Stłuczka samochodowa: jak otrzymać odszkodowanie?
Miałeś stłuczkę nie ze swojej winy? Przestraszyłeś się i przez zdenerwowanie nie wiesz, co zrobić, by uzyskać odszkodowanie? Sprawdź, co zrobić, gdy stłuczka samochodowa stała się faktem i jak zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi.
Stłuczka samochodowa może zdarzyć się wszędzie – najczęściej na parkingu, na skrzyżowaniach czy przed światłami drogowymi. Na szczęście posiadanie ubezpieczenia OC jest w Polsce obowiązkowe, dzięki czemu możesz uzyskać odszkodowanie od kierowcy, który spowodował ową stłuczkę. Jak sporządzić oświadczenie o kolizji drogowej?
Oświadczenie o szkodzie – jak napisać?
Jeśli w wypadku lub kolizji drogowej nie ucierpiała żadna z osób – zarówno kierowców, jak i pasażerów – to nie masz obowiązku wezwania policji. Wówczas możesz załatwić sprawę z drugim kierowcą, pod warunkiem, że ma on ważne OC. Zatem, co robić, gdy dojdzie już do stłuczki samochodowej? Przede wszystkim pamiętaj o spisaniu oświadczenia o kolizji drogowej. Może być napisane odręcznie na kawałku papieru. Ważne, żeby zawierało wszystkie szczegóły i informacje, na podstawie których ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie.
Co musi się znaleźć w oświadczeniu o kolizji drogowej?
Kiedy stłuczka samochodowa stała się faktem, postaraj się zachować zimną krew i dopełnić formalności, które ułatwią Ci otrzymanie odszkodowania.
- Szczegółowy opis stłuczki samochodowej.
- Opis szkody/ szkód, jakie powstały w wyniku stłuczki.
- Imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer prawa jazdy: Twoje i drugiego kierowcy.
- Numery rejestracyjne, marka i model pojazdów, które wzięły udział w stłuczce.
- Nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego oraz numery polis ubezpieczeniowych kierowców.
- Czytelne podpisy: kierowców oraz ewentualnych świadków zdarzenia.
SPRAWDŹ: Brak przeglądu przy kolizji – czy można zgłosić szkodę?
Stłuczka samochodowa: jak zgłosić szkodę u ubezpieczyciela?
Jest kilka sposobów zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego. Najprostszym z nich jest kontakt telefoniczny – numer telefonu bez problemu znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela. Również możesz zgłosić szkodę online, choć zapewne i tak konsultant zadzwoni do Ciebie w celu potwierdzenia danych i dopytania o szczegóły. Jeśli jednak preferujesz osobistą wizytę u konsultanta, to możesz się udać do dowolnego oddziału stacjonarnego ubezpieczyciela.
Stłuczka samochodowa: kto powinien zgłosić szkodę?
Obowiązek ten spoczywa na kierowcy, który został poszkodowany. Jeśli więc to Twój pojazd doznał szkody, to właśnie Ty powinieneś skontaktować się z ubezpieczycielem. Mając w ofercie BLS, czyli bezpośrednią likwidację szkód, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, który zajmie się załatwieniem formalności z ubezpieczycielem sprawcy. Jeśli zaś w ofercie brak jest BLS, to musisz się skontaktować z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy stłuczki.
Standardowo procedura wygląda tak, że po zgłoszeniu przez Ciebie sprawy, rzeczoznawca zajmie się wyceną szkody komunikacyjnej i na jej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie. Możesz się zdecydować na wypłatę rekompensaty w formie gotówkowej (otrzymasz pieniądze na konto) lub bezgotówkowo (ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem samochodowym, w którym naprawisz swój pojazd).
SPRAWDŹ: Wypadek czy kolizja? Jak napisać oświadczenie o kolizji?
Jaki jest termin zgłoszenia szkody?
Jak w każdej sytuacji, i w przypadku szkody nie warto zwlekać z jej zgłoszeniem. Im szybciej to zrobić, tym szybciej otrzymasz rekompensatę z odszkodowania i naprawisz swój pojazd. Co prawda w kodeksie karnym w art. 819 § 1 widnieje zapis, że masz na to aż 3 lata, licząc od dnia kolizji, ale raczej każdemu zależy na tym, by zrobić to jak najprędzej.
Czy już wiesz, co należy zrobić, będąc ofiarą kolizji drogowej? Przede wszystkim – nie panikuj. Pamiętaj o spisaniu stosownego oświadczenia i skontaktuj się z ubezpieczycielem, a wszystko pójdzie jak po maśle.
Zobacz także:
7 listopada 2019
Odszkodowanie z OC sprawcy czy zadośćuczynienie
Skutki drogowej kolizji mogą być różnorodne. Naprawy może wymagać nie tylko twoje auto, ale i zdrowie. W zależności od tego czy powstałe szkody mają charakter majątkowy czy niemajątkowy, możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy albo zadośćuczynienie. Dopuszczalne jest również jednoczesne wnioskowanie o jedno i drugie.
30 października 2019
Jak znaleźć najtańsze OC?
Ubezpieczenie OC to ustawowy obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Obowiązek, od którego nie ma wyjątków. Kupując OC nie warto przepłacać, bo każde towarzystwo oferuje to samo ubezpieczenie. Dobre OC to po prostu tanie OC. A gdzie znaleźć najtańsze OC? Podpowiadamy.
23 października 2019
Współwłasność samochodu – dlaczego warto? Jak ustanowić współwłasność, jak ją znieść?
Zniżki na ubezpieczenia komunikacyjne rosną z czasem bezwypadkowego użytkowania samochodu. To znaczy, że im starszy i bardziej doświadczony kierowca tym większe zniżki. Czy z tego wynika, że młodzi i niedoświadczeni nie mają szans korzystać z tego typu bonusów? Niekoniecznie. W pewnym sensie zniżkami można się podzielić. Sposobem na to jest współwłasność samochodu.
Dodaj komentarz