Wypowiedzenie OC | Warta

Porównaj ceny OC/AC i kupuj taniej

Jako właściciel pojazdu mechanicznego masz obowiązek zachować ciągłość ubezpieczenia OC i możesz z niego zrezygnować tylko w 3 przypadkach. Dowiedz się, jak złożyć wypowiedzenie OC Warcie i kiedy to zrobić, by nie zapłacić kary.

Sprawdź czy u innych ubezpieczycieli jest taniej!

Oblicz składkę tutaj

3 przypadki, w których możesz zrezygnować z OC

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. To z kolei oznacza, że nie możesz zrezygnować z niego ot tak. Zgodnie z polskim prawem, musisz zadbać o ciągłość polisy. I to nie tylko w Warcie – wypowiedzenie OC działa na takich samych zasadach w każdym innym Towarzystwie ubezpieczeniowym. Poznaj listę 3 sytuacji, w których możesz zrezygnować z OC:

  • kupiłeś używany samochód wraz z ważnym OC w Warcie, ale chcesz zmienić ubezpieczyciela. W tej sytuacji podstawą do wypowiedzenia umowy OC jest art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nowy właściciel pojazdu może wypowiedzieć OC w dowolnym momencie lub korzystać z ochrony do końca umowy, która nie przedłuży się automatycznie. Zakład ubezpieczeń ma prawo do rekalkulacji składki, czyli jej przeliczenia z uwzględnieniem zniżek lub zwyżek klienta,
  • masz podwójne ubezpieczenie OC. Dzieje się tak, kiedy właściciel pojazdu podpisuje umowę z nowym Towarzystwem Ubezpieczeniowym, ale zapomina wypowiedzieć wcześniejszą, która przedłuża się automatycznie. Jeśli Warta odnowiła Twoją umowę OC, możesz złożyć wypowiedzenie, powołując się na art. 28a ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Twoim obowiązkiem jest opłacenie ochrony świadczonej od dnia przedłużenia do dnia wypowiedzenia wznowionej umowy. Zostanie rozwiązana w tym samym dniu,
  • chcesz uniknąć automatycznego przedłużenia umowy i zmienić ubezpieczyciela. Warta powinna otrzymać wypowiedzenie OC najpóźniej na jeden dzień przed końcem umowy. Pamiętaj o zachowaniu ciągłości ochrony – możesz zapłacić karę nawet za jednodniowy brak OC.

Wypowiedzenie OC online

Najwygodniej zrezygnować z polisy online, za pomocą gotowych wzorów i narzędzi. Warta ma dla klientów przejrzysty i maksymalnie prosty w obsłudze formularz wypowiedzenia umowy OC. Jak to działa? Po pierwsze, uzupełniasz dane kontaktowe (min. PESEL, adres e-mail). Po drugie, załączasz podpisany dokument wypowiedzenia. Gotowe! Warto tu dodać, że dokument możesz załączysz zarówno w formie skanu, jak i zdjęcia wykonanego smartfonem. Jeśli nie masz skanera i chcesz sfotografować wypowiedzenie OC, Warta wyśle na Twój numer odpowiedni link, który przypisze go do odpowiedniej polisy. Jakie dane musisz podać, aby poprawnie wypełnić formularz rezygnacji z OC?

  • imię i nazwisko,
  • adres,
  • numer PESEL,
  • numer polisy,
  • okres ochrony,
  • dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model),
  • podstawę prawną wypowiedzenia (należy zaznaczyć wybrane pole).

Masz pytania dotyczące wypowiedzenia OC? Warto skontaktować się z konsultantem infolinii Warty, który rozwieje wszystkie wątpliwości.

Warta – adres korespondencyjny

Warta poleca złożenie wypowiedzenia OC poprzez formularz online, ale możesz też wysłać dokumenty na adres:

TUiR Warta S.A.
ul. Rondo Daszyńskiego 1
00-843 Warszawa


98% klientów poleca porównywarkę ubezpieczeń Punkta

Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!

Kupiłeś polisę w Warcie przez Punktę? Wystaw opinię!

Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.

Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.

Kup ubezpieczenie w Warcie

Sprawdź, zanim wypowiesz umowę OC

Wypowiedzenie OC krok po kroku

Kiedy przysługuje zwrot składki OC
Zwrot składki OC – poznaj swoje prawa i odzyskaj należności

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych to obowiązkowa polisa, która chroni przed finansowymi konsekwencjami wypadków drogowych. Choć zwykle zawieramy je na okres 12 miesięcy, okoliczności życiowe mogą niekiedy wymagać przedwczesnego zakończenia tej umowy. W takich przypadkach wiele osób zastanawia się, czy przysługuje im zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej.

Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Zmiana ubezpieczyciela OC
Zmiana ubezpieczyciela OC. Instrukcja krok po kroku

Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia z reguły zawierana jest na rok. Czasem z wygody, czasem z przyzwyczajenia, trwasz przy tym samym ubezpieczycielu od wielu lat. Tymczasem inne towarzystwo oferuje Ci tańsze OC. Czy możliwe jest zerwanie umowy OC? Jak wygląda zmiana ubezpieczyciela OC? Podpowiadamy, jak zmienić ubezpieczyciela krok po kroku!

Przeczytaj w Akademii