Logo punkta

23 sierpnia 2019

Ubezpieczenie OC bez prawa jazdy. Czy to w ogóle możliwe?

Prawo jazdy a umowa ubezpieczenia

Aktualna polisa OC jest niezbędna, aby objęte nią auto mogło uczestniczyć w ruchu drogowym. Ustawodawca nakłada na właściciela pojazdu bezwzględny obowiązek jej wykupienia. Brak prawa jazdy nie jest czynnikiem pozbawiającym możliwości nabycia polisy, ale może wpłynąć na wysokość opłaty. Podczas wyliczania stawki ubezpieczenia, trzeba podać wyczerpujące informacje na temat doświadczenia na drodze czy zniżek za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciel zapyta o dane głównego użytkownika auta, skoro to on ma podróżować pojazdem.

Co więcej przy rejestracji samochodu, także nie jest weryfikowane czy właściciel posiada prawo jazdy czy nie. Możesz więc kupić auto, zarejestrować je i trzymać w garażu. Ale ubezpieczyciel weźmie pod uwagę powody nieposiadania prawa jazdy i kierując się nimi naliczy odpowiednią opłatę.

Przyczyny braku prawa jazdy

Zarówno młody kierowca, który dopiero uczestniczy w kursie poprzedzającym egzamin na prawo jazdy, tak jak i doświadczony szofer, który stracił uprawnienia przez zbyt dużą prędkość, znajdują się w świetle przepisów na tej samej pozycji. Przyczyn nieposiadania prawa jazdy podczas zakupu auta może być co najmniej kilka.

Auto może być prezentem od rodziców, którzy skorzystali podczas zakupów z atrakcyjnych warunków. Cena była tak dobra, że szkoda było przepuścić okazję, dlatego auto poczeka parę miesięcy aż potomek zda egzamin na prawo jazdy. W tym czasie będą się naliczały zniżki za bezszkodową jazdę.

Kolejnym możliwym powodem braku prawa jazdy, może być chęć uzbierania zniżek. Osoba bez prawa jazdy zostaje współwłaścicielem pojazdu i jako ten ubezpiecza pojazd. Stawka ubezpieczenia będzie wtedy wyliczona na podstawie danych obu współwłaścicieli. Z pewnością do momentu zrobienia prawa jazdy uzbiera się kilka procent zniżki.

Po trzecie, strata prawa jazdy może być karą za drogowe przewinienia. W taki przypadku, ubezpieczyciele przewidzieli zwyżkę składki po powrocie do aktywnej jazdy.

Główny użytkownik auta a rekalkulacja składki

Najważniejszą kwestią, którą należy wyjaśnić z ubezpieczycielem jest podmiot, który będzie głównym użytkownikiem auta. Nie musi być nią właściciel, ale historia drogowa tej osoby będzie miała wpływ na cenę polisy. Jeśli do zmiany personaliów dojdzie w trakcie trwania polisy, poinformowany o tym fakcie ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki.

Ile kosztuje OC bez prawa jazdy

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy będzie zależeć od konkretnej sytuacji. Co do zasady, ubezpieczyciele nie mają specjalnego pakietu dla osób nieposiadających drogowej licencji. Zazwyczaj na cenę OC mają wpływ uzbierane przez kierowcę zniżki za bezszkodową jazdę oraz jego historia. Wszystkie istotne okoliczności zostaną wzięte pod uwagę i staną się elementem wyliczeń.

Propozycje mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, dlatego warto popytać w różnych towarzystwach.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
© 2019 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram