Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Aktualizacja:
Man using phone while driving

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Polscy kierowcy nie potrafią odciąć się od telefonu nawet za kółkiem 

Od momentu, w którym telefony komórkowe stały się powszechne w użyciu, ludziom trudno się od nich oderwać – nawet podczas kierowania autem. Kierowcy prowadzą rozmowy bez systemu głośnomówiącego, piszą SMS-y, a nawet przeglądają media społecznościowe. Bardzo niepokojącym trendem jest również nagrywanie filmów w czasie jazdy. Mandat za rozmowę przez telefon to tylko jedna kwestia. Warto pamiętać, że takie postępowanie zagraża bezpieczeństwu i przyczynia się do wypadków. Według danych Instytutu Transportu Samochodowego nawet 25% z nich może być spowodowanych przez używanie telefonu w czasie jazdy. 

Mimo wysokiej dostępności systemów głośnomówiących i innych narzędzi umożliwiających bezpieczne prowadzenie rozmów w czasie podróży autem wciąż wiele osób z nich nie korzysta. Potwierdzają to statystyki. Tylko w 2022 roku policjanci zatrzymali aż 52 307 kierowców, którzy korzystali z telefonu bez systemu głośnomówiącego. 

Nowe modele samochodów mają je najczęściej wbudowane, dlatego tym bardziej warto dokonać ich konfiguracji i wykorzystywać na co dzień. W ten sposób zwiększasz bezpieczeństwo swoje i innych podróżnych oraz unikasz mandatu za rozmowę przez telefon. 

Jaki mandat za rozmowę przez telefon? 

Ustawa prawo o ruchu drogowym rozstrzyga, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Nie ma tym samym znaczenia, czy trzymasz telefon przy uchu, czy przed sobą. Mandat za rozmowę przez telefon może otrzymać również rowerzysta. 

Zastanawiasz się, jaki jest mandat za rozmowę przez telefon? Obecnie jego wysokość jest znaczna. Po zmianach z września 2022 roku obowiązują wyższe mandaty. Jeśli zostaniesz złapany przez policję, za takie wykroczenie zapłacisz aż 500 złotych. Wcześniej zagrożenie karne wynosiło tylko 200 złotych. Kara wzrosła więc 2,5 raza. 

Mandat za rozmowę przez telefon – ile punktów? 

Mandat za rozmowę przez telefon podczas jazdy to nie tylko obciążenie dla portfela. Po zmianie przepisów takie wykroczenie jest karane większą liczbą punktów karnych. 

Do września 2022 roku kierowca prowadzący rozmowę przez telefon w czasie kierowania pojazdem musiał liczyć się z nałożeniem 5 punktów karnych. Dziś ich liczba wzrosła i wynosi aż 12 punktów. Wystarczy więc 2 razy zostać złapanym na rozmowie przez telefon w czasie jazdy i dodać do tego inne drobne wykroczenie, aby stracić prawo jazdy. 

Sprawdź też nowe przepisy dla pieszych

Co zrobić, aby uniknąć mandatu za rozmowę przez telefon podczas jazdy? 

Mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy możesz łatwo uniknąć, korzystając z dostępnych rozwiązań technologicznych. Kary nie otrzymasz, jeśli będziesz prowadzić rozmowę bez trzymania telefonu, czyli np. korzystając z zewnętrznego albo wbudowanego do pojazdu zestawu głośnomówiącego. Zakup systemu to koszt rzędu kilkuset złotych. 

Jeśli nie masz zestawu głośnomówiącego w pojeździe i nie kupiłeś zewnętrznego, możesz skorzystać z trybu głośnomówiącego. Pamiętaj, że najwygodniej w takiej sytuacji skorzystać z dedykowanego uchwytu do telefonu. Koszt takich urządzeń rozpoczyna się już od około 40 złotych. 

Wypadek a stłuczka – sprawdź różnice. 

Mandat dla pieszych za przechodzenie przez torowisko i pasy 

Mandatu nie unikną również piesi, którzy przechodzą przez pasy albo torowisko w miejscu niedozwolonym. Naruszenie wiąże się z grzywną w wysokości 50 złotych. Wyższe kary obowiązują, jeśli pieszy wejdzie wprost pod nadjeżdżający pojazd. 

Obecnie wysoki mandat grozi też pieszym, którzy korzystają na przejściach dla pieszych z telefonów i innych sprzętów elektronicznych. W tym przypadku kara wynosi obecnie 300 złotych. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC i AC

Kalkulator OC i AC

Mandat za rozmowę przez telefon – Niemcy 

Mandat za rozmowę przez telefon w Niemczech również jest wysoki. Korzystanie z telefonu wiąże się z zagrożeniem karą w kwocie 60 euro. Jeśli do tego prowadzisz rozmowę, kara wzrasta do 100 euro. Dodatkowo kierowcom w Niemczech za prowadzenie pojazdu i korzystanie z telefonu jest przyznawany jeden punkt karny. Podobne, a nawet wyższe kary obowiązują również w innych krajach. 

Z tego powodu również w czasie zagranicznych podróży nie warto ryzykować spowodowaniem wypadku oraz otrzymaniem wysokiego mandatu karnego. Zdecydowanie lepiej zadbać o to, aby kupić i skonfigurować zestaw głośnomówiący i wyposażyć pojazd w dedykowany uchwyt. Dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie prowadzić samochód i jednocześnie odbierać i wykonywać połączenia. 

Chcesz wykupić ubezpieczenie samochodu? Skorzystaj z kalkulatora OC/AC. 

Pytania i odpowiedzi

Jaki mandat za rozmowę przez telefon w czasie jazdy w 2023 roku?
Ile jest punktów karnych za rozmowę przez telefon?
Ile kosztuje rozmowa przez telefon w czasie jazdy?
Jak uniknąć mandatu za telefon?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej