 2 razy zostać złapanym na rozmowie przez telefon w czasie jazdy i dodać do tego inne drobne wykroczenie, aby stracić prawo jazdy. 

Sprawdź też nowe przepisy dla pieszych

Co zrobić, aby uniknąć mandatu za rozmowę przez telefon podczas jazdy? 

Mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy możesz łatwo uniknąć, korzystając z dostępnych rozwiązań technologicznych. Kary nie otrzymasz, jeśli będziesz prowadzić rozmowę bez trzymania telefonu, czyli np. korzystając z zewnętrznego albo wbudowanego do pojazdu zestawu głośnomówiącego. Zakup systemu to koszt rzędu kilkuset złotych. 

Jeśli nie masz zestawu głośnomówiącego w pojeździe i nie kupiłeś zewnętrznego, możesz skorzystać z trybu głośnomówiącego. Pamiętaj, że najwygodniej w takiej sytuacji skorzystać z dedykowanego uchwytu do telefonu. Koszt takich urządzeń rozpoczyna się już od około 40 złotych. 

Wypadek a stłuczka – sprawdź różnice. 

Mandat dla pieszych za przechodzenie przez torowisko i pasy 

Mandatu nie unikną również piesi, którzy przechodzą przez pasy albo torowisko w miejscu niedozwolonym. Naruszenie wiąże się z grzywną w wysokości 50 złotych. Wyższe kary obowiązują, jeśli pieszy wejdzie wprost pod nadjeżdżający pojazd. 

Obecnie wysoki mandat grozi też pieszym, którzy korzystają na przejściach dla pieszych z telefonów i innych sprzętów elektronicznych. W tym przypadku kara wynosi obecnie 300 złotych. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Mandat za rozmowę przez telefon – Niemcy 

Mandat za rozmowę przez telefon w Niemczech również jest wysoki. Korzystanie z telefonu wiąże się z zagrożeniem karą w kwocie 60 euro. Jeśli do tego prowadzisz rozmowę, kara wzrasta do 100 euro. Dodatkowo kierowcom w Niemczech za prowadzenie pojazdu i korzystanie z telefonu jest przyznawany jeden punkt karny. Podobne, a nawet wyższe kary obowiązują również w innych krajach. 

Z tego powodu również w czasie zagranicznych podróży nie warto ryzykować spowodowaniem wypadku oraz otrzymaniem wysokiego mandatu karnego. Zdecydowanie lepiej zadbać o to, aby kupić i skonfigurować zestaw głośnomówiący i wyposażyć pojazd w dedykowany uchwyt. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie prowadzić samochód i jednocześnie odbierać i wykonywać połączenia. 

Chcesz wykupić ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC. 

Pytania i odpowiedzi

Jaki mandat za rozmowę przez telefon w czasie jazdy w 2023 roku?
Ile jest punktów karnych za rozmowę przez telefon?
Ile kosztuje rozmowa przez telefon w czasie jazdy?
Jak uniknąć mandatu za telefon?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej